campain

آشنایی با رشته رزمی موی تای

موی تای چیست؟


موی‌تای
 (به تایلندی: มวยไทย) به معنای مشت‌زنی تایلندی است و به همین جهت تای‌بوکس نیز خوانده می‌شود

موی به معنی مبارزه و تای نیز یعنی تایلند این رشتهٔ ورزشی دارای قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال در کشورهای تایلند و میانمار و کامبوج و مالزی می‌باشد موی‌تای ورزش ملی تایلند و یکی از مهم‌ترین سمبل‌های فرهنگی این کشور است روز ۱۷ مارس (27 اسفندماه) در این کشور روز موی‌تای نامیده شده‌است.

موی‌تای یکی از سبک‌های آزاد ورزش‌های رزمی است مبارزات آن به صورت فول کنتاکت و در رینگ برگزار می‌شود.

و به همین دلیل از موی‌تای به عنوان یک رشته خشن و سخت رزمی در دنیا یاد می‌شود.

تکنیک‌های مشت در موی‌تای شباهت زیادی به بوکس غربی دارند و وجود فنون گلاویزی این رشته را به کیک بوکسینگ و ساندا نزدیک ساخته‌ است.

به دلیل این شباهت‌ها بسیاری از ورزشکاران موی‌تای در مسابقات کیک بوکسینگ و هنرهای رزمی ترکیبی و ساندا نیز شرکت می‌کنند.

این مطلب را هم از دست ندهید:

معرفی بهترین باشگاه رزمی مشهد

تاریخچه موای تای در ایران

اگر دوست دارید فرزندتان این نوع از ورزش رزمی را آغاز کند ؛ حتما این بخش را مطالعه کنید .

ورزش‌های رزمی در ایران تقریباً از سال ۱۳۶۰ با آغاز تحولات جدیدی مواجه شد. مربیان و ورزشکاران رشت‌های مختلف رزمی با ایجاد ارتباطات بین‌المللی سعی در توسعه و فراگیری سبک‌های رزمی جدید نمودند و از سیستم‌های کلاسیک و نیمه کنترلی فراتر رفته و کم‌کم‌تنوع سبک‌های رزمی با شیوه مبارزات نزدیک و غیر کنترلی داخل رینگ به ترتیب از فول کنتاک و کیک بوکسینگ و تای بوکس و موی تای در ایران افزایش یافت. از اواخر سال ۱۳۶۸کلاس آموزشی تای بوکس به روش اروپایی توسط آقای محمد توحیدی به اتفاق آقای حمدالله عبادتی در مکان ورزشی شهید رسول فریدونی در جنوب تهران که در ورزش‌های رزمی از جمله رشته بوکس فعالیت داشتند دائر شد و در سال‌های بعد دو کلاس دیگر آن در سایر نقاط شهر تهران تشکیل شد تا اینکه از سال ۱۹۹۵ با تأسیس «شورای جهانی موی تای» در تایلند و اعطای نمایندگی به کشورهای مختلف، از جمله به چند نفر در ایران، فعالیت» موی تای «به سرعت در اقصی نقاط جهان گسترش یافت، و آموزش استاندارد و اصولی موی تای نیز با نظارت شورای جهانی آغاز شد. به دلیل عدم رسمیت این ورزش در ایران، همواره دایر شدن کلاس‌های موی تای با مشکلات عدیده مواجه می‌شد، پس از پیگیری‌های متعدد، در نهایت در اواخر سال ۱۳۷۷برای فعالیت موی تای در کشور، گفتگوهای رسمی با رئیس فدراسیون ورزش‌های رزمی آغاز شدو متعاقب آن حضور آقای عبادتی، به عنوان نماینده فدراسیون بین‌المللی موی تای، به همراه آقای الیاس حضرتی رئیس وقت فدراسیون ورزش‌های رزمی ایران، در کنفرانس جهانی موی تای در بانکوک تایلند، اولین قدم مؤثر برای فعالیت رسمی این ورزش برداشته شد و از مرداد ماه ۱۳۷۸، «موی تای» به عنوان یکی از ورزش‌های رزمی کشور فعالیت قانونی خود را تحت پوشش این فدراسیون آغاز کرد البته در آذر ماه همان سال اولین تیم رسمی موی تای با مجوز مستقیم از سوی آقای مهندس سعید فایقی معاون فنی و ورزشی وقت سازمان تربیت بدنی به مسابقات جهانی اعزام شد و کشور ایران رسماً به عنوان یکی از کشورهای فعال این رشته شناخته شد و هر ساله تیم ملی به مسابقات جهانی، آسیایی و بین‌المللی عزام می‌شود و برخی از افتخارات این رشته از قبیل کاپ قهرمانی جهان ۲۰۰۲ تایلند، کسب کاپ نایب قهرمانی جهان ۲۰۰۳ قزاقستان، کسب کاپ نایب قهرمانی آسیا اقیانوسیه ۲۰۰۴ سیدنی استرالیا، کسب مدال کسب مدال نقره عیسی ایزدی در مسابقات آسیایی۲۰۰۵ایندور گیمنز، کسب مدال طلای جهانی توسط مصطفی عبداللهی در سال ۲۰۰۸، کسب مقام اول تیمی در مسابقات جهانی کره جنوبی و… می‌باشد.

برای کلاس … نیاز به راهنمایی دارید؟ اطلاعات خود را از طریق دکمه نارنجی رنگ پایین صفحه ثبت کنید. با شما تماس می‌گیریم.

دوازده قانون مقدس موای تای که باید رعایت شود

۱) به جای انتقاد از جامعه برای کمک به جامعه به پا خیزید.

۲) مؤدب، متواضع وفروتن باشید.

۳) در مورد تمرینات خود در این ورزش خودستایی نکنید.

۴) میهن دوست باشید و از کشورتان با احترام صحبت کنید.

۵) با دیگران و خودتان صادق باشید.

۶) در اجرای تمرینات سخت کوش باشید و در حرفه خود از کار، حتی کارهای سخت روگردان نباشید وهمیشه آرامش خود را حفظ کنید.

۷) در افکار وعقاید خود مثبت وسازنده .

۸) در قضاوت تیز نظر باشید واصول اخلاقی را رعایت کنید.

۹) خوش قولی، احترام و یک رنگی را نسبت به سایر ورزشکاران، همکاران ولی دوستان رعایت کنید.

۱۰) سعی کنید منظم وصحیح العمل باشید وبیمار گونه دررویای موفقیت فرونروید.

۱۱) به قوانین احترام بگذارید.

۱۲) درحین مسابقه از برتری به حریف به طرز ناجوانمردانه استفاده نکنید.

حرکات و ضربات « مویتا/موی تای/موتای » :

در ورزش رزمی « موی تای » از حرکات و ضربات « مشت ، آرنج ، زانو  و لگد » به شکل ذیل استفاده صورت میگیرد :
ــ ازساقهای پای : مانند چوبی  بلند برای دفاع  و ضربه زدن .
ــ از بازوهای دو دست : به عنوان دو شمشیر برای دفاع کردن .
ــ از مشتها  : برای کوبیدن و خرد کردن .
ــ از آرنج دستان : به عنوان ضربات نیزه .
ــ از زانوها  : به مثل گرز ،  برای ضربه زدن  و دفاع کردن .
ــ از پاها  : به مثابه  چاقو و تبر .

فعالیت بین المللی « موی تای » :

اداره‌ تربیت  بدنی وسپورت  کشورتایلند، در دو دهه‌ اخیر ورزش رزمی  « موی تای » را  در سطح  بین‌المللی  گسترش  داد  و  فعالیت  خود را از سال « 1985  میلادی»  با تأسیس کردن «  انجمن موی تای  آماتور تایلند » آغاز کرد  و به  تعقیب آن  کوشید  تا  این  سپورت رزمی ،  در  جمع  سایر سپورتها  در چوکات رسمی شامل گردد .
به  این اساس  درسال «   1999 میلادی  »  در جلسه‌  که  با حضور  داشت اعضای  کمیته المپیک آسیا درکشور کویت برگزار شد ، در آن جا فیصله به عمل آمد تا  ورزش  رزمی « موی تای » مانند سایر سپورتها ، به عضویت رسمی «کمیته المپیک آسیایی » پزیرفته شده  و همه ساله مسابقات آن تحت رهبری « کمیته المپیک » تدویر  گردد.
ضمنآ باید خاطر نشان ساخت که دامنه نفوذ سپورت رزمی « موی تای »   و یا « تای بوکس » به نقاط  مختلف  جهان ،  به  خصوص  کشورهای اروپایی  رسید  و حال  این سپورت رزمی در چوکات « مکاتب ، کمیته ها  ، محلات و کلپ ها » فعالیت مینماید  و مسابقات آن به اساس نورم و یا قوانین همان مراکز سپورتی ، برگزار میشود که اکثرآ  نورم های معین این ورزش رزمی مراعت نمیشود .
بنآ در این مورد ضرورت  جدی است تا مرکز واحد تحت رهبری« سازمان و یا کمیته » مسکی  وفنی درسطح کشورهای « اروپائی »  تاسیس گردد ، تا  از یک  جانب روش  و میتود  اساسی  این  ورزش  رزمی  حفظ  و محفوظ  شود  و از  جانب  هم   این  مرکز  واحد  «  ارو پائی  »  با   تنظیم   کردن   « اساسنامه و مقرره »  واحد ،  بتواند   به  نمایندگی  از تمام  «  مکاتب،  کمیته ها ، محلات و کلپ ها »  سپورت  رزمی  با  اداره «  انجمن  موی تای آماتور تایلند » منحیث «  مرکز رهبری»  روابط کاری ،  تامین  و برقرار کند .
درسال 1368موای تای توسط آرجان محمد توحیدی به ایران آورده وفنون آن پایه ریزی شد استاد این دوره آموزش ورزش رادر کشور هلند باتحمل مشکلات و مشقات فراوان رابه پایان رسانده و به ایران مراجعت نمودند.البته استادبه غیر ازموای تای قبلا در رشته های تکواندووکاراته دارای سابقه درخشانی نیز می باشند به طوری که ایشان کاپیتان تیم ملی ایران بودندوبه محمد اوراماواشی(یکی از ضربات پا در کاراته) مشهور بودند وباافتخاراتی که کسب کرده بودنددر کشور پاکستان نمایندگی کاراته را برای اولین باردران پایه ریزی نمودند . بعد از مدتی به سبکهای آزاد رینگی علاقه مند شده وبه کشور هلند عزیمت می کنند وهنر سخت موای تای را درآنجا یاد می گیرند ایشان در هلند نیز در مسابقات رینگی افتخار کسب کردندبه صورتی که استا د ایشان که یکی از بهترین مربیان موای تای درجهان میباشند میگوید محمد توحیدی یکی از قوی ترین مشتها را دردنیا دارند. بعد ایشان در سال 1368به ایران می آیند واین هنر باستانی تایلندی را برای ایران به ارمغان می آورند درابتدا به صورت انجمن شروع به فعالیت میکنند تا اینکه در سال 1373به صورت رسمی از طرف فدراسیون ورزشهای رزمی به رسمیت شناخته میشود وحالا هم تیم واحد ملی موای تای به مسابقات گوناگون عزام می شود بعد از رسمیت یافتن. این ورزش درتمام نقاط ایران به صورت غیرقابل تصور گسترش پیدا کرد بطوریکه این ورزش با خون ایرانیها اجین شد وبا علاقه بیش از حدی که ایرانیها به ورزش آزاد رینگی دارند به یکی ازپر طرفدارترین ورزشهای رزمی تبدیل شد و امروزه در مسابقات جهانی تیم ایران یکی از رقیبان سر سخت تمام تیمها به شمار میرود.

رشته رزمی موی تای

موی تای یا بوکس تایلندی رشته ورزشی است که قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال دارد و در کشورهای جنوب شرق آسیا مانند تایلند، مالزی، کامبوج و … بسیار محبوب است. این رشته ورزشی یک سبک از ورزش‌های رزمی بوده و مسابقات آن درون رینگ انجام می‌شود. و به عنوان یکی از ورزش‌های سخت و خشن شناخته می‌شود. البته این رشته ورزشی شباهت زیادی به رشته بوکس غربی دارد.

 

ورزش ملی تایلند

برای دانستن نتیجه به ریشه ها باید نگاه کرد . گذشته را مطالعه کنید تا آینده را بشناسید . هر که در هر کجای مشرق زمین و در میان آموزشگاه های رزمی مختلف بگردد هیچگاه نمی تواند گروهی را پیدا کند که روش مبارزه او از { کیک بوکسهای } تایلندی مرگبار تر باشد . بسیاری از اساتید رشته های رزمی اذعان دارند که کیک بوکس تایندی یک فرد حرفه ای است . که فقط برای زنده ماندن می جنگد .{ مو آی تای } میراثی است که حدود 2000 سال در قلب مردم تایلند جای دارد . کسانی که از این کشور دیدن کرده اند این موضوع را تائید میکنند . در بسیاری از خیابانها و کوچه های تایلند جوانان را می بینید که در حال اصول مقدماتی این ورزش باستانی هستند .

 

سبک موی تای

موی تای سبك مبارزه اي , سخت و خشن سنتي كشور تايلند است كه قدمت آنرا به دو هزار سال مي رسانند و خويشاوندي نزديكي با هنر كرابي كرابونگ دارد . تاريخچة دقيقي از اين سبك در دست نيست اما بنا به عقيده اي در 2000 سال پيش قبيله اي بنام تاي ( پادشاهي تاي مونگ ) در اثر فشار بيش از حد قوم مغول , از چين به تايلند مهاجرت كرده و براي مبارزه با همسايگانش يعني كشورهاي برمه , ويتنام و كامبوج ( خِمِر ) , اين هنر رزمي را بوجود مي آورد ! البته يك واقعيت تاريخي حاكي از اين است كه اين ورزش توسط شخصي بنام نايي خوآن ام ( نای خانوم توم Nai Khanom Tom ) معمول گرديده است . وي در جنگ با برمه دستگير مي شود و مانگارا Mangara پادشاه برمه اعلام مي كند كه اگر كسي بتواند با دست خالي با 10 مبارز مسابقه داده و پيروز شود , آزاد مي شود . نايي خوآن ام نيز بكمك روش تاي بوكس بر تمامي حريفان غلبه كرده و آزاد مي شود و روش او از آن به بعد در تايلند رواج پيدا مي كند و به پاس احترام به او همه ساله در روز 17 مارس مسابقاتي در تايلند برگزار مي گردد .


ورزش موی تای چیست؟

موی تای که گاهی اوقات به عنوان “بوکس تایلندی” نیز شناخته می شود، یک ورزش رزمی تایلند است که از استندآپ استاراندپ همراه با تکنیک های مختلف کلینچ استفاده می کند . این رشته به عنوان “هنر هشت اندام” شناخته می شود زیرا ویژگی آن استفاده ترکیبی از مشت، آرنج، زانو و ساق است. موی تای در اواخر قرن بیستم تا بیست و یکم، هنگامی که تمرین کنندگان غربی از تایلند شروع به رقابت در مسابقات کیک بوکسینگ و قوانین مختلط و همچنین مسابقات تحت قوانین موی تای در سراسر جهان کردند، در سطح بین المللی گسترش یافت. لیگ حرفه ای توسط انجمن بوکس حرفه ای تایلند (P.A.T) اداره می شود، که توسط اداره ورزش تایلند (SAT) تحریم شده است.

 

روز جهانی موی تای

روز ۱۷ مارس در این کشور روز موای تای نامیده شده‌است.

4.3/5 - (6 امتیاز)

8 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با رشته رزمی موی تای»

  1. سلام امیرمحمد عزیز
   ممنون که سوالت رو با مطرح کردی .
   در ارتباط با آموزش رشته موی تای بهتره به نکاتی توجه کنی که یکیش جثه و نیروی بدنی هست .
   و نمیشه عموما عنوان کرد که در یک شرایط مشابه هر شخص چه نوع عملکردی از خود نشان میدهد.

   اگر به رشته موی تای علاقه داری , درخواست کلاست رو برای ما ثبت کن

   نیکارو
   درجریان یادگیری

 1. اصلا تاقبل خوندن این مقاله نمیدونستم همچین رشته ای وجود داره !!! خخخخ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.