وبلاگ نیکارو

آموزش زبان هندی

در مقاله امروز با موضوع آموزش زبان هندی همراه شما هستیم. زبان هندی یکی از قدیمی ترین زبان های جهان است و مردم اکثر مناطق هندوستان مثل مناطق شمالی و مرکزی به این زبان صحبت می کنند.

کشور پر جمعیت هند دارای چندین قومیت و نژاد های مختلف می باشد که هر کدام به گویش و لهجه ی خود صحبت می کنند. البته اکثریت مردم این کشور به زبان اصیل هندی صحبت می کنند اما زبان هایی مثل اردو، تامیلی، تلوگو و … نیز در این کشور رایج است. در واقع زبان رسمی کشور هند، زبان هندی است اما به جز آن ۲۲ زبان دیگر در این کشور وجود دارد که تمام آن ها در قانون اساسی کشور هند ثبت شده اند.

تاریخچه زبان هندی:

زبان هندی یکی از شاخه های خانواده زبان هند و اروپایی است. خانواده زبان هند و اروپایی از ۵۰۰ زبان تشکیل شده است که زبان هندی یکی از مهم ترین آن هاست. از طرف دیگر می توان زبان هندی را یکی از شاخه های خانواده زبان هند ایرانی دانست زیرا تا حدی به زبان های فارسی، اردو، پشتو، بنگالی و کوردی شباهت دارد.

می توان گفت که هندی ها در سده سوم هجری با زبان فارسی آشنا شده و آن را به کار بردند. پس از آن مردم ملتان و منصوره از زبان عربی و مردم مکران از زبان فارسی استفاده می کردند. در زمان سلطنت گورکانیان زبان فارسی دومین زبان رسمی کشور هند بود اما بعد از اینکه هندوستان مستعمره ی انگلیس شد، زبان انگلیسی در این کشور رواج یافت. هم اکنون هم اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط می باشند.

ویژگی های زبان هندی:

زبان هندی زبان رسمی کشور های هندوستان و فیجی بوده و در بسیاری از کشور های دیگر مثل موریس، توباگو، گویان، سورینام و … نیز به رسمیت شناخته می شود. این زبان مانند سایر زبان های دیگر دارای ویژگی های خاص خود می باشد، برای مثال:

 • الفبای زبان هندی از ۴۹ حرف و یک تشدید تشکیل شده است.
 • زبان هندی تا حد زیادی به زبان فارسی شباهت دارد به همین دلیل یادگیری این زبان برای فارسی زبانان راحت است. فارسی زبانان به طور معمول حدود ۴۰ درصد زبان هندی را متوجه می شوند بنابراین برای یادگیری این زبان به زمان زیادی نیاز ندارند.
 • دستور زبان هندی تا حد زیادی مشابه دستور زبان اردو می باشد و واژه های مشترک زیادی در این دو زبان وجود دارد.
 • در زبان هندی دستور زبان به طور دقیق رعایت نمی شود و معمولا همین که شنونده متوجه منظور گوینده شود کافیست!

مزایای یادگیری زبان هندی:

امروزه تمام کشور ها در زمینه های علمی، تکنولوژی، اقتصادی، سیاسی، توریستی و … با سرعت زیادی در حال پیشرفت هستند و می توان گفت محدودیت جغرافیایی نمی تواند مانع ارتباط کشور های مختلف شود. بنابراین یادگیری زبان های مخلتف به عنوان زبان دوم و یا چندم می تواند با مزایا و فواید بسیاری همراه باشد. زبان هندی هم از آن دسته زبان هایی است که یادگیری آن می تواند برای افراد بسیار سودمند بوده و تاثیرات مثبتی در زندگی آن ها داشته باشد. برخی از مزایای یادگیری زبان هندی عبارتند از:

 1. تحصیل و مهاجرت:

کشور هندوستان بسیار وسیع می باشد و از شهر های زیادی تشکیل شده است که دانشگاه های معتبر و مشهوری در این شهر ها قرار دارند. رشته هایی مانند رشته پزشکی و رشته های فنی در این کشور با پیشرفت های زیادی همراه بوده و به همین علت کشور هند به یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل تبدیل شده است. همچنین افراد زیادی هستند که به دلایل مختلفی قصد مهاجرت و زندگی در این کشور را دارند.

یادگیری زبان هندی برای هر دو قشر ذکر شده بسیار مفید بوده و به پیشرفت آن ها بسیار کمک خواهد کرد.

 • تجارت و کسب و کار:

تقریبا همه ما می دانیم که کشور هند نقش پر رنگی در اقتصاد جهان داشته و یکی از قطب های اقتصادی به شمار می رود. به همین علت افراد زیادی علاقمند به اشتغال یا سرمایه گذاری در این کشور می باشند. یادگیری زبان هندی می تواند در موفقیت و پیشرفت سریع تر این افراد موثر باشد.

 • تاثیر زبان هندی در کسب در آمد:

حتی اگر فردی قصد مهاجرت، تحصیل و یا سرمایه گذاری در کشور هند را نداشته باشد، یادگیری زبان هندی می تواند در موفقیت شغلی او تاثیر گذار باشد. زیرا زبان هندی طرفداران بسیاری دارد و کسی که به این زبان مسلط باشد می تواند از طریق تدریس به کسب درآمد مطلوبی برسد.

 • آشنایی با فرهنگ های مختلف:

کشور هند حدود یک چهارم جمعیت جهان را تشکیل می دهد و یکی از بزرگ ترین و وسیع ترین کشور های جهان است. همچنین کشور هند جاذبه های گردشگری بسیاری داشته و یکی از مقاصد گردشگری می باشد. بنابراین زبان هندی می تواند به شما کمک کند که با فرهنگ و تمدن این کشور آشنا شوید.

میزان سخت بودن زبان هندی:

برای تشخیص سخت بودن یک زبان باید فاکتور های مختلفی را مورد بررسی قرار داد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • میزان نزدیک بودن زبان مادری زبان آموز با زبانی که قصد یادگیری آن را دارد، که از این لحاظ زبان هندی بسیار به زبان فارسی نزدیک است بنابراین آموزش زبان هندی برای ایرانیان بسیار راحت می باشد.
 • میزان آشنایی زبان آموز با زبانی که قصد دارد یاد بگیرد.
 • میزان زمانی که برای یادگیری زبان مورد نیاز است.
 • روش های یادگیری زبان
 • منابع مورد استفاده برای یادگیری زبان

با توجه به فاکتور های ذکر شده، زبان هندی یکی از زبان های بسیار ساده برای ایرانیان است زیرا در هر دو زبان مشترکات زیادی وجود دارد.

چند نکته جالب درباره زبان هندی:

یکی از ویژگی های جالب زبان هندی این است که از چپ به راست نوشته می شود و این موضوع برای فارسی زبانان تازگی دارد، اما کسانی که به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند با این مسئله غریبه نخواهند بود.

تلفظ زبان هندی بسیار راحت است زیرا کلمات به همان صورتی که نوشته شده اند خوانده می شوند. همچنین هر کدام از حروف در زبان هندی صدای خاص خود را دارند. این موضوع برای مردمی که به زبان هایی صحبت می کنند که ناچارند کلمات را با توجه به تلفظ و صداهای مختلف یاد بگیرند و قواعد دستوری زیادی را رعایت کنند بسیار جالب است.

نکات مهم برای یادگیری زبان هندی:

در ادامه نکاتی به شما معرفی می کنیم که اگر از قبل تا حدود کمی با زبان هندی آشنا شده اید و اکنون قصد تقویت آن را دارید، یا اینکه قصد دارید این زبان را به صورت خود آموز یاد بگیرید به شما بسیار کمک خواهد کرد.

البته طبق تحقیقاتی که انجام شده یادگیری زبان هندی به صورت خود آموز مشکل است و به شما توصیه می کنیم که با استفاده از یک کلاس آموزش زبان هندی یادگیری این زبان را آغاز کنید. در هر صورت نکات زیر برای کسانی که به کلاس می روند هم مفید است.

 1. برای بهبود مهارت شنیدن از منابعی مثل یوتیوپ استفاده کنید:

در زبان هندی مهارت شنیدن یکی از مهارت های بسیار سخت است و شما باید توجه ای به آن داشته باشید. فیلم ها و ویدیو های یوتیوپ به خصوص اگر در همین زمینه باشند در تقویت این مهارت بسیار موثر است. شما می توانید ابتدا به جملات گوش داده و بعد چند بار آن ها را با خود تکرار کنید و یا اینکه در مقابل آینه قرار گرفته و با خود مکالمه کنید.

همچنین شما می توانید با استفاده از اینترنت مطالب بسیار زیادی در رابطه با اموزش زبان هندی پیدا کنید که هر کدام در روند یادگیری شما بسیار موثر هستند.

 • استفاده از نرم افزار ها و بازی های آموزشی:

استفاده از بازی ها و نرم افزار های آموزشی یک روش بسیار سرگرم کننده و جذاب است و انگیزه ی بیشتری در زبان آموز ایجاد می کند. بسیاری از این نرم افزار ها به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته اند و زبان آموزان می توانند از آن ها بهره ببرند.

شما می توانید با حداقل روزی ۵ دقیقه مطالعه یا استفاده از این برنامه ها مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید. خواهید دید که به تدریج و به صورت ناخودآگاه زمان بیشتری را به این کار اختصاص خواهید داد.

لازم به ذکر است که این برنامه ها زمانی بیشترین تاثیر را دارند که در کنار کلاس های زبان و با رهنمایی استاد خوب و ماهری انجام شوند. حتی می توانید روش های یادگیری و تمرین بیشتر را از استاد خود بپرسید.

 • استفاده از رادیو:

گوش دادن به رادیو یک راه حل مفید در یادگیری بهتر زبان هندی و به خصوص تقویت مکالمه است. شما حتی می توانید در حالی که به انجام کار های روزمره خود مشغولید رادیو را روشن گذاشته و به آن گوش کنید. این کار موجب تقویت مهارت های شنیداری شده و فرایند یادگیری زبان هندی را بهبود می بخشد.