آشنایی با رشته سینما

انتخاب رشته کنکور یکی از مهم ترین تصمیم ها برای یک داوطلب است، زیرا تاثیر زیادی در موقعیت و آینده شغلی او دارد. همان طور که برخی از داوطلبان به به رشته های مهندسی یا پزشکی علاقه دارند، داوطلبانی هم هستند که به رشته های هنری مانند عکاسی، نقاشی، بازیگری، موسیقی و رشته سینما علاقه دارند. این داوطلبان روحیه بسیار هنری دارند و اگر در رشته های دیگر تحصیل کنند، شاید خیلی به موفقیت نرسند و زمان خود را هدر بدهند.

ریشه سینما

کلمه سینما از زبان یونانی گرفته شده است که معنی آن جنبش می باشد.  برادران لومیر که دو برادر فرانسوی بودند اولین مخترع دوربین فیلمبرداری به اسم سینماتوگراف بودند که اسم سینما هم از همین گرفته شده است. اولین فیلم تصویر متحرک در سال 1895 به اسم کارگردان در حال خروج از کارخانه لومیر توسط آنها ساخته شد و اولین نمایش عمومی این فیلم در 28 دسامبر 1895 در پاریس برگزار شد.

سینما را هنر هفتم می‌گویند و سینما هنری است که با ضبط تصویر و ترکیب آن با صدا مفهوم خاصی را به مخاطب منتقل می‌کند. رشته سینما با سایر رشته های هنری در ارتباط است و از آن استفاده می‌کنند می‌توان گفت که سینما مجموعه ای از تصاویر و صداها را طرح می کند که با رعایت کردن یک سری اصول هدف خاصی را دنبال می کند که تفکر مورد نظر را به مخاطب انتقال دهد.

هنر سینما از نظر محتوا مبتنی بر زمینه‌های مختلف علوم انسانی، علوم ارتباطات،‌ ادبیات و رشته‌های مختلف هنری بوده و از نظر تکنیکی از مباحث فیزیک صوت، شیمی، مکانیک و الکترونیک استفاده می‌کند. کارشناسی سینما یکی از دوره‌های آموزش عالی است که هدف آن تربیت افراد متعهد و متخصص در این رشته است تا نیازهای جامعه رادر زمینه‌های مختلف هنر سینما پاسخگو باشد. این رشته دارای 4 گرایش تدوین، فیلمنامه نویسی،‌ کارگردانی و فیلمبرداری است

فیلم و سینما

قبل از ظهور شبکه های اجتمائی، بیشتر سرگرمی مردم، سینما، تلویزیون و تئاتر بود. سینما، به عنوان هنر هفتم، تنوعی مدرن در تئاتر ایجاد کرد. سینما به مخاطب فرصت می دهد حداقل برای چند ساعت بنشیند و آزاد باشد. همه اقشار جامعه از سینما لذت می برند. در واقع سینما هنری است به صورت تصویری اتفاقات را ضبط می کند و با ترکیب قسمت های مختلف و ارائه آنها همراه با صدا، به مخاطب حس های مختلفی را انتقال می دهد. هدف از ارائه این رشته در دانشگاه، تربیت نیزوهای متخصصی است که نیاز های مختلف حوزه سینما در جامعه را پاسخگو باشند.

رشته سینما یکی از جالب ترین رشته های هنری هست که دارای طرفدار بسیاری می باشد. اما نکته جالب توجه این رشته این است که با بازیگری کاملا متفاوت است!!! رشته سینما با استفاده از صدا و تصویر تلاش میکند تا هر چیز قابل توجه اعم از برش های زندگی ، وقایع تاریخی، حتی رسوم مختلف و غیره را برای مردم تهیه کرده و به معرض نمایش بگذارد. سینما امروزه به یک ابزار و صنعت مهم هر کشور تبدیل شده است.

ماهیت رشته سینما

سینما از نظر محتوایی متکی به موارد متعددی مانند علوم انسانی، علوم ارتباطی، علوم اجتماعی، علوم تربیتی، علوم ادبیاتی، علوم سیاسی و دیگر حوزه ها می باشد. برای انتخاب این رشته به عنوان رشته تحصیلی دانشگاهی می بایست که داوطلب در کنکور هنر شرکت نماید. در نیکارو ما بهترین برگزارکنندگان کلاس های آموزشی را به خانواده ها و دانش آموزان معرفی می کنیم. بستری هستیم تا به انتخاب کلاس های مورد علاقه تون کمک کنیم و از رضایتمندی و تجربیات به اشتراک گذاشته شده شرکت کنندگان مطلع شوید.  

رشته سینما دارای 4 گرایش زیر می باشد:

 • تدوین
 • فیلم نامه نویسی
 • کارگردانی
 • تصویربرداری

گرایش‌های مختلف در رشته سینما

هنر سینما از نظر محتوا مبتنی بر زمینه‌های گوناگون علوم انسانی، علوم ارتباطات،‌ ادبیات و رشته‌های مختلف هنری بوده و از نظر تکنیکی از مباحث فیزیک صوت، شیمی، مکانیک و الکترونیک استفاده می‌کند. کارشناسی سینما یکی از دوره‌های آموزش عالی است که هدف آن تأمین افراد متعهد و متخصص دراین رشته است تا نیازهای روزافزون جامعه رادر زمینه‌های مختلف هنر سینما پاسخگو باشد. این رشته دارای 4 گرایش تدوین، فیلمنامه نویسی،‌ کارگردانی و فیلمبرداری است. در ادامه به بیان سرفصل‌های هریک از این گرایش‌ها می‌پردازیم:

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف سینما

فرهنگ عامه،‌ آشنایی با هنر در تاریخ، آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان، آشنایی با هنرهای تجسمی، تاریخ فلسفه، جامعه‌شناسی،‌ موسیقی، اصول و مبانی ارتباطات، طراحی مقدماتی، تمثیل شناسی، روانشناسی،‌ تاریخ اجتماعی ایران، تاریخ اجتماعی جهان، شناخت رنگ، معماری، ریتم‌ در هنرها، تاریخ سینما، عکاسی،‌ گزارش‌نویسی، مبانی هنرهای نمایشی، اصول فیلمنامه‌نویسی، اصول فیلمبرداری، مبانی تدوین، اصول کارگردانی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش تدوین

صدا، لابراتوار فیلم، آشنایی با نقاشی متحرک، مستندسازی، تولید برنامه‌های تلویزیونی، آشنایی با سبک‌های سینمایی، موسیقی فیلم،‌ تدوین، موسیقی، تئوری‌های تدوین، ترکیب ‌بندی تصویر، شناخت تحلیلی تدوین،‌ پروژه نهایی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمنامه نویسی

آشنایی با متون نمایشی فیلم، ‌تحلیل فیلم، سبک‌های ادبی جهان، شخصیت‌شناسی،‌ تاریخ ادبیات نمایشی، داستان‌نویسی، فیلمنامه نویسی، آشنایی با شعر در ایران و جهان، قصه در ادیان، آشنایی با ادبیات کودکان،‌ نمایشنامه‌نویسی، تحلیل فیلمنامه، تصویرنامه نویسی، پروژه نهایی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش کارگردانی

صدا، لابراتوار فیلم، آشنایی با نقاشی متحرک، آشنایی با متون نمایشی، مستندسازی، تحلیل فیلم، تولید برنامه‌های تلویزیونی،‌آشنایی‌ با سبک‌های سینمایی، موسیقی فیلم،‌ جلوه‌های خاص،‌ اصول بازیگری، کارگردانی، شیوه‌های رهبری بازیگر، مدیریت تولید، پروژه نهایی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمبرداری

صدا، لابراتوار فیلم، تحلیل فیلم، جلوه‌های خاص، فیزیک نور و عدسی، شناخت ابزار فیلمبرداری، فیلمبرداری در نقاشی متحرک، فیلمبرداری، شناخت مواد خام، پرسپکتیو رنگ و نور، نورپردازی، ترکیب‌بندی تصویر، گریم، تصویربرداری، پروژه نهایی.

این مطلب را هم از دست ندهید:

استعدادهای مورد نیاز برای رشته سینما

اگر شما هم علاقه مند به رشته سینما هستید و دوست دارید کارگردان شوید یا فیلم نامه نویس باید اول در خود توانایی های زیر را تقویت نمایند.

 • علاقه و استعداد هنری ذاتی
 • اطلاعات عمومی هنر
 • تجربیات هنری
 • تسلط بر زبان و ادبیات فارسی
 • آشنایی با عکاسی
 • خلاقیت ذهنی بالا
 • قدرت بیان خوب
 • روحیه اجتماعی قوی

آینده شغلی رشته سینما

با توجه به جایگاه سینما در جامعه و استقبال مردم از فیلم ها و سریال ها و دیگر برنامه ها، نیاز به تولید برنامه ها رو به افزایش است و به مراتب نیاز به نیروی انسانی نیز افزایش میابد. لذا فارغ التحصیلان این رشته در صورت کسب مهارت کافی میتوانند وارد عرصه کار شوند و یا حتی در صورت داشتن سرمایه می توانند خود اقدام به تولید نماید.

بیشتر افراد در جامعه وقتی صحبت از شغل های مرتبط با سینما و بازیگری می شود، افرادی با درآمد های بالا را تصور می کنند. همانطور که در بالا گفتیم زمینه های شغلی این رشته بسیار متنوع است. به همین دلیل شاهد بازه های درآمدی متفاوتی هم برای افراد هستیم. میانگین درآمد فارغ التحصیلان این رشته می تواند بین 3 میلیون تا 10 میلیون باشد. اما برای برخی از افراد  در صورت داشتن سابقه کاری خوب و شرکت در پروژه های با بودجه مالی خوب می توانند درآمد های بالای 100 میلیون هم داشته باشند.

فارغ‌التحصيلان اين رشته به عنوان گروهي از هنرمندان جامعه در انتقال مفاهيم فرهنگي، هنري و اجتماعي نقش عمده‌اي دارند. اين فارغ‌التحصيلان توانائي عهده دارشدن مسئوليتهاي موجود در هنر سينما اعم از كارگرداني، فيلم نامه نويسي، فيلمبرداري، تدوين را دارا بوده، مي‌توانند جذب مراكز هنري و آموزشي گردند.

این مطلب را هم از دست ندهید:

دانشگاه بهتر است یا آموزشگاه آزاد سینمایی؟

حتما این سوال در ذهنتان پیش آمده که برای ورود به دنیای سینما از کجا باید شروع کنید و چگونه می‌توانید به این دنیای بزرگ قدم بگذارید؟ فضای کار سینما، فضایی پر رقابت است و به همین خاطر کارگردانی یا بازیگری کار ساده ای نیست. ممکن است با خود فکر کنید که با خواندن کتاب‌های آموزشی یا تماشای ویدئوها و دوره های آنلاین می‌توان با فضای سینما آشنا شد، اما واقعیت چیز دیگری است. 

گرچه با مطالعه کتاب یا دیدن ویدئوهای انلاین می‌توان با مباحث این حوزه آشنا شد، اما به دلیل فضای رقابتی که در دنیای سینما وجود دارد، بهترین کار این است که از طریق شرکت در آموزشگاه های سینمایی معتبر، دانش و مهارت خود را افزایش دهید. حضور در کلاس بازیگری، کارگردانی، یا تدوین این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا در کنار یادگیری، با افراد فعال در حوزه سینما و تلویزیون آشنا شوید و شانس بیشتری برای ورود به دنیای سینما داشته باشید. 

برخی از بزرگان حوزه سینما با رفتن به دانشگاه هنر و یا دانشگاه صدا و سیما برای تحصیل در رشته بازیگری، رشته سینما، رشته کارگردانی نمایش و هر آنچه تقریبا به این حوزه مربوط بشود مخالف هستند. البته طبق شنیده ها و گفته ها، اصغر فرهادی که پرچم دار سینمای ایران است، لیسانس خود در رشته تئاتر (گرایش ادبیات نمایشی) از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و مدرک فوق لیسانس خود را در همین رشته (گرایش کارگردانی) از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرده و فعالیتش در سینما را نیز از انجمن سینمای جوان اصفهان آغاز کرده است.

پس این امر کاملا یک تصمیم شخصی ست. اما نکته حائز اهمیت این است که بخش تئوری سینما و منابع آموزشی که در آن سالیان تدریس میشد تقریبا به روز و همگام با سینمای جهان بود. مهمتر از آن تنها سینمای ما که همان سینمای بدنه است، تحت تاثیر و تاثر بر سینمای جهان بود. سینما درگیر چالش های فراوان در بعد فرهنگی و تلاش برای تحولی بنیادین بود. اصغر فرهادی در آن سالیان آغازگر نهضت پیشرو سینما شد و مسیرش را تا به اینجا ادامه داد.

واقعیت امر این است که در شهرستان ها و به خصوص شهرهای کوچکتر فرصت چندانی برای کشف استعداد و عرض اندام کردن در این حوزه وجود ندارد. نه کلاس خوبی وجود دارد، نه ورکشاپ بازیگری یا کارگردانی که توسط استادی مطرح برگزار شود. حتی بعضا هیچ کارگاه عملی نیز وجود ندارد. 

بنابراین اگر شما ساکن شهرهای کوچک هستید، تنها جایی که می توانید برای یادگیری به آن مراجعه کنید، انجمن سینمای جوان یا کانون سینماگران جوان است، البته اگر در شهر شما فعالیت داشته باشند. معمولا اساتید این مجموعه ها از کارکشته های همان حوزه در آن شهر هستند و بعضا از لحاظ علمی بسیار تاثیرگذار و قابل احترام می‌باشند.

لینک‌های مرتبط:

معرفی بهترین کلاس بازیگری تهران
معرفی بهترین کلاس بازیگری غرب تهران
معرفی بهترین کلاس بازیگری شرق تهران
معرفی بهترین کلاس بازیگری مشهد
معرفی بهترین کلاس بازیگری اصفهان
معرفی بهترین کلاس بازیگری شیراز
کلاس بازیگری تئاتر در مشهد
سؤالات پر تکرار در بازیگری
برای تدوینگر شدن چه باید بکنم؟
اصول اخلاقی در کارگردانی
پیش نیاز کارگردان حرفه ای شدن چیست؟

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 روز مانده تا کارگاه والد آینده نگر
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
بزن بریم