campain
انواع متود های خیاطی

انواع متدهای خیاطی

خیاطی هم مثل هر هنر دیگه ای دارای متدهای مختلفی است  و همه روش های خیاطی نقاط ضعف و قوت خودشان را دارند و تفاوت اصلی آن ها در نحوه رسم الگو هاست .

ما در این مقاله به انواع متدهای خیاطی خواهیم پرداخت. تاانتها همراه ما باشید.

همه روش های رایج از جمله متریک ، مولر و گرلاوین به نوبه خود دقت دردوخت را دارند . دقت هرکدام از متدها بستگی دارد که بخواهید چقدر یک لباس را قالب تن در بیاورید یا بخواهید ایرادهای اندامی را برطرف کنید.
متدهای مختلفی در جهان آموزش داده می شوند. تنوع متدهای آموزش خیاطی در ایران و جهان بسیار زیاد است. مثل متد فرانسوی، ایتالیایی، آمریکایی، گرلاوین، مولر و متریک و … که خلاصه وار  سه متد اصلی و استاندارد را برای شما توضیح میدیم.

بهترین متد خیاطی کدام است

بهترین متد خیاطی چیست؟ یکی از رایج ترین سوالاتی که افراد تازه وارد به هنر خیاطی می پرسند این است که خیاطی را با چه متدی یاد بگیرند. آن ها می خواهند بداند که بهترین روش خیاطی کدام است.البته این سوال درکشور ما خیلی همیشه روی بورس هست و در دنیای مد و خیاطی جهانی این سوال بی معنی است. چرا که دیگر در دنیای حرفه ای خیاطی، متد مطرح نیست و خیاطان بزرگ و حرفه ای با استفاده از الگوسازی روی تن شخص یا مانکن، خیاطی را انجام میدهند و البته آنها پس از کسب تجارب بسیار زیاد به این مرحله رسیده اند و نباید توقع داشته باشیم مبتدیان هم بتوانند با چنین روشی خیاطی کنند.

خیاطی هم مانند هر هنر دیگری دارای متدهای مختلفی است. همه روش های خیاطی نقاط ضعف و قوت خودشان را دارند و تفاوت اصلی آن ها در نحوه رسم الگوهاست. همه روش های رایج از جمله متریک، گرلاوین، مولر و روش های ایتالیایی و فرانسوی به نوبه خود دقت در دوخت دارند. دقت هر کدام از این متدها بستگی دارد که بخواهد چقدر یک لباس را قالب تن درآورید یا بخواهید ایراد های اندامی را برطرف کنید.

بهترین متد خیاطی کدام است و بررسی انواع متدهای خیاطی

حالا به بررسی متدهای رایج در خیاطی میپردازیم و نقاط قوت و ضعف هرکدام را بررسی میکنیم و در آخر نتیجه میگیریم که کدام روش از بقیه بهتر است و با استفاده از آن میتوانیم حرفه ای ترین دوخت را در زمان کمتر داشته باشیم و لباسی بدون پرو و بسیار خوشدوخت نتیجه هنر دستمان باشد و ادعا کنیم ما با بهترین متد خیاطی دنیا کار میکنیم!

انواع متدهای خیاطی

1- متد خیاطی گرلاوین

روشی است که درآن تمام قسمت های بدن سایز میشود. گرلاوین یکی از قدیمی ترین متدهای خیاطی می باشد. این روش کمی پیچیده است اما با توجه به دقیق بودن الگو در روش گرلاوین، می توانید با یک اندازه گیری صحیح، لباس های خوش فرم و شیک برای همه اندام ها بدوزید و از خیاطی خود لذت ببرید.

2- متد خیاطی مولر

متد مولر برگرفته شده از روش خیاطی آلمانی هاست. در واقع چون سایز بدن آلمانی ها و ایرانی ها به هم نزدیک است این متد چند سالی است که وارد ایران شده و در آموزشگاهها و دانشگاه ها تدریس می شود و بکار برده می شود. متد مولر پیچیدگی و ظرافت کمتری دارد و در عین حال بسیار دقیق است. این روش بدلیل رسم الگوهای مختلف در اول کار، دوختی بی نقص و دقیقی را به شما در آخر کار تحویل می دهد که در بسیاری از موارد حتی نیاز به پرو لباس نباشد. می توان گفت این روش یکی از بهترین متدها برای خیاطی می باشد که به همه پیشنهاد می شود.

3- متد خیاطی ایتالیایی:

روشی است که بدون تهیه الگو و مستقیم روی پارچه انجام می شود. روش سایزبندی براساس الگوهای از قبل آماده شده است. یکی از نقاط ضعف این متد در محدود بودن آن است یعنی نسبت به متدهای دیگر جای مانور کمتری دارد اما روش ساده و آسانی می باشد.

4- متد خیاطی متریک

روشی است که به کمک جدول سایز بندی (36و38و…) می توان الگوی شخص را تهیه کرد. متد متریک نیز بسیار دقیق است اما از آنجایی که ریز محاسبات و دستورالعمل‌های زیادی دارد کمی دشوار است. در میان تمامی روش‌ها متد سایزبندی آسان‌ترین و متد متریک دقیق‌ترین متدهای خیاطی می باشد.

با این اوصاف خیاطی با متد متریک و مولر در ایران جا افتاده و طرفداران خاص خود را دارد. متد متریک چند سالی است که وارد ایران شده و مخاطبان بسیاری پیدا کرده است.و بسیاری از آموزشگاه های خیاطی و حتی دانشگاه ها از این متد برای آموزش استفاده می کنند.

شاید بسیاری از افرادی که به دنبال آموزش خیاطی با این متد می روند از محاسبات و فرمول ها هراس داشته یا کمی مردد شده باشند یا رسم الگو را ساده تر و آسان تر بدانند. این نکته را هم در نظر بگیرید که هرچقدر فرمول ها و محاسبات در یک متد و برای دوخت لباس بیشتر باشد، نتیجه ای دقیق تر و دوختی بی نقص تر خواهیم داشت. هرچه زمانی که صرف آماده سازی الگو برای دوخت می کنید به همان اندازه سرعت دوخت شما را بالا می برد پس ناگفته نماند که متد متریک لباسی ظریف و زیبا را به ارمغان می آورد

هدف آموزش خیاطی به روش متریک و مولر؟

اگر از جمله آن افرادی هستید که به مد و طراحی لباس علاقه مندید می توانید آموزش خیاطی به روش مولر و متریک را فراگیرید و توانایی های زیر را پیدا کنید:

  • آموزش طراحی لباس و مشخص کردن مدل
  • خلاقیت و قدرت تجسم طرح ها
  • اصول مقدمات آموزش خیاطی به روش متریک
  • شناخت از انواع پارچه ها و ویژگی های هر یک
  • خیاطی به روش متریک چیست و نکته های آن
  • آموزش و مهارت در برش الگو
  • انواع دوخت( نازک دوزی و ریزه کاری و …)
  • دوخت انواع لباس با متد متریک
  • مهارت ارتباط با افراد برای دوخت لباس
  • تمرکز در دوخت لباس ها

لینک مرتبط :

خیاطی مشهد
معرفی بهترین اموزشگاه های خیاطی مشهد
بهترین آموزشگاه های نقاشی مشهد
بهترین اموزشگاه خوشنویسی مشهد
آموزشگاه های موسیقی مشهد
بهترین کلاس بازیگری مشهد
هنرهای سنتی مشهد
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.