campain
campain

فوتبال بانوان

فوتبال بانوان

در این مقاله با بررسی موضوع فوتبال بانوان با ما همراه باشید.

فوتبال یکی از قدیمی ترین ورزش هاست و به عنوان محبوب ترین ورزش دنیا شناخته می شود. در این ورزش دو تیم ۱۱ نفره روی زمین چمن طبیعی یا مصنوعی در مقابل هم قرار می گیرند و باید با یک توپ فوتبال تلاش کنند که به هم گل بزنند. بازیکنان هر تیم شامل یک دروازه بان، هافبک، مدافع و چند مهاجم است و سرمربی تیم جای آن ها در زمین فوتبال را مشخص می کند. تمام این عوامل مانند یک سیستم عمل می کنند تا بتوانند به حریف خود گل بزنند و برنده مسابقه شوند.

فوتبال چندین سده قبل از میلاد در کشور چین پدید آمد و اندک اندک به روم و یونان هم وارد شد. اما فوتبال مدرن در سال ۱۸۶۶ در انگلیس به وجود آمد و با گذشت چندین سال در کل دنیا رواج یافت تا آنجا که هم اکنون ۲۵۰ میلیون فوتبالیست در جهان فعالیت دارند. در سال ۱۹۰۴ فدراسیون بین المللی فوتبال (Fifa) به وجود آمد و باعث شد که کشور های مختلف ورزش فوتبال را جدی تر دنبال کنند و به محبوبیت این ورزش افزوده شد.


تاریخچه فوتبال بانوان:

قدمت فوتبال بانوان به سال ۱۸۹۴ در انگلستان بر می گردد. در این سال اولین باشگاه فوتبال زنان به نام British Ladies Football Club ساخته شد و با گذشت تنها ۱ سال پس از تاسیس این باشگاه، چندین تیم فوتبال در کشور انگلیس فعال شدند و اولین مسابقات فوتبال برگزار شد. مسابقات فوتبال بانوان در انگلیس تماشاگران بسیار زیادی داشت و درآمد حاصل از آن صرف امور خیریه می شد.

محبوب ترین و موفق ترین تیم این مسابقات Dick Kerr Ladies F.C. نام داشت که در سال ۱۹۷۱ به وجود آمده بود. بازیکنان این تیم در یک کارخانه ماشین سازی و مهمات سازی به نام Dick Kerr کار می کردند. این تیم به تدریج آن قدر موفق شد که به مصاف تیم های خارجی هم می رفت.

متاسفانه بعد از اتمام جنگ جهانی اول مسابقات فوتبال بانوان انگلیس محبوبیت و طرفداران خود را از دست داد؛ زیرا فدراسیون فوتبال انگلیس مانع از پشتیبانی باشگاه ها از فوتبال بانوان شد. با اینکه بعد از این عدم پشتیبانی باز هم بانوان فوتبالیست به فعالیت خود ادامه دادند، اما موفقیت و محبوبیت آن ها بسیار کمتر از سابق بود.

علاوه بر انگلیس، در کشور فرانسه هم فوتبال بانوان با وجود مخالفت مردان رواج یافت و در سال ۱۹۱۷ اولین مسابقه فوتبال بانوان در فرانسه انجام شد. همچنین در سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ مسابقات مختلفی بین تیم های انگلستان و فرانسه صورت گرفت و بعد از آن فدراسیون فوتبال فرانسه راه اندازی شد تا مسئولیت پشتیبانی از بانوان فوتبالیست را بر عهده بگیرد.

با سرسختی و ایستادگی بانوان در مقابل مخالفت های مردان، سر انجام در سال ۱۹۹۱ فدراسیون بین المللی فوتبال تصمیم گرفت که اولین دوره جام جهانی فوتبال بانوان را در کشور چین برگزار نماید، و بعد از آن در سال ۱۹۹۶ فوتبال بانوان به المپیک نیز راه یافت.

در حال حاضر تیم ملی فوتبال بانوان ایالات متحده آمریکا در رده اول فوتبال بانوان جهان قرار دارد. این تیم موفق شد در سال ۱۹۹۶ در آتلانتا، در سال ۲۰۰۴ در آتن، در سال ۲۰۰۸ در پکن و در سال ۲۰۱۲ در لندن مدال طلای جهانی را کسب کند و همچنین در سال ۲۰۰۰ در المپیک سیدنی موفق به کسب مدال نقره گردید.


فوتبال بانوان در ایران:

تاریخچه فوتبال بانوان در ایران به دهه ۴۰ شمسی برمی گردد اما زنان ایرانی در اوایل دهه ۵۰ اجازه تمرین و بازی آن هم در محل های به خصوصی را کسب کردند. اولین تیم فوتبال بانوان توسط باشگاه تاج به وجود آمد و کلاس های تمرینی برای بانوان در همین باشگاه برگزار شد. بعد از آن چند باشگاه دیگر مثل دیهیم تاسیس شدند و با استقبال خوب دختران از این رشته ورزشی و افزایش تیم ها، فدراسیون فوتبال ایران تصمیم گرفت اولین تیم ملی فوتبال بانوان ایران را تشکیل دهد و چندین مربی را برای آموزش حرفه ای به کلاس های فیفا فرستاد.

در اردیبهشت ماه ۱۳۵۰ تیم منتخب فوتبال بانوان ایتالیا با دعوت خانم پری اباصلتی که از موسسین مجله بانوان می باشد، به دیدار تیم فوتبال بانوان تاج در ایران آمد. این دیدار اولین مسابقه بین المللی فوتبال بانوان ایران بود و در آن تیم تاج با نتیجه ۲-۰ از تیم ایتالیایی شکست خورد.

فوتبال بانوان ایران در سال ۱۳۵۷ و در جریان وقوع انقلاب اسلامی با تغییرات بسیاری روبرو شد. بعد از انقلاب اسلامی بانوان فوتبالیست ناچار به رعایت حجاب کامل شدند و تماشاگران مرد حق ورود به ورزشگاه بانوان را نداشتند.

به دلیل این محدودیت های به وجود آمده از شور و شوق اولیه دختران فوتبالیست کاسته شد و فوتبال بانوان در ایران بسیار کمرنگ گردید. اما با تلاش و سرسختی بانوان ایرانی سرانجام بعد از دو دهه تیم های فوتبال بانوان ایران فعال شدند و در مدت کمی به پیشرفت های چشمگیری دست یافتند. تا آنجا که در رده بندی سال ۱۳۸۹ تیم ملی فوتبال بانوان ایران در جایگاه ۵۵ جهان قرار گرفت و این جایگاه از رده ی تیم ملی فوتبال مردان ایران بالاتر بود.

برخی از فعالیت های بعد از انقلاب فوتبال بانوان ایران به شرح زیر می باشد:

حضور در جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۸:

در سال ۲۰۰۸ تیم ملی فوتبال بانوان ایران در جام ملت های آسیا حضور یافت و در اولین مسابقات حذفی به مصاف کشور هند رفت. در این دیدار پوشش اسلامی بازیکنان ایرانی در هوای بسیار گرم شهر دهلی نو بر عملکرد بازیکنان تاثیر بسیار بدی داشت و به همین دلیل، تیم ملی ایران با نتیجه ۳-۱ مغلوب تیم ملی هند شد. اما در بازی برگشت تیم ایران موفق شد هندی ها را شکست دهد و به مرحله بعد راه پیدا کند.

حضور در جام ملت های آسیا در سال ۲۰۱۰:

تیم ملی فوتبال بانوان ایران موفق شد در جا ملت های آسیا در سال ۲۰۱۰ هم حضور پیدا کند و با کشور های ازبکستان و تایلند که در سطح بالایی از فوتبال آسیا قرار داشتند هم گروه شد. در این دوره مسابقات ایران از تایلند و ازبکستان شکست خورد و نهایتا تیم ملی تایلند بود که به مرحله بعدی راه یافت.

حضور در المپیک نوجوانان سنگاپور:

دختران نوجوان ایران در المپیک ۱۳۸۹ که در سنگاپور برگزار شد شرکت کردند و در این مسابقات تیم ایران موفق شد تیم گینه پاپوآ را شکست دهد اما مغلوب ترکیه و گینه استوایی شد و به همین علت، موفق به کسب مدال نگردید.

در المپیک لندن تیم ملی فوتبال پسران در مرحله دوم رقابت ها از عراق شکست خورد و از دور مسابقات حذف شد. اما تیم ملی فوتبال دختران موفق شد به مرحله گروهی راه یابد و با پیروزی در مقابل هم گروهی های خود در صدر جدول قرار گرفت. اما متاسفانه به علت سخت گیری های بیش از حد فیفا به دلیل حجاب بازیکنان ایرانی، بانوان ایرانی در یک قدمی صعود به المپیک از دور مسابقات کنار گذاشته شدند.

تیم ملی فوتبال بانوان

مشکلات فوتبال بانوان در ایران:

فوتبال بانوان در ایران با موانع و مشکلات زیادی روبرو می باشد که در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره خواهیم کرد:

  1. حجاب اسلامی بازیکنان:

بازیکنان ایرانی طبق قوانین اسلامی کشور موظفند در جریان بازی از مقنعه، لباس آستین بلند، شلوار و جوراب استفاده کنند، و در صورتی که در حین بازی آستین لباس های آن ها بالا برود یا به علت برخورد توپ به سر مقنعه های آن ها بیفتد، از سوی نماینده مربوطه تذکر دریافت می کنند و باید به سرعت حجاب خود را رعایت کنند در غیر به نهاد های انظباطی مربوطه معرفی خواهند شد.

فیفا اعلام کرده که این مسئله با استاندارد های بازی مخالف است و باعث می شود که بازیکنان در طول بازی تمرکز خود را از دست بدهند به همین علت از حضور بانوان با این نوع پوشش در مسابقات بین المللی جلوگیری می کند. خوشبختانه با تلاش مسئولین کشور و یادآوری و تاکید بر شعار “فوتبال برای همه”، قرار شده است که این سازمان در صورت تغییراتی در طراحی پوشش بانوان و استفاده از کلاه های مخصوص به جای مقنعه اجازه حضور بانوان ایرانی در مسابقات را صادر کند.

  1. کمبود بودجه:

یکی دیگر از مشکلات فوتبال بانوان در ایران نبود اسپانسر می باشد و بازیکنان از حمایت جدی و حرفه ای برخوردار نیستند.

  1. کمبود دیدار های تدارکاتی:

به دلیل کمبود بودجه امکان راه اندازی دیدار های تدارکاتی یا اردوهای تمرینی وجود ندارد. این مسئله باعث می شود که بازیکنان نتوانند به خوبی تمرین کنند و بدون آمادگی قبلی در مسابقات بین المللی حاضر می شوند.

  1. به کار گیری بازیکنان فوتسال در فوتبال:

به دلیل اینکه مدت زیادی از به وجود آمدن فوتبال بانوان در ایران نمی گذرد، بازیکنان حرفه ای و مهم را در هر دو رشته فوتبال و فوتسال به کار می گیرند. برخی می گویند تلفیق بازیکنان فوتبال و فوتسال باعث می شود که استعداد ها و علاقه مندی های مربوط به هر رشته مشخص شود، اما بسیاری از کارشناسان فوتبال مخالف این کار می باشند و با گذشت زمان و پیشرفت فوتبال بانوان این مشکل خواهد شد.

منع ورود تماشگران:

از آن جایی که هنوز هم مسابقات فوتبال بانوان در ایران بدون تماشاگر انجام می شود، بازیکنان شورو انگیزه کافی برای بازی را ندارند.

امیدواریم که در آینده ای نزدیک تمام این موانع از سر راه بانوان شایسته کشورمان کنار بروند و شاهد موفقیت های بیشتر فوتبال بانوان کشورمان باشیم.

لینک مرتبط :
آپارات نیکارو
معرفی بهترین مدرسه فوتبال مشهد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید نام و نام خانوادگی، تلفن و نام کلاس را با کلیک روی دکمه نارنجی پایین ثبت کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.