معرفی باشگاه بولینگ مشهد

در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین باشگاه بولینگ مشهد بپردازیم، اما قبل از آن بیایید کمی با این ورزش پر هیجان آشنا شویم.

ورزش بولینگ

بولینگ از آن ورزش هایی است که هم تفریح به حساب می آید و هم ورزش. زمانی که می‌خواهید با دوستان خود دور هم جمع شوید و چند ساعتی رقابت همراه با تفریح و شادی داشته باشید، بولینگ یک ورزش بی نظیر است. بولینگ یکی از بانشاط ترین ورزش های باشگاهی و جزو ورزش هایی است که می توان در کنار خانواده به آن پرداخت و شادمانی را دو چندان کرد.

بولینگ ورزشی است که بازیکنان در آن برای به دست آوردن امتیاز باید توپ بولینگ را روی سطح صافی بغلتانند تا اشیایی به نام میله را بزنند. این ورزش نخستین بار در مصر باستان انجام می‌شده‌است. در این ورزش توپ‌هایی با وزن متفاوت وجود دارد، وزن توپ‌ها بین ۶ تا ۱۶ پوند می‌باشد. (هر پوند ۴۵۲ گرم است)

تاریخچه بولینگ در ایران و جهان

تارخچه بولینگ با توجه به آنچه که امروزه شناخته می شود به دوران مصر باستان بر می گردد. آثاری از توپ های باقی مانده از آن زمان در میان مصنوعات مصر باستان (در حدود ۳۲۰۰ پیش از میلاد) دیده می شود. برخی از این توپ ها با پوست دانه هایی که روی آن ها با موادی مثل چرم ها و ریشه های مختلف پوشیده شده بود تهیه می شدند.

تقریباً ۲۰۰۰ سال پیش نیز بازی‌ای که به بولینگ شباهت بسیاری داشت بین لژیونرهای روم شکل گرفت که در آن اشیاای سنگی باید ریخته می شدند. حدود ۴۰۰ سال قبل هم در آلمان مراسم مذهبی‌ای برگزار می‌شد که در آن یک سنگ را به حرکت در‌ می‌آوردند و عقیده داشتند که باعث پاک شدن گناهان می‌شود.

بولینگ در ایران

در ایران برای اولین بار در سال ۱۳۳۵ اولین سالن بولینگ در سعادت آباد با ۱۲ لاین به صورت غیر استاندارد راه اندازی شد. چون این سالن بولینگ غیر اتوماتیک بود، فردی که پین بوی نامیده می شد پین ها را جمع می کرد و سپس می چید. باشگاه بولینگ عبدو نیز در اوایل سال ۱۳۴۲ با خطوط غیر استاندارد راه اندازی شد. همراه آن بانک سپه نیز اقدام به راه اندازی باشگاه بولینگ کرد.

همچنین شرکت نفت برای استفاده پرسنل شرکت خود در مناطق جنوب چند باشگاه بولینگ راه اندازی کرد. در سال ۱۳۵۳ (۱۹۷۴ میلادی) به دلیل اینکه ایران میزبان مسابقات جام جهانی ورزش بولینگ بود، باشگاه پرسپولیس (عبدو) اقدام به اتوماتیک کردن لاین ها و راه اندازی ۸ لاین اتوماتیک دیگر در طبقه فوقانی آن مکان کرد. یک سال بعد باشگاه بولینگ دیگری با ۲۰ لاین کاملاً اتوماتیک راه اندازی شد که در آن زمان بزرگترین سالن بولینگ آسیا محسوب می شد اما متأسفانه در سال ۱۳۵۸ دچار آتش سوزی شد و تجهیزات آن به کلی از بین رفت.

بهترین باشگاه بولینگ مشهد

اگر ساکن شهر مشهد هستید و به دنبال باشگاه بولینگ میگردید، لیست زیر برای شماست. ما در نیکارو  بهترین آموزشگاه های کشور را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه به معرفی بهترین باشگاه بولینگ مشهد پرداختیم.

بولینگ کوهسر

مشاهده صفحه آموزشگاه

بولینگ شهر آجری مشهد

مشاهده صفحه آموزشگاه

توضیحات :

شهربازی لگوسیتی (شهر آجری) در زمستان 1394 واقع در مجتمع تجاری تفریحی اداری کیان سنتر2 در مشهد مقدس و توسط کادری مجرب از متخصصین و طراحان باتجربه که در بهترین شهربازی های ایران و دنیا در حال فعالیت می باشند ، افتتاح گردید.

که شامل :بازی های کامپیوتری ( مکانیکی، ویدیو جنگی ، چرخشی ، جایزه ای با اهداء جوایز متنوع ( شامل عروسک ، شارژ رایگان و بازی رایگان و ….) ؛ غرفه ها(عکاسی، بدلیجات و گریم کودک) ؛ سینما XD ، ماشین کوبنده ، جدیدترین دستگاه دربی، کافی شاپ،اتاق تولد ، بیلیارد و بولینگ می باشد که در ردیف مجهزترین شهربازی های سرپوشیده شرق کشور قرار دارد.

بولینگ سرزمین بازی ها

مشاهده صفحه آموزشگاه

گیمز لند

مشاهده صفحه آموزشگاه

تعادل بدن در بولینگ

تعادل بدن در واقع یکی از مهمترین عوامل حساس و سرنوشت ساز در لحظه تحویل توپ طی مسیر ورودی است. تنظیم تعادل برای جلوگیری از سقوط شما لازم است اتما باعث عدم کارایی در سه هدف اصلی مسیر ورودی می شود. هدف اول تولید انرژی است که ضمن تنظیم مجدد تعادل در بازی انرژی هدر می رود و به توپ منتقل نمی شود.
هدف دوم هماهنگی حرکات پاندونی با قدم هاست. تا زمانی که توپ را رها می کنید باید این حرکات هماهنگ و موزون باشند. اگر دوباره تعادل را برقرار کنید، حساسیت زمان به هم ریخته و برای انتقال انرژی به توپ مجبورید آن را زودتر یا دیرتر از موعد رها کنید که به پرتاب شما بستگی دارد.
هدف سوم نشانه گیری دقیق با توپ است. عدم تعادل و در واقع تغییر برای حفظ تعادل ممکن است شما را وادار کند متمایل شوید یا کلا باعث شود از مسیر منحرف شوید که در هر دو حالت شما را از نشانه گیری دقیق دور می کند و باعث می شود توپ را از سمت راست یا چپ نقطه مورد نظرتان رها کنید.
رمز موفقیت در حرکات، مسیر ورودی و تحول صحیح توپ و از بین بردن عدم تعادل در حرکاتی است که نیاز به اصلاح آگاهانه دارد اما قبل از اینکه بتوانید عدم تعادل را از بین ببرید باید آنها را تشخیص دهید. مسئله این است که مغز ما به خودی خود برای برقراری تعادل طراحی شده استف بنابراین مجبور نیستیم به هر قدمی که برمی داریم فکر کنیم.
بیشتر بازیکنان بولینگ به علائمی که موجب عدم تعادل و اصلاح حرکات می شوند، آگاهی دارند و توپ در مسیری که انتظار دارند نرفته است. پس آنها به جای اصلاح علل اصلی مشکلات، با افزودن حرکاتی اضافی و غیرمعمول در حرکات مسیر ورودی، آنها را بهبود می بخشند.
متاسفانه این تنظیم معمولا عدم تعادل بیشتری را به وجود می آورد و در نتیجه اصلاح آگاهانه بیشتر می شود. این حرکات غیرمعمول و نشاندهنده گرفتاری هایی است که بعضی بازیکنان دارند. راه حل این است که به جای مبارزه آگاهانه با سیستم تعادل بدن با آن کنار آمد. گاهی به تغییرات اصلاحی ضمیر آگاه را متوجه می کند و به عدم تعادلی که لازم است از بین برود اشاره می کند.

قوانین مسابقات لیگ بولینگ کشور

1- تعداد بازیکنان هرتیم باشگاهی6 نفر میباشد.

2- درمسابقه فقط 5 نفر میتوانند شرکت کنند که در هرگیم از میان 6 نفر توسط کاپیتان تیم انتخاب میشوند.یعنی در هر گیم نفرات میتوانند تغییر کندو1 نفر بیرون از بازی باشد.

3- بازیکنان هر تیم براساس آخرین رنکینگ هر باشگاه در انتهای هر فصل و قبل از مسابقات فصل انتخاب میشوند.

4- درصورت عدم تمایل بازیکن انتخاب شده جهت قرارگرفتن در تیم نفربعدی رنکینگ آن باشگاه انتخاب میگردد.

5- شرکت بازیکنان در مسابقات رنکینگ چند باشگاه آزاد میباشد ولی درصورت عضویت بازیکنی در تیم یک باشگاه تاپایان مسابقات فصل1و2 فقط میتواند از همان باشگاه شرکت کند و نمیتواند عضو تیم باشگاه دیگری گردد و فقط نقل و انتقالات در میان دو فصل آزاد میباشد. چنانچه بازیکنی پس از نقل وانتقال به تیم دیگری پیوست فصل 3 و 4 را می بایست برای همان باشگاه بازی کند . ضمنا تیم هایی که هزینه بازیکنان خود را از طریق اسپانسر کسب مینمایند . این امکان را دارند که 2 بازیکن آزاد خارج از رنکینگ خود جذب نموده ولی میبایست قرارداد خود را با بازیکنان آزاد در کمیته بولینگ ثبت نمایند.

6- حضور بانوان درتیم هر باشگاه درصورت قرارگرفتن جزو 6 نفر اول رنکینگ بلامانع است و 8 پین هندی کپ به آنان در هرگیم تعلق میگیرد و این 8 پین در مسابقات لیگ نیز محاسبه میگردد.

7- مسابقات در چهار فصل و در یک رقابت تیم به تیم به صورت رفت و برگشت در 4 گیم و 4 لاین انجام که بعد از 2 گیم لاینها جابجا میگردد.میهمان اختیار انتخاب لاین دارد. لاین کناری مسابقات می بایست توسط میزبان خالی نگاه داشته شود

8- هر 5 نفر تیمها در یک جفت لاین بازی خواهند کرددر هنگام تعویض لاینها 5 دقیقه استراحت منظور خواهدشد.

9- هر فصل شامل 10 هفته است که 6 بازیکن برتر 9 هفته هر باشگاه در آخرین هفته هر فصل مطابق با تقویم فصل ها در مسابقات آن فصل شرکت مینمایند.

10- روغن لاینها درباشگاههای مختلف باتصمیم واحدبولینگ بین 34 تا 40 فوت خواهد بود.

11- تیمها میبایست با تی شرت یقه دار یک شکل و یکرنگ و شلوار پارچه ای و یا کتان شرکت کنند.

12- هرگونه تبلیغ اسپانسربرروی لباس میبایست با واحد بولینگ هماهنگ شود.

13- در مسابقات ترتیب بازیکنان در گیمهای مختلف آزاد میباشد وتغییر آن در گیمهای بعدی با اطلاع ناظربلامانع است.

14- چنانچه در حین مسابقه مشکلی برای یکی از اعضای تیم پیش بیایدو نتواند به مسابقه ادامه دهدبه وی امتیاز 130 داده خواهد شد (اگر تا خروج از مسابقه در آن گیم امتیاز بیشتری از 130، کسب نموده ،آن امتیاز برای وی منظور میگردد.مثلا اگر در فریم 9 به امتیاز 170 رسیده و قادر به ادامه مسابقه نیست ، همان 170 برای وی منظور میگردد) ودر گیم بعد نفر آزاد تیم جایگزین وی خواهدشد.

15- تیمها موظفند نیم ساعت قبل از شروع در باشگاه محل مسابقه حضور یابند.

16- کلیه هزنه ها شامل : هزینه ایاب و ذهاب و همچنین لاینها و …به عهده باشگاه ها خواهد بود و کمیته بولینگ هیچگونه هزینه ای به بازیکنان و باشگاه ها پرداخت نخواهدکرد.
ضمنا باشگاه ها می توانند هزینه های خود را از درصدی از ورودی رنکینگ باشگاهی خود تهیه یا از طریق جذب اسپانسر کسب نمایند.

17- هر 2 لاین توسط یک ناظرکه توسط واحد بولینگ مشخص خواهد شد کنترل و ثبت میگردد که یکی ازناظرین که مشخص خواهد شد بعنوان مارشال تعیین و مسئول هماهنگیهای لازم با
باشگاه وبازیکنان و کنترل اسامی و چیدمان تیمها وتغییر لاین ورسیدگی به اعتراض تیمهاو ارسال نتایج برای واحد بولینگ خواهدبود.ناظرین هم نتایج هر گیم را به تایید و امضای بازیکنان میرسانند.

18- هر باشگاه میبایست یکی از بازیکنان را بعنوان کاپیتان تیم معرفی کند که رابط بین تیم و مارشال مسابقات خواهد بود.

19- تمامی قوانین معمول مسابقات بولینگ از قبیل عدم ورود به محوطه Approach در هنگام ضربه زدن بازیکنان سمت راست وچپ وعدم استفاده ازتوپ House ball و استفاده از پودر و مواد خوراکی و موبایل و همچنین عدم ایجادمزاحمت برای دیگر بازیکنان اجرا میگردد.

20- نتایج 4گیم هر تیم با هم جمع بسته میشود و تیم برنده مشخص و صاحب 3 امتیاز میگردد و تیم بازنده هیچ امتیازی دریافت نمیکند.ودر صورت تساوی تیمها در مجموع پین ریخته ، یک بازیکن از هر تیم معرفی و یک فریم بازی خواهند کرد که در صورت برتری در آن فریم برنده کلی مسابقه خواهند بود و در صورت تساوی به فریم بعدی و پرتاب مجدد توسط همان تک بازیکن های معرفی شده کشیده خواهد شد و در هرفریم که بازیکنی برتری داشته باشد مسابقه به نفع تیم وی قطع میگردد.(Death roll)

21- ترتیب مسابقه تیمها و میزبان و میهمان بودنشان با قرعه کشی توسط واحد بولینگ مشخص میگردد و تحت هیچ شرایطی جابجا نمیگردد و در صورت عدم حضور هر تیم ، تیم فوق بازنده اعلام میگردد.

22- درصورت تساوی امتیازی تیمها در پایان لیگ در وهله اول براساس نتایج مسابقات رودررو و در صورت تساوی دوباره تعداد پین ریخته شده در کل مسابقات رتبه تیمها مشخص خواهد گردید.

23- درصورت عدم حضور تیمی درمسابقه و یا نیمه کاره گذاشتن مسابقه ، تیم فوق بازنده اعلام خواهد شد و کمیته انضباطی واحد بولینگ در مورد جرایم دیگر آن تیم تصمیم گیری خواهد کرد.

کلاس های دیگر در شهر مشهد:

کلاس شطرنج مشهد
معرفی کلاس پارکور مشهد
کلاس رانندگی در مشهد
خوانندگی و تست صدا در مشهد
کلاس فتوشاپ مشهد
بهترین کلاس اسکیت مشهد
بهترین باشگاه های والیبال در مشهد
معرفی بهترین باشگاه جودو مشهد
معرفی بهترین کلاسهای تنیس روی میز مشهد
بهترین کلاس یوگا مشهد
بهترین کلاس تیراندازی مشهد
معرفی بهترین باشگاه کشتی مشهد
بهترین باشگاه رزمی مشهد
معرفی بهترین کلاس کنکور مشهد
کلاس بازیگری تئاتر در مشهد
بهترین کلاس طراحی وب در مشهد
آزمون PTE درمشهد
معرفی بهترین کلاس آیلتس مشهد
بهترین کلاس کارگردانی مشهد
کلاس کودک و نوجوان در مشهد
آموزش ورد و اکسل در مشهد
کلاس تعمیرات موبایل مشهد
آموزش پاورپوینت در مشهد
آموزش ICDL در مشهد
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

4 دیدگاه دربارهٔ «معرفی باشگاه بولینگ مشهد»

 1. هاشم ابدی

  سلام من یک بازیکن بولینگ هستم که مقام های زیادی در استان خراسان گرفتم بنظر من بولینگ استان خراسان دارای بازیکنان خوبی هست که توانایی زیادی در این رشته را دارن ولی متاسفانه نداشتن مدریت قوی باعث شده که این رشته ورزشی در استان ما به چشم نیاد. مسابقات زیاد و داشتن لیگ این امکان رو میدهد که این رشته ورزشی پیشرفت زیادی رو به چشم ببیند و در درجه اول دارا بودن هیات و مدریت قویست به امیدی که علاقه مدان رشته بولینگ روزهای خوبی رو ببینند

 2. توی این رشته ها خوبم که باشی ؛ چون لیگ نداره به درد نمیخوره
  اصلا به چشم نمیاد توانایی هات

  جهت سرگرمی اِی بدک نی

  1. سلام دوست عزیز .
   بعضی از رشته ها عین بولینگ و بیلیارد و حتی اسکواش در خیلی از شهرهای ایران از جمله مشهد هنوز جایگاه خودشو پیدا نکرده اما بنا به اطلاعیه ای که داریم خبرهای خوبی واسه بولینگ داریم که دیگه از قالب یک سرگرمی خارجش میکنه و بهتره بگیم رشته بولینگ
   باهم این اطلاعیه رو بخونیم مجددا
   حمزه حکیم پور سرپرست هیات بولینگ، بیلیارد و بولس استان خراسان رضوی بیان داشت نگرانی و دغدغه ای بابت برگزاری مسابقات بولینگ نخواهیم داشت و با توجه به دارا بودن تیم اجرایی متخصص و همچنین همراهی و تعاملات بسیار خوبی که با باشگاه بولینگ استان به عمل آمده است انشا… در آینده شاهد راه اندازی لیگ باشگاهی بولینگ در سطح استان خراسان رضوی خواهیم بود.
   وی خاطر نشان کرد که قابلیت و پتانسیل بولینگ استان تنها به این مسابقات استانی محدود نخواهد شد و قطعا جایگاه بازیکنان استان در سطوح ملی و همچنین بین المللی است و امید است با فراهم نمودن زیر ساخت ها و تجهیزات سخت افزاری در آینده شاهد رویدادهای بزرگتری نیز باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نمی دونی چه کلاس یا دوره ای برای فرزندت مفیدتره؟
کلیک کن