وبلاگ نیکارو

کلاس تقویتی زیست

در این مقاله با موضوع کلاس تقویتی زیست با شما هستیم و قصد داریم به بررسی مزایا و فواید این کلاس برای دانش آموزان بپردازیم.

درس زیست شناسی یکی از مهم ترین دروس دوره دبیرستان و جزء درس های کنکوری می باشد. دانش آموزانی که قصد شرکت در کنکور و قبولی در یکی از زیر رشته های پزشکی را داشته باشند باید این درس را به طور کامل مطالعه کرده و مطالب آن را درک کنند. بنابراین پیشرفت در این درس از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به آن توجه ویژه داشت. ممکن است برخی از دانش آموزان به دلایل مختلفی این درس را در مدرسه به خوبی یاد نگرفته باشند و نمرات پایینی کسب کنند.

یک راه حل کمک به چنین دانش آموزانی شرکت در کلاس های تقویتی زیست می باشد که تا حد زیادی سطح تحصیلی آن ها را ارتقا خواهد داد. البته این کلاس ها فقط برای دانش آموزان ضعیف نیست و تمام دانش آموزان می توانند برای تقویت مهارت های خود در این درس از کلاس های تقویتی کمک بگیرند تا بتوانند به خوبی خود را برای کنکور آماده کنند.

نقش مدرس در تاثیر گذاری کلاس تقویتی زیست:

شرکت در کلاس های تقویتی زیست در صورتی که با یک مدرس ماهر و مجرب برگزار شود می تواند به پیشرفت در این درس و کسب درصد بالا در کنکور منجر شود. بهتر است برای انتخاب مدرس به سوابق او توجه کنید و در صورتی که خودش قبلا عملکرد خوبی در زیست کنکور داشته یا اکثر شاگردانش توانسته اند در کنکور موفق شوند، پس قطعا می تواند به شما هم در این زمینه بسیار کمک کند.

یک مدرس خوب علاوه بر اینکه باید به خوبی در این درس دانش و اطلاعات کافی و همچنین سابقه کاری خوبی داشته باشد، باید با تکنیک ها و ریزه کاری های تدریس آشنا بوده و قادر باشد کلاس را به خوبی اداره کند. مدرس باید بتواند با روش های جذاب و سرگرم کننده فضای کلاس را شاد نگه دارد و دانش آموزان را تشویق کند به مطالب درسی توجه داشته باشند.

زمانی که کلاس تقویتی زیست با یک مدرس خوب و مجرب برگزار شود دانش آموزان علاقه و انگیزه بیشتری پیدا کرده و به خوبی مطالب را درک می کنند. همچنین آن ها با مدرس خود احساس راحتی بیشتری کرده و ضعف ها و ایرادات خود را با او در میان می گذارند. به این ترتیب دانش آموزان به خوبی در این درس پیشرفت کرده و ایرادات و مشکلات آن ها رفع خواهد شد.

مزیت کلاس های تقویتی زیست برای موفقیت در تحصیل:

در بسیاری موارد این امکان وجود دارد که دانش آموزان به دلیل آموزش نامناسب یا عدم دقت و توجه کافی و سهل انگاری، مشکلات اساسی و پایه ای در درس زیست که یکی از دروس کنکوری و مهم است، داشته باشند. ممکن است جمعیت حاضر در کلاس ها بسیار زیاد بوده و به دلیل شلوغ بودن کلاس دانش آموز به خوبی مطالب ارائه شده را یاد نگرفته باشد.

هر دلیل دیگری ممکن است وجود داشته باشد که دانش آموز درس زیست را به خوبی درک نکرده و عملکرد ضعیفی در این درس داشته باشد. اما جای نگرانی نیست زیرا شرکت در کلاس های تقویتی یک راه حل بسیار کارآمد و مفید برای حل این مشکل است. شرکت در کلاس های تقویتی زیست فواید و مزایای بسیار زیادی دارد و منجر به پیشرفت در این درس خواهد شد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 1. کلاس های تقویتی اکثرا با توجه به سطح علمی دانش آموزان برگزار می شوند. در صورتی که سطح علمی دانش آموزان پایین باشد، مطالب درسی را از پایه به آن ها آموزش خواهند داد. بنابراین دانش آموز به تدریج با مفاهیم اولیه زیست آشنا شده و این درس را به صورت کاملا مفهومی یاد خواهد گرفت. از آن جایی که درس فیزیک در کنکور ضریب بسیار بالایی دارد لازم است که این درس را به صورت کامل و از همان مفاهیم اولیه درک کرد تا امکان کسب درصد بالایی از کنکور وجود داشته باشد.

در صورتی که سطح دانش آموزان شرکت کننده در کلاس تقویتی بالا باشد، به جای ارائه مجدد مفاهیم اولیه و پیش پا افتاده، سعی می شود دانش آموزان را با نمونه سوالات کنکوری و اصول و تکنیک های موثر در حل تست های کنکور آشنا کرد.

 • در صورت نیاز می توان در خواست کرد که تعداد جلسات برگزاری کلاس تقویتی بیشتر باشد. البته شرکت کنندگان معمولا با حداقل تعداد جلسات هم به نتایج مطلوبی دست خواهند یافت.
 • در برخی آموزشگاه های برگزار کننده کلاس های تقویتی، امکان انتخاب مدرس وجود دارد. شما می توانید با توجه به سابقه تدریس و مهارت مدرس کلاس او را انتخاب کنید.
 • کلاس های تقویتی زیست برای دانش آموزانی با نمرات بالا هم مفید است زیرا آن ها با شرکت در این کلاس ها می توانند مهارت ها و دانش خود را ارتقا دهند. همچنین معمولا چنین دانش آموزانی با سوالات و کنجکاوی های زیادی در درس فیزیک مواجه می شوند و شرکت در کلاس های تقویتی یک فرصت مناسب برای پرسیدن سوالات آن ها به حساب می آید.
 • در کلاس های زیست مدرسه وقت کافی برای پرداختن به نمونه سوالات بیشتر و یا رفع ایرادات دانش آموزان وجود ندارد. معلم موظف است در زمان مشخص تمام سرفصل های درس را به دانش آموزان ارائه دهد بنابراین زمان کافی برای رفع اشکال و حل مسائل مختلف در اختیار ندارد.

اما در کلاس تقویتی زیست شما می توانید تمام ایرادات خود را پرسیده و رفع نمایید. از طرف دیگر گوش دادن به ایرادات و اشکالات دانش آموزان دیگر می تواند برای شما هم مفید باشد و نکات ریزی را به شما آموزش دهد. همچنین در این کلاس ها نمونه سوالات مختلفی حل شده و به بالا رفتن سطح علمی دانش آموزان کمک می کند. این نمونه سوالات هم برای امتحانات مدرسه و هم برای کنکور موثر است.

 • راحت تر بودن جو کلاس های تقویتی:

جو کلاس های تقویتی نسبت به کلاس های مدرسه راحت تر است. همچنین در این کلاس ها تعداد جمعیت کمتری حضور دارند و شلوغی و سر و صدا وجود ندارد. به همین علت دانش آموزان با سرعت و کیفیت بهتری مطالب ارائه شده را یاد می گیرند و امکان رفع اشکالات تک تک دانش آموزان وجود دارد. این کلاس ها در زمان امتحانات هم برگزار شده و تمام مشکلات دانش آموزان را حل خواهند کرد. در این کلاس ها تمام مطالبی که در کلاس های مدرسه گنگ به نظر می رسید به راحتی قابل فهم و یادگیری می شود.

 • تمرکز و دقت بالا:

همانطور که گفتیم در کلاس تقویتی زیست تعداد دانش آموزان شرکت کننده کمتر است و به همین علت دانش آموزان با دقت و تمرکز بیشتری به مطالب توجه می کنند.

مدرس می تواند به تک تک شاگردان توجه کافی داشته و وضعیت تمام آن ها را بررسی و ارزیابی کند. همچنین در کلاس های تقویتی زیست به صورت مکرر آزمون هایی از دانش آموزان گرفته می شود و مدرس با بررسی نتایج آزمون، می تواند دانش آموزی که ضعیف تر باشد را شناسایی کرده و یک راه حل مناسب برای آموزش مطالب به او پیدا کند.

مزیت دیگر این آزمون ها این است که دانش آموزان کاملا برای امتحانات مدرسه آماده خواهند بود.

نکات تاثیر گذار در برگزاری کلاس تقویتی زیست:

برای تاثیر گذاری بهتر کلاس های تقویتی بهتر است زمان برگزاری کلاس به گونه ای انتخاب شود که تمام دانش آموزان با آن موافق باشند. برگزاری کلاس در ساعات قبل از ناهار که دانش آموزان گرسنه باشند یا ساعاتی از ظهر که همه ی آن ها خواب آلوده هستند اصلا توصیه نمی شود. زیرا در چنین شرایطی دانش آموزان دقت و تمرکز کافی برای یادگیری درس را ندارند و به تدریج از شرکت در کلاس منصرف خواهند شد.

بهتر است قبل از شروع آموزش سطح علمی دانش آموزان شرکت کننده مشخص شود و سپس مدرس مطالب درسی و شیوه تدریس خود را با توجه به سطح علمی آن ها تنظیم نماید.

مدرس باید تلاش کند مطالب را به صورت مفهومی به دانش آموزان آموزش دهد تا هم در امتحانات مدرسه موفق شوند و هم در کنکور عملکرد خوبی داشته باشند.

شرایط محیطی و فیزیکی مکان برگزاری کلاس باید به گونه ای باشد که دانش آموزان احساس راحتی کنند و تمام توجه خود را روی مطالب درسی ارائه شده متمرکز نمایند. گرم یا سرد بودن کلاس، وجود سر و صدای فراوان در اطراف کلاس، راحت نبودن صندلی ها و … مشکلاتی هستند که ممکن است دانش آموز را کلافه کرده و تمرکزش را بر هم بزنند.

برگزاری آزمون های متعدد، فراهم کردن فضای پرسش و پاسخ در کلاس، حل نمونه سوالات مختلف، بحث کردن با دانش آموزان و … روش هایی هستند که به پیشرفت بیشتر دانش آموزان کمک کرده و تاثیر گزاری کلاس های تقویتی را دو چندان می کنند.

هزینه کلاس تقویتی زیست:

هزینه ی کلاس های تقویتی با توجه به عوامل مختلفی متغیر است. برخی از این عوامل عبارتند از:

 1. شهر محل تدریس
 2. سابقه تدریس و میزان تحصیلات مدرس
 3. سطح علمی دانش آموزان
 4. مقطع تحصیلی دانش آموزان
 5. تعداد جلسات مورد نیاز
 6. کنکوری بودن یا نبودن
 7. و …
//