تست هالند؛ استعدادیابی و هدایت شغلی

تست هالند؛ استعدادیابی و هدایت شغلی

در این مقاله قصد داریم درباره تست هالند؛ استعدادیابی و هدایت شغلی توضیح دهیم. تست هالند یکی از تست هایی است که به منظور استعدادیابی و سنجش رغبت های شغلی افراد استفاده می شود. اما خوب است که پیش از مطالعه این مطلب درباره اینکه چرا استعدادیابی مهم است مطالعه کنید.

تست استعدادیابی هالند چیست؟

تست استعدادیابی هالند یک تست روان سنجی است که توسط جان هالند، جامعه شناس آمریکایی برای ارزیابی علایق و استعدادهای شغلی افراد طراحی شده است.

پیشینه آزمون هالند

جان لوئیس هالند طراح آزمون هالند، روانشناس آمریکایی و استاد برجسته جامعه شناسی در دانشگاه جان هاپکینز بود. وی در سال ۱۹۵۹ با انتشار مقاله “تئوری انتخاب” اولین قدم در ایجاد نظریه “تیپ‌های شخصیتی شغلی و محیط‌های کاری” خود را برداشت. هالند معتقد بود مردم بهترین عملکرد را در محیط کاری ای نشان می دهند که با علایق و تیپ شخصیتی آنها سازگاز است و فرد از انجام آنها لذت می برد.

تست هالند برای چه کسانی مناسب است؟

تست هالند برای استعدادیابی و سنجش رغبت های شغلی کلیه افراد بالای 12 سال مناسب است و طیف وسیعی از افراد شامل دانش آموزان متوسطه دوم، دانشجویان و افراد جویای کار را می تواند ارزیابی کند. البته در استعدادیابی های تخصصی تحصیلی و شغلی، با توجه به سن افراد از نسخه ویژه نوجوانان تست هالند برای استعدادیابی تحصیلی و انتخاب رشته کنکور و از نسخه بزرگسالان برای استعدادیابی های شعلی استفاده می شود.

تست استعدادیابی هالند چه ویژگی هایی دارد؟

تست استعدادیابی هالند از 180 سوال سه گزینه ای تشکیل شده است که زمان حدودی برای پاسخ دهی به آن 30 دقیقه می باشد. البته در بیشتر موارد از نسخه های کوتاهتر آن که تعداد سوالات کمتری دارد استفاده می شود.

تیپ های شخصیتی تست استعداد شغلی هالند

تیپ های شخصیتی تست استعداد شغلی هالند را می خواهیم بهتر  بشناسیم.

رضایت شغلی شما در گرو لذت بردن از کاری که می کنید و میزان انطباق شغل شما با شخصیت و علایقتان است. هالند در نظریه خود 6 تیپ شخصیتی را معرفی می کند که در تست هالند سنجیده می شوند و  به کد های هالند  (RIASEC)معروف هستند. این تیپ های شخصیتی عبارتند از : واقع گرا، جستجوگر، هنری، اجتماعی، متهور

دنبال کلاس میگردی؟
بهتر نیست قبلش توانمندی‌هات رو بشناسی!؟

سنجش توانایی‌های ذهنی با استفاده از جدیدترین آزمون‌های کامپیوتری و منطبق با استانداردهای جهانی توسط متخصصین روانشناس
*ویژه ۷ تا ۱۸ سال*
*برای مشاوره رایگان فرم را تکمیل کنید*

معرفی تیپ های تست شخصیت شناسی هالند

در ادامه مقاله تست هالند؛ استعدادیابی و هدایت شغلی هر یک از تیپ های شخصیتی تست شخصیت شناسی هالند را مختصرا توضیح خواهیم داد:

1- واقع‌گرا (Realistic)

عملی، فیزیکی، عینی، کنشی، ماشینی و ابزارگرا

مشاغل متناسب با تیپ واقع‌گرا اغلب مشاغلی است که شامل کارهای عملی، مسائل و راه‌کارهای یدی (دستی) می‌شود. آن‌ها اغلب با گیاهان، حیوانات و مواد دنیای واقعی مانند چوب، ابزار و ماشین‌آلات سروکار دارند. بسیاری از این افراد به مشاغلی نیاز دارند که در فضای باز باشد و نیاز زیادی با سروکار داشتن با دیگران یا دفتر و کاغذ نداشته باشد.

آنها بیشتر از این که به فکر کردن و بحث در مورد تئوری‌ها و موارد مربوط به طراحی علاقه‌مند باشند به رویکردها و موارد مربوط به پیاده‌سازی و رهبری فعالیت‌های اجرایی علاقه‌مندند. واقع گراها تمایل به استفاده از مهارت‌ها و به کارگیری قدرت خود دارند. بنابراین فعالیت‌های علمی یا مکانیکی می‌تواند برای آن‌ها مناسب‌تر از کارهای فرهنگی و هنری باشد.

2- جستجوگر(Investigative)

 تحلیلی، روشنفکر، علمی، اکتشافی، متفکر

این گروه علاقه‌مند به کار با داده‌ها و آنالیز آن‌ها هستند. سازماندهی، درک و تحلیل داده‌ها واطلاعات برای آن‌ها جذاب‌تر از اقدامات عملیاتی است. این دسته افراد کار انفرادی را بیشتر از فعالیت‌های گروهی و تیمی دوست دارند. جستجوگران برای فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی افراد مناسبی خواهند بود.

مشاغل جستجوگرایانه اغلب شامل کار با ایده‌ها و نیاز به مقدار زیادی تفکر وسیع دارد. این مشاغل می‌توانند کارهایی مرتبط با کشف مشکلات ذهنی یا کشف حقیقت باشد. 

3- هنری (Artistic)

خلاق، مبتکر، مستقل، نامنظم، نوآور، رسانه‌ای، اهل نگاشتن و نوشتن

این افراد مهارت زیادی در درک، شناخت و بیان خصوصیات خود دارند. آن‌ها توانایی بالایی برای کنترل عواطف و احساسات خود ندارند و به راحتی حس خود را بروز می‌دهند. بنابراین به سادگی می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. این گروه در مهارت‌های ارتباطی و کلامی برخلاف مهارت‌های محاسباتی و ریاضی ظرفیت بالقوه بالایی دارند.

مشاغل مناسب برای افراد هنری اغلب شامل کار با شکل‌ها، طرح‌ها و الگوها است. آن‌ها اغلب به بیان خود نیاز دارند و می‌توانند کارها را بدون پیروی از مجموعه‌ای از قوانین روشن انجام دهند. شغل‌های هنری مثل معماری، بازیگری، طراحی و … برای آن‌ها می‌تواند مناسب باشد.

 

4- اجتماعی (Social)

حمایت‌کننده، کمک‌کننده، درمان / پرورش، آموزش

همان طور که از اسمشان مشخص است، این افراد علاقه‌ی زیادی به فعالیت‌های اجتماعی و در کنارش کمک کردن و یاری رساندن به دیگر افراد دارند. بنابراین فعالیت در زمینه‌هایی مثل آموزش، سلامت و رفاه اجتماعی می‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد.

شغل‌هایی مثل معلمی، پزشکی، روابط عمومی، مشاوره و روانشناسی می‌تواند گزینه‌های خوبی برای این دسته باشد.

5- جسور/ متهور (Enterprising)

 رقابتی، رهبری، متقاعد کردن، کسب مقام

این گونه اشخاص توانایی رهبری و مدیریتی بالایی دارند و نقش محوری را در فعالیت‌های گروهی بر عهده دارند. بنابراین در تاثیر زیادی در موفقیت یک تیم خواهند داشت. این تیپ شخصیتی ویژگی‌هایی چون ماجراجویی، انرژی بالا، اعتماد به نفس زیاد و تمایل به سلطه را در خود دارند.

مشاغل متناسب با تیپ متهور (جسور) اغلب شامل راه‌اندازی و اجرای پروژه‌ها می‌شوند. این مشاغل بهتر است شامل رهبری دیگران و تصمیم‌گیری‌های بسیار باشد. این‌گونه کارها گاهی نیاز به ریسک کردن داشته و اغلب با معاملات کاری سروکار دارند.

شغل‌های مدیریتی، تجاری و مالی می‌تواند برایشان انتخاب مناسبی باشد.

6- قراردادی/ سنتی (Conventional)

جزئی گرا، سازمان‌دهی، دفتری

این افراد احترام زیادی برای قوانین و مقررات قائل هستند و به راحتی با چهارچوب‌ها و شرایط خودشان را سازگار می‌کنند. این افراد بسیار با نظم هستند و موقعیت‌های پیچیده و بحرانی را دوست ندارند. تمایل زیادی به فعالیت‌های جسمانی ندارند. امور دفتری، جمع آوری و تنظیم اطلاعات و ارائه و پردازش داده‌ها می‌تواند فعالیت‌های مناسبی برای آن‌ها باشد.

شغل‌هایی مثل حسابداری، امور اداری یا مسئول دفتری می‌تواند مناسب آن‌ها باشد.

آزمون هالند| نمره گذاری

آزمون هالند بر اساس پاسخ ما به سوالات، در هر یک از ۶ تیپ شخصیتی نمره‌ای از صد برای ما مشخص می کند. در پایان آزمون یک کد سه حرفی به ترتیب بالاترین نمره‌ های ما در تیپ‌های شخصیتی نمایش داده می‌شود.

تست هالند؛ استعدادیابی و هدایت شغلی

شش ضلعی هالند

 در ادامه این مطلب که با عنوان تست هالند؛ استعدادیابی و هدایت شغلی است  می خواهیم درباره نمودار شش ضلعی هالند بحث کنیم.

هالند شخصیت افراد را به شش قسمت تقسیم میکند. او این شش تیپ را به صورت یک شش ضلعی طراحی کرد که ارتباط بین انواع شخصیت و میزان نزدیکی و شباهت به هم را نشان می‌دهد.

توجه داشته باشید که انواع شخصیتی نزدیک بیشتر از آنچه که در رو‌به‌روی هم هستند شبیه‌اند. به عنوان مثال  واقع گرایی در شش‌ ضلعی هالند روبه‌روی اجتماعی است. اما در کنار اجتماعی هنری هست که نزدیکی بیشتری به هم دارند.

راه آسان برای به خاطر سپردن و یادآوری کدهای هالند استفاده از حرف ابتدای هرکدام از آن‌ها است. از نظر دکتر هالند هر شخص را نمی‌توان تنها در یک تیپ شخصیتی دسته‌بندی کرد چراکه در این صورت تنها شش نوع از مردم در جهان وجود خواهد داشت. در عوض، هر شخص می‌تواند علاقه‌مندی‌های مرتبط با هر شش نوع تیپ را در درجات متفاوتی داشته باشد.

این ۶ تیپ می‌تواند به‌طورکلی ۷۲۰ ترکیب مختلف ارائه دهد مانند ISERAC، AIRSEC یا CSERIA. بااین‌حال، فقط دو حرف، مانند SC، IR، یا AI برای ایجاد یک توصیف مفید (به عنوان آرکی‌تایپ یا کهن‌الگو) لازم است. چنین توصیفی ممکن است هم در مورد فرد و هم در محیط کاری به کار رود. با شناخت افراد و محیط کاری به کمک کدهای هالند، می‌توانیم میزان مطابقت فرد با نوع کارش را بسنجیم. این شناخت به افراد در انتخاب یک شغل و یا پیش‌بینی توانایی حرفه‌ای‌شان کمک خواهد کرد.

انجام تست هالند در چه مواردی کاربرد دارد؟

انجام تست هالند برای موارد زیادی از جمله استعدادیابی شغلی و انتخاب شغل، استعدادیابی تحصیلی و انتخاب رشته، شناخت بهتر خود و استعدادهایمان، شناخت بیشتر نامزد های استخدام یک شغل توسط کارفرما و … توصیه می شود.

تست استعدادیابی شغلی هالند

تست هالند برای استعدادیابی شغلی و تحصیلی کاربرد زیادی دارد. این تست در کنار دیگر تست های شخصیت شناسی، هوش و علاقه می تواند بخوبی شما را جهت انتخاب رشته تحصیلی و شغل راهنمایی کند.  تست استعدادیابی شغلی هالند به شما می گوید مثلا اگر شخصیت شما هنری است برای انجام کارهای دفتری و شغل های یکنواخت مناسب نیستید. یا برای روانشناس خوب شدن نیاز است تیپ شخصیتی اجتماعی در شما غالب باشد.

تست هالند آنلاین

شاید می پرسید آیا تست هالند آنلاین هم وجود دارد؟ باید بگوییم که مانند اکثر تست های معتبر روانشناسی تست هالند نیز هم به صورت مداد کاغذی و هم به صورت آنلاین در دسترس می باشد. برای انجام تست آنلاین هالند می توانید به بسته های استعدادیابی نیکارو که لینک آن پایین قرار داده شده است مراجعه کنید.

خدمات استعدادیابی شغلی نیکارو

ما در نیکارو  تلاش کرده ایم برای تمامی گروه های سنی کودک، نوجوان و بزرگسالان مجموعه ای از بهترین و بروز ترین بسته های استعدادیابی را فراهم کنیم. هدف ما این است تا افراد با شناخت بهتر خود و استعداد هایشان، مهارت هایی را یاد بگیرند که مطابق علایق و استعداد آنها بوده و بتواند به آنها برای رسیدن به موفقیت کمک کند.

برای آشنایی با بسته های استعدادیابی و هدایت شغلی نیکارو همین الان روی دکمه زیر کلیک کنید:
4.8/5 - (45 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنمایی میخوای؟ | گفتگو با پشتیبانی