مزیت های یادگیری زبان دوم

مزیت های یادگیری زبان دوم

ما در این مقاله به مزیت های یادگیری زبان دوم میپردازیم. تاانتها همراه ما باشید.

شاید شماهم تا حالا دلیل های زیادی شنیده باشید. که چرا باید زبان دوم یادگرفت اما چرا بعضی از افراد هنوز به سراغ یادگیری زبان دوم نرفتن ! شاید کمی عجیب به نظر برسه ؛ این افراد فرآیند یادگیری زبان دوم رو طولانی و سخت و البته عجیب و غریب میدونن. اما حقیقت اینه که با توجه به افزایش ارتباط فرامنطقه ای و وابستگی ارتباطات جهانی به همدیگه ؛ در واقه یادگیری زبان دوم یک ویژگی که نه بلکه یک الزام برای مرتبط موندن با جهان پیرامون به صورت معنی دار و موثره -حالا این نوع ارتباط میتونه برای کیلومتر ها اونورتر از خونتون باشه یا شهرها وکشور های دیگه- ولی شما باید توانایی برقراری این نوع ارتباط رو داشته باشید .

ما اینجا براتون ده مزیت یادگیری زبان دوم رو قرار میدیم ؛ و امیدواریم که براتون مفید واقع بشه :

مزیت های یادگیری زبان دوم
1 . ارتباط

یکی از ابتدایی ترین خواستگاه های بشریت ارتباط گرفتن با سایر افراد است . افراد دو یا چند زبانه توانایی بهتری در ارتباط گیری با طیف وسیع تری از افراد دیگر در زندگی اجتماعی و انفرادی دارند. دانستن یک زبان به شما این کمک را میکند که فارغ از مکان فعلی خود. دنیایتان را چه در دنیای مجازی و چه حقیقتا بسط دهید . در این نوع ارتباطات شما شکل خواهید گرفت . با دیدن فرهنک ها و گونه های فردی مهربان به تواضع میرسید . و می توانید از میان آنها دوستانی برای تمام عمر خود پیدا کنید .فقط برای این دلیل به تنهایی شما نتایج ارزشمند یادگیری زبان دوم را در طی سالها متوجه خواهید شد .

2 . ارتقاء شغلی

دانستن زبان دوم یک صفت چشم گیر در مقایسه با سایر همکاران تک زبانه شماست . در حقیقت دانستن زبان دوم ؛ یکی از هشت مهارت لازم برای ارتقاء در هر کاری است – صرف نظر از اینکه شما یک کارمند ساده یا یک منشی هستید- توانایی شما در اجرای هنر زبان دوم به صورت حرفه ای باعث پیشرفت شما در حرفتان میشود .

در بین سالهای 2010 تا 2015 میلادی یک شرکت اقدام به گرفتن نیرو برای کار خود کرد و تلاش کرد تا نیروهایی با مهارت چند زبانه – نه صرفا دو زبانه – را جذب کند . مدیران اجرایی شرکت به دنبال نیرویی بودند که به صورت حرفه ای و یک پارچه با مشتریان خارجی ارتباط برقرار کند که صرفا با توانایی زبانی انجام میشد و این کار در منزل و به صورت اینترنتی بود . در میان 60 میلیون آمریکایی که به زبانی غیر از زبان انگلیسی در خانه صحبت میکنند؛ نیازی به آموزش مهارت در سر کار یا کلاس نبود  اما برای سایرین که تنها به زبان انگلیسی اکتفا میکردند این مصاحبه مردود اعلام شد .

اگر به عنوان یک محرک برای پیشرففت به یادگیری زبان دوم یا سوم توجه کنید ؛ خود زبان شما را به سمت درآمد بیشتر و ارتقاء شغلی هدایت میکند .

3 . تقویت ذهن

خیلی از مزیت های یادگیری زبان دوم یا سوم برای ذهن غیر قابل انکار است . مردمی که بیش از یک زبان را میدانند. و از آن استفاده میکنند حافظه های بهتری دارند؛ راه حل های سریع تری کشف میکنند. و در مواقع بحرانی فکرهای پخته تری ارائه میدهند . شاید جالب باشد که بدانید افزایش تمرکز و توانایی چند کار را در یک زمان انجام دادن در این افراد بیشتر است . افراد چند زبانه توانایی شنیداری بهتری دارند . این اشخاص میتوانند بین فعالیت های رقابتی و نظارتی در یک محیط یلی سریع تر از افراد تک زبانه جا به جا شوند. که این امر نشان دهنده توانایی انعطاف پذیری بالای ذهنی این افراد را نشان میدهد .

4 . درک عمیق دیگر فرهنگ ها

زبان بهترین راه ارتباط گیری مستقیم با سایر فرهنگ هاست . توانایی ارتباط گیری با اشخاص دیگر در یک زبان مشخص به ما نگرش بیشتری نسبت به  سنتهای مرتبط با آن زبان،مذهب ها ، هنر و تاریخ مردم آن سرزمین به ما میدهد.

درک بهتر جزئیات یک فرهنگ برابر با درک بهتر مشکلات رایج در آن کشور و یا نگرانی ها و دغدغه هاست . و دانستن بهتر یک فرهنگ به ایجاد حس انسان دوستی و پذیرش بهترآن مردم کمک میکند .

تحقیقات نشان میدهد که دانش آموزانی که یک زبان دیگر را آموزش میبینند. تمایل بیشتری نسبت به سایرین به یادگیری فرهنگ و عقاید مردمان آن سرزمین از خود نشان میدهد .

5 . جهان بینی

سفر کردن به سرزمینی که زبان محلی اش را میدانید یک تجربه فراتر از یک سفر را به شما القا میکند . اگرچه که تک زبانه ها نیز میتوانند به کشور های خارجی سفر کنند. اما آنها فقط توانایی دیدن  آثار تاریخی و یا گردشگری را دارند. اما افرادی که توانایی صحبت کردن را دارند سریع تر راه خود را پیدا میکنند. و با افراد بومی آن منطقه ارتباط برقرار میکنند که بدون مهارت زبان این اتفاق نمی افتاد .

مزیت های یادگیری زبان دوم
مزیت های یادگیری زبان دوم
6 . خواندن اطلاعات از مرجع

دردنیایی با 6000 زبان برای صحبت کردن شما همیشه نیازمند به ترجمه هستید. اما صحبت کردن حداقل با بیش از یک زبان به ما این اختیار را میدهد که با انسانهای بیشتری در ارتباط قرار بگیریم؛کتابهای بیشتری بخوانیم که سایر افراد این توانایی را ندارند و محدود هستند. برای مثال شما به عنوان یک شخص چند زبانه راحت تر میتوانید به صورت بومی سرچ اینترنت داشته باشید . چرا که شما میتوانید اطلاعات سایر زبانها را که به صورت عکس،فیلم و یا مطلب هستند را درک و ترجمه کنید .

7 . چند زبانه شدن

نه تنها چندزبانه شدن توانایی ارتباط شما را افزایش و بهبود میبخشد، بلکه تعداد لغات شما را در زبان مادریتان افزایش میدهد . بله دقیقا … تعجب نکنید . آموزش زبان به کودکان و ترجمه شدن لغات در ذهن آنها باعث فرآیند رشد ذهن و شروع چند زبانه شدن در مغز میشود. که خیلی راحت تر میتوانند بعد از این فرآیند زبان سوم و چهارم و .. را بیاموزند .

این فرآیند به این دلیل است که وقتی شما زبان دوم یاد میگیرید ؛ شما بخش جدیدی از سیستم ذهنی خود را به کار میندازید که بستر اموزش سایر زبانهاست . و این امر به شما کمک میکند تا بتوانید زبانهای دیگر را بهتر یاد بگیرید .

8 . افزایش اعتماد به نفس

همه زبان آموزها میتوانند خطاها و اشتباهات زبانی خود را در طی آموزش زبان کشف و تصحیح کنند .

حتی در مقابل تعداد زیادی از دوستان و شنوندگا در کلاس- این یک بخش ضروری فرایند آموزش است. آموزش یعنی شما خود را از محیط امن شخصیتان بیرون بکشید و با دیگران دانشتان را به اشتراک بگذارید. و اجازه دهید تا دیگران – معلمان و همکلاسی ها- شما را از دور ببینند و تصحیح کنند .

این تصحیح بیرونی حسی شبیه  تنبیه کردن خود برای اشتباهاتتان است که کم کم منجر به بی خطا شدن ؛ کم شدن خطاها و یا حداقل جسارت بیان اشتباه است . این فرایند منجر به افزایش اعتماد به نفس به صورت ذاتی در شما میشود .

9 . قوی شدن در تصمیم گیری

مطالعات نشان می دهد که تصمیماتی که در زبان دوم میگیرید بیشتر مبتنی بر دلیل و علت است. نسبت به آنچه که در زبان مادری خود اتخاذ میکنید. برخلاف فرض های عامه، وقتی که ما در زبان دوم یا سوم مشورت می کنیم، ما خودمان را از پاسخ های احساسی و تعصبات عمیقی که در زبان مادری با آن رو به رو هستیم جدا میکنیم وتصمیمات منظم بر اساس حقایق میگیریم که این امر سیستم تصمیم گیری ما را تقویت میکند .

10 . گرفتن دیدگاه

همانطور که ما یک زبان و فرهنگ جدید را کشف می کنیم، ما به طور طبیعی مقایسه هایی را با آنچه که قبلا به عنوان فرهنگ به ما  آموخته اند، می سنجیم. یادگیری در مورد یک فرهنگ دیگر موجب نگرانی در مورد جنبه های مختلف فرهنگ خودمان می شود – چه از جنبه های مثبت و چه منفی – ما قبلا در نظر نگرفته ایم.

این اتفاق میتواند منجر به این شود که شما به فرهنگ و کشور خود علاقه مند شوید و قدردانی بیشتری از آنچه که دارید داشته باشید، یا ممکن است تصمیم بگیرید چیزهای را عوض کنید.

منبع این مقاله به زبان انگلیسی

لینک مرتبط :

کلاس زبان کودک در مشهد
اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در دنیای امروز
چرا زبان عربي را بايد آموخت ؟ 

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نمی دونی چه کلاس یا دوره ای برای فرزندت مفیدتره؟
کلیک کن