آموزش درختکاری به کودکان

آموزش درختکاری به دانش آموزان

آموزش درختکاری به دانش آموزان

هر ساله با فرا رسیدن 15 اسفند نگاهها به سمت اهمیت درخت و آموزش درختکاری جلب می شود.

در مذاهب و فرهنگ های مختلف جهان، درخت و درختکاری به عنوان یک امر پسندیده و نیکو از جایگاه خاصی برخوردار است. دین مقدس اسلام نیز انسان را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و بسیاری از بزرگان ما به این امر مهم اهتمام داشته و کاشت نهال را ارج می نهادند .

حفظ، نگهداری و توسعه محیط زیست از شاخص های اصلی توسعه و یک وظیفه ملی و دینی است . کاشت درخت و گسترش فضای سبز در کاهش آلاینده های زیست محیطی بویژه آلایند های هوا و شادابی و سلامتی جامعه بسیار موثر است .

در کشور ما هر ساله به مناسبت روز درختکاری، مردم بویژه ساکنان شهرهای بزرگ با حضور در بوستان ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر اقدام به کاشت نهال می کنند تا شهری زیبا و آباد داشته و از مخاطرات زندگی شهری و چالش های زیست محیطی شهرها بکاهند .

دانش آموزان و جوانان و نوجوانان بهترین سرمایه انسانی برای آموزش و فرهنگ سازی در حوزه گسترش و نهادینه سازی فرهنگ حفاظت از محیط زیست محسوب می شوند .

در این مطلب کوشیده ایم با آموزش درختکاری به دانش آموزان گامی هر چند کوچک  در زمینه فرهنگسازی برای طبیعت این مرز و بوم برداریم.

قدم اول : هدف

هدف های خود را سنجش کنید  .اینکه نمی خواهید درخت را صرفا برای زیبایی بکارید و یا سایه بر روی خانه خود بیندازید شما می خواهید با کاشت آن نقشی  در کمک به محیط زیست خود داشته باشید .

اینکه پرندگان از درختی که شما کاشته اید بهره ببرند و صدای زیبایشان را بشنوید برایتان لذت بخش است و به شما حس عالی و طبیعت دوستی خواهد داد.

آموزش درختکاری به کودکان

قدم دوم : شناخت محیط

زمین و خاک محل کاشت درختان را در نظر بگیرید. عواملی مانند شیب، همسایگان، زهکشی و فرسایش می توانند در رشد درخت شما تاثیر گذار باشند.

به طور مثال اگر در مناطقه شیب دار و تپه ای زندگی می کنید باید ریشه درخت خود را مطالعه کرده و بدانید که آیا می توانند در مقابل عوامل مختلف پایدار باشند یا خیر ؟

درخت را باید جایی بکارید که دارای نور خورشید مناسب و عدم دارا بودن فرسایش خاکی باشد.

درخت را طوری بکارید که مزاحم همسایگان یا اقلام دیگر همچون گل و گیاهان نشود چون در آینده برایتان مشکل ساز خواهد بود .

قدم سوم : مشورت

اگر جواب سوالی را که برای نحوه کاشت درختان نمی دانید با معلم علوم خود مطرح کنید . از پرسیدن سوالهای کوچک هراس نداشته باشید .

بزرگتر ها بیشتر با اکوسیستم منطقه آشنا هستند . درختان بومی شامل ارس ، پسته ، بادامشک و بنه را می شناسند و میدانند که درختان بومی شرایط نگهداری آسان تری نسبت به درختان دیگر دارند .

آیا آموزش  درختکاری کافیست؟

آموزش درختکاری و نشر صحیح فرهنگ آن اگر چه خوب است اما به تنهایی کافی نیست و باید رفتارهای صحيح در برخورد با طبیعت را به فرزندانمان هایمان آموزش دهیم .

نسل هایی که جانشین ما بر روی این کره خاکی و وارث تمامی منابع ان هستند.

علی رغم همه پیشرفت های حاصله در این زمینه ما هنوز شاهد جنگل سوزی ها و رفتارهاي ناشايست در طبیعت هستیم .
و چه خوب است که تربیت های فرهنگيمان را از مدارس و بر روی دانش آموزان نوجوان آغاز کنیم چرا که مناسب ترین بستر برای یادگیری و پیشبرد اهدافی هستند که همه ما را به سمت تعالی هدایت خواهد کرد .

با فرش سبزي از درخت زمینمان را زیباتر میکنیم و به استقبال طبیعت بهاری خواهيم رفت . هردرختی که به دست خاک می سپارید، لبخند عمیقِ آسمان و حال خوب زمین را در پی دارد.

لینک مرتبط :
آپارات نیکارو
قصه خوانی برای کودکان
کلاس رباتیک کودکان در مشهد
نحوه آموزش زبان دوم به کودکان

3.1/5 - (14 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.