فواید شنا

ورزش شنا يكي از محبوب ترين ورزشها در بين اقشار مختلف مردم است. فردي كه شنا مي كند، نه تنها از اين طريق احساس راحتي و نشاط مي كند بلكه در اثر شنا كردن قابليتهاي جسماني خود را از قبيل استقامت دستگاه گردش خون و تنفس، قدرت، سرعت و انعطاف پذيري مفاصل شانه و مچ پا افزايش مي دهد. ورزش شنا ورزشي است كه از سن نوزادي تا سن كهنسالي ميتوان آنرا انجام داد و به طور كلي ورزشي است كه هيجان و اضطراب را كاهش داده، عضلات را قوي و محكم كرده و بدن را نرم و انعطاف پذير مي سازد و باعث مي شود كه فرد انرژيي بيشتري براي انجام كارهاي روزانه خود كسب كند.

تغييرات فيزيولوژيكي كه در اثر تمرينات استقامتي شنا در بدن بوجود مي آيد

تمرينات استقامتي به معني شناي مداوم در مسافتهاي طولاني مثل شناي 400 متر، 600 متر،800 متر،1400 متر و يا حتي مسافتهاي بيشتر مي باشد. يكي از امتيازهاي اين نوع تمرين اين است كه احتياج بدن را به دستگاه انتقال اكسيژن افزايش مي دهد و در نتيجه سبب تغييرات زير در بدن مي شود:

افزايش بازده قلب، كاهش ضربان قلب، افزايش كيفيت خون از نظر حمل مقدار بيشتري اكسيژن ذخيره شده، مقدار بيشتري گليكوژن در جگر و ماهيچه ها و افزايش تعداد ميتوكندريها در تارهاي ماهيچه اي.

ماهيچه هايي كه در شنا بكار گرفته مي شوند

در زير اسامي بعضي از ماهيچه هاي اصلي كه در مرحله جلو بردن يك شناگر در حركتهاي شنا از آنها استفاده مي شود ذكر شده است:

1. ماهيچه هاي پائين برنده دست: ماهيچه پشتي بزرگ، ماهيچه سينه اي بزرگ ماهيچه گرد بزرگ و سرطويل، ماهيچه سه سربازويي. اين ماهيچه ها باعث تقويت كشش دست در داخل آب مي شوند.

2. ماهيچه هاي گرداننده داخلي دست: ماهيچه سينه اي بزرگ، ماهيچه پهن پشتي، ماهيچه گرد بزرگ و ماهيچه تحت كتفي اين ماهيچه ها قسمت بالايي دست را به طرف داخل ميچرخانند. قوي شدن اين ماهيچه ها از نظر نگه داشتن آرنج در بالا كه در مرحله اول كشش دست در هر چهار شنا مفيد است، ضرورت دارد.

تمرينات سرعتي شنا و تغييرات فيزيولوژيكي حاصل از آن

تمرينهايي با حداكثر سرعت و فعاليت در مسافتهاي كوتاه را تمرينهاي سرعتي گويند براي مثال 10 بار و هر بار 25 متر و يا 50 متر شنا با حداكثر سرعت.

اين نوع تمرينها سبب افزايش قدرت انقباض ماهيچه( به جهت افزايش هماهنگي ميان دستگاه عصبي يا ماهيچه اي) و همچنين افزايش قدرت و مقدار ATP-PC ( آدنوزين تري فسفات و فسفات كرآتين) در ماهيچه مي شود كه خود سبب مي شود كه قدرت شناگر براي انجام تمرينهاي سرعتي افزايش يابد.

ايمني و بهداشت شناگران

مسافرت تابستاني به شهرهاي شمالي كشور و ديگر مناطق ديدني و سرسبز اغلب با شنا كردن در دريا و رودخانه ها همراه است. بخشي از مردم نيز استخرهاي شنا را جهت تفريح و سپري نمودن اوقات فراغت انتخاب مي كنند. اين در حالي است كه عمدتاً ايمني و بهداشت را هنگام شنا كردن به عنوان دو نكته اساسي در بيشتر مواقع كمتر مورد توجه قرار مي دهند. بد نيست بدانيم شنا كردن در دريا خطرات و مشكلاتي را همه ساله جهت مسافران دريا به وجود مي آورد. خطرغرق شدن در آب دريا صرفاً مخصوص كساني كه آشنايي كمتري با فنون شنا كردن دارند نمي باشد و ممكن است هر انسان بي احتياط و كم توجهي را تهديد كند. در زيرسطح زيبا و ديدني استخر نيز، موادشيميايي و بيولوژيكي فراواني وجود دارد كه ممكن است با اندكي غفلت متصديان و شناگران معضلات بهداشتي زيادي براي استفاده كنندگان به وجود آورد. عوامل محيطي، قارچ و جلبك، گازهاي شيميايي تشكيل شده در آب، ميزان درجه حرارت آب و محيط استخر، دفعات تخليه، كيفيت اوليه آب، ميزان PH و كلر آزاد آب همگي از عوامل موثر بر بهداشت استخر است.

فوايد شنا

آنچه ورزش شنا در سراسر دنيا زيرپوشش قرار مي دهد، طيف وسيعي از اقشار مردم علاقمند به ورزش و تحرك جسماني مي باشد عده اي از مردم به ورزش علاقمندند اما وقتي به ياد كوفتگي عضلاني ناشي از ورزش مي افتند، از انجام آن منصرف مي شوند و اصولاً علاقه اي به جنبش توأم با تعرق زياد و كوفتگي عضلاني ندارند. آنچه به اين افراد توصيه مي شود” ورزش در آب” است چرا كه به دور از تعرق زياد مي توانند نشاط و شادي ناشي از تحرك جسماني را به دست آورند.

ورزش در آب را مي توان به ورزشكاران و كساني كه در سطح بالايي از آمادگي جسماني هستند نيز توصيه كرد. همچنين براي كساني كه در فصل خارج از مسابقه، آمادگي خود را در سطح مطلوب حفظ مي كنند و يا اينكه بخواهند تمرينات اختصاصي براي افزايش قدرت و استقامت عضلاني خود بسته به رشته ورزشي كه به آن مي پردازند انجام دهند.

شنا را مي توان به كساني توصيه كرد كه پس از بهبودي نسبي از آسيب هاي فيزيكي ممكن است تا مدتها از انجام ديگر تمرينات محروم شده چرا كه از اين طريق مي توانند دوره درمان را سريع تر پيش برده و بهبودي حاصل نمايند.

زنان باردار از جمله افرادي هستند كه همواره در جستجوي ورزشي ملايم و مطلوب براي گذران اين دوران مي باشند. هر چند كه بسياري از نرمشها و ورزشهاي سبك ويژه اين دوران از سوي متخصصين معرفي شده است، اما آنچه به اين افراد در سراسر دنيا توصيه مي شود، ورزش در آب و انجام حركات ملايم در آن مي باشد. ورزش در آب علاوه بر آن كه شادي و نشاط بودن در آب را با خود دارد، سستي و كسلي ناشي از وزن زياد در اين دوران را به در كرده، مي تواند سبب بهبود وضعيت جسماني در اين قبيل افراد شود يك آمادگي جسماني خوب، مادر را در تحمل وزن رو به رشد جنين ياري داده، مي تواند با تقويت عضلات كمر و شكم، يك زايمان خوب و سالم را به ارمغان آورد. همچنين در دوران پس از زايمان، در برگشت عضلات به وضع اوليه قبل از زايمان بسيار موثر خواهد بود.

شنا براي كساني كه اضافه وزن دارند، ورزش فوق العاده مفيدي است چرا كه اين ورزش به دليل هوازي بودن در سوختن كالريهاي اضافي كه مي تواند منجر به اضافه وزن شود تأثير مطلوبي دارد. اين ورزش مي تواند تأثيري عمده در كم كردن استرسها داشته باشد. خاصيت ماساژ دهندگي آب آرامش خاطر و تمدد اعصاب را به انسان برمي گرداند. اين ورزش به همه كساني كه علاقه مند به بهبود وضعيت روحي و جسمي خود هستند، صرفنظر از سن، سابقه آمادگي جسماني و يا بيماري كه دارند توصيه مي شود. آنچه در اين مورد به افرادي كه به نوعي مشكل پزشكي عمده اي دارند، توصيه مي شود مشورت با پزشك و رعايت برخي توصيه ها پيرامون عدم انجام حركات خطرناك در مورد هر بيماري است.

اين ورزش بيشتر قسمت بالاتنه را درگير فعاليت مي كند. ماهيچه هاي كوچك بازوها در اثر ورزش شنا نسبت به ماهيچه هاي بزرگتر پا بيشتر به حركت گرفته مي شوند.تقويت عضلات و بهبود ظرفيت تنفسي، همچنين بالارفتن قدرت خون رساني قلب از ديگر فوايدي است كه مي توان براي ورزش شنا ذكر كرد.

بهداشت شنا كردن

بسيار روشن است كه آب محيط عالي براي انتقال و رشد موجودات ذره بيني بيماري زايي است كه عامل بيماريهايي از قبيل تب تيفوئيدآ اسهال آميبي و باسيلي، هپاتيت، تبخال، ورم ملتحمه چشم و زرد زخم و غيره مي باشد.

اين قبيل موجودات ميكروسكوپي، محيطهاي گرم و مرطوب همراه با غذاي كافي را ترجيح مي دهند.

عوامل عفونت هاي ذيل در استخري با مراقبت ضعيف ممكن است وجود داشته باشد.

– عفونت هاي ويروسي و قارچي، مثل عارضه خارش پاي شناگران كه يك بيماري قارچي پوست است.

– عفونت چشم، گوش، گلو و بيني

– عفونت هاي بخش فوقاني تنفس

– عفونت هاي روده اي

آنچه شناگران در استخر بايد به آن توجه كنند

– قبل از ورود به استخر بدن خود را با يك شوينده مناسب شستشو دهيد.

– قبل از ورود به استخر پاي خود را در داخل حوضچه كلر قرار دهيد.

– به همه كساني كه به استخر مي روند توصيه مي شود پيش از ورود به استخر مثانه خود را تخليه كنند.

– از تف كردن، مضمضه كردن آب، شستن و خارج كردن ترشحات بيني و… خودداري كنيد.

– هنگام شنا كردن خلط گلوي خود را به آب استخر وارد نكنيد. ترجيحاً هنگام ابتلاء به بيماري توأم با خلط عفوني، به شنا نپردازيد.

– اگر بيماري پوستي از قبيل بيماريهاي قارچي قابل سرايت داريد به هيچ عنوان به استخر عمومي مراجعه نكنيد.

– بعد از استخر نيز بدن خود را شستو دهيد.

آنچه متصديان استخر بايد توجه كنند

– كلر آزاد باقيمانده استخر حداقل 2-5/1 ميلي گرم در آب باشد مقادير كمتر از اين ميزان ممكن است عواملي از قبيل كريپتوسپوريديوم را از بين نبرد.

– مرتباً محيط استخر را تميز كنيد و آب آن را به دفعات كافي تخليه و تعويض نمائيد.

– آب استخر را جهت وجود باكتريهاي كلي فرم و پسودوموناس كنترل كنيد، اين دو مي توانند شاخصهاي مناسبي جهت سنجش ميزان كارايي سيستم هاي ضدعفوني كننده و بهداشت آب باشند.

ايمني شناگران

نكات ايمني بايد در سالن استخر با نصب هشدارها و پيامهاي نوشته شده به اطلاع عمومي برسد. خودداري از دويدن در محيط استخر، شنا كردن در عمق متناسب با توانايي، شنا كردن و اجتناب از بازي و شوخي هاي خطرناك مي تواند ايمني نسبي افراد را تأمين كند. استفاده از وسايل مورد نياز جهت شنا از قبيل عينك، گوشي و دماغي را فراموش نكنيد.

چنانچه دچار خستگي و گرفتگي عضلاني شديد از شنا كردن در قسمتهاي عميق خودداري كنيد.

از شنا كردن در دريا هنگامي كه شرايط طوفاني وجود دارد پرهيز كنيد.

ايمني شنا در دريا و آنچه مسئولين بايد توجه كنند

– با مطالعه و بررسي جغرافيايي فضاهايي را براي شنا در نظر بگيرند كه حداقل پستي و بلندي و كمترين حفره آبي را داشته باشند.

– در كنار سواحلي كه مكان هاي مناسبي براي شنا هستند درمانگاههايي داير شود تا چنانچه فردي در حين شنا دچار عارضه شد، در همان مكان با كمترين امكانات درمان شود.

– خانواده ها را نسبت به بهره گيري مناسب از دريا آموزش دهند و در شبكه استاني راديو و تلويزيون نكات ايمني را به دفعات به مسافران دريا بازگو كنند.

– براي فضاهاي خصوصي كه در اختيار مسافران دريا قرار مي گيرند، تعرفه اي را مشخص كنند و نظارت بر امنيت مسافران در اين خصوص را جدي بگيرند

آنچه يك شناگر بايد بداند

1.  اشعه آفتاب و پوست صورت

به طور طبيعي همه شما دهقانان را ديده ايد. دهقاناني كه از صبح تا شب جلوي آفتاب زحمت مي كشند گندم مي كارند، مي چينند، و درو مي كنند، محصول برمي دارند و … خواه ناخواه از اشعه آفتاب به طور دايم برخوردارند. آنها بدني سالم و بازوان قوي را دارا هستند . با اشتها غذا مي خورند، خوب مي خوابند، و كمتر مريض مي شوند. اما اگر سن آنها را بپرسيد، هرگز باورتان نخواهد شد، كه با صورت چين و چروك دار سن وسال آنها چقدر كمتر است! يك دهقان چهل ساله سالم از نظر چين و چروكهايي كه در صورت و دستها دارد، با يك شخص شصت ساله شهري به سختي تشخيص داده مي شود. زيرا پوست آنها تحت تاثير مستقيم اشعه آفتاب به تدريج نرمي و لطافت خود را از دست داده، و به اصطلاح” شاخي” شده است، و در نتيجه علايم پيري زودرس در آنها آشكار گشته است.

دكترمارشال ايتاليايي، در مورد تاثير زيان آور آفتاب روي پوست صورت به بررسيهاي دقيق پرداخته، و بامطالعه در پوست صورت افراد مختلف، و با كمك گرفتن از علم آمار نتيجه گيري كرده است كه اگر اشعه آفتاب به طور مستقيم و مداوم به پوست صورت بتابد، به جاي سالم كردن سبب چين و چروك آن شده، و به زيبايي انسان لطمه وارد مي كند.

پروفسور شوسترانگليسي هم به يك آزمايش عجيب و غيرعادي در اين مورد دست زده، و به نتيجه جالبي رسيده است: وي موهاي بدن چهارصد موش سفيد را تراشيده ، و مدت چندين هفته آنها را در معرض اشعه مستقيم آفتاب قرار داده است. درنتيجه پوست بدن آنها به زودي چروكيده شده، و نصف موشها در اين مدت از بين رفته اند.

پروفسور شوستر انگليسي و دكتر مارشال ايتاليايي پس از تجربه هاي متعدد و ممتد خود بر عليه برنزه شدن اعلام جنگ داده، و آن را وسيله اي براي پيري زودرس پوست داشته اند.

2. برنزه شدن

درعصرما هدف از برنزه شدن تنها تأمين سلامت جسم نيست. وقتي تابستان فرا مي رسد، عده اي از مردم، مخصوصاً جوانان هوس مي كنند، به موازات تغييراتي كه در لباس و آرايش خود مي دهند، پوست خود را نيز برنزه كنند، و آن را به رخ مردم و دوستان بكشند، و به آشنا و بيگانه ثابت كنند كه آنها مدتي در ساحل دريا و يا استخر روباز به سر برده اند! روي اين اصل آنها مدتي در ساحل دريا و يا استخر رو باز پا مي گذارند، وظيفه خود مي دانند كه خود را بي دريغ به دست اشعه آفتاب بسپارند. بخصوص هنگامي كه فقط يك روز يا چند ساعت به دريا و يا استخرهاي چند ساعته دسترسي پيدا مي كنند قسمت اعظم اين مدت را به روي دريا و يا روي تخت هاي كنار استخر دراز مي كشند، تا با پوستي برنزه به شهر و يا به منزل بازگردند. شايد اگر اين اشخاص از تاثير اشعه خورشيد بر روي پوست و تغييراتي كه در آن مي دهد، با اطلاع بودند، در روش خود تجديد نظر نموده و با اين آتش بازي نمي كردند. من باچشمان خودم سوختگي پا و سرشانه را بارها ديدم و علت آن هم، ندانستن استفاده صحيح از تأثير اشعه خورشيد مي باشد.

شاید شنیده باشید که کارشناسان داشتن ۱۵۰ دقیقه فعالیت متوسط ​​یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید را در هفته به افراد بزرگسال توصیه می‌کنند. شنا یک روش عالی برای کار کشیدن از بدن و سیستم قلبی عروقی است. یک ساعت شنا، تقریبا به اندازه‌ی یک ساعت دویدن کالری می‌سوزاند، آن هم بدون این‌که تاثیری بدی روی استخوان‌ها و مفاصل شما داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات بیشتری درباره فواید شنا بدانید.

شنا به لحاظ محبوبیت رتبه‌ی چهارم را در ایالات متحده دارد. اما علت این محبوبیت دقیقا چیست؟ مزایای متعددی وجود دارد که شما می‌توانید با شنا کردن به طور منظم به دست آورید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد فواید شنا و چگونگی گنجاندن شنا در زندگی روزمره تان، در این نوشتار با ما همراه باشید.

فواید شنا برای سلامتی جسمی و روحی شما چیست ؟

 • فواید شنا 1

تمام بدن شما را به فعالیت وامی‌دارد.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای شنا این است که واقعا بدن شما به طور کامل، از سر تا پا، در حال فعالیت است. شنا كردن:

– ضربان قلب شما را بدون وارد کردن فشار بر بدن‌تان افزایش می‌دهد
– عضلات را تقویت می‌کند
– قدرت بدنی‌تان را افزایش می‌دهد
– استقامت بدن را افزایش می‌دهد
– حرکات مختلفی برای دست و پا وجود دارد که می‌توانید برای اضافه کردن تنوع به شنا کردن‌تان از آن‌ها استفاده کنید، از جمله:
– شنای قورباغه
– کرال پشت
– شنای پهلو
– پروانه
– شنای آزاد

هر کدام از این حرکات روی گروه‌های عضلانی متفاوتی تمرکز می‌کنند و آب سبب ایجاد مقاومت ملایمی می‌شود. مهم نیست که کدام حرکت شنا را انجام بدهید، به هر روی از بیش‌تر گروه‌های عضلانی خود برای حرکت دادن بدن‌تان در آب استفاده می‌کنید.

 • فواید شنا 2

قسمت داخلی بدن‌تان را نیز به کار وامی‌دارد.

با شنا کردن در حالی که عضلات‌تان به خوبی تمرین می‌کنند، سیستم قلب و عروق‌تان نیز از مزایایی بهره‌مند می‌شوند. شنا باعث تقویت قلب و ریه‌ها می‌شود. این ورزش آبی به حدی برای سلامتی‌تان فایده دارد که محققان معتقدند حتی ممکن است ریسک مرگ را در شما کاهش دهد. ریسک مرگ در شناگران نصف افراد غیر فعال است. برخی مطالعات دیگر نشان داده‌اند که شنا می‌تواند به کاهش فشار خون و کنترل قند خون نیز کمک کند.

 • فواید شنا 3

برای افراد آسیب‌دیده و مبتلا به آرتریت و سایر اختلالات مناسب است.

شنا می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای افرادی باشد که مبتلا به اختلالت زیر هستند:

– آرتریت (التهاب مفاصل)
– صدمه‌ی بدنی
– معلولیت
– مشکلات دیگر که باعث می‌شوند انجام تمرینات سنگین دشوار باشد

شنا حتی ممکن است به کاهش برخی از دردهای شما کمک کند یا آسیب وارد شده به بدن‌تان را بهبود بدهد. یک مطالعه نشان داد افرادی که مبتلا به آرتروز هستند، بعد از شرکت در فعالیت‌هایی مانند شنا و دوچرخه‌سواری، کاهش قابل‌توجهی را در میزان درد و سفتی مفاصل تجربه کردند و محدودیت‌های جسمی‌ کم‌تری داشتند.

حتی جالب‌تر این بود که برتری کمی (یا حتی هیچ مزیتی) در یکی از دو گروه وجود نداشت. بنابراین، به نظر می‌رسد که شنا دارای همان مزایایی است که ورزش‌های غیرآبی برای بدن دارند.

 • فواید شنا 4

گزینه‌ای مناسب برای افراد مبتلا به آسم است.

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده سبب می‌شود که شنا فعالیت بسیار خوبی برای کسانی باشد که مبتلا به آسم هستند. علاوه بر این، تمرینات تنفسی مرتبط با این ورزش، مانند نگه داشتن نفس، می‌تواند به شما کمک کند که حجم ریه‌تان را افزایش بدهید و روی روند نفس کشیدن‌تان کنترل داشته باشید.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که شنا می‌تواند خطر ابتلا به آسم را به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده برای تمیز کردن استخرها افزایش دهد. در صورتی که مبتلا به آسم هستید با پزشک‌تان در مورد خطرات بالقوه‌ی شنا آشنا شوید و در صورت امکان از استخری استفاده کنید که از آب نمک به جای کلر استفاده می‌کند.

 • فواید شنا 5

شنا برای افراد مبتلا به MS نیز مفید است.

شنا می‌تواند برای افرادی که مبتلا به تصلب بافت چندگانه (MS) هستند نیز مفید باشد. آب باعث می‌شود که دست و پاها شناور باشند و به این ترتیب از آن‌ها در حین ورزش حمایت می‌کند. آب همچنین یک مقاومت ملایم ایجاد می‌کند.

در یک مطالعه، یک برنامه‌ی شنای ۲۰ هفته‌ای باعث کاهش قابل‌توجه درد در افراد مبتلا به MS شد. نشانه‌هایی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی نیز در افراد مبتلا بهبود یافت.

 • فواید شنا 6

کالری‌ می‌سوزاند.

شنا یک راه موثر برای سوزاندن کالری است. یک فرد ۷۲ کیلویی با یک ساعت شنا به صورت متوسط یا با شدت کم، حدود ۴۲۳ کالری می‌سوزاند. همین فرد می‌تواند تا ۷۱۵ کالری در ساعت بسوزاند در صورتی که با شدت و سرعت بیش‌تری شنا کند. یک فرد ۹۰ کیلویی که فعالیت‌های مشابهی دارد، بین ۵۲۸ تا ۸۹۲ کالری در ساعت بسوزاند. یک فرد ۱۰۸ کیلویی نیز می‌تواند بین ۶۳۲ تا ۱،۰۶۸ کالری بسوزاند.

برای مقایسه‌ی این اعداد با سایر فعالیت‌های رایج و با شدت کم، همان فرد ۷۲ کیلویی اگر فاصله‌ی پنج و نیم کیلومتری را در یک ساعت پیاده‌روی کند فقط حدود ۳۱۴ کالری را می‌سوزاند. با انجام یوگا ممکن است فقط ۱۸۳ کالری در ساعت بسوزد. و تمرین بر روی الپتیکال در همان یک ساعت فقط ۳۶۵ کالری را می‌سوزاند.

 • فواید شنا 7

اوضاع خواب‌تان را بهبود می‌بخشد.

شنا این قدرت را دارد که کمک‌تان کند شب‌ها خواب بهتری را تجربه کنید. در مطالعه‌ای که بر روی افراد سالخورده‌ی دچار بی‌خوابی صورت پذیرفت، شرکت‌کنندگان پس از انجام تمرینات هوازی منظم، بهبود قابل‌توجهی را در کیفیت زندگی و خواب‌شان تجربه کردند.

تقریبا ۵۰ درصد از افراد سالخورده تا حدی بی‌خوابی را تجربه می‌کنند، بنابراین این خبر، عالی است. این مطالعه بر روی تمام انواع تمرینات هوازی تمرکز داشت، از جمله الپتیکال، دستگاه پله‌ی ثابت، دوچرخه، استخر و ویدئوهای تمرینی.

شنا برای طیف وسیعی از افرادی که با مشکلات فیزیکی دست و پنجه نرم می‌کنند و دیگر تمرینات، مانند دویدن، برای‌شان جذابیت کم‌تری دارد، در دسترس است. این ورزش می‌تواند انتخاب خوبی برای بزرگسالان مسن‌تر باشد که به دنبال بهبود اوضاع خواب‌شان هستند.

 • فواید شنا 8

خلق و خوی شما را بهبود می‌دهد.

محققان گروه کوچکی از افراد مبتلا به زوال عقل را مورد بررسی قرار دادند و پس از شرکت آن‌ها در یک برنامه‌ی ۱۲ هفته‌ای آبی، متوجه رخ دادن بهبودی در شرایط روحی آن‌ها شدند. فواید شنا و تمرینات آبی به لحاظ روانی فقط برای افراد مبتلا به زوال عقل نیست. ثابت شده‌است که ورزش کردن برای خلق و خوی هر کسی فایده دارد.

 • فواید شنا 9

شنا به مدیریت استرس کمک می‌کند.

محققان گروهی از شناگران را بلافاصله قبل و بعد از شنا در انجمن مسیحی مردان جوان (YMCA) در نیو تایپه، تایوان بررسی کردند. از ۱۰۱ نفر مورد بررسی، ۴۴ مورد افسردگی خفیف و احساس استرس مرتبط با زندگی پرسرعت امروزی را گزارش کردند. پس از شنا، تعداد افرادی که هنوز هم احساس تنش می‌کردند به هشت تن کاهش یافته بود.

در حالی که لازم است تحقیقات بیش‌تری در این زمینه انجام شود، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که شنا یک روش بالقوه‌ی قدرتمند برای از بین بردن سریع استرس است.

 • فواید شنا 10

شنا کردن در دوران بارداری خطری ندارد.

زنان باردار و نوزادان آن­ها نیز می‌توانند مزایای شگفت‌انگیزی را با شنا کردن به دست بیاورند. در یک مطالعه که روی حیوانات صورت گرفت، مشخص شد رشد مغزی جنین در موش مادری که شنا می‌کرد، متفاوت است. این ورزش آبی حتی می‌تواند از نوزادان در برابر یک نوع مشکل عصبی به نام هیپوکسیا ایسکمیا محافظت کند، اما تحقیقات بیش‌تری در این زمینه لازم است. شنا کردن علاوه بر مزایای بالقوه‌ای که برای کودک دارد، فعالیتی است که می‌تواند در تمام سه دوره‌ی سه ماهه انجام شود.

مطالعات دیگری نشان می‌دهند که هیچ اثر بدی از شنا در استخرهای دارای کلر در هنگام بارداری گزارش نشده‌است. در حقیقت، زنان بارداری که در اوایل تا اواسط بارداری شنا می‌کنند، ‌کم‌تر با خطر زایمان و نقایص مادرزادی روبرو می‌شوند.

یادتان باشد در حالی که شنا به طور کلی در طول حاملگی یک فعالیت بدون خطر در نظر گرفته می‌شود، برخی از زنان ممکن است محدودیت‌هایی را در زمینه‌ی فعالیت داشته باشند چرا که ممکن است با عوارضی روبرو شوند. قبل از شروع هر برنامه‌ی ورزشی جدیدی در دوران بارداری با پزشک‌تان صحبت کنید، و در صورتی که عوارضی برای‌تان دارد، بپرسید که کدام تمرین ورزشی برای‌تان بدون خطر است.

 • فواید شنا 11

شنا ورزش فوق‌العاده‌ای برای بچه‌ها است.

کودکان هر روز دست کم به ۶۰ دقیقه تمرین هوازی نیاز دارند. لزومی هم ندارد که به آن‌ها فشاری وارد کنید. شنا یک فعالیت سرگرم‌کننده است و در واقع مانند یک تمرین ورزشی به نظر نمی‌آید.

کودک شما می‌تواند به طور منظم آموزش شنا ببیند یا عضوی از یک تیم شنا باشد. شنا کردن به صورت تفریحی نیز گزینه‌ی دیگری است که کودکان را به حرکت و فعالیت وامی‌دارد.

 • فواید شنا 12

ورزشی مقرون به صرفه است.

شنا همچنین می‌تواند به عنوان یک گزینه‌ی مقرون به صرفه در مقایسه با برخی دیگر از ورزش‌ها مانند دوچرخه‌سواری محسوب شود. بسیاری از استخرها نرخ مناسبی برای عضو شدن ارائه می‌دهند. برخی از مدارس دولتی و مراکز دیگر نیز ساعت‌های شنا را به صورت رایگان ارائه می‌دهند.

شروع کنید

برای شروع شنا، ابتدا باید یک استخر در نزدیکی محل زندگی‌تان پیدا کنید.

نیکارو این امکان را برای شما فراهم میکند . تا نزدیکترین کلاس محل زندگیتان را پیدا کنید , ویژگی ها و قیمت آن را با سایر کلاس ها مقایسه کنید و در نهایت به صورت آنلاین و کاملا غیر حضوری در کلاس مورد نظرتان ثبت نام کنید .

اگر دوست دارید بیشتر با نیکارو آشنا بشید این کلیپ رو ببینید

بسیاری از سالن‌های ورزشی و مراکز اجتماعی کلاس‌های شنا و همچنین ایروبیک در آب و کلاس‌های راه رفتن در آب را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید فهرستی از تسهیلات موجود در منطقه‌ی خودتان را تهیه کنید و ببینید که کدام یک برای سبک زندگی و بودجه‌ی شما مناسب است.

عضلات‌تان را آماده کنید

این کار را به آرامی شروع کنید. حتی ممکن است بخواهید این فرایند را در سالن بدنسازی با تمرینات قدرتی انجام دهید تا عضلات‌تان قبل از شروع شنا، بهبود بیابند. تمریناتی مانند پول-آپ با کمک یا بدون کمک را با تکرارهای دورقمی امتحان کنید. اسکوات و تمرینات وزنه‌برداری با وزنه‌های وزن خودتان و کم‌تر از وزن خودتان نیز تمرینات خوبی هستند. اگر در این زمینه مشکلی داشتید، از یک مربی شخصی کمک بگیرید.

شنا یاد بگیرید

افرادی که اصلا شنا بلد نیستند می‌توانند در دوره‌های آموزشی شنا شرکت کنند که هم به صورت گروهی و هم به صورت خصوصی برگزار می‌شوند. در دوره‌ی آموزشی، شما حرکت‌های مختلف شنا، تکنیک‌های تنفس و سایر نکات مفید برای بهره‌گیری بیش‌تر از تمرین را یاد خواهید گرفت.

قوانین استخر را رعایت کنید

هنگامی‌ که در آب هستید، حتما قوانین استخر را رعایت کنید. اغلب خطوط آهسته، متوسط ​​و سریع به صورت مجزا از هم وجود دارند. از مسئول استخر بپرسید که کدام لاین برای سرعت شما مناسب است.

اگر لازم است از کسی که جلوتر از شما شنا می‌کند، جلو بزنید، این کار را از سمت چپ انجام دهید. هنگام ورود به استخر و خروج از آن، سعی کنید از انجام کارهایی که باعث ایجاد موج می‌شود یا کارهایی که در شنای دیگر شناگران مشکلی ایجاد کند مانند شیرجه زدن، پرهیز کنید. همچنین بهتر است ناخن‌ها‌ی‌تان را کوتاه نگه دارید تا به طور ناخودآگاه و اتفاقی سبب بروز خراشیدگی روی پوست شناگران دیگر نشوید.

خطرات احتمالی شنا

شنا برای بیش‌تر آدم‌ها خطری ندارد. اما چنان‌چه در مورد هر ورزشی صادق است، در رابطه با شنا نیز خطرات خاصی وجود دارد. اگر شما آسیب دیده‌اید یا اختلال پزشکی خاصی دارید، قبل از شنا کردن، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید. به طور کلی، درست این است که هر بار که یک برنامه‌ی ورزشی جدید را شروع می‌کنید با پزشک‌تان صحبت کنید.

به عنوان مثال، افرادی که دارای اختلالت پوستی مانند پسوریازیس هستند، ممکن است در آب استخر دارای کلر پوست‌شان بیش‌تر تحریک شود. پزشک‌تان بهترین منبع برای ارائه‌ی راهنمایی‌های مخصوص شرایط سلامتی خودتان است.

نکات ایمنی مرتبط با شنا

نکات ایمنی زیر می‌توانند به کاهش خطرات احتمالی را در حین شنا کردن کاهش دهد:

– در مناطقی که برای شنا تعیین شده‌اند مانند استخرها و بخش‌هایی از دریاچه‌ها و دیگر آب‌ها شنا کنید. در صورت امکان، در مناطقی که تحت مراقبت نگهبانان است، شنا کنید.

– اگر با نظارت غریق نجات شنا نمی‌کنید، حتما یک دوست همراه‌تان داشته باشید.

– اگر اصلا با این ورزش آشنایی ندارید حتما دوره‌های آموزشی آن را بگذرانید. شما می‌توانید در کلاس‌های مناسب سن‌ خودتان ثبت نام کنید.

– علاقمند به شنا در خارج از منزل هستید؟ کرم ضدآفتاب با اس‌پی‌اف دست کم ۱۵ یا بالاتر برای محافظت از پوست‌تان استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید بین ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر شنا کنید. این ساعت‌ها نور خورشید زیاد است. بنابراین باید کرم ضد آفتاب مناسبی را انتخاب کنید.

– فراموش نکنید که آب بنوشید، حتی اگر احساس تشنگی ندارید. ممکن است به دلیل داخل آب بودن احساس خنکی داشته باشید، اما این احتمال وجود دارد که در طول شنا بدن‌تان دهیدراته شود. مقدار زیادی آب بنوشید و از مصرف نوشیدنی‌های دارای الکل یا کافئین پرهیز کنید.

– بچه‌ها باید همیشه در هنگام نزدیک شدن به آب تحت نظر باشند. هرگز اجازه ندهید که بچه‌ها به تنهایی شنا کنند چرا که خطر غرق شدن برای آن‌ها وجود دارد.

نکته‌ی نهایی

اگر در حال حاضر در فکر پرداختن به یک برنامه‌ی ورزشی جدید هستید، سراغ شنا بروید. شنا دارای مزایای زیادی برای ذهن، بدن و روح و روان‌تان است.

هنگامی ‌که اصول اولیه‌ی شنا را یاد گرفتید، سعی کنید به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه با سرعتی شنا کنید که ریتم ضربان قلب‌تان بالا برود. فراموش نکنید که مقدار زیادی آب بنوشید و هر زمان که لازم بود کمی استراحت کنید. از همه مهم‌تر این‌که، فراموش نکنید که از شنا لذت ببرید!

درباره کلاسهای ورزشی بیشتر بدانیم :

معرفی بهترین باشگاه های والیبال در مشهد
معرفی بهترین باشگاه جودو مشهد
معرفی بهترین کلاسهای تنیس روی میز مشهد
معرفی بهترین کلاس یوگا مشهد
بهترین کلاس تیراندازی مشهد
معرفی بهترین باشگاه کشتی مشهد
معرفی بهترین باشگاه رزمی مشهد
معرفی باشگاه بولینگ مشهد
معرفی بهترین مدرسه فوتبال مشهد

برای مطالعه سایر پست های مرتبط با رشته های ورزشی به بخش “کلاس های ورزشی” مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر معرفی و ثبت آموزشگاه خود در وب سایت نیکارو با ما در ارتباط باشید
لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنمایی میخوای؟ | گفتگو با پشتیبانی