campain
چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم؟

چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم ؟

اگر از آن دسته والدین آگاهی هستید که به اهمیت استعدادها در زندگی آگاهید و به دنبال پاسخ این سوال هستید که چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم تا آخر این متن با ما همراه باشید. چرا که ما به شما خواهیم گفت چگونه می توانید در این مسیر موفق شوید.

استعداد چیست؟

پیش از آنکه وارد این موضوع شویم که “چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم” ابتدا باید بدانید استعداد چیست؟

استعدادها توانایی های بالقوه ذاتی ما هستند که وقتی ور محیط مناسبی قرار بگیرند رشد کرده و شکوفا می شوند. به عبارت دیگر استعدادهای ما ویژگی های درونی و ذاتی ما هستند که از بدو تولد در ما وجود دارند و هنگامی که بروز پیدا کنند می توانند رشد کرده و به حداکثر ظرفیت خود برسند.

برخی از دانشمندان معتقدند برای هر استعدادی مسیر عصبی در مغز ما وجود دارد و وقتی شما آن استعداد را کشف کرده و روی آن کار می کنید این مسیر عصبی قوی و قوی تر می شود.

چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم

چرا باید استعدادهای کودکان را کشف کنیم؟

احتمالا آنچه که شما را به این وا داشته که از خود بپرسید چگونه استعدادهای کودکان را کشف کنیم این حقیقت بوده است که یا نتوانسته اید استعدادهای خود را به درستی بشناسید یا اینکار خیلی دیر صورت گرفته است.

همان طور که می دانید شناسایی زودهنگام استعداد فرد به ویژه در سنین کودکی موجب می شود فرد مسیر اهداف و زندگی اش را به گونه ای بچیند که در راستای استعدادش باشد و به این ترتیب احتمال موفقیت او در آن مسیر بیشتر می شود.

در واقع شناسایی استعدادها در سنین کم باعث می شود فرد از سردرگمی های بعدی در سنین نوجوانی و جوانی و حتی بزرگسالی رها شده و بداند برای رسیدن به موفقیت در چه مسیری گام بردارد.

یکی دیگر از فواید شناسایی استعداد در سنین کم این است که شما پدر و مادر برای مهارت آموزی به کودک نیاز نیست با آزمون و خطا پیش بروید. به عبارت دیگر نیاز نیست کلاس های مختلف کمک آموزشی و مهارتی را امتحان کنید تا ببینید فرزندتان به کدام یک علاقه و در آن استعداد دارد. در عوض مستقیما او را به کلاس هایی میفرستید که می دانید در آن استعداد داشته و برای آینده مسیر حرفه ای و شغلی اش لازم است.

مثلا اگر می دانید فرزند شما استعداد نقاشی داشته و به آن علاقمند است چه نیازی به فرستادن او به کلاس های کمک آموزشی ریاضی هست که اتفاقا فرزندتان در آن درس ضعیف هم هست؟

تا دیر نشده کشفش کن!

استعدادسنجی معتبر بر پایه علوم شناختی
ویژه ۶ تا ۱۶ سال
*برای مشاوره رایگان فرم رو پر کنین*
اجرا زیر نظر نیکارو، از شرکت های
عضو پارک علم و فناوری خراسان رضوی
شناسایی استعداد کودک و صرفه جویی در سرمایه و زمان

اگر استعداد کودک را بشناسید از هدر رفتن سرمایه (پول) و وقت خود و کودک (که عمری گرانبهاست) جلوگیری می کنید.

برخی محققان معتقدند برای آنکه شما در مهارتی حرفه ای شوید نیاز است که ۱۰۰۰۰ ساعت در آن مسیر آموزش دیده و کار کنید. و خب طبیعی است که شناسایی زود هنگام استعداد هم زمان بیشتری در اختیار کودک قرار می دهد تا روی آن کار کند و هم چون کودک زمینه خوبی برای یادگیری در آن استعداد دارد تعداد ساعاتی که کودک برای رسیدن به حرفه ای شدن لازم دارد کاهش می یابد.

و در نهایت کودک و نوجوانی که می داند از زندگی چه می خواهد، قرار است چه کند و به کجا برسد اعتماد به نفس بالاتری از همسالانش داشته و حس بهتری نسبت به خود و زندگی اش دارد. چیزی که به آن حس رضایت از خود و زندگی میگوییم.

در ادامه مطلب چگونه استعدادهای کودکان را کشف کنیم به شما راههایی برای شناسایی استعدادهای  کودک خواهیم گفت.

خدمات استعدادیابی نیکارو

ما در نیکارو تلاش کرده ایم برای تمامی گروه های سنی کودک، نوجوان و بزرگسالان مجموعه ای از بهترین  و بروز ترین بسته های استعدادیابی را فراهم کنیم. هدف ما این است تا افراد با شناخت بهتر خود و استعداد هایشان، مهارت هایی را یاد بگیرند که مطابق علایق و استعداد آنها بوده و بتواند به آنها برای رسیدن به موفقیت کمک کند.

برای آشنایی با خدمات استعدادیابی نیکارو همین الان روی دکمه زیر کلیک کنید:

چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم ؟

اگر می خواهید بدانید چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم ؟ ما تعدادی از روش ها که به شناسایی استعدادهای کودک کمک می کنند را در اینجا برای شما آورده ایم:

مشاهده دقیق را فراموش نکنید

 رفتار کودک را به دقت مشاهده کنید. در طول روز با چه چیزی سرگرم است؟از کنار کدام بازی های به راحتی میگذرد و به آنها علاقه ندارد؟ آیا خوب صحبت می کند؟ آیا به موسیقی و ریتم واکنش نشان می دهد؟ حافظه خوبی دارد؟ مهارت های حرکتی اش خوب است؟ با اعداد خوب کار می کند؟ و…

شما به عنوان والدین کودک شناخت نسبتا خوبی از او دارید اگر به دقت او را مشاهده کرده و با او ارتباط خوبی داشته باشید. رفتارهای روزانه کورک سرنخ های خوبی از استعدادهای او به شما می دهند.

بگذارید اشتباه کند

یکی از علل سرکوب علایق و استعدادهای کودک این است که والدین به محض اولین اشتباه شروع به سرزنش او می کنند و کودک می ترسد دوباره به سراغ آن مورد برود. مثلا کودکی که هنگام بررسی اسباب بازی هایش آنها را بیرون میریزد و خراب میکند ممکن است هوش عملی زیادی داشته باشد. و ممکن است به کارهای فنی و کار با دستانش علاقمند باشد و شما که مدام او را سرزنش کرده و ازینکار باز می دارید مانع بروز این استعداد او شوید. می دانیم سخت است اما باید با آگاهی ازین امر او را به مسیر درست هدایت کنید. مثلا وسیله ای خراب مثل یک رادیوی از کار افتاده در اختیارش قرار دهید تا با آن بازی کند.

چگونه استعداد کودک را بشناسیم؟ | تشویق به موقع را فراموش نکنید

کوچکترین نشانه ها از استعدادهایش را باید به طور متناسبی تشویق کنید. اگر کودک اثری خلق کرده ابتدا او را تشویق کنید و بعد اگر دوست داشتید کارش را اصلاح کنید به نرمی پیشنهاداتش به او بدهید. استعدادها اموری هستند که به تدریج تکامل یافته و بهتر می شوند. برای اینکه بدانید او استعداد نقاشی دارد یا نه نیاز نیست از همان ابتدا نقاشی ای عالی خلق کند.

چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم؟
علایقش را جدی بگیرید

غالبا انسان ها در کاری که به آن علاقه دارند تواناتر هستند و در آن زمینه استعداد دارند. مثلا اگر کودک شما به نقاشی کشیدن علاقه دارد ممکن است در آن استعداد داشته باشد. البته این امر هنیشه صادق نیست اما می توانید به عنوان یکی از گزینه ها برای کشف استعداد در نظر بگیرید. مثلا به خاطر جو موجود در جامعه تقریبا همه کودکان خصوصا پسرها به فوتبال علاقه دارند اما باید بررسی کنید ببینید مهارت های بدنی جنبشی او در چه سطحی است.

علایم و نشانه ها را بررسی کنید

اگر در کودک خود نشانه هایی دیده اید که به ظن شما معنی اش این است که کودک در آن کار استعداد دارد این نشانه ها را رها نکنید. این نشانه ها می تواند موارد زیر باشد:

کودک مدت زیادی از وقت خود را صرف آن میکند‌.

کودک دوست دارد درباره آن کار با شما یا دیگران صحبت کند.

کودک هنگام بازی در آن زمینه، غرق در بازی شده و دنیای بیرون را فراموش می کند.

کودک پیشرفت سریعی در زمینه مورد نظر دارد.

اگر این موارد را در بازی های کودک حس کردید بهتر است آن را بیشتر بررسی کنید. با کودک گفتگو کنید و از او بپرسید دوست دارد در این زمینه آموزش های بیشتری ببیند؟

چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم؟ | محیط یادگیری غنی برای او فراهم کنید

برای آن که بدانیم چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم؟ باید سعی کنید اسباب بازی ها و فضای خانه شامل چیزهای متنوعی برای بازی او باشد. هر چه این محیط متنوع تر باشد احتمال اینکه کودک استعداد نهفته خود را بروز دهد بیشتر است. به عنوان مثال کودکی که اسباب بازی بلز دارد ممکن است زودتر علاقه خود را به موسیقی نشان دهد. و یا کودکی که به گیاهان دسترسی داشته و به آنها علاقه مند است ممکن است استعداد طبیعت گرایی خود را زودتر بروز دهد.

به متخصصان مراجعه کنید

در نهایت می توانید با مراجعه به مراکز استعدادیابی زیر نظر متخصصان کودک را استعدادیابی کنید. در این مراکز متخصصان با استفاده از تستها و ابزارهای روان سنجی کودک را بررسی و استعداد سنجی می کنند.

 

چگونه استعداد کودک را بشناسیم؟ |  استفاده از تست های استعدادیابی

یکی از روش هایی که در پاسخ به سوال چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم؟ میتوان گفت استفاده از ابزار علمی استعدادیابی است. ابزار مختلفی برای استعدادیابی کودکان وجود دارد که یکی از آنها تست های استعدادیابی هستند.

بسته به سن کودک بسته های استعدادیابی متفاوتی برای او استفاده می شود. اما ما در یک مقاله مهم ترین تست استعدادیابی کودکان زا به شما معرفی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم برای آگاهی بیشتر در این زمینه آن را مطالعه نمایید: 

تست استعدادیابی کودکان

چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم؟ | سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم؟

فراموش نکنید که استعدادهای افراد خاص و منحصر به فرد هستند. اگر شما استعدادی داشته اید دلیلی ندارد حتما فرزند شما هم در همان زمینه مستعد باشد. اگرچه برخی استعدادها زمینه ارثی هم دارند اما تلاش کنید برای بدانید کودکتان چه استعدادی دارد. پیش فرض های خود را کنار گذاشته و او را به عنوان انسانی یکتا و منحصر بفرد بررسی کنید.

و نکته دیگری که نباید فراموش کنید این است که استعدادیابی و کشف توانایی های کودک تازه آغاز راه است. برای آنکه این استعدادیابی مثمر ثمر باشد نیاز است استعدادهای کشف شده را پرورش و شکوفا کرد.

برای کارگاه استعدادیابی نیاز به راهنمایی دارید؟ اطلاعات خود را از طریق دکمه نارنجی رنگ پایین صفحه ثبت کنید. با شما تماس می‌گیریم و اطلاعات کارگاه استعدادیابی کودکان را ارسال می کنیم یا برای ارتباط سریع تر از طریق اینستاگرام و واتس اپ نیکارو با ما در تماس باشید.

لینک مرتبط 
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

  1. سلام من میدونم پسرم توی کار با اعداد خوب هست ولی نمیدونم با این استعداد چیکار کنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

استعدادسنجی معتبر بر پایه علوم شناختی

 ویژه سنین ۶ تا ۱۸ سال

*برای مشاوره رایگان فرم رو پر کنین*

تا دیر نشده کشفش کن!

استعدادسنجی معتبر بر پایه علوم شناختی

 ویژه ۶ تا ۱۶ سال

*برای مشاوره رایگان و شرکت در
کارگاه “آشنایی با استعدادیابی” فرم رو پر کنین*
اجرای کارگاه آشنایی و روند استعدادسنجی اصلی زیر نظر نیکارو، از شرکت های عضو پارک علم و فناوری خراسان رضوی