campain

تاثیر آموزش زبان دوم به کودک

[the_ad id=”6463″]

تاثیر آموزش زبان دوم به کودک

در این مقاله قصد داریم تاثیر آموزش زبان دوم به کودک را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم از آن دسته پدر و مادر هایی هستید که به رشد هوش و خلاقیت و همچنین آینده فرزندان خود اهمیت زیادی می دهید، به شما توصیه می کنیم که تا پایان این مطالب با ما همراه باشید.

در تمام سنین یادگیری یک زبان دیگر به غیر از زبان مادری بسیار مفید و لذت بخش است اما  شروع یادگیری زبان دوم در سنین پایین می تواند بسیار موثر تر و سودمند تر باشد. یادگیری زبان دوم در کودک باعث رشد فکری او شده و تاثیرات مثبت زیادی روی آینده کودکان به جا می گذارد. از طرف دیگر، کودکان به صورت ناخودآگاه برای یادگیری چیز های جدید اشتیاق دارند و یادگیری زبان دوم هم می تواند برای آن ها بسیار سرگرم کننده و لذت بخش بخش باشد.

روان شناسان عقیده  دارند که کودکان می توانند بسیار بهتر از بزرگسالان تلفظ درست کلمات را به کار ببرند و زمانی که به سنین بالاتر برسند، لهجه و تلفظ کلمات را درست مانند صاحبان اصلی زبان ادا خواهند کرد. زیرا تفاوت لهجه ها ریشه در تفاوت آوا ها و هجاها در هر زبان دارد و کودکان این بخش های زبان را، حتی درمورد زبان مادری، هنوز به خوبی یاد نگرفته اند؛ بنابراین به راحتی به تلفظ صحیح کلمات عادت می کنند.

بسیاری از پدر و مادر ها نگران این هستند که یادگیری زبان دوم باعث فراموش کردن زبان مادری شود. اما باید بدانند که هیچ جای نگرانی وجود ندارد و زبان شناسان ثابت کرده اند که یادگیری زبان دوم، باعث می شود که ذهن کودک با کلمات و ساختار های جمله درگیر شده و ناخودآگاه قواعد دستوری زبان مادری را هم در کنار زبان دوم یاد بگیرد.

بهترین سن برای شروع یادگیری زبان دوم

طبق تحقیقات انجام شده، بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم تا قبل از 10 سالگی می باشد زیرا همان طور که گفتیم، کودکان مهارت بیشتری در یادگیری لهجه و تلفظ صحیح کلمات دارند. بعد از 10 سالگی، کودک با تمام قواعد و دستورات زبان مادری آشنا شده و به لهجه آن عادت می کند، بنابراین توانایی او در صحبت کردن با زبان دوم درست مانند صاحبان اصلی آن زبان به تدریج کاهش می یابد.

معمولا کودکان تا سن 4 سالگی زبان مادری را کاملا یاد می گیرند و این زمان، بهترین زمان برای شروع آموزش زبان دوم به آن هاست. البته باید توجه داشته باشید که اگر کودک شما با مشکلات تاخیر در زبان و گفتار درگیر است، آموزش زبان دوم ممکن است باعث بیشتر شدن این مشکل شود و تکلم کودک را با تاخیر بیشتری مواجه سازد.

چرا یادگیری زبان دوم در کودکان سریع تر است؟

مغز کودکان از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان برخوردار است و به همین علت، آن ها در یادگیری زبان دوم سریع تر هستند. هر چقدر که سن افراد بیشتر می شود، به تدریج قدرت یادگیری آن ها هم کمتر خواهد شد. از طرفی دیگر، کودکان درگیری های ذهنی و مشغله های کاری بزرگسالان را ندارند و به همین علت با ذهنی آماده و هوشیار، به یادگیری زبان دوم می پردازند.

همچنین کودکان از اینکه تلفظ درست کلمات را به کار نبرند و یا در جمله بندی ها اشتباه کنند خجالت نمی کشند، و با تشویق های مداوم پدر و مادر برای یادگیری کلمات بیشتر مشتاق می شوند. از طرف دیگر، بزرگسالان چندین سال با زبان مادری خود با دیگران مکالمه داشته اند، درس خوانده اند، مطالب زیادی نوشته اند، فکر کرده اند و حالا تطبیق دادن خود با یک زبان جدید ممکن است برای آن ها مشکل باشد.

قبل از یادگیری زبان دوم باید به چه نکاتی توجه شود؟

قبل از اینکه آموزش زبان دوم به کودک را شروع کنید، مطمعن شوید که کودک دچار مشکلاتی مثل تاخیر در گفتار نباشد. در صورتی که به چنین مشکلی مبتلا بود، باید اول روی زبان مادری او کار شود تا بتواند بدون مشکل و مانند سایر کودکان تکلم کند، سپس به یادگیری زبان دوم بپردازد.

بهتر است پدر و مادر در خانه با یکدیگر به زبان مادری صحبت کرده و با کودک خود به زبان دوم صحبت کنند. به این ترتیب هم برای یادگیری زبان دوم به کودک کمک می کنند و هم باعث می شوند که کودک در جمله بندی ها و دستورات زبان اول و دوم دچار اختلال نشود و به هر دو زبان با هم عادت کند.

یکی از بهترین روش ها برای تقویت یادگیری زبان دوم در کودکان، استفاده از کارتون، آهنگ، کتاب داستان و شعر به آن زبان برای کودکان می باشد.

تاثیرات و فواید یادگیری زبان دوم بر کودک:

  • پیشرفت تحصیلی:

تحقیقات انجام شده نشان می دهند که دانش آموزانی که به یک زبان دیگر به غیر از زبان مادری تسلط دارند، در امتحانات خود بهتر عمل کرده و نتایج مطلوب تری کسب می نمایند. کمیته برگزاری آزمون ها (SAT) در سال 2007 اعلام کرد که دانش آموزانی که به یک زبان خارجی در کنار زبان مادری خود مسلط هستند، به طور میانگین در دروس ریاضیات 140 امتیاز و در دروس نوشتاری 150 امتیاز بیشتری نسبت به سایر دانش آموزان کسب کرده اند.

  • افزایش مهارت خواندن متون:

کودکانی که به یادگیری زبان دوم مشغول هستند زودتر از سایر کودکان خواندن کلمات را یاد می گیرند. همچنین آن ها می توانند خواندن کلمات به دو زبان مختلف را به صورت همزمان یاد بگیرند و این موضوع به افزایش تمرکز و هوش آن ها کمک زیادی خواهد کرد.

  • افزایش اعتماد به نفس:

کودکان بسیار مشتاق هستند که چیز های تازه ای یاد بگیرند و همواره در حال جستجوی محیط پیرامون خود برای کشف های جدید می باشند. یادگیری زبان دوم می تواند برای آن ها نوعی سرگرمی باشد و در عین حال، برای آینده و پیشرفتشان بسیار موثر است. کودکانی که به یادگیری زبان دوم مشغول باشند مدام در معرض تشویق دیگران قرار می گیرند و این باعث افزایش اعتماد به نفس آن ها خواهد شد.

از طرف دیگر یادگیری زبان جدید برای کودکان بسیار راحت تر از بزرگسالان است و این باعث می شود که کودکان میل بیشتری به یادگیری چیزهای جدید پیدا کنند و به دلیل دانش هایی که کسب کرده اند، اعتماد به نفس آن ها بیشتر خواهد شد.

  • رشد فکری و هوش کودک:

آموزش زبان دوم به کودکان باعث رشد فکری آن ها شده و به تقویت هوش و حافظه کودکان بسیار کمک می کند. یادگیری زبان دوم باعث افزایش رشد سلول های خاکستری می شود که این سلول ها، باعث تقویت حافظه و حواس پنج گانه می شوند و همچنین وظیفه پردازش اطلاعات را بر عهده دارند.

  • کمک به بهتر شدن لهجه و تلفظ:

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد، کودکان توانایی بیشتری در یادگرفتن لهجه و تلفظ صحیح کلمات دارند. کودکان گوش های حساسی دارند و به همین علت می توانند به خوبی صدایی که می شنوند را با همان صوت و لحن تکرار کرده و بیاموزند. این مسئله باعث می شود که در بزرگسالی توانایی صحبت کردن به یک زبان خارجی را مانند صاحبان آن زبان داشته باشند.

  • ایجاد فرصت های شغلی و یا تحصیلی بیشتر:

تسلط به یک یا چند زبان خارجی می تواند برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه ها مفید باشد و به نوعی فرد را در اولویت قرار دهد. همچنین ممکن است که کودک در آینده قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی را داشته باشد و دانستن یک زبان خارجی مثل زبان انگلیسی، می تواند برای او بسیار مفید باشد.

در بسیاری از مصاحبه های شغلی هم تسلط به زبان های خارجی یک امتیاز مثبت به حساب می آید. همچنین برای بسیاری از شغل ها مانند مترجم، مدرس زبان، مسئول تورهای گردشگری و … دانستن یک زبان دیگر الزامی است.

  • کمک به بهبود یادگیری و شناخت بهتر زبان اول:

کودکان به صورت ذاتی و ناخودآگاه زبان مادری را یاد می گیرند و حدودا در 3 یا 4 سالگی می توانند به خوبی صحبت کنند. اما این باعث نمی شود که از قواعد دستوری و ساختاری زبان مادری آگاهی کامل کسب کنند. وقتی که کودکان به یادگیری زبان دیگر می پردازند، دقت آن ها به ساختار های جملات و قواعد دستوری زبان مادری بیشتر می شود و در نتیجه، همزمان با یادگیری زبان دوم به درک و شناخت بیشتری از زبان مادری هم خواهند رسید.

  • درک بهتر فرهنگ های مختلف:

یادگیری زبان دوم باعث می شود که ذهن کودک باز تر شده و با فرهنگ ملت های مختلف آشنا شود. همچنین کودک می تواند با افرادی که در کشور های خارجی زندگی می کنند ارتباط برقرار کند و آداب و رسوم آن ها را بشناسد. این موضوع همچنین باعث افزایش حس همدلی در کودکان خواهد شد.

به طور کلی، یادگیری زبان جدید باعث افزایش هوش و ذکاوت کودک می شود و همچنین مهارت حل مسائل مختلف در کودک را افزایش می دهد. طبق تحقیقات انجام شده، کودکانی که به یادگیری زبان دوم مشغول هستند در آینده قدرت تجزیه و تحلیل مسائل در شرایط بحرانی را خواهند داشت و در تصمیم گیری ها بسیار منطقی و هوشمندانه عمل می کنند.

لینک مرتبط :
معرفی کلاس زبان مشهد
کلاس زبان اسپانیایی در مشهد
کلاس زبان آلمانی درمشهد
کلاس زبان کودک در مشهد

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.