campain
campain
ژیمناستیک هنری

ژیمناستیک هنری چیست ؟

ژیمناستیک هنری چیست؟

امروز می خواهیم در مورد یکی از ورزشهای بسیار جذاب و دیدنی دنیا که از نظر من و بسیاری از کارشناس ها یکی از ورزشهای پایه و اساسی در دنیا محسوب می شود صحبت کنیم.

ژیمناستیک هنری به عنوان یک ورزش بسیار محبوب و مدال آور در المپیک حضور دارد و شامل انجام حرکات خاص ژیمناستیک در قالب نمایش نیرو، چابکی ، انعطاف پذیری ، کنترل و هماهنگی و البته تعادل بین اعضای بدن و جسم ورزشکار می شود .

این نوع ورزش نیز زیر نظر فدراسیون بین المللی ژیمناستیک مدیریت و اداره می شود و از آن می توان به عنوان محبوب ترین ورزش یا سبک ورزشی در رشته ژیمناستیک نام برد .

جنسیت

این رشته در دو گروه مختلف مردان و زنان انجام می شود. که بر روی سطوح و وسایل مختلف حرکات را انجام می دهند. جالب است بدانید که در این نوع ژیمناستیک حرکات مردان ۶ نوع و حرکات گروه زنان در ۴ نوع انجام و برگزار می شود.

حرکات زنان در ورزش ژیمناستیک هنری شامل حرکات زمینی ، پرش از خرک ، پارالل ناهم سطح ( میله های نامتقارن ) و چوب موازنه ( چوب تعادل ) می باشد که مجموع چهار حرکت را شامل می شود و حرکات مردان در این ورزش به ترتیب شامل حرکات زمینی ، بارفیکس ، پرش خرک ، پارالل ، دار حلقه و خرک حلقه می شوند که در مجموع شش حرکت مردانه در این ورزش انجام می شود.

روش امتیازدهی در این ورزش نیز جالب است. همه شرکت کنندگان بصورت پیشفرض دارای امتیاز کامل هستند. و با اجرای اشتباه یا داشتن خطا در انجام هر حرکت توسط تیم داوری مقداری امتیاز از آنها کسر می شود. هر ورزشکاری که کمترین امتیاز منفی را کسب کرده باشد به عنوان برنده معرفی می شود. این ورزش را یکی از ورزشهای بسیار قدیمی در یونان باستان می شناسند که در صده ۱۹۰۰ رسما به عنوان یک ورزش به دنیا معرفی شد .

ژیمناستیک هنری

ژیمناستیک هنری، در دو گروه مردان و زنان انجام می شود و اساساً تمرکز آن بر روی چابکی، تعادل و قدرت می باشد. یک ژیمناست هنری، در طول مسابقه، در رویدادهای بسیاری رقابت می کند و در مسابقات، می تواند در هر چهار رویداد شرکت کند. مردان در حرکات زمینی، اسب پومل، حلقه های ثابت، خرک، میله های موازی و میله های افقی با هم رقابت می کنند.

ژیمناست های هنری زن نیز در حرکات زمینی، میله های غیر هم سطح، میله های تعادل و خرک با یکدیگر به رقابت می پردازند. تنها رویدادی که در این نوع ژیمناستیک، با موسیقی هماهنگ می شود، حرکات زمینی است. رشته هنری ژیمناستیک، یکی از معروفترین و مدرن ترین ورزش ها برای زنان است که شاید نسبت به ورزش های المپیکی دیگر، بیشتر متحمل تغییرات شده است.

ژیمناست ها، با ترکیب هیجان انگیزی از جسارت و ظرافت، حرکات چالش برانگیزی را روی چهار دستگاه خرک، میله های غیر هم سطح، میله تعادل و زمین انجام می دهند. و روی چابکی، هنروری، انعطاف پذیری، قدرت و سبک تأکید زیادی دارند. ژیمناست ها، بر اساس سختی اجرا و با در نظر گرفتن مؤلفه هایی همچون ارتفاع و فاصله از دستگاه، داوری می شوند. و موظفند قدرت، انعطاف پذیری، تعادل و هنروری خود را به نمایش بگذارند.

 ژیمناستیک ریتمیک

ژیمناستیک ریتمیک فقط مخصوص زنان است. فرق ژیمناستیک هنری با این نوع در این است. که، ژیمناستیک هنری در یکی از ۴ رویداد فهرست شده در بالا یا در تمام آنها رقابت می کنند. اما ژیمناست های ریتمیک، حرکات خود را فقط روی زمین اجرا می کنند. ژیمناست های هنری، حرکات زمینی نیز انجام می دهند اما در اجرای خود از هیچ نوع دستگاه خاصی استفاده نمی کنند. در عوض، ژیمناست های ریتمیک در اجرای خود، از دستگاههای مختلفی استفاده می کنند. تمام اجراهای نوع ریتمیک، هماهنگ با موسیقی انجام می شوند و می توانند شامل استفاده از روبان، چوبدستی، توپ، حلقه یا طناب باشند.

لینک مرتبط :

معرفی بهترین باشگاه ژیمناستیک غرب تهران
معرفی بهترین باشگاه ژیمناستیک شرق تهران
کلاس ژیمناستیک مشهد
آپارات نیکارو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید نام و نام خانوادگی، تلفن و نام کلاس را با کلیک روی دکمه نارنجی پایین ثبت کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.