سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید نام و نام خانوادگی، تلفن و نام کلاس را با کلیک روی دکمه نارنجی پایین ثبت کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.

خورشید در تیررسخورشید در تیررس

خورشید در تیررس

تاریخ شروع دوره:
1398/8/20
تعداد جلسات:
1
روزهای برگزاری:
دوشنبه
زمان برگزاری:
16:00 الی 17:00
مهلت ثبت نام:
تمام شده !
ثانیهدقیقهساعتروز
افزودن به مورد علاقه ها
توضیحات دوره:

گذر عطارد یا گذر تیر به پدیده عبور سیاره عطارد از مقابل قرص خورشید (از دید زمین) گفته می‌شود.

سیاره عطارد (سیاره تیر) نیز مانند سیاره زهره از سیارات داخلی مدار زمین است و بین زمین و خورشید قرار گرفته و از دید ناظر زمینی موجب گذر آن از برابر قرص خورشید می‌گردد. عبور عطارد فقط در اردیبهشت ماه (ماه مه) یا آبان ماه (ماه نوامبر) روی می‌دهد؛ و علت ندرت این عبورها (که در هر قرن تا ۱۳بار روی می‌دهند) به این علت است که زاویه میل مدار آن با مدار زمین (۷درجه) سبب می‌شود که سیاره معمولاً یا از شمال یا از جنوب خورشید بگذرد. اندازه‌گیری‌های دقیق عبورهای عطارد نه فقط برای تعیین دقیق مدار عطارد بلکه برای محاسبه دوره تناوب حرکت وضعی زمین نیز به کار می‌آید.

قطر زاویه‌ای عطارد ۲۰ثانیه قوسی و خورشید حدود ۳۰دقیقه (نیم درجه) قوسی است. در گذر، عطارد به اندازه یک لکه گرد و سیاه بر قرص خورشید نمایان می‌شود در حالیکه قرص ۱۵۰ برابر بزرگتر از عطارد در زاویه دید قرار دارد. اولین گذر عطارد ثبت شده مربوط به سال ۱۶۳۱ است. در گذرهایی که در اردیبهشت رخ می‌دهد، به دلیل نزدیکتر بودن عطارد به زمین نسبت به گذرهای آبان ماه، اندازه ظاهری عطارد نسبتاً بزرگتر است. از زمان‌سنجی و ثبت دقیق گذر برای تعیین دقیق تر مدار عطارد و فاصله این سیاره از زمین استفاده می‌شود. تعیین اندازه لکه یا زبانه‌ها از دیگر مواردی است که از داد ه‌های رصدی قابل محاسبه است. تهیه و ارسال گزارش دقیق نیز اهمیت ویژ ه‌ای دارد.

مشاهده گذر عطارد تنها با استفاده از وسایل اپتیکی (دوربین دوچشمی مناسب یا تلسکوپ) مجهز به فیلتر ایمن مخصوص صورت می‌گیرد. به هیچ وجه نباید با چشم غیرمسلح به خورشید نگاه کرد، چون شدت نور خورشید و همچنین پرتوی فرابنفش آن آسیب جدی به چشم انسان وارد می‌کند. همچنین استفاده از وسایل اپتیکی تنها باید با فیلتر مخصوص صورت بگیرد در غیر این صورت موجب کوری فوری و کلی می‌شود. به هیچ عنوان نباید از عینک‌های آفتابی معمولی برای رصد خورشید استفاده کرد.

در این ویژه برنامه در قالب  کارگاه رصد مجازی به بررسی این پدیده نجومی  میپردازیم.

بیشتر
نام آموزشگاه:افلاک نما انگاریوم
امکان پرداخت قسطی:ندارد
قیمت دوره:15,000تومان
قابل پرداخت:

15,000 تومان


Remy Sharp
افلاک نما انگاریوم
درباره آموزشگاه:

از تابستان سال 1394 ما آغاز به ساخت پروژه آسمان نمای دانشگاه فردوسی مشهد نمودیم و در تاریخ 17 مرداد 1397 رسما به بهره برداری رساندیم. این آسمان نما که در پردیس اصلی دانشگاه و در حوالی دانشکده علوم واقع شده است یک آزمایشگاه برای تصویرسازی کروی و همچنین پایگاهی برای ترویج علم  است و می‌تواند نقطه‌ی عطفی در به تحقق پیوستن هر چه کامل‌تر رسالت دانشگاه در زمینه‌ی ترویج علم در جامعه باشد. به این ترتیب دانشگاه فردوسی مشهد به جمع مراکز و دانشگاه‌های دارای آسمان نما در دنیا افزوده شده است. ما بر آنیم تا با عنایت پروردگار این مأموریت را با همکاری صمیمانه همه‌ی اهالی دانشگاه و همچنین همه علاقه مندان به حوزه دانش و ترویج علم به نحو احسن به انجام برسانیم.

افلاکنما چیست:

افلاکنما یا آسمان نما یک سالن نمایش 360 درجه برای نمایش یک شبیه سازی واقعی از آسمان بالای سر ماست. گرچه که نام افلاکنما بیشتر نمایانگر مفاهیم نجومی و آسمانی است، اما در حقیقت یک سینمای خاص برای نمایش فیلم ها، انیمیشن ها و محتویات 360 درجه ای است که به جای نمایش در پرده ی تخت سینمایی، نیاز به نمایش در پرده های کروی دارند. این مفاهیم میتوانند شامل تجربه ی حضور در جنگل، سفر به اعماق یک سلول یا موجود زنده، تور مجازی فضا های تاریخی و ... باشند.

انگاریوم، آسمان نمای دانشگاه فردوسی در مرداد 1397 آغاز بکار نموده است. این آسمان نما اولین آسمان نمای تمام بومی دیجیتال ایران بوده و قطر آن 11 متر و ظرفیت آن 64 نفر می باشد که باعث میشود مقام بزرگترین آسمان نما در شرق کشور را از آن خود کند. تجربه گروهی نمایش 360 درجه، تجربه ای آمیخته از هنر و هیجان و علم خواهد بود.

بیشتر
ناحیه شهری:پیروزی
آدرس: ( نمایش آدرس )
تلفن:051388****** ( نمایش شماره تماس )
وب سایت:http://fum360.com
صفحه آموزشگاه