وبلاگ نیکارو

انواع مدل های سیاه قلم

انواع مدل های سیاه قلم

عده ای از افراد هستند که به طراحی و نقاشی علاقه زیادی دارند به همین دلیل به یادگیری آن می پردازند. امروزه یکی از بهترین نقاشی هایی که در جهان طرفداران زیادی پیدا کرده است نقاشی سیاه قلم می باشد که در این نوع نقاشی هنرمندان از ابزارهای مختلفی برای کشیدن نقاشی روی کاغذ، مقوا، شیشه، پلاستیک و … استفاده می کنند. از جمله ابزار هایی که برای کشیدن طرح استفاده می کنند مداد های گرافیکی (طراحی)، خودکار، جوهر (مرکب )، مداد رنگی، مداد شمعی، رنگ روغن، آبرنگ، زغال، گچ، پاستل و … می باشد. ما در این مطلب می خواهیم شما را با انواع مدل و طرح های سیاه قلم آشنا کنیم با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه نمایید.

سیاه قلم چیست؟

سیاه قلم نوعی نقاشی است که با استفاده از قلم و مرکب سیاه، ذغال یا مداد کار شده انجام می شود. در طرح های سیاه قلم هیچ گونه رنگ آمیزی صورت نمی گیرد و به دلیل اینکه ذغال از مداد ضخیم تر و پر رنگ تر است کاربرد بیشتری دارد و با آن می توان راحت تر و روان تر طرح فوق رئالیستی و احساسی را ایجاد نمود.

تاریخچه نقاشی سیاه قلم

نقاشی سیاه قلم در سده هفتم هجری با آغاز نگارگری مانند فنی از فنون نگارگری پیگیری شد. در زمان های قدیم با استفاده از ذغال و پودر کربنات کلسیم موسوم به  پودر مل بر که به آن ذغال مل نیز گفته می شد روی بوم طرح های خاصی کشیده می شد که این نوع روش در بین شاگردان کمال الملک رایج بود و امروزه نیز با گذشت زمان طرفداران زیادی پیدا کرده است.

انواع ذغال و کاربردهای آن در طراحی

ذغال هایی که در طرح های سیاه قلم از آن استفاده می شوند انواع مختلفی دارند به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • به شکل چوب های فشرده

این نوع از ذغال ها اگر سخت باشند رنگ خاکستری تولید می کنند و اگر نرم باشند رنگ مشکی تیره تولید می کنند.

 • ذغال فشرده شده

این نوع از ذغال ها از چوب ساخته می شوند و شبیه به مداد طراحی می باشند. به دلیل اینکه این نوع ذغال ها به راحتی تیز می شوند برای طراحی های ظریف بسیار مناسب هستند.

 • ذغال بید یا ذغال تاک

این نوع ذغال ها از چوب بید یا تاک تهیه می شوند و به شکل ذغال های بلند و استوانه ای هستند. ذغال بید بسیار نرم است و رنگ خاکستری تولید می کند و برای ترکیب های  پایه ای و طرح های اولیه بیشتر استفاده می شود.

 • پودر ذغال

پودر ذغال بسیار نرم است و می توان آن را با استفاده از قلم مو به روی طرح های مورد نظر سایه پردازی کرد. این پودر ها برای طرح های رئالیستی بیشتر استفاده می شود.

نقاشی هایپررئال

نقاشی هایپررئال به نقاشی می گویند که جزئیات و ظرافت های موجود در مدل نشان داده می شود و نقاش باید در هنگام نقاشی هاپیر چنان مهارتی را داشته باشد که بتواند اثری خلق نماید که با تصویر برابری کند و حتی ممکن است از تصویر نیز طبیعی تر باشد. در این نوع نقاشی باید جزئیاتی مانند پوست، مو، جنسیت، تاثیر نور روی حجم و … در نظر گرفته شود. هنرمند در هنگام کشیدن این نقاشی چنان غرق در جزئیات می شود که گویی بخشی از روح خود را در اثر به جا می گذارد و در این مواقع است که مخاطب وقتی نقاشی را می بیند حیرت زده می شود.

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

نقاشی سیاه قلم و مداد با هم تفاوت هایی را دارند که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد تا با تفاوت آن ها آشنا شوید.

 • تفاوت اصلی سیاه قلم و طراحی چهره با مداد این است که در طراحی چهره با مداد چهره ای که قرار است کشیده شود باید بدون کپی کردن و با مشاهده خود فرد و یا تصویرش انجام می شود اما در طراحی سیاه قلم چهره اولیه ای که کشیده شده است را سایه پردازی می کنند. در واقع می توان گفت که طراحی چهره با مداد پایه اصلی  و  هایپررئال سیاه قلم، مداد رنگی و … می باشد که هنرجو باید پایه اصلی طراحی را بیاموزد و سپس تکنیک های مورد نظر را انتخاب نماید.
 • تفاوت دیگری که این دو اصطلاح با هم دارند در مواد مصرفی است که در طراحی سیاه قلم معمولا از ذغال استفاده می شود که این ذغال ها به وسیله سوختن چوب در اکسیژن کم بدست می آیند اما مغز مداد از گرافیت است و گرافیت نیز با استفاده از ذغال سنگ، نوعی خاک رس و واکس تشکیل می شود. تفاوت استفاده از این دو وسیله در طراحی روی تابلو قابل مشاهده است.

مشخصات کاغذ مخصوص سیاه قلم

کاغذ مخصوص سیاه قلم باید دو مشخصه مهم داشته باشد این دو مشخصه را در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

 • باید کاغذ ضخامت بالایی داشته باشد تا در هنگام لایه گذاری پاره نشود.
 • بهتر است کاغذ سطح صاف و مخملی داشته باشد تا پودر ذغال روی کاغذ مخملی باقی بماند و سطح صاف آن باعث می شود که به راحتی بتوان سایه ها را روی آن محو کرد.

انواع برند های حرفه ای کاغذ مخصوص سیاه قلم

برخی از افراد هستند که در انتخاب برند کاغذ با مشکل مواجه می شوند و نمی توانند کاغذ مناسبی برای طراحی سیاه قلم پیدا کنند به همین دلیل ما می خواهیم برخی از انواع برند ها را معرفی کنیم.

 • کاغذ مخصوص سیاه قلم بریستول

•   کاغذ مخصوص سیاه قلم بریستول توسط شرکت استراثمور آمریکا تولید می شود و در بین طراح های خارجی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و  به صورت 200 و 250 گرم تولید می شوند اما معمولا در ایران این نوع کاغذ ها یافت نمی شود و محصول هلند و آمریکا و ایتالیا موجود است که کیفیت خوبی دارند.

 • کاغذ مخصوص سیاه قلم فابریانو

کاغذ مخصوص سیاه قلم فابریانو محصول شرکت ایتالیایی فابریانو می باشند و در بین هنرمندان ایرانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع کاغذ ها به صورت رولی در بازار موجود هستند و اندازه رول های آن با عرض ۱.۵ متر و طول ۱۰ -۱۵ متر می باشد و در سایز A عرضه می شوند. سطح صاف و مخملی دارند و به صورت گرم های ۱۲۰-۱۶۰-۲۰۰-۲۲۰ در بازار به فروش می رسند. به طور کلی می توان گفت که این کاغذ ها نیاز همه سایز ها را برطرف می کنند.

 • کاغذ مخصوص سیاه قلم الر

این نوع کاغذ ها نیز محصول شرکت ایتالیایی فابریانو هستند و در بین هنرمندان ایرانی شناخته شده می باشند که تنها تفاوتی که با کاغذ های دیگر دارد در این است که تنوع رنگی بالایی دارند و یک سمت کاغذ بافت چکشی دارد. این محصول به دلیل اینکه تنوع رنگی بالایی دارد به صورت مجزا تولید می شود اما تنها رنگ هایی که در ایران موجود هستند رنگ شیری و یا سفید است و معمولا وزن این نوع کاغذ ها 220 گرم می باشد.

کاغذ مخصوص سیاه قلم اشتنباخ

کاغذ مخصوص سیاه قلم اشتنباخ را بیشتر افراد می شناسند زیرا کسانی که برای اولین بار می خواهند نقاشی کنند از این کاغذها استفاده می کنند. امروزه در ایران نمونه های تقلبی این نوع کاغذ ها در بازار موجود است. معمولا وزن کاغذهای اشتنباخ ۱۵۰-۲۰۰-۲۵۰ گرم می باشند و در ایران با وزن 150 گرم موجود است. این نوع کاغذها علاوه بر اینکه در آلمان تولید می شوند در هلند، ترکیه و ایران نیز تولید می شوند و رفته رفته از کیفیت آن ها کم می شود. نمونه های ایرانی این نوع کاغذها برای طراحی توصیه نمی شود زیرا کیفیت آن ها با مقواهای معمولی هیچ فرقی ندارد. کاغذهای اشتنباخ اصل یک سطح پرز دار و یک سطح کاملا صاف دارند و نام آن ها در گوشه کاغذ حک شده است.

 • کاغذ مخصوص سیاه قلم سی آگران

این برند چهارمین برند کاغذ است که توسط شرکت کانسون در فرانسه تولید می شود و بیشتر برای نقاشی و طراحی مورد استفاده قرار می گیرند. این کاغذ ها در وزن های ۱۲۵-۱۸۰-۲۲۴ گرم تولید می شوند و در سایزهای B در بازار موجود هستند. کاغذهای سی آگران که وارد بازار ایران می شوند 180 گرم وزن دارند.