فواید شنا

Rate this post

ورزش شنا یکی از محبوب ترین ورزشها در بین اقشار مختلف مردم است. فردی که شنا می کند، نه تنها از این طریق احساس راحتی و نشاط می کند بلکه در اثر شنا کردن قابلیتهای جسمانی خود را از قبیل استقامت دستگاه گردش خون و تنفس، قدرت، سرعت و انعطاف پذیری مفاصل شانه و مچ پا افزایش می دهد. ورزش شنا ورزشی است که از سن نوزادی تا سن کهنسالی میتوان آنرا انجام داد و به طور کلی ورزشی است که هیجان و اضطراب را کاهش داده، عضلات را قوی و محکم کرده و بدن را نرم و انعطاف پذیر می سازد و باعث می شود که فرد انرژیی بیشتری برای انجام کارهای روزانه خود کسب کند.

تغییرات فیزیولوژیکی که در اثر تمرینات استقامتی شنا در بدن بوجود می آید

تمرینات استقامتی به معنی شنای مداوم در مسافتهای طولانی مثل شنای ۴۰۰ متر، ۶۰۰ متر،۸۰۰ متر،۱۴۰۰ متر و یا حتی مسافتهای بیشتر می باشد. یکی از امتیازهای این نوع تمرین این است که احتیاج بدن را به دستگاه انتقال اکسیژن افزایش می دهد و در نتیجه سبب تغییرات زیر در بدن می شود:

افزایش بازده قلب، کاهش ضربان قلب، افزایش کیفیت خون از نظر حمل مقدار بیشتری اکسیژن ذخیره شده، مقدار بیشتری گلیکوژن در جگر و ماهیچه ها و افزایش تعداد میتوکندریها در تارهای ماهیچه ای.

ماهیچه هایی که در شنا بکار گرفته می شوند

در زیر اسامی بعضی از ماهیچه های اصلی که در مرحله جلو بردن یک شناگر در حرکتهای شنا از آنها استفاده می شود ذکر شده است:

۱. ماهیچه های پائین برنده دست: ماهیچه پشتی بزرگ، ماهیچه سینه ای بزرگ ماهیچه گرد بزرگ و سرطویل، ماهیچه سه سربازویی. این ماهیچه ها باعث تقویت کشش دست در داخل آب می شوند.

۲. ماهیچه های گرداننده داخلی دست: ماهیچه سینه ای بزرگ، ماهیچه پهن پشتی، ماهیچه گرد بزرگ و ماهیچه تحت کتفی این ماهیچه ها قسمت بالایی دست را به طرف داخل میچرخانند. قوی شدن این ماهیچه ها از نظر نگه داشتن آرنج در بالا که در مرحله اول کشش دست در هر چهار شنا مفید است، ضرورت دارد.

تمرینات سرعتی شنا و تغییرات فیزیولوژیکی حاصل از آن

تمرینهایی با حداکثر سرعت و فعالیت در مسافتهای کوتاه را تمرینهای سرعتی گویند برای مثال ۱۰ بار و هر بار ۲۵ متر و یا ۵۰ متر شنا با حداکثر سرعت.

این نوع تمرینها سبب افزایش قدرت انقباض ماهیچه( به جهت افزایش هماهنگی میان دستگاه عصبی یا ماهیچه ای) و همچنین افزایش قدرت و مقدار ATP-PC ( آدنوزین تری فسفات و فسفات کرآتین) در ماهیچه می شود که خود سبب می شود که قدرت شناگر برای انجام تمرینهای سرعتی افزایش یابد.

ایمنی و بهداشت شناگران

مسافرت تابستانی به شهرهای شمالی کشور و دیگر مناطق دیدنی و سرسبز اغلب با شنا کردن در دریا و رودخانه ها همراه است. بخشی از مردم نیز استخرهای شنا را جهت تفریح و سپری نمودن اوقات فراغت انتخاب می کنند. این در حالی است که عمدتاً ایمنی و بهداشت را هنگام شنا کردن به عنوان دو نکته اساسی در بیشتر مواقع کمتر مورد توجه قرار می دهند. بد نیست بدانیم شنا کردن در دریا خطرات و مشکلاتی را همه ساله جهت مسافران دریا به وجود می آورد. خطرغرق شدن در آب دریا صرفاً مخصوص کسانی که آشنایی کمتری با فنون شنا کردن دارند نمی باشد و ممکن است هر انسان بی احتیاط و کم توجهی را تهدید کند. در زیرسطح زیبا و دیدنی استخر نیز، موادشیمیایی و بیولوژیکی فراوانی وجود دارد که ممکن است با اندکی غفلت متصدیان و شناگران معضلات بهداشتی زیادی برای استفاده کنندگان به وجود آورد. عوامل محیطی، قارچ و جلبک، گازهای شیمیایی تشکیل شده در آب، میزان درجه حرارت آب و محیط استخر، دفعات تخلیه، کیفیت اولیه آب، میزان PH و کلر آزاد آب همگی از عوامل موثر بر بهداشت استخر است.

فواید شنا

آنچه ورزش شنا در سراسر دنیا زیرپوشش قرار می دهد، طیف وسیعی از اقشار مردم علاقمند به ورزش و تحرک جسمانی می باشد عده ای از مردم به ورزش علاقمندند اما وقتی به یاد کوفتگی عضلانی ناشی از ورزش می افتند، از انجام آن منصرف می شوند و اصولاً علاقه ای به جنبش توأم با تعرق زیاد و کوفتگی عضلانی ندارند. آنچه به این افراد توصیه می شود” ورزش در آب” است چرا که به دور از تعرق زیاد می توانند نشاط و شادی ناشی از تحرک جسمانی را به دست آورند.

ورزش در آب را می توان به ورزشکاران و کسانی که در سطح بالایی از آمادگی جسمانی هستند نیز توصیه کرد. همچنین برای کسانی که در فصل خارج از مسابقه، آمادگی خود را در سطح مطلوب حفظ می کنند و یا اینکه بخواهند تمرینات اختصاصی برای افزایش قدرت و استقامت عضلانی خود بسته به رشته ورزشی که به آن می پردازند انجام دهند.

شنا را می توان به کسانی توصیه کرد که پس از بهبودی نسبی از آسیب های فیزیکی ممکن است تا مدتها از انجام دیگر تمرینات محروم شده چرا که از این طریق می توانند دوره درمان را سریع تر پیش برده و بهبودی حاصل نمایند.

زنان باردار از جمله افرادی هستند که همواره در جستجوی ورزشی ملایم و مطلوب برای گذران این دوران می باشند. هر چند که بسیاری از نرمشها و ورزشهای سبک ویژه این دوران از سوی متخصصین معرفی شده است، اما آنچه به این افراد در سراسر دنیا توصیه می شود، ورزش در آب و انجام حرکات ملایم در آن می باشد. ورزش در آب علاوه بر آن که شادی و نشاط بودن در آب را با خود دارد، سستی و کسلی ناشی از وزن زیاد در این دوران را به در کرده، می تواند سبب بهبود وضعیت جسمانی در این قبیل افراد شود یک آمادگی جسمانی خوب، مادر را در تحمل وزن رو به رشد جنین یاری داده، می تواند با تقویت عضلات کمر و شکم، یک زایمان خوب و سالم را به ارمغان آورد. همچنین در دوران پس از زایمان، در برگشت عضلات به وضع اولیه قبل از زایمان بسیار موثر خواهد بود.

شنا برای کسانی که اضافه وزن دارند، ورزش فوق العاده مفیدی است چرا که این ورزش به دلیل هوازی بودن در سوختن کالریهای اضافی که می تواند منجر به اضافه وزن شود تأثیر مطلوبی دارد. این ورزش می تواند تأثیری عمده در کم کردن استرسها داشته باشد. خاصیت ماساژ دهندگی آب آرامش خاطر و تمدد اعصاب را به انسان برمی گرداند. این ورزش به همه کسانی که علاقه مند به بهبود وضعیت روحی و جسمی خود هستند، صرفنظر از سن، سابقه آمادگی جسمانی و یا بیماری که دارند توصیه می شود. آنچه در این مورد به افرادی که به نوعی مشکل پزشکی عمده ای دارند، توصیه می شود مشورت با پزشک و رعایت برخی توصیه ها پیرامون عدم انجام حرکات خطرناک در مورد هر بیماری است.

این ورزش بیشتر قسمت بالاتنه را درگیر فعالیت می کند. ماهیچه های کوچک بازوها در اثر ورزش شنا نسبت به ماهیچه های بزرگتر پا بیشتر به حرکت گرفته می شوند.تقویت عضلات و بهبود ظرفیت تنفسی، همچنین بالارفتن قدرت خون رسانی قلب از دیگر فوایدی است که می توان برای ورزش شنا ذکر کرد.

بهداشت شنا کردن

بسیار روشن است که آب محیط عالی برای انتقال و رشد موجودات ذره بینی بیماری زایی است که عامل بیماریهایی از قبیل تب تیفوئیدآ اسهال آمیبی و باسیلی، هپاتیت، تبخال، ورم ملتحمه چشم و زرد زخم و غیره می باشد.

این قبیل موجودات میکروسکوپی، محیطهای گرم و مرطوب همراه با غذای کافی را ترجیح می دهند.

عوامل عفونت های ذیل در استخری با مراقبت ضعیف ممکن است وجود داشته باشد.

– عفونت های ویروسی و قارچی، مثل عارضه خارش پای شناگران که یک بیماری قارچی پوست است.

– عفونت چشم، گوش، گلو و بینی

– عفونت های بخش فوقانی تنفس

– عفونت های روده ای

آنچه شناگران در استخر باید به آن توجه کنند

– قبل از ورود به استخر بدن خود را با یک شوینده مناسب شستشو دهید.

– قبل از ورود به استخر پای خود را در داخل حوضچه کلر قرار دهید.

– به همه کسانی که به استخر می روند توصیه می شود پیش از ورود به استخر مثانه خود را تخلیه کنند.

– از تف کردن، مضمضه کردن آب، شستن و خارج کردن ترشحات بینی و… خودداری کنید.

– هنگام شنا کردن خلط گلوی خود را به آب استخر وارد نکنید. ترجیحاً هنگام ابتلاء به بیماری توأم با خلط عفونی، به شنا نپردازید.

– اگر بیماری پوستی از قبیل بیماریهای قارچی قابل سرایت دارید به هیچ عنوان به استخر عمومی مراجعه نکنید.

– بعد از استخر نیز بدن خود را شستو دهید.

آنچه متصدیان استخر باید توجه کنند

– کلر آزاد باقیمانده استخر حداقل ۲-۵/۱ میلی گرم در آب باشد مقادیر کمتر از این میزان ممکن است عواملی از قبیل کریپتوسپوریدیوم را از بین نبرد.

– مرتباً محیط استخر را تمیز کنید و آب آن را به دفعات کافی تخلیه و تعویض نمائید.

– آب استخر را جهت وجود باکتریهای کلی فرم و پسودوموناس کنترل کنید، این دو می توانند شاخصهای مناسبی جهت سنجش میزان کارایی سیستم های ضدعفونی کننده و بهداشت آب باشند.

ایمنی شناگران

نکات ایمنی باید در سالن استخر با نصب هشدارها و پیامهای نوشته شده به اطلاع عمومی برسد. خودداری از دویدن در محیط استخر، شنا کردن در عمق متناسب با توانایی، شنا کردن و اجتناب از بازی و شوخی های خطرناک می تواند ایمنی نسبی افراد را تأمین کند. استفاده از وسایل مورد نیاز جهت شنا از قبیل عینک، گوشی و دماغی را فراموش نکنید.

چنانچه دچار خستگی و گرفتگی عضلانی شدید از شنا کردن در قسمتهای عمیق خودداری کنید.

از شنا کردن در دریا هنگامی که شرایط طوفانی وجود دارد پرهیز کنید.

ایمنی شنا در دریا و آنچه مسئولین باید توجه کنند

– با مطالعه و بررسی جغرافیایی فضاهایی را برای شنا در نظر بگیرند که حداقل پستی و بلندی و کمترین حفره آبی را داشته باشند.

– در کنار سواحلی که مکان های مناسبی برای شنا هستند درمانگاههایی دایر شود تا چنانچه فردی در حین شنا دچار عارضه شد، در همان مکان با کمترین امکانات درمان شود.

– خانواده ها را نسبت به بهره گیری مناسب از دریا آموزش دهند و در شبکه استانی رادیو و تلویزیون نکات ایمنی را به دفعات به مسافران دریا بازگو کنند.

– برای فضاهای خصوصی که در اختیار مسافران دریا قرار می گیرند، تعرفه ای را مشخص کنند و نظارت بر امنیت مسافران در این خصوص را جدی بگیرند

آنچه یک شناگر باید بداند

۱.  اشعه آفتاب و پوست صورت

به طور طبیعی همه شما دهقانان را دیده اید. دهقانانی که از صبح تا شب جلوی آفتاب زحمت می کشند گندم می کارند، می چینند، و درو می کنند، محصول برمی دارند و … خواه ناخواه از اشعه آفتاب به طور دایم برخوردارند. آنها بدنی سالم و بازوان قوی را دارا هستند . با اشتها غذا می خورند، خوب می خوابند، و کمتر مریض می شوند. اما اگر سن آنها را بپرسید، هرگز باورتان نخواهد شد، که با صورت چین و چروک دار سن وسال آنها چقدر کمتر است! یک دهقان چهل ساله سالم از نظر چین و چروکهایی که در صورت و دستها دارد، با یک شخص شصت ساله شهری به سختی تشخیص داده می شود. زیرا پوست آنها تحت تاثیر مستقیم اشعه آفتاب به تدریج نرمی و لطافت خود را از دست داده، و به اصطلاح” شاخی” شده است، و در نتیجه علایم پیری زودرس در آنها آشکار گشته است.

دکترمارشال ایتالیایی، در مورد تاثیر زیان آور آفتاب روی پوست صورت به بررسیهای دقیق پرداخته، و بامطالعه در پوست صورت افراد مختلف، و با کمک گرفتن از علم آمار نتیجه گیری کرده است که اگر اشعه آفتاب به طور مستقیم و مداوم به پوست صورت بتابد، به جای سالم کردن سبب چین و چروک آن شده، و به زیبایی انسان لطمه وارد می کند.

پروفسور شوسترانگلیسی هم به یک آزمایش عجیب و غیرعادی در این مورد دست زده، و به نتیجه جالبی رسیده است: وی موهای بدن چهارصد موش سفید را تراشیده ، و مدت چندین هفته آنها را در معرض اشعه مستقیم آفتاب قرار داده است. درنتیجه پوست بدن آنها به زودی چروکیده شده، و نصف موشها در این مدت از بین رفته اند.

پروفسور شوستر انگلیسی و دکتر مارشال ایتالیایی پس از تجربه های متعدد و ممتد خود بر علیه برنزه شدن اعلام جنگ داده، و آن را وسیله ای برای پیری زودرس پوست داشته اند.

۲. برنزه شدن

درعصرما هدف از برنزه شدن تنها تأمین سلامت جسم نیست. وقتی تابستان فرا می رسد، عده ای از مردم، مخصوصاً جوانان هوس می کنند، به موازات تغییراتی که در لباس و آرایش خود می دهند، پوست خود را نیز برنزه کنند، و آن را به رخ مردم و دوستان بکشند، و به آشنا و بیگانه ثابت کنند که آنها مدتی در ساحل دریا و یا استخر روباز به سر برده اند! روی این اصل آنها مدتی در ساحل دریا و یا استخر رو باز پا می گذارند، وظیفه خود می دانند که خود را بی دریغ به دست اشعه آفتاب بسپارند. بخصوص هنگامی که فقط یک روز یا چند ساعت به دریا و یا استخرهای چند ساعته دسترسی پیدا می کنند قسمت اعظم این مدت را به روی دریا و یا روی تخت های کنار استخر دراز می کشند، تا با پوستی برنزه به شهر و یا به منزل بازگردند. شاید اگر این اشخاص از تاثیر اشعه خورشید بر روی پوست و تغییراتی که در آن می دهد، با اطلاع بودند، در روش خود تجدید نظر نموده و با این آتش بازی نمی کردند. من باچشمان خودم سوختگی پا و سرشانه را بارها دیدم و علت آن هم، ندانستن استفاده صحیح از تأثیر اشعه خورشید می باشد.

شاید شنیده باشید که کارشناسان داشتن ۱۵۰ دقیقه فعالیت متوسط ​​یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید را در هفته به افراد بزرگسال توصیه می‌کنند. شنا یک روش عالی برای کار کشیدن از بدن و سیستم قلبی عروقی است. یک ساعت شنا، تقریبا به اندازه‌ی یک ساعت دویدن کالری می‌سوزاند، آن هم بدون این‌که تاثیری بدی روی استخوان‌ها و مفاصل شما داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات بیشتری درباره فواید شنا بدانید.

شنا به لحاظ محبوبیت رتبه‌ی چهارم را در ایالات متحده دارد. اما علت این محبوبیت دقیقا چیست؟ مزایای متعددی وجود دارد که شما می‌توانید با شنا کردن به طور منظم به دست آورید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد فواید شنا و چگونگی گنجاندن شنا در زندگی روزمره تان، در این نوشتار با ما همراه باشید.

فواید شنا برای سلامتی جسمی و روحی شما چیست ؟

 • فواید شنا ۱

تمام بدن شما را به فعالیت وامی‌دارد.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای شنا این است که واقعا بدن شما به طور کامل، از سر تا پا، در حال فعالیت است. شنا کردن:

– ضربان قلب شما را بدون وارد کردن فشار بر بدن‌تان افزایش می‌دهد
– عضلات را تقویت می‌کند
– قدرت بدنی‌تان را افزایش می‌دهد
– استقامت بدن را افزایش می‌دهد
– حرکات مختلفی برای دست و پا وجود دارد که می‌توانید برای اضافه کردن تنوع به شنا کردن‌تان از آن‌ها استفاده کنید، از جمله:
– شنای قورباغه
– کرال پشت
– شنای پهلو
– پروانه
– شنای آزاد

هر کدام از این حرکات روی گروه‌های عضلانی متفاوتی تمرکز می‌کنند و آب سبب ایجاد مقاومت ملایمی می‌شود. مهم نیست که کدام حرکت شنا را انجام بدهید، به هر روی از بیش‌تر گروه‌های عضلانی خود برای حرکت دادن بدن‌تان در آب استفاده می‌کنید.

 • فواید شنا ۲

قسمت داخلی بدن‌تان را نیز به کار وامی‌دارد.

با شنا کردن در حالی که عضلات‌تان به خوبی تمرین می‌کنند، سیستم قلب و عروق‌تان نیز از مزایایی بهره‌مند می‌شوند. شنا باعث تقویت قلب و ریه‌ها می‌شود. این ورزش آبی به حدی برای سلامتی‌تان فایده دارد که محققان معتقدند حتی ممکن است ریسک مرگ را در شما کاهش دهد. ریسک مرگ در شناگران نصف افراد غیر فعال است. برخی مطالعات دیگر نشان داده‌اند که شنا می‌تواند به کاهش فشار خون و کنترل قند خون نیز کمک کند.

 • فواید شنا ۳

برای افراد آسیب‌دیده و مبتلا به آرتریت و سایر اختلالات مناسب است.

شنا می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای افرادی باشد که مبتلا به اختلالت زیر هستند:

– آرتریت (التهاب مفاصل)
– صدمه‌ی بدنی
– معلولیت
– مشکلات دیگر که باعث می‌شوند انجام تمرینات سنگین دشوار باشد

شنا حتی ممکن است به کاهش برخی از دردهای شما کمک کند یا آسیب وارد شده به بدن‌تان را بهبود بدهد. یک مطالعه نشان داد افرادی که مبتلا به آرتروز هستند، بعد از شرکت در فعالیت‌هایی مانند شنا و دوچرخه‌سواری، کاهش قابل‌توجهی را در میزان درد و سفتی مفاصل تجربه کردند و محدودیت‌های جسمی‌ کم‌تری داشتند.

حتی جالب‌تر این بود که برتری کمی (یا حتی هیچ مزیتی) در یکی از دو گروه وجود نداشت. بنابراین، به نظر می‌رسد که شنا دارای همان مزایایی است که ورزش‌های غیرآبی برای بدن دارند.

 • فواید شنا ۴

گزینه‌ای مناسب برای افراد مبتلا به آسم است.

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده سبب می‌شود که شنا فعالیت بسیار خوبی برای کسانی باشد که مبتلا به آسم هستند. علاوه بر این، تمرینات تنفسی مرتبط با این ورزش، مانند نگه داشتن نفس، می‌تواند به شما کمک کند که حجم ریه‌تان را افزایش بدهید و روی روند نفس کشیدن‌تان کنترل داشته باشید.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که شنا می‌تواند خطر ابتلا به آسم را به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده برای تمیز کردن استخرها افزایش دهد. در صورتی که مبتلا به آسم هستید با پزشک‌تان در مورد خطرات بالقوه‌ی شنا آشنا شوید و در صورت امکان از استخری استفاده کنید که از آب نمک به جای کلر استفاده می‌کند.

 • فواید شنا ۵

شنا برای افراد مبتلا به MS نیز مفید است.

شنا می‌تواند برای افرادی که مبتلا به تصلب بافت چندگانه (MS) هستند نیز مفید باشد. آب باعث می‌شود که دست و پاها شناور باشند و به این ترتیب از آن‌ها در حین ورزش حمایت می‌کند. آب همچنین یک مقاومت ملایم ایجاد می‌کند.

در یک مطالعه، یک برنامه‌ی شنای ۲۰ هفته‌ای باعث کاهش قابل‌توجه درد در افراد مبتلا به MS شد. نشانه‌هایی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی نیز در افراد مبتلا بهبود یافت.

 • فواید شنا ۶

کالری‌ می‌سوزاند.

شنا یک راه موثر برای سوزاندن کالری است. یک فرد ۷۲ کیلویی با یک ساعت شنا به صورت متوسط یا با شدت کم، حدود ۴۲۳ کالری می‌سوزاند. همین فرد می‌تواند تا ۷۱۵ کالری در ساعت بسوزاند در صورتی که با شدت و سرعت بیش‌تری شنا کند. یک فرد ۹۰ کیلویی که فعالیت‌های مشابهی دارد، بین ۵۲۸ تا ۸۹۲ کالری در ساعت بسوزاند. یک فرد ۱۰۸ کیلویی نیز می‌تواند بین ۶۳۲ تا ۱،۰۶۸ کالری بسوزاند.

برای مقایسه‌ی این اعداد با سایر فعالیت‌های رایج و با شدت کم، همان فرد ۷۲ کیلویی اگر فاصله‌ی پنج و نیم کیلومتری را در یک ساعت پیاده‌روی کند فقط حدود ۳۱۴ کالری را می‌سوزاند. با انجام یوگا ممکن است فقط ۱۸۳ کالری در ساعت بسوزد. و تمرین بر روی الپتیکال در همان یک ساعت فقط ۳۶۵ کالری را می‌سوزاند.

 • فواید شنا ۷

اوضاع خواب‌تان را بهبود می‌بخشد.

شنا این قدرت را دارد که کمک‌تان کند شب‌ها خواب بهتری را تجربه کنید. در مطالعه‌ای که بر روی افراد سالخورده‌ی دچار بی‌خوابی صورت پذیرفت، شرکت‌کنندگان پس از انجام تمرینات هوازی منظم، بهبود قابل‌توجهی را در کیفیت زندگی و خواب‌شان تجربه کردند.

تقریبا ۵۰ درصد از افراد سالخورده تا حدی بی‌خوابی را تجربه می‌کنند، بنابراین این خبر، عالی است. این مطالعه بر روی تمام انواع تمرینات هوازی تمرکز داشت، از جمله الپتیکال، دستگاه پله‌ی ثابت، دوچرخه، استخر و ویدئوهای تمرینی.

شنا برای طیف وسیعی از افرادی که با مشکلات فیزیکی دست و پنجه نرم می‌کنند و دیگر تمرینات، مانند دویدن، برای‌شان جذابیت کم‌تری دارد، در دسترس است. این ورزش می‌تواند انتخاب خوبی برای بزرگسالان مسن‌تر باشد که به دنبال بهبود اوضاع خواب‌شان هستند.

 • فواید شنا ۸

خلق و خوی شما را بهبود می‌دهد.

محققان گروه کوچکی از افراد مبتلا به زوال عقل را مورد بررسی قرار دادند و پس از شرکت آن‌ها در یک برنامه‌ی ۱۲ هفته‌ای آبی، متوجه رخ دادن بهبودی در شرایط روحی آن‌ها شدند. فواید شنا و تمرینات آبی به لحاظ روانی فقط برای افراد مبتلا به زوال عقل نیست. ثابت شده‌است که ورزش کردن برای خلق و خوی هر کسی فایده دارد.

 • فواید شنا ۹

شنا به مدیریت استرس کمک می‌کند.

محققان گروهی از شناگران را بلافاصله قبل و بعد از شنا در انجمن مسیحی مردان جوان (YMCA) در نیو تایپه، تایوان بررسی کردند. از ۱۰۱ نفر مورد بررسی، ۴۴ مورد افسردگی خفیف و احساس استرس مرتبط با زندگی پرسرعت امروزی را گزارش کردند. پس از شنا، تعداد افرادی که هنوز هم احساس تنش می‌کردند به هشت تن کاهش یافته بود.

در حالی که لازم است تحقیقات بیش‌تری در این زمینه انجام شود، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که شنا یک روش بالقوه‌ی قدرتمند برای از بین بردن سریع استرس است.

 • فواید شنا ۱۰

شنا کردن در دوران بارداری خطری ندارد.

زنان باردار و نوزادان آن­ها نیز می‌توانند مزایای شگفت‌انگیزی را با شنا کردن به دست بیاورند. در یک مطالعه که روی حیوانات صورت گرفت، مشخص شد رشد مغزی جنین در موش مادری که شنا می‌کرد، متفاوت است. این ورزش آبی حتی می‌تواند از نوزادان در برابر یک نوع مشکل عصبی به نام هیپوکسیا ایسکمیا محافظت کند، اما تحقیقات بیش‌تری در این زمینه لازم است. شنا کردن علاوه بر مزایای بالقوه‌ای که برای کودک دارد، فعالیتی است که می‌تواند در تمام سه دوره‌ی سه ماهه انجام شود.

مطالعات دیگری نشان می‌دهند که هیچ اثر بدی از شنا در استخرهای دارای کلر در هنگام بارداری گزارش نشده‌است. در حقیقت، زنان بارداری که در اوایل تا اواسط بارداری شنا می‌کنند، ‌کم‌تر با خطر زایمان و نقایص مادرزادی روبرو می‌شوند.

یادتان باشد در حالی که شنا به طور کلی در طول حاملگی یک فعالیت بدون خطر در نظر گرفته می‌شود، برخی از زنان ممکن است محدودیت‌هایی را در زمینه‌ی فعالیت داشته باشند چرا که ممکن است با عوارضی روبرو شوند. قبل از شروع هر برنامه‌ی ورزشی جدیدی در دوران بارداری با پزشک‌تان صحبت کنید، و در صورتی که عوارضی برای‌تان دارد، بپرسید که کدام تمرین ورزشی برای‌تان بدون خطر است.

 • فواید شنا ۱۱

شنا ورزش فوق‌العاده‌ای برای بچه‌ها است.

کودکان هر روز دست کم به ۶۰ دقیقه تمرین هوازی نیاز دارند. لزومی هم ندارد که به آن‌ها فشاری وارد کنید. شنا یک فعالیت سرگرم‌کننده است و در واقع مانند یک تمرین ورزشی به نظر نمی‌آید.

کودک شما می‌تواند به طور منظم آموزش شنا ببیند یا عضوی از یک تیم شنا باشد. شنا کردن به صورت تفریحی نیز گزینه‌ی دیگری است که کودکان را به حرکت و فعالیت وامی‌دارد.

 • فواید شنا ۱۲

ورزشی مقرون به صرفه است.

شنا همچنین می‌تواند به عنوان یک گزینه‌ی مقرون به صرفه در مقایسه با برخی دیگر از ورزش‌ها مانند دوچرخه‌سواری محسوب شود. بسیاری از استخرها نرخ مناسبی برای عضو شدن ارائه می‌دهند. برخی از مدارس دولتی و مراکز دیگر نیز ساعت‌های شنا را به صورت رایگان ارائه می‌دهند.

شروع کنید

برای شروع شنا، ابتدا باید یک استخر در نزدیکی محل زندگی‌تان پیدا کنید.

نیکارو این امکان را برای شما فراهم میکند . تا نزدیکترین کلاس محل زندگیتان را پیدا کنید , ویژگی ها و قیمت آن را با سایر کلاس ها مقایسه کنید و در نهایت به صورت آنلاین و کاملا غیر حضوری در کلاس مورد نظرتان ثبت نام کنید .

اگر دوست دارید بیشتر با نیکارو آشنا بشید این کلیپ رو ببینید

بسیاری از سالن‌های ورزشی و مراکز اجتماعی کلاس‌های شنا و همچنین ایروبیک در آب و کلاس‌های راه رفتن در آب را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید فهرستی از تسهیلات موجود در منطقه‌ی خودتان را تهیه کنید و ببینید که کدام یک برای سبک زندگی و بودجه‌ی شما مناسب است.

عضلات‌تان را آماده کنید

این کار را به آرامی شروع کنید. حتی ممکن است بخواهید این فرایند را در سالن بدنسازی با تمرینات قدرتی انجام دهید تا عضلات‌تان قبل از شروع شنا، بهبود بیابند. تمریناتی مانند پول-آپ با کمک یا بدون کمک را با تکرارهای دورقمی امتحان کنید. اسکوات و تمرینات وزنه‌برداری با وزنه‌های وزن خودتان و کم‌تر از وزن خودتان نیز تمرینات خوبی هستند. اگر در این زمینه مشکلی داشتید، از یک مربی شخصی کمک بگیرید.

شنا یاد بگیرید

افرادی که اصلا شنا بلد نیستند می‌توانند در دوره‌های آموزشی شنا شرکت کنند که هم به صورت گروهی و هم به صورت خصوصی برگزار می‌شوند. در دوره‌ی آموزشی، شما حرکت‌های مختلف شنا، تکنیک‌های تنفس و سایر نکات مفید برای بهره‌گیری بیش‌تر از تمرین را یاد خواهید گرفت.

قوانین استخر را رعایت کنید

هنگامی‌ که در آب هستید، حتما قوانین استخر را رعایت کنید. اغلب خطوط آهسته، متوسط ​​و سریع به صورت مجزا از هم وجود دارند. از مسئول استخر بپرسید که کدام لاین برای سرعت شما مناسب است.

اگر لازم است از کسی که جلوتر از شما شنا می‌کند، جلو بزنید، این کار را از سمت چپ انجام دهید. هنگام ورود به استخر و خروج از آن، سعی کنید از انجام کارهایی که باعث ایجاد موج می‌شود یا کارهایی که در شنای دیگر شناگران مشکلی ایجاد کند مانند شیرجه زدن، پرهیز کنید. همچنین بهتر است ناخن‌ها‌ی‌تان را کوتاه نگه دارید تا به طور ناخودآگاه و اتفاقی سبب بروز خراشیدگی روی پوست شناگران دیگر نشوید.

خطرات احتمالی شنا

شنا برای بیش‌تر آدم‌ها خطری ندارد. اما چنان‌چه در مورد هر ورزشی صادق است، در رابطه با شنا نیز خطرات خاصی وجود دارد. اگر شما آسیب دیده‌اید یا اختلال پزشکی خاصی دارید، قبل از شنا کردن، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید. به طور کلی، درست این است که هر بار که یک برنامه‌ی ورزشی جدید را شروع می‌کنید با پزشک‌تان صحبت کنید.

به عنوان مثال، افرادی که دارای اختلالت پوستی مانند پسوریازیس هستند، ممکن است در آب استخر دارای کلر پوست‌شان بیش‌تر تحریک شود. پزشک‌تان بهترین منبع برای ارائه‌ی راهنمایی‌های مخصوص شرایط سلامتی خودتان است.

نکات ایمنی مرتبط با شنا

نکات ایمنی زیر می‌توانند به کاهش خطرات احتمالی را در حین شنا کردن کاهش دهد:

– در مناطقی که برای شنا تعیین شده‌اند مانند استخرها و بخش‌هایی از دریاچه‌ها و دیگر آب‌ها شنا کنید. در صورت امکان، در مناطقی که تحت مراقبت نگهبانان است، شنا کنید.

– اگر با نظارت غریق نجات شنا نمی‌کنید، حتما یک دوست همراه‌تان داشته باشید.

– اگر اصلا با این ورزش آشنایی ندارید حتما دوره‌های آموزشی آن را بگذرانید. شما می‌توانید در کلاس‌های مناسب سن‌ خودتان ثبت نام کنید.

– علاقمند به شنا در خارج از منزل هستید؟ کرم ضدآفتاب با اس‌پی‌اف دست کم ۱۵ یا بالاتر برای محافظت از پوست‌تان استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید بین ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر شنا کنید. این ساعت‌ها نور خورشید زیاد است. بنابراین باید کرم ضد آفتاب مناسبی را انتخاب کنید.

– فراموش نکنید که آب بنوشید، حتی اگر احساس تشنگی ندارید. ممکن است به دلیل داخل آب بودن احساس خنکی داشته باشید، اما این احتمال وجود دارد که در طول شنا بدن‌تان دهیدراته شود. مقدار زیادی آب بنوشید و از مصرف نوشیدنی‌های دارای الکل یا کافئین پرهیز کنید.

– بچه‌ها باید همیشه در هنگام نزدیک شدن به آب تحت نظر باشند. هرگز اجازه ندهید که بچه‌ها به تنهایی شنا کنند چرا که خطر غرق شدن برای آن‌ها وجود دارد.

نکته‌ی نهایی

اگر در حال حاضر در فکر پرداختن به یک برنامه‌ی ورزشی جدید هستید، سراغ شنا بروید. شنا دارای مزایای زیادی برای ذهن، بدن و روح و روان‌تان است.

هنگامی ‌که اصول اولیه‌ی شنا را یاد گرفتید، سعی کنید به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه با سرعتی شنا کنید که ریتم ضربان قلب‌تان بالا برود. فراموش نکنید که مقدار زیادی آب بنوشید و هر زمان که لازم بود کمی استراحت کنید. از همه مهم‌تر این‌که، فراموش نکنید که از شنا لذت ببرید!

درباره کلاسهای ورزشی بیشتر بدانیم :

معرفی بهترین باشگاه های والیبال در مشهد
معرفی بهترین باشگاه جودو مشهد
معرفی بهترین کلاسهای تنیس روی میز مشهد
معرفی بهترین کلاس یوگا مشهد
بهترین کلاس تیراندازی مشهد
معرفی بهترین باشگاه کشتی مشهد
معرفی بهترین باشگاه رزمی مشهد
معرفی باشگاه بولینگ مشهد
معرفی بهترین مدرسه فوتبال مشهد

برای مطالعه سایر پست های مرتبط با رشته های ورزشی به بخش “کلاس های ورزشی” مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر معرفی و ثبت آموزشگاه خود در وب سایت نیکارو با ما در ارتباط باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.