وبلاگ نیکارو

معرفی کلاس های عکاسی تهران

عکاسی یا فَرتورنِگاری یا فُتوگِرافی در لغت به معنای روش عکاسی و عکسبرداری است و همچنین به عمل و شغل عکاس نیز گفته می‌شود. این هنر در اکثر زبان‌های جهان فتوگرافی خوانده می‌شود که ترکیبی از دو کلمهٔ یونانی فتو به معنی نور و گرافی به معنی ثبت یا نگارش است. بنابراین، فتوگرافی به معنای نقش کردن با نور است.

عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر؛ که در دو مرحله انجام می‌شود: نخست، به‌دست‌آوردن تصویر به وسیلهٔ دوربین و ثبت آن روی نگاتیو (فیلم) یا گیرنده تصویر الکترونیکی و دوم، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایدارکردن آن.

در این فرایند، دریافت و ثبت نور بر روی یک سطح حساس به نور، مانند نگاتیو یا گیرنده تصویر، باعث می‌شود الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیاء بر روی سطح حساس به نور (نقره کلرید یا گیرنده) تأثیرگذارد و باعث ثبت تصاویر گردد.

عکاسی دارای سه جنبهٔ علمی، صنعتی و هنری است؛ به‌عنوان یک پدیدهٔ علمی متولد شد، به‌شکل یک صنعت گسترش یافت و به عنوان هنر تثبیت شد. عکاسی توسط یک فرد کشف و تکمیل نشده‌است، بلکه نتیجهٔ تلاش بسیاری از افراد در زمینه‌های مختلف و اکتشافات و نوآوری‌های آنان در طول تاریخ است و سال‌ها قبل از اختراع عکاسی، اساس کار دوربین عکاسی وجود داشته‌است اما اولین تصویر لیتوگرافی نوری در سال ۱۸۲۲ میلادی توسط مخترع فرانسوی، ژوزف نیسه‌فور نیِپس تولید شد و پس از آن توانست عکسی دائمی از طبیعت به نام اصطبل و کبوترخانه را خلق کند. او با همکاری لوئی داگر، آزمایش‌هایی را بر ترکیبات نقره براساس یافته‌های یوهان هاینریش شولتز انجام دادند و داگر در سال ۱۸۳۷ توانست روش داگرئوتایپ را اختراع کند.

تئوری عکس رنگی سه‌رنگ، توسط جیمز کلرک ماکسول در سال ۱۸۵۵ پیشنهاد شده بود. برپایهٔ نظریهٔ او، نور مرئی از سه رنگ اساسی قرمز، سبز و آبی، تشکیل شده‌است. پس فیلمی از سه لایه ساخت که هر لایهٔ آن نسبت به یکی از سه رنگ‌های اولیه حساس بود و توانست نخستین عکس رنگی را در سال ۱۸۶۱ به ثبت برساند.

جورج ایستمن در سال ۱۸۸۴ میلادی فیلم رول را که فیلمی از جنس پلاستیک آغشته به امولسیون ژلاتینی است را ابداع کرد و با ساخت دوربین جعبه‌ای در سال ۱۸۸۸، عکاسی را برای مردم عادی مقرون به صرفه نمود و تحول مهمی در عکاسی ایجاد کرد. ادوین لند نوعی دوربین آنالوگ ظهور فیلم فوری موسوم به دوربین پولاروید را اختراع کرد که بلافاصله پس از عکسبرداری، نسخهٔ چاپ‌شدهٔ عکس را پرینت می‌کردند و عکس گرفته‌شده یک دقیقه بعد و در مدل‌های جدیدتر تا چند ثانیه بعد، قابل رویت بود.

در عکاسی آنالوگ، باید تمامی تدبیرات اعمّ از: اصلاح رنگ، نور و کنتراست را قبل از نوردهی انجام داد. چون تقریباً بعد از نوردهی و ظهور فیلم، در این خصوص کار زیادی نمی‌شود انجام داد. ظهور در عکاسی به معنای مواجهه دادن فیلم عکاسی یا کاغذ عکاسی با مواد شیمیایی است که باعث تبدیل شدن فیلم به یک تصویر منفی (نگاتیو) یا مثبت (اسلاید)، یا کاغذ به تصویر عکس می‌شود در حالی که عکاسی دیجیتال به فرایند ثبت تصاویر به وسیلهٔ دریافت و ثبت نور بر روی سطح حساس به نور سنسور الکترونیکی گفته می‌شود. الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیاء بر روی سطح حساس به نور سنسور تأثیر می‌گذارد و باعث ثبت تصاویر می‌گردد.


به جمع هزاران آموزشگاه ثبت شده در نیکارو بپیوندید

کلاس عکاسی

بسیاری از افراد به هنر عکاسی علاقه زیادی دارند به همین دلیل به کلاس های عکاسی مراجعه می کنند و اقدام به یادگیری این هنر می کنند اما برخی از افراد هستند که نمی دانند کدام آموزشگاه ها برای عکاسی بهتر است به همین دلیل ما می خواهیم در این مطلب برای شما بهترین کلاس های عکاسی در تهران را معرفی کنیم تا با آگاهی و اطلاعات کافی بتوانید در این کلاس ها ثبت نام نمایید و اقدام به یادگیری و سپس کسب درآمد کنید. با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه نمایید.

عکاسی چیست؟

عکاسی یک هنر است و فردی که این هنر را انجام می دهد را عکاس می گویند. در واقع یک عکاس خاطرات افراد را در قالب یک عکس ثبت می کند و امروزه نیز عکاسی به یکی از پرطرفدارترین هنرها تبدیل شده است و افراد زیادی از این راه کسب درآمد می کنند. اگر آموزش عکاسی با اصول خاصی صورت بگیرد عکاس، عکس های با کیفیت و بدون ایرادی خواهد گرفت.

معرفی بهترین کلاس های عکاسی

در تهران کلاس های عکاسی فراوانی وجود دارد که ما در این مطلب اسامی بهترین کلاس های عکاسی در تهران را برای شما معرفی خواهیم کرد تا با اطلاعات کافی بتوانید یکی از این کلاس ها را انتخاب کنید و اقدام به آموزش نمایید.


1. کلاس های آموزش عکاسان جوان

این آموزشگاه در تهران 4 شعبه دارد که در تجریش، شهرری، تهرانپارس و خیابان انقلاب واقع شده اند و با هزینه های مناسبی برای هنرجویان آموزش می دهند و سپس بعد از آموزش عکاسی برای آن ها گواهی پایان دوره ارائه می دهند.

مشاهده صفحه آموزشگاه


2. کلاس های آموزش عکاسی امیر بیان فر

در این آموزشگاه تمام تکنیک های عکاسی آموزش داده می شود و زمانی که هنرجویان به صورت مقدماتی عکاسی را آموختند می توانند اقدام به آموزش عکاسی در طبیعت، مستند، خبری و … کنند. معمولا بیشتر کلاس هایی که در این آموزشگاه برگزار می شود حداکثر 7 نفره می باشد به همین دلیل هزینه این کلاس ها بالاست و بعد از گذراندن دوره ها برای هنرجویان گواهی نامه ارائه می دهند. آموزشگاه عکاسی امیر بیان فر در تهران می باشد که در شمال، غرب و شرق تهران شعبه دارد.

مشاهده صفحه آموزشگاه


3. کلاس های آموزش عکاسی کیش مهر

بسیاری از افراد به دنبال آموزشگاه هایی هستند که هزینه مناسبی داشته باشند به همین دلیل ما این آموزشگاه را برای شما پیشنهاد می کنیم. آموزشگاه کیش مهر تجهیزات متوسطی دارند و اساتیدی که در این آموزشگاه تدریس می کنند جز بهترین اساتید نیستند اما می توان گفت که به نسبت قیمت برنامه های متنوعی برای یادگیری دارند. این آموزشگاه در تهران خيابان ولیعصر، بالاتر از چهار راه طالقانی واقع شده است.

مشاهده صفحه آموزشگاه


4. کلاس های آموزش عکاسی صنعت و معدن

این مرکز مجهز به دو استدیو نورپردازی مجزا برای عکاسی بوده که از لحاظ وسعت ، فضا و تجهیزات دارای امکانات قابل قبولی می باشد ، همچنین کلیه اساتید مرکز دارای سوابق تحصیلی ، سوابق تدریس و سوابق فعالیت های اجرایی در حوزه عکاسی می باشند که می تواند کمک شایانی برای ورود به فعالیت های حرفه ای به هنرجویان نمایند.

همچنین هنرجویان بعد از پایان دوره مدرک بین المللی مرکز آموزش خانه صنعت و معدن را از تنها مجتمع آموزشی مورد تایید وزارت صنعت ،معدن و تجارت در کشور دریافت می نمایند.

مشاهده صفحه آموزشگاه

شاید از دیدگاه شخصی که هیچ تخصصی در حوزه عکاسی ندارد گرفتن یک عکس هنری کار چندان سختی نباشد و حتی نیاز به تخصص خاصی هم نداشته باشد ; اما هر عکاسی می داند که قطعا این طور نیست و عکاسی حرفه ای یک تخصص و هنر است .

پنج راز حیاتی برای این که یک عکاس حرفه ای شوید

برای این که یک عکاس حرفه ای شوید لازم نیست که کار چندان سختی انجام دهید . فقط کافی است تا دقت و خلاقیت را در عکاسی دخیل کنید و به 7 نکته اساسی در آموزش عکاسی حرفه ای که در ادامه می گوییم عمل کنید .

1-      طریقه در دست گرفتن دوربین ، یک اصل اساسی :

اولین و ابتدایی ترین نکته در آموزش عکاسی حرفه ای طریقه در دست گرفتن دوربین می باشد .

قطعا شخصی که تازه شروع به عکاسی می کند قبل از هر چیزی باید بداند که چگونه دوربین را در دست بگیرد . یکی از مشکلاتی که بسیاری از عکاسان با آن دست و پنجه نرم می کنند لرزش دست در هنگام عکس برداری است . حتی اگر با بهترین دوربین ، عکس برداری کنید ، اگر در هنگام عکس گرفتن دچار لرزش دست شوید عکس شما تار خواهد شد پس موضوع چگونگی در دست گرفتن دوربین را هرگز دست کم نگیرید .

طریقه صحیح در دست گرفتن دوربین عکاسی :

هنگام عکاسی با دوربین از هر دو دست خود استفاده کنید . یک دستتان را در اطراف لنز دوربین و دست دیگرتان را در اطراف بدنه بگذارید .

در صورت امکان برای این که از لرزش دست تا حد امکان بکاهید از سه پایه عکاسی استفاده کنید ; اما اگر سه پایه عکاسی ندارید و دوربین را در دستتان نگه می دارید ، حتما از سرعت شاتری مناسب استفاده کنید .

پایین بودن سرعت شاتر از حد معینی باعث تاری عکس به واسطه لرزش دست می شود ; از طرفی سرعت شاتر بالا تر احساس موشن بلور یا همان ایجاد حس حرکت در تصاویر را از بین می برد .

2-      به مثلث نور دهی توجه ویژه ای داشته باشید  :

دومین مورد مهم در آموزش عکاسی حرفه ای ، مثلث نور دهی است . مثلث نور دهی از سه پارامتر ایزو ( iso ) ، عدد f و سرعت شاتر تشکیل شده است که برای ادامه نیاز است توضیح مختصری از هر کدام داشته باشیم .

·          سرعت شاتر :

سرعت شاتر به مدت زمانی گفته می شود که شاتر دوربین شما باز است و اجازه ورود نور به دوربین را می دهد .

مقادیر مختلف سرعت شاتر تاثیرات مختلفی را روی عکس اعمال می کنند . به عنوان مثال وقتی شما سرعت شاتر را روی 2 ثانیه قرار می دهید ، پس از فشردن دکمه شاتر و عبور پرده اول از سنسور پس از 2 ثانیه پرده دوم نیز از سنسور عبور می کند ; اما اگر شما سرعت شاتر را روی 0.02 ثانیه تنظیم کنید و دکمه شاتر را بفشارید ، 0.02 ثانیه پس از عبور پرده اول از مقابل سنسور دوربین ، پرده دوم نیز از مقابل آن عبور خواهد کرد .

در حالت اول نسبت به حالت دوم لنز دوربین شما مدت زمان بیشتری در معرض نور قرار گرفته است و طبیعتا عکسی که حاصل می شود روشن تر است . بازه سرعت شاتر از 0.008 ثانیه تا 30 ثانیه می باشد و شما می توانید بسته به نیاز سرعت شاتر را روی هر کدام از حالت ها تنظیم کنید .

ایزو :

ایزو عنصری از دوربین است که میزان حساسیت سنسور حساس به نور را مشخص می کند . هر چقدر ایزو بالا تر باشد ، حساسیت سنسور به نور بیشتر می شود و بالعکس .

حساسیت بیشتر به نور باعث شدید تر شدن نور و حساسیت کمتر به نور سبب کاهش روشنایی می شود . برای بهبود کیفیت عکس سعی کنید ایزو را همیشه تا حد امکان پایین نگه دارید .

عدد f : 

ضریب f در وقع عددی است که به اندازه باز شدن دریچه دیافراگم اشاره دارد . هر چقدر ضریب f کوچکتر باشد ، کیفیت تصویر در نور کم بهتر خواهد بود .

هر چقدر ضریب f کوچکتر باشد ، میزان باز شدن دریچه دیافراگم بیشتر و نقطه فوکوس در عکس را می توانیم کوچک تر انتخاب کنیم . به عنوان مثال اگر بخواهیم زمینه محو و تصویر اصلی واضح باشد ، بهترین انتخاب ضریب f/1.8 است ، ولی در صورتی ک بخواهید علاوه بر خود تصویر زمینه آن نیز واضح باشد ، بهتر است بسته به شرایط محیط از ضرایب بالا تر مثل f/8 استفاده کنید .

به طور کلی برای این که بتوانید یک تصویر بی نظیر خلق کنید مثلث نور دهی یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که باید به آن توجه کنید .

3-      توجه بیننده را به سوژه اصلی جلب کنید :

قبل از این که دست به عکاسی بزنید باید بدانید که دقیقا می خواهید از چه سوژه ای عکس برداری کنید و می خواهید توجه بیننده را سمت کدام بخش از تصویر جلب کنید .

برای این که بتوانید توجه بیننده را به سوژه اصلی جلب کنید پس زمینه های ساده انتخاب کنید . انتخاب پس زمینه های ساده مانند رنگ های خنثی مثل سفید ، مشکی یا خاکستری و یا پس زمینه هایی با ترکیب بسیار ساده می تواند کاری کند که سوژه اصلی شما بیشتر جلب توجه کند .

4-      ایجاد حس عمق در تصاویر :

یکی از جذاب ترین نکات در آموزش عکاسی حرفه ای همین حس عمق و توهم حضور در صحنه عکاسی است . اصولا بسیاری از بیننده ها نسبت به تصاویری که حس عمق را به آن ها القا می کنند واکنش مثبت نشان می دهند .

حس عمق باعث می شود که بیننده احساس کند که در محل تصویر حضور دارد  استفاده از یک شیء یا تصویر در پیش زمینه سبب می شود که بهتر بتوانید حس عمق را به نمایش بگذارید .

5-      فیلتر پلاریزه بهترین انتخاب است :

می توان گفت که فیلتر  پلاریزه بهترین فیلتر برای لنز است . در صورتی که از دوربینی با خاصیت آتو فوکوس استفاده می کنید ، استفاده از فیلتر پلاریزه از نوع حلقوی آن پیشنهاد می شود ، علت آن هم این است که فیلتر های خط در دوربین های دارای آتوفوکوس سبب کاهش کیفیت ، و آسیب دیدن نور دهی و رنگ بندی تصویر می شود .

معیارهای یک کلاس خوب عکاسی در تهران چیست ؟

  • کیفیت و تجهیزات کلاس ها
  • مهارت اساتید عکاسی کلاس ها
  • قیمت کلاس ها و تناسب آن با امکاناتی که دریافت می کنید
  • اعتبار مدرک ارائه شده و آموزشگاه
  • نظرات کاربران مختلف در فضای مجازی

کلام آخر

در هر کاری خلاقیت پس از مهارت حرف اول را می زند . مطالبی که در آموزش عکاسی حرفه ای ذکر کردیم بنا به موقعیت های مختلف سوژه ، مقدار نور و… متفاوت خواهد بود . شما می توانید با خلاقیت و دقت تصاویر زیبا تری ایجاد کنید .

برای مطالعه سایر پست های مرتبط با رشته هنر به بخش “کلاس های هنری” مراجعه کنید .