campain

انواع مدل های سیاه قلم

ما در این مقاله به معرفی انواع مدل های سیاه قلم میپردازیم. تاانتها با ما همراه باشید.

انواع مدل طراحی سیاه قلم

عده ای از افراد هستند که به طراحی و نقاشی علاقه زیادی دارند به همین دلیل به یادگیری آن می پردازند. امروزه یکی از بهترین نقاشی هایی که در جهان طرفداران زیادی پیدا کرده است نقاشی سیاه قلم می باشد که در این نوع نقاشی هنرمندان از ابزارهای مختلفی برای کشیدن نقاشی روی کاغذ، مقوا، شیشه، پلاستیک و … استفاده می کنند. از جمله ابزار هایی که برای کشیدن طرح استفاده می کنند مداد های گرافیکی (طراحی)، خودکار، جوهر (مرکب )، مداد رنگی، مداد شمعی، رنگ روغن، آبرنگ، زغال، گچ، پاستل و … می باشد. ما در این مطلب می خواهیم شما را با انواع مدل و طرح های سیاه قلم آشنا کنیم با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه نمایید.

سیاه قلم چیست؟

سیاه قلم نوعی نقاشی است که با استفاده از قلم و مرکب سیاه، ذغال یا مداد کار شده انجام می شود. در طرح های سیاه قلم هیچ گونه رنگ آمیزی صورت نمی گیرد و به دلیل اینکه ذغال از مداد ضخیم تر و پر رنگ تر است کاربرد بیشتری دارد و با آن می توان راحت تر و روان تر طرح فوق رئالیستی و احساسی را ایجاد نمود.

تاریخچه نقاشی سیاه قلم

نقاشی سیاه قلم در سده هفتم هجری با آغاز نگارگری مانند فنی از فنون نگارگری پیگیری شد. در زمان های قدیم با استفاده از ذغال و پودر کربنات کلسیم موسوم به  پودر مل بر که به آن ذغال مل نیز گفته می شد روی بوم طرح های خاصی کشیده می شد که این نوع روش در بین شاگردان کمال الملک رایج بود و امروزه نیز با گذشت زمان طرفداران زیادی پیدا کرده است.

انواع مدل های سیاه قلم
انواع مدل های سیاه قلم

انواع ذغال و کاربردهای آن در طراحی

ذغال هایی که در طرح های سیاه قلم از آن استفاده می شوند انواع مختلفی دارند به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • به شکل چوب های فشرده

این نوع از ذغال ها اگر سخت باشند رنگ خاکستری تولید می کنند و اگر نرم باشند رنگ مشکی تیره تولید می کنند.

  • ذغال فشرده شده

این نوع از ذغال ها از چوب ساخته می شوند و شبیه به مداد طراحی می باشند. به دلیل اینکه این نوع ذغال ها به راحتی تیز می شوند برای طراحی های ظریف بسیار مناسب هستند.

  • ذغال بید یا ذغال تاک

این نوع ذغال ها از چوب بید یا تاک تهیه می شوند و به شکل ذغال های بلند و استوانه ای هستند. ذغال بید بسیار نرم است و رنگ خاکستری تولید می کند و برای ترکیب های  پایه ای و طرح های اولیه بیشتر استفاده می شود.

  • پودر ذغال

پودر ذغال بسیار نرم است و می توان آن را با استفاده از قلم مو به روی طرح های مورد نظر سایه پردازی کرد. این پودر ها برای طرح های رئالیستی بیشتر استفاده می شود.

نقاشی هایپررئال

نقاشی هایپررئال به نقاشی می گویند که جزئیات و ظرافت های موجود در مدل نشان داده می شود و نقاش باید در هنگام نقاشی هاپیر چنان مهارتی را داشته باشد که بتواند اثری خلق نماید که با تصویر برابری کند و حتی ممکن است از تصویر نیز طبیعی تر باشد. در این نوع نقاشی باید جزئیاتی مانند پوست، مو، جنسیت، تاثیر نور روی حجم و … در نظر گرفته شود. هنرمند در هنگام کشیدن این نقاشی چنان غرق در جزئیات می شود که گویی بخشی از روح خود را در اثر به جا می گذارد و در این مواقع است که مخاطب وقتی نقاشی را می بیند حیرت زده می شود.

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

نقاشی سیاه قلم و مداد با هم تفاوت هایی را دارند که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد تا با تفاوت آن ها آشنا شوید.

  • تفاوت اصلی سیاه قلم و طراحی چهره با مداد این است که در طراحی چهره با مداد چهره ای که قرار است کشیده شود باید بدون کپی کردن و با مشاهده خود فرد و یا تصویرش انجام می شود اما در طراحی سیاه قلم چهره اولیه ای که کشیده شده است را سایه پردازی می کنند. در واقع می توان گفت که طراحی چهره با مداد پایه اصلی  و  هایپررئال سیاه قلم، مداد رنگی و … می باشد که هنرجو باید پایه اصلی طراحی را بیاموزد و سپس تکنیک های مورد نظر را انتخاب نماید.
  • تفاوت دیگری که این دو اصطلاح با هم دارند در مواد مصرفی است که در طراحی سیاه قلم معمولا از ذغال استفاده می شود که این ذغال ها به وسیله سوختن چوب در اکسیژن کم بدست می آیند اما مغز مداد از گرافیت است و گرافیت نیز با استفاده از ذغال سنگ، نوعی خاک رس و واکس تشکیل می شود. تفاوت استفاده از این دو وسیله در طراحی روی تابلو قابل مشاهده است.

مدل های طراحی

مدل های طراحی زیادی برای سیاه قلم وجود دارد. گاه این مدل ها چهره هستند، گاه منظره و گاهی اشیاء. در پاراگراف های بعدی چندین نمونه از مدل های طراحی سیاه قلم را برای شما آورده ایم.

طرح سیاه قلم ساده

در ادامه چند نمونه طرح سیاه قلم ساده را مشاهده می‌کنید.

نقاشی سیاه قلم فانتزی

در ادامه چند نمونه نقاشی سیاه قلم فانتزی را مشاهده می‌کنید.

طراحی گل با ذغال

در ادامه چند نمونه طراحی گل با ذغال را مشاهده می‌کنید.

مدل طراحی سیاه قلم

در ادامه چند مدل طراحی سیاه قلم از چهره افراد را می‌بینید.

3.4/5 - (22 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.