معرفی بهترین کلاس سفالگری ملایر

معرفی بهترین کلاس سفالگری ملایر

ما در این مقاله به معرفی بهترین کلاس سفالگری ملایر میپردازیم. تاانتها با ما همراه باشید.

شکل ظاهری آثار هنری سفالی

 اشیایی که به‌وسیله‌ی چرخ سفالگری ساخته می‌شوند همواره قرینه و مدور هستند ولی اشیای سفالی دست‌ساز و قالبی را می‌توان به اشکال متنوعی ساخت.

بدنه‌های سفالی به‌صورت خام و یا پخته، هرکدام دارای ویژگی خاصی برای تزئین هستند. نقوش برجسته یا سه‌بعدی روی بدنه‌ی خام و نقوش رنگی با لعاب یا رنگ روی بدنه‌ی پخته اجرا می‌شود. برای تزئین سفالینه‌های لعاب‌دار و بدون لعاب از انواع نقوش گیاهی، حیوانی، انسانی، اشیا هندسی، خطوط و غیره با رنگ‌های گوناگون می‌توان استفاده کرد همچنین اشیای سفالی نقش برجسته را می‌توان لعاب یکدست، رنگین و یا بی‌رنگ داد.

ابزار و وسایل هنر سفالگری

ابزار و وسایل آماده‌سازی خاک و گل:

برای آماده‌سازی خاک و گل نیاز به ابزار و وسایلی مانند سطل، بیلچه، کاردک، گونی، پتک، تخته‌ گچی و چوبی، میز کار، لیسه، ظروف پلاستیکی، الک و ورقه نایلونی است.

ابزار و وسایل شکل‌دهی بدنه:

چرخ سفالگری پایی یا برقی، میز کار، ورقه‌های شکل‌دهنده، تراش دهنده و سایر ابزار جانبی مانند کاسه، سطل، لیسه، کاردک، اسفنج، سوزن یا درفش، مفتول سیمی، وردنه و نایلون ازجمله ابزار و وسایل شکل‌دهی بدنه سفال می‌باشند.

معرفی بهترین موسسه سفالگری ملایر
معرفی بهترین موسسه سفالگری ملایر

مواد و مصالح موردنیاز در هنر سفالگری

 مواد اولیه‌ی سفالگری شامل انواع خاک رس، لعاب، رنگینه‌های معدنی، چسب گیاهی مانند کتیرا و آب است که در ادامه به ترتیب به شرح هر یک از آن‌ها پرداخته شده است.

خاک رس:

مهم‌ترین و قابل دسترس‌ترین ماده‌ی اولیه در تولید محصولات سفالی، خاک رس است. خاک رس قرمز مواد آلی و ذراتی دارد که با افزودن آب به خمیری تبدیل می‌شود که دارای خاصیت شکل‌پذیری بسیار مناسبی است. خاک رس انواع مختلفی دارد که در شکل «2» نمایش داده شده است و در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها پرداخته شده است.


– خاک رس رسوبی:
 این خاک معمولا به‌صورت پوسته رسوبی تحت فشار تشکیل می‌شود و در مواقعی که گل‌های رسوبی یکی از مواد لازم را کم دارد، سفالگران بر اساس تجربیات خود هنگام ورز دادن گل یا زمان خشک شدن، مواد موردنیاز مانند پودر سنگریزه و ماسه را شناسایی و به روش‌های مختلف به آن اضافه می‌کنند.

– خاک رس گلوله‌ای: این خاک معمولا به شکل طبیعی خود در بسترهایی از لایه زمین تشکیل می‌شود. و قابلیت انقباض آن گاهی به 20 درصد می‌رسد.

– خاک رس قرمز: ترکیبات این خاک بسیار متنوع است و درجه حرارت پخت آن گاهی تا 1200 درجه بالا می‌رود. این خاک هنگام پخت در حرارت بین 1000 تا 1200 درجه به رنگ‌های زرد، قرمز و نخودی در می‌آید.

– خاک رس آهکی: این نوع خاک دارای ترکیبات فلدسپاتی شامل ماسه، شن، مواد آهکی و مواد گدازنده دیگر بوده. و بنابراین شکل‌پذیری آن مشکل است و میزان درجه حرارت، کنترل و نظارت بر پخت آن حائز اهمیت است.

– خاک‌ رس‌های دیرگداز: این خاک در مکان‌هایی وجود دارد که سنگ‌های معدنی آن سنگ‌های سخت و بیشتر زغال‌سنگ بوده است. مولکول‌های تشکیل‌دهنده این خاک باعث می‌شود که شکل‌پذیری چندانی نداشته باشد و به حرارت بالا نیاز داشته باشد.

معرفی بهترین موسسه سفالگری ملایر

لینک مرتبط :

معرفی بهترین کلاس نقاشی ملایر
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.