campain
باشگاه سنگ نوردی تهران

معرفی باشگاه های سنگ نوردی تهران

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی بهترین باشگاه سنگ نوردی تهران بپردازیم، اما قبل از آن می‌خواهیم کمی با این ورزش پر هیجان آشنا شویم و در انتها به معرفی بهترین کلاس سنگن نوردی تهران می‌پردازیم. سنگ نوردی یا صخره نوردی نوعی فعالیت است که فرد با استفاده از طناب و ابزار فنی مخصوص، به بالا و پایین رفتن یا حرکت افقی بر روی صخره‌های طبیعی یا دیواره‌های سالنی می‌پردازد. ورزش سنگنوردی را تقریبا هر کسی با هر سنی می‌تواند در سطح مبتدی انجام دهد. ورزش صخره نوردی یا سنگ نوردی هم مانند بسیاری از ورزش های دیگر باید از ابتدا در سالن های ورزشی و زیر نظر مربیان کارآزموده فرا گرفته شود و بعد با نظارت مربی در روی صخره طبیعی انجام شود. در ادامه به معرفی رشته های مختلف سنگنوردی می‌پردازیم.

در نیکارو بهترین آموزشگاه های کشور را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.


رشته‌های سنگ نوردی

در لیست زیر رشته های مختلف ورزش سنگنوردی را مشاهده می‌کنید.

دیواره نوردی

به نوعی از ورزش سن گنوردی (یا صخره نوردی) گفته می‌شود که در آن صعود بیش از یک طول طناب (یک طول طناب معمولاً ۵۰ متر است) است. دیواره‌ نوردی خود دارای انواع متفاوتی از قبیل صعود مصنوعی و صعود طبیعی (یا کلاسیک) است. این سبک‌ها از لحاظ نوع حمایت‌های میانی، میزان اتکای صعودکننده به ابزارها، یا توان بدنی با یکدیگر تفاوت دارند. پارک ملی یوسیمیتی یکی از مشهورترین مکان‌های دیواره‌ نوردی می‌باشد.

سنگ‌نوردی اسپرت

سنگ‌ نوردی اسپوت صعودهای کوتاه (میانگین ۲۵ متر) با حمایت طناب از زمین است، که صعودکننده تنها به توان بدنی خود متکی می‌باشد.

بولدرینگ

بولدرینگ (Bouldering) به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: طبیعت و سالن.

طبیعت: صعود مسیرهای بسیار کوتاه (تا ۱۵ حرکت) بروی تخته سنگ‌های کوتاه که لازمه آن استفاده از تکنیک و مهارت است. در بولدرینگ حمایت با طناب انجام نمی‌شود. در عوض از تشک‌های مخصوص به نام بولدرینگ پد استفاده می‌شود.

سالن: همانند بولدرینگ در طبیعت، فرد مسیرهای کوتاه و مهارتی را روی دیواره صعود می‌کند. حد مجاز ارتفاع صعود بولدرینگ سالن معمولاً در حدی است که پایین ترین قسمت بدن نباید بیش از چهار متر از زمین فاصله بگیرد. حمایت با طناب انجام نمی‌شود و صعود کننده روی تشک می‌افتد. در رقابت‌های بولدرینگ، بر خلاف سرطناب، فرد می‌تواند بیشتر از یک تلاش روی مسیر داشته باشد. امتیاز فرد با تعداد مسیرهای کامل شده و تعداد تلاش‌های لازم مشخص می‌شود.

سنگ نوردی سالنی

سنگ نوردی سالنی (که نام رسمی آن صعودهای ورزشی است)، در ابتدا تلاشی برای شبیه‌سازی سنگ نوردی اسپرت در طبیعت بود و به تدریج به رشتهٔ ورزشی مستقلی تبدیل شد. دیواره‌های سنگ نوردی سالنی از جنس فایبر گلاس یا چوب هستند. گیره‌های مصنوعی به وسیلهٔ پیچ و مهره روی این دیواره‌ها نصب می‌شوند. این رشته در حال حاضر تحت نظر فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی به نام IFSC فعالیت می‌کند.

سرطناب

سرطناب یا «سختی مسیر» عمده‌ترین رشتهٔ سنگ نوردی سالنی است. در این رشته فرد مسیری را روی دیواره بلند صعود می‌کند. در حین صعود، طناب متصل به هارنس (صندلی صعود) را یک به یک در حمایت‌های میانی (اسلینگ) می‌اندازد. امتیاز فرد با تعداد گیره‌هایی که گرفته‌است مشخص می‌شود.

سرعت

در رشتهٔ سرعت، فرد مسیر سرعت استاندارد (تعیین شده توسط فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی IFSC) را روی دیوارهٔ ۱۵ متری، با حمایت از بالا، با سرعت زیاد صعود می‌کند. رکورد جهانی در قسمت مردان در حال حاضر ۵ ثانیه و ۴۸ صدم ثانیه می‌باشد و در اختیار رضا علی‌پور شنازندی فرد، سنگنورد ایرانی اهل قزوین است.

سن مناسب برای ورزش سنگنوردی چه سنی است ؟

کودکان در سنگ نوردی ویژگی هایی دارند که در صعودشان بسیار موثر است. با تماشای سنگ نوردی کودکان متوجه می‌شویم که نسبت قدرت به وزن آنها فوق العاده است. رده سنی این کودکان 18 ماه تا 5 سال است.

  • سن 3 تا 7 سالگی زمان مناسبی است برای استعدادیابی ورزشی است.
  • 7 تا 9 سالگی بازی ورزشی در رشته هایی چون ژیمناستیک و شنا می‌تواند زمینه را برای آینده کودک فراهم سازد.
  • 9 تا 15 سالگی نیز زمان مناسبی برای شناخت رشته مورد علاقه کودکان است.

متاسفانه با رویکرد خاص بسیاری از خانواده‌ها به ورزش یا سایر حوزه ها، در بسیاری از موارد کودکان مسئولیت برآورده کردن آرزوهای محقق نشده والدین را بر عهده دارند!

معرفی باشگاه های سنگ نوردی تهران
کلاس سنگ نوردی تهران

معرفی بهترین باشگاه سنگ نوردی تهران

شاید شما هم مانند خیلی از افراد دیگر به دنبال پیدا کردن یک کلاس مناسب برای پرورش استعداد خود یا فرزندتان باشید. یا برای تفریح و حفظ سلامتی به دنبال یک کلاس ورزشی بگردید. اگر ساکن تهران هستید و برای انتخاب به دنبال بهترین کلاس یا باشگاه های سطح شهر تهران میگردید، با ما همراه باشید. در لیست زیر به معرفی بهترین باشگاه سنگ نوردی تهران می‌پردازیم.

باشگاه سنگنوردي سعيد طاهري (ديهيم)

مشاهده صفحه آموزشگاه


باشگاه سنگنوردی زنده یاد داوودی

مشاهده صفحه آموزشگاه


باشگاه سنگنوردی ققنوس (سراج)

مشاهده صفحه آموزشگاه


باشگاه سنگنوردی دانشگاه تربيت مدرس

مشاهده صفحه آموزشگاه

 

لینک‎‌های مرتبط:


معرفی بهترین کلاس شطرنج تهران
معرفی بهترین کلاسهای کیک بوکسینگ تهران
معرفی بهترین باشگاه تنیس غرب تهران
معرفی بهترین باشگاه تنیس شرق تهران
معرفی بهترین کلاس پینگ پنگ غرب تهران
معرفی بهترین کلاس پینگ پنگ شرق تهران
معرفی بهترین کلاس شنا غرب تهران
معرفی بهترین کلاس شنا شرق تهران
معرفی باشگاه تیراندازی تهران
معرفی بهترین باشگاه تیراندازی غرب تهران
معرفی بهترین باشگاه تیراندازی شرق تهران
معرفی باشگاه تیراندازی تهران
بهترین باشگاه رزمی تهران
بهترین کلاس اسکیت تهران
معرفی بهترین باشگاه های والیبال در تهران
معرفی بهترین کلاس یوگا تهران
معرفی کلاس های عکاسی تهران
معرفی کلاس نویسندگی در تهران
معرفی بهترین کلاس طلا و جواهرسازی تهران
معرفی بهترین کلاس های بازیگری درتهران
معرفی بهترین کلاس خیاطی تهران
بهترین کلاس هنرهای سنتی تهران
معرفی بهترین کلاس نقاشی تهران
معرفی بهترین مرکز مشاوره تهران
معرفی بهترین کلاس فرانسه تهران
معرفی بهترین آموزشگاه های رانندگی در تهران

لطفا امتیاز دهید

  1. سلام واسه آتش نشانی حقیقت داره سنگنوردی بلد باشی راحتتر استخدام میشی؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

زودتر کشفش کن !

استعدادسنجی ویژه ۶ تا ۱۲ سال