کلاس تار مشهد

کلاس تار مشهد

ما در این مقاله به معرفی کلاس تار مشهد میپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

بسیاری از افراد هستند که به نواختن ساز علاقه زیادی دارند اما نمی دانند چه نوع سازی را برای آموزش انتخاب کنند. یکی از کامل ترین سازهای موسیقی، تار است که برای افرادی که علاقه دارند توصیه می شود زیرا که تار نمادهای موسیقی سرزمین پارس می باشد و کسانی که اقدام به آموزش تار می کنند می توانند بعد از مدت ها تلاش همه دستگاه های موسیقی را بنوازند. در مشهد آموزشگاه های زیادی برای آموزش تار وجود دارد که ما در این مطلب شما را با کلاس تار در مشهد آشنا خواهیم کرد تا با اطلاعات کافی اقدام به آموزش تار نمایید با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه کنید.

تار چیست؟

تار در لغت به معنی رشته است و از جمله سازهای زهی مضرابی می باشد که از چوب، پوست، استخوان و زه ساخته می شود. این ساز یکی از مهم ترین سازهای ایرانی است که قدمت زیادی دارد. شما می توانید برای آموزش تار در مشهد به آموزشگاه های این شهر مراجعه نمایید و اقدام به یادگیری آن کنید. در هنگام خرید تار بهتر است اندازه آن را به گونه ای انتخاب نمایید که بزرگ تر از جثه شما نباشد و نباید به اندازه ای سنگین باشد که نوازنده به راحتی نتواند آن را به دست بگیرد. یکی از مهم ترین نکته در خرید تار این است که سبک باشد.

بهترین کلاس تار در مشهد

برای مشاهده برترین کلاس های موسیقی در مشهد روی دکمه زیر کلیک کنید.

قسمت ‌های مختلف تار

تار معمولا از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که این قسمت ها در نوازندگی تاثیر زیادی دارد و باید براساس اصول باشند. قبل از آموزش تار در مشهد بهتر است ابتدا با قسمت های مختلف آن آشنا شوید و سپس اقدام به آموزش آن کنید.

کاسه طنینی

کاسه طنینی از چوب یک تکه در دو حجم تو خالی تشکیل شده است که بخش بزرگ را کاسه و بخش کوچک را نقاره می گویند. جنس این کاسه ها از چوب درخت توت می باشد که روی دهانه های باز آن پوست می کشند و خرک را روی پوست می گذارند. معمولا نوع تراش کاسه طنینی در کیفیت صدا تاثیر زیادی دارد و همچنین بهتر است که رنگ کاسه تیره نباشد زیرا برخی از کاسه هایی که ایراد چوب دارند به رنگ تیره ساخته می شود که ایراد آن ها مشخص نباشد. این گونه کاسه ها در آموزش تار نیز شما را با مشکل روبرو خواهد کرد.

پوست

پوست تار از پوست حیواناتی مانند بز و بره می باشد و در تولید صدای بم تاثیر زیادی دارد. امروزه برای تارها به جای استفاده از پوست های طبیعی از پوست های مصنوعی استفاده می کنند. پوست تار باید کیفیت بالایی داشته باشد و خشک نشده باشد زیرا که پوست خشک مانع از ارتعاش آن می شود.

خرک

خرک از جنس استخوان است که طول تقریبی آن 5 و ارتفاع 2 سانتیمتر می باشد و با دو پایه روی پوست می گذارند که سیم ها نیز روی شیارهای کوچک خرک قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت که خرک قلب تار است.

دسته تار

معمولا دسته تار از چوب های سختی مانند گردو و یا توت ساخته می شود که به شکل لوله ای توپر هستند و طول تقریبی آن 50 و قطر آن 4 سانتی متر است. دسته تار در تولید صدای خوب تاثیر دارد و نباید صاف باشد زیرا دسته صاف باعث می شود صدای گز تولید شود. همه سیم ها نیز باید به گونه ای باشند که زیر انگشتان نوازنده نرم باشد. همچنین دسته تار باید انحراف نداشته باشد و سبک باشد.

پرده ساز

امروزه بیشتر سازها صدای گز می دهند و مهم ترین دلیل آن نیز پرده ساز است. بهتر است برای اینکه یک تار صدای خوبی داشته باشد باید اندازه آن براساس استانداردها رعایت شده باشد و پرده آن زخیم و زمخت نباشد زیرا دست نوازنده را اذیت می کند.

بهترین کلاس تار مشهد

سرپنجه و گوشی

این قسمت در ابتدای دسته قرار دارد و شیارهای کم عمقی دارد که سیم ها از شیارهای کم عمق رد می شود و به سمت گوشی می رود. معمولا تارها به تعداد سیم ها 6 عدد گوشی دارند که جنس آن ها از چوب است.

مضراب

مضراب یک قطعه فلزی است که جنس آن از برنج است و طول تقریبی آن 4-3 سانتی متر می باشد که نیمی از طول آن با موم پوشیده شده است و این قسمت در دست نوازنده قرار می گیرد.

سیم ها

معمولا تارها 6 سیم دارند که سیم های اول و دوم از جنس فلز به رنگ سفید و سیم های سوم و چهارم از جنس برنج و سیم پنجم از جنس فلز به رنگ سفید و سیم ششم از جنس فلز و به رنگ زرد می باشد.

صدادهی تار

معمولا یک تار خوب، صدای شفافی دارد و صدای گز نمی دهد. زمانی که یک تار صدای گز می دهد باید پرده و سیم های آن را عوض کرد اما وقتی با عوض کردن آن ها صدای گز برطرف نشد نشان می دهد که دسته تار کج شده است. زمانی که تار مضراب می خورد خوش صداتر می شود و جنس و شکل مضراب در خوش صدا شدن تار تاثیر فراوانی دارد. حجم صدای همه سیم های یک تار خوب باید متناسب باشد و صدای تو دماغی نداشته باشد. به طور کلی می توان گفت که یک تار خوب باید صدای صاف و شفاف و بدون هیچ صدای اضافی باشد. در مشهد آموزشگاه های زیادی وجود دارد که به خوبی نواختن تار را آموزش می دهند و شما می توانید با آموزش تار در مشهد به خوبی این کار را انجام دهید.

چند نکته مهم در نوازندگی تار

  • در انتخاب تار دقت زیادی کنید زیرا اگر تار را دوست نداشته باشید قطعا از نوازندگی خود لذتی نخواهید برد و ممکن است نوازندگی را ادامه ندهید.
  • باید صبور باشید زیرا که مدتی طول می کشد تا بتوانید در کلاس تار در مشهد آن را یاد بگیرید در این مدت بهتر است تمرین زیادی داشته باشید زیرا تمرین کردن مادر همه مهارت ها است.
  • ممکن است بسیاری از افراد بگویند که آموزش تار در کودکی بهتر و موثرتر از بزرگسالی است اما به این گفته ها نباید توجه کنید زیرا بزرگسالان تمرین کردن را خوب بلدند و به خوبی می توانند زمان را مدیریت کنند.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کمتر از 24 ساعت مانده تا کارگاه والد آینده نگر
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
بزن بریم