معرفی بهترین کلاس شطرنج مشهد

معرفی بهترین کلاس شطرنج مشهد

آموزشگاه شطرنج ایران

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی بهترین کلاس شطرنج مشهد بپردازیم، اما قبل از آن می‌خواهیم کمی با تاریخچه شطرنج آشنا شویم. شطرنج یا چترنگ، بازی دو نفره‌ای است که بر روی یک صفحه با ۶۴ خانه (۳۲ خانه سیاه و ۳۲ خانه سفید) به وسیله ۳۲ مهره (۱۶ مهره سفید و ۱۶ مهره سیاه) انجام می‌شود.

برخی شطرنج را یک سرگرمی می‌دانند و عدّه‌ای دیگر آن را یک ورزش رزمی ذهنی محسوب می‌کنند. موفقیت در این ورزش بیش از هر چیز به توان تحلیل و فهم انتزاعی ذهن وابسته‌ است.یک بازی دونفره است که بر روی صفحه شطرنج و با استفاده از مهره‌های شطرنج (شاه، وزیر، رخ، فیل، اسب و سرباز) انجام می‌شود. هر یک از مهره‌های شطرنج به شکل مخصوصی حرکت می‌کنند و قادر به زدن مهره‌های حریف هستند. هدف این بازی مات کردنِ حریف است؛ یعنی ایجاد وضعیتی که شاه حریف هیچ راهی برای فرار نداشته باشد. همچنین بازی درصورت تسلیم اختیاریِ یکی از بازیکنان نیز به پایان می‌رسد؛ این اتفاق معمولاً وقتی می‌افتد که شکست اجتناب‌ناپذیر به‌نظر برسد. تا انتها با ماهمراه باشید.

شطرنج فعالیت ذهنی پیچیده ای است که نیاز به تعقل، تمرکز و قدرت تصمیم گیری بالا دارد. در این ورزش سلول های خاکستری مغز به کار گرفته می شود تا حرکات حریف برای حمله پیش بینی شود.

هرچقدر که مطالعات بیشتری درباره مغز انجام می شود مشخص می شود که ورزش شطرنج ابزاری برای تقویت توانایی های ذهنی است. بازیکن برای استقرار مهره های خود چگونگی هدایت کردن مهره  ها را یاد می گیرد. می آموزد که چگونه تصمیم گیری کند. اگر او اجازه دهد تا مهره هایش اسیر شود، ممکن است بازی را از دست بدهد.

تاریخچه ورزش شطرنج

شطرنج یکی از کهن‌ترین بازی‌هایی‌است که امروزه نیز در میان مردم جهان رواج دارد؛ به‌طوری‌که قدمت این بازی را بیش از ۱۵۰۰ سال رقم زده‌اند. به باور برخی شطرنج اختراع ایرانیان است و به همین دلیل هنوز از واژگان پارسی استفاده می‌کند. عده‌ای هم آن را ابداعِ هندیان، یونانیان، رومیان، بابلی‌ها، سکاها، مصریان، یهودیان، چینی‌ها، انگلیسی ها و اعراب دانسته‌اند. اما آنچه که بیش از هر رأی دیگری موردِ پذیرش است، این که شطرنج در اصل ایرانی بوده، سپس از ایران به هند برده شده، همچنین از ایران به عرب‌ها و جهان اسلام گسترش یافته، و سرانجام از جهانِ اسلام به اروپا رفته است. در اروپای قرن پانزدهم، شطرنج به شیوه امروزین آن درآمد؛ و در نیمه دوم قرن نوزدهم، مسابقات جهانی شطرنج آغاز گردید. در قرن بیستم، فدراسیون جهانی شطرنج تأسیس شد.

 معرفی بهترین کلاس شطرنج مشهد

شاید شما هم مانند خیلی از افراد دیگر به دنبال پیدا کردن یک کلاس مناسب برای پرورش استعداد خود و یا فرزندتان باشید و برای این انتخاب به دنبال بهترین آموزشگاه های سطح شهر مشهد بگردید. اگر ورزش شطرنج یکی از انتخاب‌‌های شماست با ما همراه شوید. در ادامه به معرفی بهترین آموزشگاه شطرنج مشهد خواهیم پرداخت.

باشگاه شطرنج ایران

 • مدیریت: استاد سعید پیرملکی
 • توضیحات: باشگاه شطرنج ایران در محله کلاهدوز شهر مشهد واقع شده و با بیش از 10 سال سابقه درخشان در امر قهرمان پروری و همچنین آموزش حرفه ای شطرنج توانسته است در زمینه آموزش شطرنج به صورت گام به گام خود را به عنوان یکی از اولین ها و بهترین ها در این عرصه معرفی کند. هم اکنون مدرسه شطرنج ایران زیر نظر آقای سعید پیرملکی (استاد شطرنج و داور فیده)، آمادگی دارد در امر آموزش ورزش قهرمانی و همگانی شطرنج (جهت افزایش دقت، تمرکز و IQ) به هم میهنان عزیز و کودکان دلبند شما به صورت حضوری در شهر مشهد و به صورت مجازی در سراسر ایران و جهان خدمت نماید. 

مشاهده صفحه آموزشگاه

باشگاه شطرنج ذهن برتر

 • مدیریت: جناب آقای رضا پاشانجاتی
 • توضیحات: باشگاه شطرنج ذهن برتر در مجموعه شهید بهستی واقع در بلوار فردوسی مشهد قرار دارد. این مجموعه با مدیریت استاد رضا پاشانجاتی، تنها داور بین المللی و مربی درجه 1 خراسان بزرگ اداره میشود. برگزاری کلاس های آموزش شطرنج مقدماتی و پیشرفته در باشگاه شطرنج ذهن برتر زیر نظر داور و مربی در استان خراسان رضوی انجام می‌شود.

مشاهده صفحه آموزشگاه

باشگاه شطرنج فرزین

 • مدیریت: جناب آقای محمدرضا قربانیان
 • توضیحات: باشگاه شطرنج فرزین در اوایل بلوار وکیل آباد مشهد واقع شده است. این آکادمی شطرنج با بهره گیری از اساتید مجرب و متدهای متنوع به روز و کارآمد، کلیه دوره های آموزشی شطرنج را با تدریس عمومی و خصوصی به صورت حضوری یا غیر حضوری برگزار میکند. کلاس های آموزشی شطرنج به صورت ترمیک و شامل ترم مقدماتی، متوسط، پیشرفته و حرفه‌ای برگزار میگردد.

مشاهده صفحه آموزشگاه

باشگاه شطرنج فرهنگ

 • مدیریت: سید جمال حسینی عطار
 • باشگاه شطرنج فرهنگ در بلوار جلال آل احمد، خیابان فرهنگ قرار دارد.

مشاهده صفحه آموزشگاه

باشگاه شطرنج رخ به رخ

 • مدیریت: آقای وزیری
 • توضیحات: باشگاه شطرنج رخ به رخ در سال 1379 با هدف پیشرفت شطرنج کشور و به عنوان یک مرکز تخصصی جهت آموزش شطرنج شروع به کار کرد. آموزشگاه شطرنج رخ به رخ در بلوار معلم مشهد قرار دارد و در طول دوران فعالیت خود، قهرمانان متعددی در سطح جهان، آسیا، کشور و استان پرورش داده است. آموزش شطرنج در باشگاه شطرنج رخ به رخ بر اساس متدهای جدید آموزش شطرنج روسیه (مهد شطرنج دنیا) انجام می‌شود. 

مشاهده صفحه آموزشگاه

ویژگی های یک کلاس شطرنج خوب چیست ؟

 • اساتید برجسته
 • محیط مناسب با امکانات استاندارد
 • منطقه شهری و دسترسی آسان
 • دربرگیرنده تمام سبک ها و مسابقات
 • داشتن امکان ثبت نظر و بازخورد از نحوه فعالیت مربیان و عوامل

مهره های شطرنج:

هر شطرنج باز در ابتدای مسابقه 6 نوع مهره دارد: 1 شاه، 1 وزیر، 2 اسب، 2 فیل، 2 رخ، و 8 پیاده. در اولین ردیف از هشت ردیف صفحه ی شطرنج، شاه، وزیر، اسب، فیل و رخ قرار می گیرند. ترتیب قرار گرفتن مهره های شطرنج از راست به چپ عبارت است از: رخ، اسب، فیل، شاه، وزیر، فیل، اسب، رخ. دومین ردیف به پیاده ها ( سرباز ها ) اختصاص دارد و در کلیه ی خانه های این ردیف مهره های پیاده قرار می گیرند.

نحوه ی حرکت مهره ها:

شاه:

تمام مهره های شطرنج وظیفه دارند از این مهره محافظت کنند. در صورتی که یک شطرنج باز امکان محافظت از شاه خود را از دست بدهد، بازی با شکست او به پایان می رسد.

وزیر:

حرکت وزیر ترکیبی از حرکات فیل و رخ است و به همین دلیل، وزیر با ارزش ترین مهره ی شطرنج به حساب می آید. این مهره در طول مسابقه می تواند به صورت مستقیم و ضرب دری حرکت کند.

رخ (قلعه):

این مهره به طور مستقیم حرکت می کند و محدودیتی در جهت حرکت و تعداد خانه های حرکت ندارد ؛ یعنی در صورتی که مهره ای جلوی آن نباشد، می تواند به راست، چپ، جلو یا عقب حرکت کند.

اسب:

اسب تنها مهره ی شطرنج است که در هنگام حرکت می تواند از روی مهره های خودی یا مهره ی حریف حرکت کند. شکل حرکات اسب به صورت حرف «L » انگلیسی است اما جهت حرکت آن محدودیتی ندارد. به این ترتیب که می تواند دو خانه به یک سمت برود و آنگاه یک خانه در جهتی عمود بر جهت حرکت قبل پیش برود (مثلا دو خانه به سمت راست، آنگاه یک خانه به سمت بالا یا پایین )

فیل:

حرکت فیل نیز همچون رخ در تعداد خانه ها محدودیتی ندارد. اگر مسیر فیل باز باشد، این مهره می تواند تا 7 خانه نیز پیش برود. تنها تفاوت حرکت فیل با رخ این است که فیل به صورت ضرب دری حرکت می کند. به همین دلیل، فیلی که در ابتدای بازی در خانه ی سیاه قرار گرفته، تا آخر مسابقه در خانه های سیاه و فیلی که از ابتدا در خانه ی سفید قرار گرفته است، تا انتها در خانه های سفید حرکت می کند.

پیاده (سرباز):

سرباز در اولین حرکت می تواند یک یا دو خانه به جلو حرکت کند اما پس از آن، تنها می تواند یک خانه به جلو حرکت کند. سرباز مهره های حریف را به صورت ضرب دری مورد تهاجم قرار می دهد و از بازی خارج می کند ؛ به این صورت که اگر در سمت راست یا چپ خانه ی رو به روی سرباز مهره ای از حریف وجود داشته باشد، سرباز می تواند وارد آن خانه شود و مهره ی حریف را از بازی خارج کند.

تعوض مهره:

تنها مهره ی قابل تعویض در شطرنج، پیاده است. هرگاه یک پیاده به هشتمین ردیف رو به روی خود ( ردیف انتهای صفحه ی شطرنج ) برسد، شطرنج باز آن را از بازی خارج می کند و به جای آن، مهره ای دلخواه ( وزیر _ رخ _ اسب _ فیل ) را به میدان می آورد.

با توجه به اهمیت وزیر، طبیعی است که شطرنج باز به جای پیاده از یک وزیر جدید استفاده کند. به جای هر تعدادی از مهره های پیاده که به انتهای صفحه برسند، شطرنج باز می تواند از مهره های جدید استفاده کند. در بهترین حالت، با رسیدن هر هشت پیاده به ردیف انتهای صفحه، او می تواند به طور هم زمان صاحب هشت وزیر شود.

پایان مسابقه:

مسابقه ی شطرنج را همواره شطرنج بازی که مهره ی سفید دارد، آغاز می کند و پس از او نوبت به مهره ی سیاه می رسد. هر یک از دو شطرنج باز، به نوبت یک حرکت انجام می دهد و در طول مسابقه می تواند مهره های حریف خود را، که در مسیر حرکت مهره های اوست، از بازی خارج کند.

تنخا مهره ای که نمی توان آن را از بازی خارج کرد، « شاه » است اما در صورتی که شاه یکی از شطرنج باز ها در مسیر حرکت حریف قرار گیرد و نتواند از مسیر مهره های او خارج شود، بازی به سود حریف پایان می یابد. در این حالت، می گوییم که نفر برنده، شطرنج باز بازنده را « مات » کرده است.

در مسابقات شطرنج، بازیکنی که حریف خود را شکست دهد، صاحب 1 امتیاز می شود و نفر شکست خورده امتیازی کسب نمی کند اما اگر مسابقه مساوی شود، هر یک از شرکت کنندگان 5 / 0 امتیاز خواهد گرفت.

دنبال کلاس میگردی؟
بهتر نیست قبلش توانمندی‌هات رو بشناسی!؟

سنجش توانایی‌های ذهنی با استفاده از جدیدترین آزمون‌های کامپیوتری و منطبق با استانداردهای جهانی توسط متخصصین روانشناس
*ویژه ۷ تا ۱۸ سال*
*برای مشاوره رایگان فرم را تکمیل کنید*
لطفا امتیاز دهید

28 دیدگاه دربارهٔ «معرفی بهترین کلاس شطرنج مشهد»

 1. سیامک پیرملکی

  سلام مدرسه شطرنج کانون که اولین مدرسه شطرنج در کشور هست و سال 1385 در مشهد به مدیریت استاد سیامک پیرملکی تاسیس شده و تا هم اکنون یعنی دی 1401 بی وقفه مشغول فعالیت بوده و مقام های جهانی اسیایی و کشوری در رده های سنی مختلف داشته رو لطفا به لیستتون اضافه کنید ادرسش بین هاشمیه 31 و 33

 2. سلام وقتی که در اینترنت سرچ کردم سایت شما رتبه های اول را داشت
  مقاله خوبی بود ممنونم از شما
  ولی کامل نبود
  بنده دختر 7 ساله دارم و مجبور شدم کلاس هایی که معرفی کردید را در موردشون بیشتر تحقیق کنم
  سال هاست که دیگر باشگاه شطرنج کیش و مات وجود ندارد
  باشگاه های شطرنج دیگری وجود دارند که شما در این مقاله به آن اشاره نکردید
  هوش برتر ، کانون و اعتماد

  1. سلام دوست عزیز. ممنون از اینکه کمک میکنین بانک اطلاعاتی نیکارو صحیح و کامل باشه. مواری که فرمودین بررسی و اعمال میشه.
   نیکارو؛ در جریانِ یادگیری…

 3. پسرم پنج سالش بود بردمش باشگاه شطرنج ایران که هم شطرنج یادبگیره هم برای هوش و حافظش خوب باشه تقویت شه، انقدر راضی بودم و مربیاش جذاب میکردن کلاس رو که خودم هم علاقمند شدم و برای کلاس ثبت نام کردم

  1. ممنون که تجربیاتتون رو با سایر دوستان به اشتراک میگذارید.
   شما میتوانید به صفحه موسسه رفته و در داخل همان صفحه نظر خود را نسبت به عملکرد مجموعه ثبت بفرمائید.

   نیکارو
   درجریان یادگیری

 4. سلام
  دوره نوجوانی رفتم باشگاه شطرنج ایران خیلی خوب و کاربردی بود
  از نحوه برخورد مربیانش راضی هستم
  پیشنهاد میکنم حتما برین یه سر

 5. دوره خیلی خوبی رو برای فرزندم تو باشگاه شطرنج ایران تجربه کردم
  چون مشهد بودم حضوری فرستادمش مربی های خوش اخلاق و خیلی خوبی داشتن..
  دوستان مشهد رو توصیه میکنم برن
  ادرسشم تو سناباده
  باشگاه شطرنج ایران

  1. بسیار مفتحریم که شاهد رضایت شما در مجموعه معرفی شده بودیم.
   این رضایت برای تیم نیکارو بسیار ارزشمند است.

   نیکارو سامانه معرفی و ثبت نام کلاس های آموزشی

 6. سلام. نزدیکترین مسابقات شطرنج آراد در مشهد چه تاریخی هست. لطفا شرایط شرکت رو هم اطلاع رسانی کنید. ممنون

  1. عاطفه حسین زاده

   سلام دوست عزیز . وقت بخیر . ممنون برایا اینکه نیکارو را انتخاب کردید و سوالتون رو اینجا مطرح کردید .
   بله مسابقات داریم – میتونید اطلاعاتتون رو در سایت ثبت کنید (ثبت نام کنید) و در کانال تلگرامی نیکارو به آدرس nikaro_ir سربزنید و join شید تا اطلاعات دقیق همیشه در خدمتتون باشه .
   فقط من چون نمیدونم برای چه رده سنی مد نظر دارید , تمامی اطلاعات رو در اختیارتون قرار میدم

   مسابقات قهرمانی رده های سنی 6 و 12 سال
   پسران – دختران مشهد از 22 تا 27 تیر
   هر روز از ساعت 17 الی 21 در جداول جداگانه

   مسابقات قهرمانی رده های سنی 8 و 14سال
   پسران – دختران مشهد از 29 تیر تا 3 مرداد
   هر روز از ساعت 17 الی 21 در 2 جدول

   مسابقات قهرمانی رده های سنی 10 و 16سال
   پسران – دختران مشهد از 5 مرداد تا 10 مرداد
   هر روز از ساعت 17 الی 21 در 2 جدول

   این مسابقات در هیات شطرنج خراسان رضوی برگزار می گردد .

   ✨مسابقات قهرمانی آقایان و بانوان مشهد✨

   در دو جدول جداگانه
   به صورت ریتد استاندارد
   از 14 الی 20 تیر
   هر روز عصر ساعت 17 الی 21 در هیات شطرنج خراسان رضوی برگزار می گردد .

 7. عاطفه حسین زاده

  سلام دوست عزیز و همراه جدید و آینده نیکارو …
  اول از همه عذرمیخوام که این اتفاق پیش آمد کرده و شما به زودی به بانک اطلاعاتی جامع نیکارو اضافه میشید .
  دوم تشکر میکنم بابت اینکه پیگیری کردید ؛ به روز هستید و پیشنهاد دادید ؛ چرا که باعث بیشتر دیده شدن خودتون در بین رقبا میشید .
  و سوم به زودی واحد پشتیبانی تیم دیجیتال با شما تماس خواهد گرفت .

  منتظر ما باشید
  نیکارو

 8. سهیلا قهرمان

  از برنده های مسابقات ریاضی که بنرشو زدن چرا چیزی نگفتید !
  فکر نمیکنید که ربطه بین بهترین شدن توی ریاضی و شطرنج بازی کردن ؟
  به نظرم یکم آپدیت باشید بدک نیست !

  1. عاطفه حسین زاده

   سلام دوست عزیز . ممنون از نشر اطلاعات به روزتون با وبلاگ نیکارو .
   ما تمام تلاشمون رو خواهیم کرد تا رشته ها رو به بهترین نحو ممکن معرفی کنیم . حتما پیشنهادتون رو اعمال خواهیم کرد .
   کسب دو مدال برنز المپیاد ریاضی آسیایی توسط 2 اندیشمند گرانقدر باشگاه شطرنج ذهن برتر خانمها یگانه نیک اقبال و هلناز حاجی زاده را به ایشان ،والدین گرانقدر شان و معلمین محترم ایشان تبریک عرض می نماییم. همچنین جا داره تبریک به این دو اندیشمند و تبریک ویژه به جناب پاشانجاتی که باعث پرورش ذهن برتر در بین هنرجویانشون شده اند

  1. نفر اول بانوان 70000تومان +حکم

   نفراول پیشکسوت 70،000 تومان+حکم

   نفراول زیر14 سال 70،000تومان+حکم

   نفراول زیر12 سال 70،000تومان+حکم

   نفر اول زیر 10سال 70000تومان+حکم

   نفر اول زیر 8سال 70000تومان +حکم

 9. سلام. روزتون بخیر باشه.
  در شهرستان قوچان برگزاری مسابقات شطرنجی در پیش هست؟
  اگر هست لطفا شرایطش رو اعلان کنید.

  1. سلام دوست عزیز .
   بله هست اطلاعات رو براتون قرار میدم .

   هیئت شطرنج قوچان با همکاری اداره کار یک مسابقه برگزار میکنه که این مسابقات شطرنج به مناسبت هفته کار و کارگره .

   آیین نامه مسابقات:
   1.بازیها در روز جمعه 13 اردیبشهت برگزار می شود.

   2.مسابقات در 7 دور و طبق مقررات فدراسیون جهانی شطرنج برگزار میگردد.

   3.زمان بازی 15دقیقه به اضافه 5 ثانیه پاداش به ازای هر حرکت برای هر بازیکن از اولین حرکت در نظر گرفته شده است.
   رده بندی براساس مجموع امتیازات کسب شده هر بازیکن در پایان مسابقات تعیین خواهد شد.
   4.ورودیه مسابقات برای هر بازیکن 25هزار تومان میباشد.
   ورودیه مسابقات بحساب0109342663005 به نام هیئت شطرنج قوچان نزد بانک ملی واریز گردیده و کد پیگیری یا تصویر فیش واریزی به شماره09398064322
   در تلگرام ارسال نماید.

  1. عاطفه حسین زاده

   طبق آخرین اطلاعات ما
   مسابقات شطرنج آموزشگاه های استان خراسان رضوی مقطع متوسطه دوم با حضور13تیم و 60شرکت کننده از روز دوشنبه (98/2/2)به میزبانی مشهد مقدس و در سالن اندیشه برگزار شد.
   سرپرست فنی مسابقات:علی اصغر بارانی پور
   سرداور :حسین حسن نژاد
   داوران:مهدی ذاکری،جلال دلخوش،حسن نقی پور،وحید اربابی،حسین کاظمی،مسعود دباغی

 10. زکیه علی عسگری

  وای چقدر سریع جواب دادید ؛ ذوق زده شدم – ممنون- من دارم یک کتاب از رابرت جیمز بابی فیشر میخونم به اسم شصت بازی به‌یادماندنی من – که خب جالبه و من دوستش دارم .
  اما چیزی که هست اینکه خودش شخصیت جالبی نداشته ؛ مخصوصا واسه سخنرانی هاش !
  دیدم چند نکته ازش آوردید جالب شد واسم متنتون رو بخونم
  سایتتون در مورد چیه ؟

  1. عاطفه حسین زاده

   خواهش میکنم ؛ پاسخ به چالش های ذهنی شما وظیفه ماست .

   نیکارو سامانه معرفی و ثبت نام کلاسهای آموزشی در سراسر کشوره و اگر به قسمت اطلاع سایت برید ماموریت مارو میتونید بخونید .

   هدفمان این است تا بستری باشیم برای ارتباط مردم و آموزشگاه ها، تا هرفرد با داشتن یک حساب کاربری در پلتفرم نیکارو، هیچ چالشی برای انتخاب کلاس مناسب با علائق و اهداف خود را نداشته باشد. نیکارو با معرفی باکیفیت ترین کلاس ها و ارائه بازخورد از چگونگی روند آموزش مسیر رشد و پیشرفت هر فرد را هموار کرده است .

   ممنون از بابت معرفی این کتاب

 11. زکیه علی عسگری

  سیستم جامعی که تازگیا شنیدم توی مجله و خبر ازش حرف میزنن , چیه دقیقا ؟

  1. سلام دوست عزیزم ؛ بله این موضوع وجود داره و البته باید بگم که تازگی هم نداره
   در واقع فدراسیون جهت جمع اوری اطلاعات بازیکنان ،مربیان ،داوران سیستم جامع راه اندازی کرده که فقط بازیکنان و داوران و مربیانی به رسمیت می شناسه که عضو این سیستم باشن ؛ یعنی اگر شما بازیکن حرفه ای این رشته هستید حتما باید عضو بشید که خب هر عضوی باید سالانه مبلغی به حساب فدراسیون بنام حق عضویت پرداخت کنه،در صورت عدم پرداخت حق بازی رسمی ،داوری رسمی و مربیگری نداره.
   ممنون که با دقت رشته زیبای شطرنج رو دنبال میکنید . و تشکر میکنم بابت اینکه سوالتون رو اینجا مطرح کردید .

  1. سلام دوست عزیز بهتره پاسخ به این سوالو با این جمله تراژدی شروع کنم که : مظلومیت شطرنج ایران !
   چرا که باید بگم سقوط آزاد لیگ برتر ایران اتفاق افتاده .

   هر سال مثل سال گذشته نوشتیم که لیگ برتر ایران به پایین ترین و نازلترین سطح یک مسابقات معمولی در کشور ایران بدل شده . اما سال(۱۳۹۷) متاسفانه باید گفت لیگ برتر شطرنجی در ایران اساساوجود نداشت .
   بهتره ازش به مانند مسابقات معمولی دیگه نام ببریم. چرا که نمیدونیم کدوم قسمت این لیگ را برتر بدونیم !؟

   با احترام فراوان برای عزیزان شرکت کننده در لیگ مذکور، باید متاسف بود که مسئولین امر با بدترین برنامه ریزی ممکن حتی نتوانستند قهرمانان تراز اول شطرنج ایران را به این مسابقات جذب کنند.
   مسابقاتی با کمترین تبلیغات.
   این در حالی است که تمامی فدراسیونها لیگ برتر خود را پیشانی فعالیتهای خود می دانند و بیشترین بهره برداری را برای توسعه رشته ی خود از آن می برند.
   نمیدانیم اعضای مجمع عمومی فدراسیون شطرنج ایران چه هنگام باور خواهند کرد که به شطرنج باید بازنگری شود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات

آموزش تخصصی شطرنج

آموزش حرفه‌ای شطرنج به صورت گام به گام
زیر نظر استاد سعید پیرملکی 
باشگاه شطرنج ایران