وبلاگ نیکارو

کلاس زبان آلمانی درمشهد

در این مقاله با موضوع کلاس زبان آلمانی همراه شما عزیزان هستیم.

امروزه افراد زیادی به دنبال یادگیری زبان المانی هستند و با هدف های مختلفی مثل کار، سفر یا تحصیل به آلمان و … در کلاس آموزش زبان آلمانی ثبت نام می کنند. زبان آلمانی پر گویش ترین زبان اتحادیه اروپا می باشد و توسط 95 میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان در کشور هایی مثل آلمان، اتریش، سوئیس، لیختن‌اشتاین، لوگزامبورگ، شرق بلژیک، آلتو آدیجه، آلزاس، لورن و جنوب دانمارک و … به رسمیت شناخته می شود.

زبان آلمانی بعد از انگلیسی دومین زبان استفاده شده در اسناد رسمی، و بعد از انگلیسی و روسی سومین زبان استفاده شده در تارنماهای اینترنتی می باشد. همچنین طبق تحقیقات انجام شده یک دهم کل کتاب هایی که هر سال در کل جهان نگارش می شوند به این زبان می باشند.

کشور آلمان بیش از 80 میلیون نفر جمعیت دارد که 93 درصد آن ها آلمانی و مابقی اتباع خارجی هستند. زبان رسمی کشور آلمان زبان آلمانی است و 95 درصد مردم آلمان به همین زبان و یا گویش هایی از این زبان صحبت می کنند.

زبان آلمانی شامل دو گویش اصلی آلمانی بالا و آلمانی پایین و همانند انگلیسی دارای تعداد زیادی از گویش‌های فرعی است. بر اساس این زبان، زبان معیاری با نام آلمانی معیار وجود دارد که بیش‌تر به آلمانی بالا شبیه است، به خارجی‌ها آموزش داده می‌شود و نوعی زبان میانجی است. بخشی از کلمات زبان آلمانی ریشه در زبان‌های لاتین و یونانی دارد و قسمت کوچکی نیز از فرانسوی و انگلیسی به عاریه گرفته شده‌است.

تنوع در زبان آلمانی:

زبان آلمانی با گویش ها و لهجه های خاصی در نقاط مختلف اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. این گویش ها عبارتند از:

 • آلمانی والا یا عالی:

زبان آلمانی والا در قرن 16 میلادی به وجود آمد و به عنوان زبان ادبی استاندارد شناخته شد. مارتین لوتر در سال 1534 ترجمه کتاب مقدس را به پایان رساند که آغازی در شکل گیری این زبان می باشد. زبانی که او در کتابش استفاده کرد بر پایه زبان آلمانی بود که آن زمان صحبت می شد.

 • آلمانی – سوئیسی:

این نوع از زبان آلمانی توسط 4 میلیون نفر در سوئیس به کار برده می شود و گاهی در برخی از رمان ها، روزنامه ها، نامه ها و دفتر یادداشت ها مشاهده می شود.

 • آلمانی – پنسیلوانیا:

این نوع از زبان آلمانی توسط 250 هزار نفر در پنسیلوانیا، اوهایو و ایندیانا در ایالات متحده و اونتاریو در کانادا مورد استفاده قرار می گیرد.

یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می کشد؟

یادگیری زبان آلمانی ممکن است کمی مشکل باشد، خصوصا اگر زبان مادری فرد در گروه زبان های هند و اروپایی قرار نداشته باشد.

اما حتی اگر هم یادگیری این زبان در ابتدا برای شما سخت بود نا امید نشوید. برخی از راهکار ها وجود دارند که یادگیری این زبان را راحت تر کرده و سرعت یادگیری شما را افزایش می دهند، که در قسمت های بعدی این مقاله درمورد این راهکار ها صحبت خواهیم کرد.

مدت زمان ثابتی برای یادگیری و تسلط به زبان آلمانی وجود ندارد، اما چیزی که در این راه اهمیت دارد انگیزه داشتن و نا امید نشدن است. شما نمی توانید بدون هیچ تلاشی به این زبان تسلط یابید و باید با صبر و حوصله و گام به گام مسیر موفقیت را طی کنید.

مدت زمان لازم برای یادگیری یک زبان جدید به موارد مختلفی مثل تجربه های قبلی، میزان پیچیدگی زبان، میزان تلاش و فعالیت زبان آموز، داشتن هدف و انگیزه، روش آموزش و … بستگی دارد. اگر شما هر روز بخشی از وقت خود را صرف تمرین کردن زبان آلمانی نمایید، با گذشت 3 الی 6 ماه به سطح متوسطی از زبان می رسید و قادر خواهید بود که اتفاقات روزانه خود را به زبان آلمانی برای دوستان و اطرافیانتان بازگو نمایید.

ممکن است فرایند یادگیری زبان در برخی از افراد بیشتر طول بکشد که این موضوع ناشی از تلاش و تمرین نا کافی فرد می باشد. اگر شما بخواهید که توانایی صحبت کردن سلیس و روان به زمان آلمانی را پیدا کنید، لازم است که چندین سال تمرین کنید تا به سطح بالایی از این زبان برسید.

آیا صحبت کردن به زبان آلمانی سخت است؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که صحبت کردن به زبان آلمانی کار بسیار دشواری می باشد اما این یک باور غلط است و به هیچ وجه این طور نیست. واقعیت این است که یادگیری هر زبان جدیدی به وقت و تمرین زیادی نیاز دارد و زبان آلمانی هم از این قاعده مستثنی نیست.

زبان آلمانی بخشی از زبان های ژرمنی و گروه زبان های هندواروپایی می باشد و تا حد زیادی به زبان های انگلیسی و هلندی شباهت دارد. به همین علت ممکن است یادگیری این زبان برای افرادی مثل چینی زبان ها مشکل باشد ولی این بدین معنا نیست که چنین کسانی توانایی یادگیری این زبان را ندارند.

ممکن است شما درباره اینکه زبان آلمانی را از کجا شروع کنید و چگونه به یادگیری بپردازید دچار سردرگمی شده باشید، که ما در این مقاله به شما چند راهنمایی ارائه خواهیم کرد تا در این زمینه به شما کنیم.

دستور زبان

زبان آلمانی در سیر تحول تاریخی خود به بخش عمده‌ای از ویژگی‌های دستوری و نیز واژگان بومی ژرمنی وفادار مانده و آن‌ها را در دستگاه دستوری و واژگانی خود زنده نگاه داشته‌است مانند جنسیت (مذکر، مؤنث یا خنثی)، پیشوندها و پسوندهایِ باستانی، صرف اسم و صفت و حرف تعریف، امکان ساختن واژه‌های ترکیبی طولانی و ساختمان پیچیدهٔ نحوی چهرگَشتار(inflectional) و ترکیبگر (synthetics) که در زبان نیا-هندواروپایی یافت می‌شده‌است. در مقابل، زبان انگلیسی (که با آلمانی هم‌خانواده است) با از دست دادن بیش‌تر این ویژگی‌ها به زبانی بسیار ساده‌تر از نظر دستوری بدل شده‌است. زبان فرانسه نیز مانند انگلیسی، نسبت به زبان نیای خود (زبان لاتین) بسیار ساده‌تر شده‌است. در واقع این دو زبان از زبان‌هایی با ساختار ترکیبی به زبان‌هایی با ساختار تحلیلی تحول یافته‌اند.

این دگرگشت بنیادی ساختار زبان در مورد زبان‌های انگلیسی و فرانسه و پایداری زبان آلمانی بر بخش عمده‌ای از ساختارهای دیرینهٔ ژرمنی خود، در سرگذشت تاریخی این زبان‌ها در جهان مدرن نقش اساسی داشته‌است. یکی از مهم‌ترین نتیجه‌های آن این است که زبان فرانسه توانایی پاره‌پیوندی (compounding) خود را بسیار از دست داده و از مایه‌های بومی خود کمتر می‌تواند واژهٔ پاره‌مند بسازد. از این جهت، برای توسعهٔ خود در جهت نیازهای جهان مدرن، ناگریز از وام‌گیری بی‌نهایت از یونانی و لاتینی بوده‌است که چنین توانای‌ای دارند. زبان انگلیسی نیز که بسیار، اما کمتر از فرانسه، تحلیلی شده‌است و توانایی پاره‌پیوندی آن بسیار کمتر شده‌است و پاره‌پیوندهای بیش از سه یا چهار سیلاب را از مایهٔ بومی خود برنمی‌تابد به این دلیل همان راه زبان فرانسه را در پیش گرفته‌است، یعنی وام‌گیری بی‌نهایت از زبان‌های یونانی و لاتینی، به ویژه برای کاربردهای علمی و فنی. اما آلمانی که توانایی پاره‌پیوندی گستردهٔ خود را نگاه داشته، می‌تواند مانند یونانی و لاتینی از مایه‌های ژرمنیک خود، از چسبانش ستاک‌ها و پیشوندها و پسوندها، ترکیب‌های تازه و بس‌پاره بسازد. با این همه، زبان آلمانی نیز در وامگیری واژه‌ها از مایهٔ یونانی و لاتینی از راه فرانسه و انگلیسی، یا سرراست با وام گرفتن از خود آن زبان‌ها، یا ساختن پاره‌پیوندهای تازه از لغت‌مایه‌های آن زبان‌ها، به ویژه برای زبانِ علم و تکنولوژی، درنگ نکرده‌است.

یونسکو، زبان آلمانی را یکی از ده زبان آسان از جهت یادگیری، طبقه‌بندی کرده‌است.

چگونه یادگیری زبان آلمانی را آغاز کنیم؟

برای شروع یادگیری زبان آلمانی می توانید به نکات زیر توجه کنید:

 1. برای خود یک هدف تعیین کنید تا انگیزه شما بیشتر شود.
 2. در یک کلاس زبان آلمانی ثبت نام نمایید یا یک روش آموزشی خوب را برای خود پیدا کنید.
 3. سعی کنید تمام اصول زبان آلمانی را یاد بگیرید.
 4. برای اینکه اموزش این زبان برای شما جذاب باشد به یادگیری اصطلاحات عامیانه و کلماتی که جنبه فان دارند بپردازید.
 5. روزانه یک الی دو ساعت تمرین کنید و در صورت امکان با افراد آلمانی صحبت نمایید.

یادگیری زبان آلمانی چه مزایایی دارد؟

 1. زبان آلمانی زبان شاعران و دانشمندان است:

کشور آلمان را کشور مخترعین و شاعران می دانند. بسیاری از اختراعات و نوآوری های دنیا برای اولین بار در کشور آلمان به وجود آمده است.

آلمانی ها توانسته اند تا کنون بیش از 100 جایزه ی نوبل برای فیزیک، پزشکی، شیمی، ادبیات و سایر زمینه‌ها دریافت کنند، همچنین بسیاری از برندگان این جایزه هم افرادی از کشور های دیگر بودند که در کشور آلمان آموزش دیده اند.

یادگیری این زبان به شما کمک می کند که توانایی مطالعه آثار اندیشمندان و شاعران بزرگ این کشور را داشته باشید. هر چند که شما می توانید ترجمه این اثار را مطالعه نمایید، اما همانطور که می دانید در ترجمه عقاید و نظرات مترجم هم دخیل است و مطالعه از زبان خود نویسنده به درک بهتر مفهوم و منظور او کمک می کند.

 • یادگیری زبان آلمانی نسبت به بسیاری از زبان ها ساده تر است:

یادگیری زبان آلمانی کار سختی نیست و  در صورتی که شما در سطح مبتدی از زبان انگلیسی قرار داشته باشید، این کار راحت تر هم خواهد شد. زیرا زبان های انگلیسی و آلمانی ریشه ی مشترکی دارند و هزارن کلمه ی مشابه در این زبان ها وجود دارد.

به عنوان مثال کلمه ی انگلیسی chin  معادل کلمه Kinn در زبان آلمانی می باشد، کلمه انگلیسی Water به صورت Wasser، و کلمه انگلیسی father به صورت Vater می باشند. بنابراین یادگیری زبان آلمانی چندان هم کار سختی نیست.

 • زبان آلمانی در اهداف آکادمیک بسیار تاثیر گذار است:

زبان آلمانی دومین زبان علمی مورد استفاده در جهان است. علت این موضوع این است که کشور آلمان سومین بازار بزرگ جهان را بعد از انگلیس و چین دارا می باشد. توجه داشته باشید که درصد بسیار کمی از این کتاب ها به زبان دیگر ترجمه می شوند، بنابراین تنها راه استفاده از این منابع علمی ارزشمند این است که شما زبان آلمانی را به طور کامل یاد بگیرید.

 • زبان آلمانی می تواند بر موفقیت تحصیلی شما اثر گذار باشد:

دانشگاه های آلمان از سطح بسیار بالایی در جهان قرار دارند و به همین دلیل است که زبان آلمانی از جایگاه ویژه ای در جامعه علمی برخوردار می باشد. در سال 2011 کشور آلمان به عنوان چهارمین مقصد محبوب برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در دانشگاه های با کیفیت را داشتند، شناخته شد.

همچنین کشور آلمان دارای چندین دانشگاه در شهر های مختلف می باشد که یا شهریه بسیار کمی اخذ می کنند و یا اصلا هیچ شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند. پس جای تعجبی نیست که بیشتر افراد به تحصیل در این کشور علاقه دارند!

 • زبان آلمانی در آینده شغلی شما تاثیر گذار است:

آلمان در جایگاه چهارم اقتصاد جهان قرار دارد و بسیاری از شرکت های بزرگ و بین المللی مثل ، Volkswagen, Adidas و  Lufthansa  که همگی آن ها از شهرت جهانی برخوردار می باشند، در این کشور قرار دارند. بنابراین یادگیری زبان آلمانی می تواند شانس شما را در یافتن یک شغل بین المللی در این کشور افزایش دهد.

حتی اگر مایل به سفر به این کشور هم نباشید، می توانید بعد از تسلط کامل به این زبان، به عنوان مدرس زبان آلمانی شروع به فعالیت کنید. علاوه بر این داشتن مهارت زبان آلمانی در یافتن شغل های بسیاری مثل مترجم، کار در آژانس های مسافرتی و .. به شما کمک کند.

 • زبان آلمانی زبانی است که بیشترین استفاده را در اروپا دارد:

زبان های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی زبان های رسمی اتحادیه اروپا می باشند. زبان آلمانی در جایگاه دهم زبان های اصلی دنیا قرار دارد و به عنوان زبان دوم در مرکز و اروپای شرقی به کار برده می شود. به همین علت یادگیری این زبان شما را قادر می ساز تا با حدود 100 میلیون نفر در سراسر جهان ارتباط برقرار کنید.

جالب است بدانید که آلمانی ها بخش عظیمی از وب سایت های اینترنت را اختیار دارند و شما می توانید از طریق اینترنت با میلیون ها آلمانی به صورت آنلاین در ارتباط باشید.