campain
campain

رشته بازیگری (سینما و تئاتر) و کارگردانی

ما در این مقاله به برسی و معرفی رشته بازیگری (سینما و تئاتر) و کارگردانی خواهیم پرداخت. تاانتها با ما همراه باشید.

آشنایی با رشته‌های دانشگاهی هنر- کارگردانی تلویزیون

کارگردانی تلویزیونی یک رشته کاربردی است و هدف آن تربیت نیروی متخصص، متعهد و خلّاق برنامه‌ساز در جهت سیاست‌های سازمان صدا و سیما است؛ افرادی که به یاری معلومات و مهارت‌های فنی، تکنیکی، هنری …

آشنایی با رشته های دانشگاهی-کارگردانی تلویزیون

صدا و سیما از همه هنرها؛ از جمله موسیقی، معماری، ادبیات، نقاشی، طراحی، خطاطی و عکاسی بهره می‌گیرد. به همین خاطر، دانشجوی کارگردانی تلویزیون باید اطلاعات هنری گسترده‌ای در همه این زمینه‌ها داشته باشد. اما متأسفانه گاه داوطلبان شرکت‎کننده در مصاحبه حضوری این دانشکده، از مهمترین و بدیهی‌ترین اطلاعات هنری بی‌خبر هستند.

کارگردانی تلویزیون در کل در دو گرایش نمایش و مستند در دانشگاه ارائه می‌شود.

گرایش نمایش :

کارگردانی تلویزیونی یک رشته کاربردی است و هدف آن تربیت نیروی متخصص، متعهد و خلّاق برنامه‌ساز در جهت سیاست‌های سازمان صدا و سیما است؛ افرادی که به یاری معلومات و مهارت‌های فنی، تکنیکی، هنری و تحلیلی، زمینه ساخت و تولید انواع برنامه‌های تلویزیونی را فراهم می‌آورند. در واقع کارگردان تلویزیون کسی است که ذهنیت خود را با استفاده از آموزش‌های کلاسیک و آکادمیکی که در خصوص برنامه‌سازی تلویزیون در طول دوران تحصیل کسب کرده است، به تصویر می‌کشد و با خلاقیت و نوآوری به تولید برنامه‌های تلویزیونی می‌پردازد. در این میان، دانشجویان گرایش نمایش، به مطالعه، پژوهش و تجربه در کارگردانی انواع برنامه‌های داستانی تلویزیون اعم از سریال‌ها، برنامه‌های کوتاه‌ و تله‌تئاترها می‌پردازند. به عبارت دیگر، دانشجویان این گرایش، روش‌های طراحی و تولید یک برنامه داستانی از عرصه ایده تا ساخت در استودیو یا واحد سیار، پخش و ارزشیابی آن را فرا می‌گیرند و در این میان با چگونگی نقد و تحلیل برنامه‌های تلویزیونی، تحولات اجرا، تصویرنامه‌نویسی، جلوه‌های خاص، طراحی صحنه، شیوه‌های بیان و نحو‌ه ارتباط تنگاتنگ فرم و محتوا آشنا می‌شوند.گفتنی است که تمامی این دروس همراه با فعالیت‌های عملی و کارهای کارگاهی است تا دانشجویان با استفاده از امکانات و تجهیزات کاربردی دانشکده و سازمان صدا و سیما بتوانند، تجربه و مهارت لازم را برای ساخت و تولید برنامه‌های داستانی تلویزیونی کسب نمایند.

نواع برنامه های داستانی تلویزیون اعم از :

سریال

برنامه های کوتاه

و تله تئاترها

می پردازد.

گفتنی است که تمامی این دروس همراه با فعالیت های علمی وکارهای کارگاهی است تا دانشجویان با استفاده از امکانات و تجهیزات کاربردی دانشکده و سازمان صدا وسیما بتوانند، تجربه و مهارت لازم را برای ساخت و تولید برنامه های داستانی تلویزیونی کسب نماید.

گرایش مستند :

با اشتیاق دوربین را به دست می‌گیرد و شتابان در موج جمعیت، در بازارها، کنار رودخانه‌ها و در حاشیه جنگل‌ها به دنبال سوژه می‌گردد.این، بخشی از دنیای کارگردانی مستند است؛ دنیایی که حیطه بسیار گسترده و وسیعی دارد و از یک سو شامل گزارش خبری، ورزشی و اجتماعی می‌شود و از سوی دیگر مستند مردم‌شناسی یا طبیعت را در برمی‌گیرد. در واقع مستند، خوراک بسیار مهمی برای تلویزیون است و خیلی از برنامه‌های تلویزیونی؛ از جمله گزارش‌های اجتماعی، ورزشی، مردم‌شناسی یا مستند‌های طبیعت در این حیطه قرار دارد. از همین‌رو، از سال گذشته مستندسازی به عنوان یکی از گرایش‌های کارگردانی تلویزیون در دانشکده صدا و سیما مطرح گردیده است و دانشجویان این گرایش با آموزش دروسی از قبیل فرم و محتوا در مستند تلویزیونی، ژورنالیسم تلویزیونی و مجله تلویزیونی، اطلاعات لازم را برای مستندسازی کسب می‌کنند.

در این گرایش با اشتیاق دوربین را دست می گیرد و شتابان در موج جمعیت، دربازار ها، کنار رودخانه ها ودر حاشیه جنگل ها به دنبال سوژه می گردد. زمانی دیگر از رازهای نهفته در سینه ی کوهستان و کویر نشینان آگاهی می یابد و آیین ها، آداب و رسوم وسوگ مناطق مختلف ایران را به یاری عدسی دوربین خود به تصویر می کشد تا تنوع فرهنگی و تعدد میراث های فرهنگی ایران را به نمایش گذارد.

این بخش از دنیای کارگردانی مستند است، دنیایی که حیطه ی بسیار گسترده و وسیعی دارد و از یک سو شامل گزارش ورزشی و اجتماعی می شود و از سوی دیگر مستند مردم شناسی یا طبیعت را در برمی گیرد.

مستند خوراک بسیار مهمی تلویزیون است و خیلی از برنامه های تلویزیونی، از جمله گزارش های:

اجتماعی

ورزشی

مردم شناسی

مستند طبیعت

در این حیطه قرار دارد.از همین رو مستند سازی به عنوان یکی از گرایش های کارگردانی تلویزیون در دانشکده صدا و سیما مطرح گردیده است

فرم و محتوا، نویسندگی برای مستند، مستندسازی، تاریخ و نقد فیلم مستند، ژورنالیسم تلویزیونی، سمینار بررسی مستند سازان، مجله تلویزیونی.

توانایی‌های لازم :

یک مستند‌ساز باید فردی صبور، دقیق و تیزبین باشد. برای مثال، یک کارگردان مستند طبیعت، گاه لازم است که ساعت‌ها در گوشه‌ای بنشیند تا از پرنده‌ای که می‌خواهد در لانه خود به جوجه‌اش غذا بدهد، فیلمبرداری کند.

صدا وسیما از همه ی هنرها،ازجمله:

موسیقی

معماری

ادبیات

نقاشی

طراحی

خطاطی

عکاسی

بهره می گیرد.

سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران رشته های را در دانشکده ی صدا و سیما ارائه می دهد که دانشجویان آن پس از فارغ التحصیلی، شغل تعریف شده ای نیز در سازمان داشته باشند، اما فرصت های شغلی فارغ التحصیلان، تنها به سازمان صدا و سیما محدود نمی شود. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در سازمان های دست اندر کار تولید برنامه و مراکز برنامه سازی تبلیغاتی،نهادهای دولتی از قبیل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، وزارت آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی و… فعالیت نمایند.

معرفی رشته تحصیلی نمایش

“آ‎های! سلام. با شماها هستم!”این عبارت ساده که عنوان یک نمایشنامه آمریکایی اثر “ویلیام سارویان” می‌باشد، علت وجودی تئاتر را توجیه می‌کند. چرا که تئاتر توسط افرادی در جهان آفریده شده که نمی‌توانند در مقابل نیاز به سلام گفتن مقاومت کنند.

آنچه خواندید بخشی از سخنان “ریچارد برتن” بازیگر بزرگ تئاتر و سینمای کشور انگلستان، در معرفی ماهیت هنر تئاتر است. هنری که امروزه ضرورت حفظ و حراست از آن بیش از هر زمان دیگر احساس می‌شود. چرا که در قرن بیست و یکم ایجاد ارتباط، مهم‌ترین عامل در زندگی است و تئاتر که مجموعه‌ای از تمام هنرهای بشری از جمله نقاشی، موسیقی، شعر و ادبیات است؛ ژرف‌ترین راه برای برقراری ارتباط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با دیگری است. به همین دلیل امروزه ما کمتر جامعه‌ای را در دنیا می‌توانیم تصور کنیم که دارای شکلی از هنر نمایش نباشد.

البته برای رسیدن به یک تئاتر واقعی که بتواند وسیله‌ای برای ارتباط باشد، باید از آموخته‌های دیگران بهره گرفت و سپس خود آفرید؛ یعنی یک تئاتر خوب بیش از وسایل تکنیکی وامکانات، نیازمند دانش تئاتر است. چون وقتی دانش تئاتر محور کار باشد، خلاقیت‌های هنری و فنی، جای خالی بسیاری از عوامل دیگر را جبران می‌کند و چه بسا عامل ابداع نیز می‌گردد.

ولی یک هنرمند بدون شعور تئاتری اگر تمام امکانات نمایشی را نیز در اختیار داشته باشد، باز یک پایش لنگ است.از همین‌رو امروزه رشته نمایش به عنوان یکی از رشته‌های مهم هنری در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تدریس می‌شود این رشته در مقطع‌ کارشناسی‌ دارای‌ ۵ گرایش‌ ادبیات‌ نمایشی‌، کارگردانی‌، بازیگری‌، صحنه‌آرایی‌ و نمایش‌ عروسکی‌ است‌.

گرایش‌ ادبیات‌ نمایشی‌:

هر متن‌ نمایش‌ علاوه‌ بر هدفی‌ که‌ متن‌ به‌ خاطر دست‌یافتن‌ به‌ آن‌ به‌ رشته‌ تحریر درمی‌آید، متکی‌ و پایدار بر سه‌ عامل‌ اساسی‌ شخص‌ بازیگر، عمل‌ و بیان‌ است‌ که‌ در ترکیب‌ با یکدیگر نمایشنامه‌ را ایجاد می‌کند. در گرایش‌ نمایشنامه‌نویسی‌، دانشجو می‌آموزد که‌ چگونه‌ یک‌ نمایشنامه‌ را برای‌ اجرا بر روی‌ صحنه‌ بنویسد؛ یعنی‌ چگونه‌ خود را جای‌ یک‌ یک‌ افراد نمایش‌ گذاشته‌ و شخصیت‌ آنها را به درستی‌ خلق‌ کند‌ و با ایجاد گره‌های‌ نمایشی‌ و بازکردن‌ آنها، نمایش‌ را از اول‌ تا آخر به‌ جلو ببرد.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :
دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ نمایش :
تاریخ‌ نمایش‌، جامعه‌شناسی‌، آشنایی‌ با ادبیات‌ کهن‌ ایران‌ و جهان‌، آشنایی‌ با هنرهای‌ تجسمی‌، اصول‌ و مبانی‌ ارتباطات‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌، آشنایی‌ با ادبیات‌ معاصر ایران‌ و جهان‌، فرهنگ‌ عامه‌ و تمثیل‌شناسی‌، تاریخ‌ فلسفه‌، آشنایی‌ با تعزیه‌، مبانی‌ دکور و صحنه‌آرایی‌، مبانی‌ نمایشنامه‌نویسی‌، مبانی‌ بازیگری‌، مبانی‌ نمایش‌ عروسکی‌، روش‌ تحقیق‌ و تدوین‌ پایان‌نامه‌، نمایش‌ در ایران‌.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ ادبیات‌ نمایشی‌:
آشنایی‌ با متون‌ فارسی‌نمایشی‌ ، تاریخ‌ ادبیات‌ نمایشی‌ ، اصول‌ و فنون‌ نمایشنامه‌نویسی‌، داستان‌نویسی‌، سبکهای‌ ادبی‌ جهان‌، نقد در نمایش‌ ، شخصیت‌شناسی‌، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌، آشنایی‌ با فیلمنامه‌نویسی‌، نمایشنامه‌نویسی‌ رادیو و تلویزیون‌، پایان‌نامه‌.

گرایش‌ کارگردانی:

در قدیم‌ کارگردان‌ تنها مراقب‌ بود که‌ “وحدت‌ نمایش‌” حفظ‌ شود اما امروزه‌ کارگردان‌ مسؤولیت‌ “معنی‌” آن‌ را نیز برعهده‌ دارد. کار هنری‌ کارگردان‌ را می‌توان‌ به‌ دو مرحله‌ تقسیم‌ کرد. نخستین‌ بخش‌ تهیه‌ و تدارک‌ و مشتمل‌ بر انتخاب‌ متن‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ آن‌ و انتخاب‌ بازیگر است‌ و بخش‌ دوم‌ کار عملی‌ با بازیگران‌؛ یعنی‌ فرآیند تمرین‌ می‌باشد.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ کارگردانی‌:
کارگردانی‌، تحلیل‌ نمایشنامه‌، نمایش‌ ایمائی‌، امکانات‌ صحنه‌، موسیقی‌ صحنه‌، موسیقی‌ در نمایش‌، شیوه‌های‌ نمایش‌ در ایران‌، سبک‌ها و شیوه‌های‌ اجرا، ماسک‌ و گریم‌، دکور، اصول‌ کارگردانی‌ نمایش‌ رادیوئی‌، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌، اجرای‌ کارگاهی‌ نمایش‌های‌ ایران‌، ترکیب‌ در صحنه‌، اصول‌ کارگردانی‌ نمایش‌ تلویزیونی‌، پایان‌نامه‌.

گرایش‌ بازیگری‌:

بازیگری‌ در مفهوم‌ حرفه‌ای‌ آن‌، کشف‌ حقیقت‌ بی‌ هیچ‌ ابهامی‌ در گفتار نویسنده‌ و انتقال‌ این‌ کشف‌ به‌ تماشاگر است‌. در واقع‌ بازیگر، یعنی‌ کسی‌ که‌ با صداقت‌ تمام‌ به‌ آنچه‌ بر روی‌ صحنه‌ می‌گذرد، ایمان‌ داشته‌ باشد و با تمام‌ وجود نقش‌ خود را بر روی‌ صحنه‌ تجربه‌ کرده‌ و در واقع‌ بر روی‌ صحنه‌ زندگی‌ کند.باید گفت که هنر بازیگری در طول تاریخ پیشرفت قابل توجهی داشته و روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی در این هنر ایجاد شده است. در نتیجه امروزه تحصیل آکادمیک بازیگری ضروری است.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بازیگری‌:
امکانات‌ صحنه‌، نمایش‌ ایمائی‌، تحلیل‌ نمایشنامه‌، بدن‌، بیان‌، شیوه‌های‌ نمایش‌ در ایران‌، ماسک‌ و گریم‌، سبک‌ها و شیوه‌های‌ اجرا، شخصیت‌شناسی‌، تربیت‌ حس‌، بازیگری‌، اجرای‌ کارگاه‌های‌ نمایش‌های‌ ایرانی‌، بازیگری‌ سینما، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌، بازیگری‌ رادیو و تلویزیون‌، پایان‌نامه‌.

گرایش‌ صحنه‌آرایی‌:

یک‌ صحنه‌آرا با توجه‌ به‌ امکانات‌ سالن‌ و دستگاه‌های‌ مکانیکی‌ موجود، فضای‌ کلی‌ نمایش‌ را ایجاد می‌کند و به‌ همین‌ دلیل‌ طراح‌ نور، طراح‌ لباس‌ و چهره‌پرداز زیر نظر وی‌ فعالیت‌ می‌کنند. همچنین‌ یک‌ صحنه‌آرا تلاش‌ می‌کند تا به‌ ساده‌ترین‌ وجه‌، حس‌های‌ موجود در نمایش‌ را به‌ یاری‌ دکور ایجاد نماید چون‌ حتی‌ یک‌ رنگ‌ نامناسب‌ در صحنه‌، می‌تواند فضا را مخدوش‌ کند.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ صحنه‌آرایی‌ :
طراحی‌ و نقاشی‌، نقشه‌کشی‌، شناخت‌ مواد، آشنایی‌ با فضاهای‌ سنتی‌ ایران‌، آشنایی‌ با طراحی‌ و دوخت‌ لباس‌، تاریخ‌ تحولات‌ دکور، امکانات‌ صحنه‌، کارگاه‌ رنگ‌، پرسپکتیو در صحنه‌، نور در صحنه‌، تاریخ‌ لباس‌ در غرب‌ و ایران‌، ماسک‌ و گریم‌، شیوه‌های‌ نمایش‌ در ایران‌، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌، کارگاه‌ دکور و صحنه‌آرایی‌، اجرای‌ کارگاهی‌ نمایش‌های‌ ایرانی‌، طراحی‌ صحنه‌ نمایش‌ عروسکی‌، آشنایی‌ با صحنه‌ سینمائی‌ و تلویزیونی‌، صوت‌، پایان‌نامه‌.

گرایش‌ نمایش‌ عروسکی:

نمایش عروسکی یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های نمایش است که در دوران‌های گذشته هنگامی که ظاهراً سرگرمی‌های کمی وجود داشت، جوانان و پیران از هر طبقه اجتماعی شیفته آن بودند چون با آن که عروسک‌ها بی‌جان هستند، نمایش عروسکی نزدیک‌تر از هر شکل نمایشی با تماشاگر رابطه برقرار می‌کند و عروسک‌گردان با مهارت بسیار، نظریات اخلاقی، سیاسی واجتماعی خود را از طریق نمایش بازگو می‌کند.

در حال‌ حاضر نمایش‌ عروسکی‌ رونق‌ گذشته‌ را ندارد و در بسیاری‌ از کشورها تنها شیوه‌ای‌ از تئاتر کودک‌ و نوجوان‌ قلمداد می‌شود. حتی‌ اگر ما نیز آن را شیوه‌ای از تئاتر کودک و نوجوان قلمداد کنیم، باید برای‌ پاسخگویی‌ به‌ خیل‌ عظیم‌ کودکان‌ و نوجوانان‌ کشورمان‌ به‌ آموزش‌ این‌ شیوه‌ از نمایش‌ بپردازیم‌ تا دانشجویان‌ رشته‌ تئاتر ضمن‌ آشنایی‌ با ساخت‌ و کار انواع‌ عروسک‌ها از جمله‌ عروسک‌ نخی‌، میله‌ای‌، دستکشی‌ و سایه‌ای‌ و همچنین‌ آموزش‌ فن‌ صدا بتوانند در این‌ زمینه‌ مهارت‌های‌ لازم‌ را کسب‌ کنند.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ نمایش‌ عروسکی‌:
کارگاه‌ نمایش‌ عروسکی‌، طراحی‌ و نقاشی‌، فن‌ بیان‌، نمایشنامه‌نویسی‌ عروسکی‌، موسیقی‌ در نمایش‌، شناخت‌ مواد، تاریخ‌ نمایش‌ عروسکی‌، آشنایی‌ با فضاهای‌ سنتی‌، موسیقی‌ در نمایش‌ عروسکی‌، ماسک‌ و گریم‌، شیوه‌های‌ نمایش‌ در ایران‌، کارگردانی‌ نمایش‌ عروسکی‌، طراحی‌ صحنه‌ نمایش‌ عروسکی‌، آشنایی‌ با ادبیات‌ کودکان‌، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌ عروسکی‌، بازیگری‌ نمایش‌ عروسکی‌، کودک‌ و نمایش‌، پایان‌نامه‌.

توانایی‌های‌ لازم‌ :
هنر تئاتر یک‌ هنر جمعی‌ است‌؛ یعنی‌ یک‌ هنرمند تئاتر نمی‌تواند به‌ تنهایی‌ فعالیت‌ کند به‌ همین‌ دلیل‌ باید فردی‌ انعطاف‌پذیر بوده‌ و توانایی‌ کار گروهی‌ را داشته‌ باشد. همچنین‌ لازم است فردی‌ خلاق‌ و نوآور باشد. یک‌ بازیگر باید علاوه‌ بر صدای‌ رسا و بدون‌ تنش‌ و لرزش‌ و آمادگی‌ جسمانی‌ خوب‌، اندیشه‌ای‌ پویا و حسی‌ قوی‌ داشته‌ باشد تا بتواند فضای‌ ذهنی‌ نمایش‌ را تصور کرده‌ و بازسازی‌ کند. دانشجوی‌ ادبیات‌ نمایشی‌ نیز باید قلم‌ خوبی‌ داشته‌ و اطلاعات‌ عمیقی‌ در مورد اقتصاد، روانشناسی‌، جامعه‌شناسی‌، فرهنگ‌ و ادبیات‌ ایران‌ و جهان‌ داشته‌ باشد و همچنین‌ صبور و با حوصله‌ باشد چون‌ نوشتن‌ یک‌ نمایشنامه‌ روزها و حتی‌ ماه‌ها طول‌ می‌کشد.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :

هنر تئاتر که‌ به‌ تعبیری‌ همزاد انسان‌ است‌، برجستگی‌ و اهمیت‌ خاصی‌ دارد. چون‌ نماد ارزشمندی‌ از شعائر، جشن‌ها، سوگ‌ها، فرهنگ‌ و اندیشه‌ یک‌ جامعه‌ است‌. به‌ همین‌ دلیل‌ باید به‌ آموزش‌ و گسترش‌ این‌ هنر اهتمام‌ ورزید.

یعنی‌ نباید سالنهای‌ تئاتر ما به‌ چند سالن‌ در شهر تهران‌ محدود شود و نباید فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ تئاتر بیکار بوده‌ یا شغلی‌ بی‌ارتباط‌ با تحصیلات‌ دانشگاهیشان‌ داشته‌ باشند. اما متأسفانه‌ در عمل‌ بسیاری‌ از فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ جذب‌ بازار کار نمی‌شوند و با این‌ که‌ در چند سال‌ اخیر شاهد رشد قابل‌ توجه‌ هنر تئاتر بوده‌ایم، اما هنوز این‌ هنر به‌ توجه‌ بیشتر مالی‌ و معنوی‌ نیازمند است‌. البته‌ در حال‌ حاضر نیز یک‌ فارغ‌التحصیل‌ مستعد این‌ رشته‌ که‌ خلاقیت‌ و دانش‌ لازم‌ را داشته‌ باشد، هیچ‌ وقت‌ بیکار نخواهد ماند و حتی‌ به‌ جای‌ این‌ که‌ او به‌ دنبال‌ کار باشد، دیگران‌ به‌ دنبال‌ او خواهند بود و می‌تواند در مراکز دولتی‌ مثل‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌، سازمان‌ تبلیغات‌ اسلامی‌ یا صداوسیما مشغول‌ شود یا در گروه‌های‌ آزاد هنری‌ فعالیت‌ اجرایی‌ داشته‌ باشد.

معرفی دروس رشته تئاتر

کارشناسی_تئاتر

رشته تئاتر دارای ۴ گرایش بازیگری _کارگردانی،ادبیات نمایشی،نمایش عروسکی و طراحی صحنه میباشد

شرط تحصیل در رشته های تئاتر شرکت در آزمون عملی است .

دروس پایه و اصلی مشترک تمامی گرایش ها شامل؛دروس پایه اصول و مبانی ارتباطات،جامعه شناسی عمومی، آشنایی با تاریخ ادبیات کهن و معاصر ایران ،فرهنگ و ادبیات عامه،فلسفه مقدماتی شرق،فلسفه مقدماتی غرب،آشنایی با تاریخ ادبیات کهن و معاصر جهان،شناخت موسیقی،جامعه شناسی هنر،تمثیل شناسی ، روش تحقیق و تدوین پروژه

دروس اصلی:بنیاد نمایش در غرب و شرق، مبانی کارگردانی، مبانی ادبیات نمایشی،تاریخ نمایش در ایران،بررسی تطبیقی نظریه های نمایش شرق و غرب،تاریخ نمایش در جهان،مبانی بازیگری،مبانی طراحی صحنه،مبانی نمایش عروسکی،

دروس تخصصی گرایش بازیگری _ کارگردانی نمایش در آسیا،۱و۲، حرکات موزون ۱و۲، نظریات معاصر در نمایش غرب،نظریات معاصر در نمایش شرق، دیدن و تحلیل نمایش ۱و۲ ،ادبیات نمایشی در شرق ۱،زبان تخصصی تئاتر،کارگاه کارگردانی ۳،شیوه های نمایش در غرب،کارگاه بازیگری کارگردانی پیشرفته ۱و۲، کارگردانی نمایش تلویزیونی،روانشناسی شخصیت،نور وصدا در نمایش،ماسک و گریم،کارگاه بازیگری ۱و۲، مبانی فلسفه، کارگاه کارگردانی ۱ و ۲، کارگاه بازیگری ۳،نقد در نمایش ۱،اسطوره و نمایش ،موسیقی در نمایش،سلفژ و آواز،زیبایی شناسی هنر،کارگاه بازیگری و کارگردانی رادیو،تاریخ ادیان،پروژه

دانشگاه هایی که در رشته بازیگری _ کارگردانی پذیرش دارند (براساس دفترچه کنکور ۹۴) تهران ، هنرتهران،زابل،غیرانتفاعی سوره تهران،شهید باهنر کرمان، سپهر اصفهان

 دروس تخصصی رشته ادبیات نمایشی :

ادبیات نمایشی در شرق ۱و۲،مکتب های ادبی ۱ و ۲، داستان نویسی ۱ و ۲، ادبیات نمایشی در ایران ۱ و ۲، کارگاه نمایشنامه نویسی ۱ و ۲، ادبیات نمایشی معاصر اروپا ۱و۲و۳، نقد در ادبیات نمایشی، نمایشنامه نویسی برای تلویزیون،دیدن و تحلیل نمایش،۱ و ۲،اصول و فنون نمایشنامه نویسی ۱و۲، ادبیات نمایشی کلاسیک در اروپا۱و۲،اسطوره و نمایش،فیلمنامه نویسی ۱و۲،بررسی متون فارسی ازمنظر نمایش ۱و ۲، تحلیل نمایشنامه ۱ و ۲، نمایشنامه نویسی برای رادیو،کارگاه نمایشنامه نویسی ۳و۴،تاریخ ادبیات نمایشی در آمریکا ……دانشگاه هایی که در رشته ادبیات نمایشی پذیرش دارند (براساس دفترچه کنکور ۹۴) تهران، هنرتهران، دامغان ،غیرانتفاعی سوره تهران

دروس تخصصی گرایش نمایش عروسکی:نمایشنامه نویسی عروسکی ۱و۲و۳، شناخت مواد، تاریخ نمایش عروسکی در شرق و غرب ،بیان ۱و ۲،ماسک و گریم ، خیمه شب بازی، کارگاه چوب و فلز،روانشناسی شخصیت، طراحی چهره و بدن انسان ،عروسک سازی ۱و۲ و ۳و۴ ، بازی دهی عروسک ۱و ۲،طراحی صحنه نمایش عروسکی ۱ و ۲، طراحی و دوخت لباس، کارگردانی نمایش عروسکی ۱ و ۲ و ۳، موسیقی در نمایش، طراحی چهره و بدن حیوان، موسیقی در نمایش عروسکی، کودک و نمایش، رایانه و نمایش عروسکی، آشنایی با ادبیات کودکان و نوجوانان، نقاشی چهره عروسک، نور وصدا در نمایش عروسکی، دیدن و تحلیل نمایش عروسکی، پروژه….. دانشگاه هایی که در رشته نمایش عروسکی پذیرش دانشجو دارند (براساس دفترچه کنکور ۹۴ ):تهران ،هنر تهران،غیرانتفاعی سوره

گرایش طراحی صحنه :اصول و مبانی هنرهای تجسمی، ماسک و گریم، اجرای نمایش های ایرانی و شناخت بافت های سنتی ۱و۲، طراحی و نقاشی ۱ و ۲، حجم شناسی و حجم سازی، تاریخ تحولات طراحی صحنه، تکنیک صحنه ۱ و ۲، تاریخ مبلمان و لوازم صحنه، استفاده از رایانه در طراحی صحنه، کارگاه چوب و فلز، سبک های طراحی صحنه، نقاشی تئاتر ،تاریخ و طراحی لباس ۱و ۲ ، طراحی صحنه و ماکت سازی ۱ و ۲، طراحی صحنه نمایش عروسکی، معماری داخلی ۱ و ۲، اسکیس و راندو، آرایش صحنه،دوخت لباس تئاتر، نقد و تحلیل نمایش از منظر طراحی صحنه، نور پردازی در تئاتر، طراحی صحنه برای سینما و تلویزیون ۱ و ۲، کارگاه پیشرفته طراحی صحنه و ماکت سازی ۱ و ۲، طراحی صحنه و ماکت سازی اپرا، صدا در در نمایش، پروژه نهایی

لینک مرتبط :

معرفی بهترین کلاس بازیگری مشهد
مدرسه بازیگری مشهد
آپارات نیکارو

۴ دیدگاه دربارهٔ «رشته بازیگری (سینما و تئاتر) و کارگردانی»

 1. اسراسادات حیدرهایی

  سلام من برای سال دبگه انتخاب رشته دارم و میخوام برم رشته ی تآتر و برای دانشگاه. هم سینما ایا شهرستان دامغان در هنرستانش رشته ی تآتر داره!؟ یا در تهران هم اگر بخوایم بریم برای دبیرستان خوابگاه میتونیم بگیریم!؟

  1. سلام دوست عزیز. متاسفانه از هنرستان ها اطلاعی ندارن و فقط در زمینه معرفی آموزشگاه ها فعالیت میکنیم. باید شماره هنرستان های مختلف رو پیدا کنید یا حضوری برای انجام تحقیقات برید. موفق باشید 🙂

  1. سلام قاسم عزیز
   بسیار خوشحالیم که این میزان از علاقمندی را در شما دیدیم.
   لطفا درخواست کلاستون رو از طریق گزینه “درخواست کلاسی دارید” مطرح کنید و شماره تماستون رو هم برای تیم پشتیبانی وب سایت نیکارو قرار بدید.
   به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.

   نیکارو – در جریان یادگیری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید نام و نام خانوادگی، تلفن و نام کلاس را با کلیک روی دکمه نارنجی پایین ثبت کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.