campain
بهترین باشگاه سنگنوردی مشهد

معرفی باشگاه های سنگ نوردی مشهد

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی بهترین باشگاه سنگ نوردی مشهد بپردازیم، اما قبل از آن می‌خواهیم کمی با این ورزش پر هیجان آشنا شویم و در انتها به معرفی بهترین کلاس سنگنوردی تهران می‌پردازیم. سنگ نوردی یا صخره نوردی نوعی فعالیت است که فرد با استفاده از طناب و ابزار فنی مخصوص، به بالا و پایین رفتن یا حرکت افقی بر روی صخره‌های طبیعی یا دیواره‌های سالنی می‌پردازد. ورزش سنگنوردی یا صخره نوردی را تقریبا هر کسی می تواند در سطح مبتدی انجام دهد. صخره نوردی برای تمام سنین قابل انجام است. ورزش صخره نوردی یا سنگ نوردی هم مانند بسیاری از ورزش های دیگر باید از ابتدا در سالن های ورزشی و زیر نظر مربیان کارآزموده فرا گرفته شود و بعد با نظارت مربی در روی صخره طبیعی انجام شود. 

نکات مهم برای شروع سنگنوردی

در ادامه به چندین نکته مهم که برای شروع سنگنوردی نیاز به دانستن ان دارید می‌پردازیم:

هر زمان که میتوانید سنگنوردی کنید.

در شروع سنگنوردی، هیچ جایگزینی برای سنگنوردی واقعی نخواهید داشت. باشگاه سنگنوردی جای خوبی برای تمرین و همچنین یادگیری تکنیک‌ها با نگاه کردن به دیگران است.

آموزش ببینید.

یک دوره آموزشی ببینید. کار با طناب شوخی بردار نیست، پس باید نکات آن را فرا گرفت. انواع گره ها و حمایت صحیح بعلاوه ده‌ها مطلب دیگر نکاتی هستند که یک سنگنورد تازه کار باید فرا بگیرد.

برای انتخاب کلاس سنگنوردی نیاز به راهنمایی دارید؟ فرم زیر را تکمیل کنید. با شما در ارتباط خواهیم بود.

یک مربی خوب پیدا کنید.

یک مربی داشته باشید. استفاده از تجارب یک مربی کارکشته و دلسوز راه شما را به سمت هدفتان هموار خواهد کرد.

برای خود اهداف شخصی تعریف کنید.

یک هدف چالشی انتخاب کنید. مثلا صعود یک مسیر یا برطرف کردن ضعف های کلیدی را در نظر داشته باشید. یک سنگنورد را در نظر بگیرید که در حرکت بارفیکس ضعف اساسی دارد، چنین فردی اول باید این مشکل خود را رفع کند و سپس به طور حرفه ای تر به سنگنوردی بپردازد.

چندین مکان برای سنگنوردی انتخاب کنید.

این لیست می تواند شامل چند محل در طبیعت و باشگاه سنگنوردی باشد. شناسایی محل‌های نزدیک باعث میشود بتوانید برنامه سنگنوردیتان را با زندگی روزمره بهتر هماهنگ کنید.

رشته‌های سنگ نوردی

در لیست زیر رشته های مختلف ورزش سنگنوردی را مشاهده می‌کنید.

دیواره نوردی

به نوعی از ورزش سن گنوردی (یا صخره نوردی) گفته می‌شود که در آن صعود بیش از یک طول طناب (یک طول طناب معمولاً ۵۰ متر است) است. دیواره‌ نوردی خود دارای انواع متفاوتی از قبیل صعود مصنوعی و صعود طبیعی (یا کلاسیک) است. این سبک‌ها از لحاظ نوع حمایت‌های میانی، میزان اتکای صعودکننده به ابزارها، یا توان بدنی با یکدیگر تفاوت دارند. پارک ملی یوسیمیتی یکی از مشهورترین مکان‌های دیواره‌ نوردی می‌باشد.

سنگ‌نوردی اسپرت

سنگ‌ نوردی اسپوت صعودهای کوتاه (میانگین ۲۵ متر) با حمایت طناب از زمین است، که صعودکننده تنها به توان بدنی خود متکی می‌باشد.

بولدرینگ

بولدرینگ (Bouldering) به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: طبیعت و سالن.

طبیعت: صعود مسیرهای بسیار کوتاه (تا ۱۵ حرکت) بروی تخته سنگ‌های کوتاه که لازمه آن استفاده از تکنیک و مهارت است. در بولدرینگ حمایت با طناب انجام نمی‌شود. در عوض از تشک‌های مخصوص به نام بولدرینگ پد استفاده می‌شود.

سالن: همانند بولدرینگ در طبیعت، فرد مسیرهای کوتاه و مهارتی را روی دیواره صعود می‌کند. حد مجاز ارتفاع صعود بولدرینگ سالن معمولاً در حدی است که پایین ترین قسمت بدن نباید بیش از چهار متر از زمین فاصله بگیرد. حمایت با طناب انجام نمی‌شود و صعود کننده روی تشک می‌افتد. در رقابت‌های بولدرینگ، بر خلاف سرطناب، فرد می‌تواند بیشتر از یک تلاش روی مسیر داشته باشد. امتیاز فرد با تعداد مسیرهای کامل شده و تعداد تلاش‌های لازم مشخص می‌شود.

زودتر کشفش کن!

استعدادسنجی ویژه ۶ تا ۱۶ سال
تاثیرگذارترین هدیه برای فرزندتون
*برای مشاوره رایگان فرم رو پر کنین*

سنگ نوردی سالنی

سنگ نوردی سالنی (که نام رسمی آن صعودهای ورزشی است)، در ابتدا تلاشی برای شبیه‌سازی سنگ نوردی اسپرت در طبیعت بود و به تدریج به رشتهٔ ورزشی مستقلی تبدیل شد. دیواره‌های سنگ نوردی سالنی از جنس فایبر گلاس یا چوب هستند. گیره‌های مصنوعی به وسیلهٔ پیچ و مهره روی این دیواره‌ها نصب می‌شوند. این رشته در حال حاضر تحت نظر فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی به نام IFSC فعالیت می‌کند.

سرطناب

سرطناب یا «سختی مسیر» عمده‌ترین رشتهٔ سنگ نوردی سالنی است. در این رشته فرد مسیری را روی دیواره بلند صعود می‌کند. در حین صعود، طناب متصل به هارنس (صندلی صعود) را یک به یک در حمایت‌های میانی (اسلینگ) می‌اندازد. امتیاز فرد با تعداد گیره‌هایی که گرفته‌است مشخص می‌شود.

سرعت

در رشتهٔ سرعت، فرد مسیر سرعت استاندارد (تعیین شده توسط فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی IFSC) را روی دیوارهٔ ۱۵ متری، با حمایت از بالا، با سرعت زیاد صعود می‌کند. رکورد جهانی در قسمت مردان در حال حاضر ۵ ثانیه و ۴۸ صدم ثانیه می‌باشد و در اختیار رضا علی‌پور شنازندی فرد، سنگنورد ایرانی اهل قزوین است.

سن مناسب برای ورزش سنگنوردی چه سنی است ؟

کودکان در سنگ نوردی ویژگی هایی دارند که در صعودشان بسیار موثر است. با تماشای سنگ نوردی کودکان متوجه می‌شویم که نسبت قدرت به وزن آنها فوق العاده است. رده سنی این کودکان 18 ماه تا 5 سال است.

  • سن 3 تا 7 سالگی زمان مناسبی است برای استعدادیابی ورزشی است.
  • 7 تا 9 سالگی بازی ورزشی در رشته هایی چون ژیمناستیک و شنا می‌تواند زمینه را برای آینده کودک فراهم سازد.
  • 9 تا 15 سالگی نیز زمان مناسبی برای شناخت رشته مورد علاقه کودکان است.

متاسفانه با رویکرد خاص بسیاری از خانواده‌ها به ورزش یا سایر حوزه ها، در بسیاری از موارد کودکان مسئولیت برآورده کردن آرزوهای محقق نشده والدین را بر عهده دارند!

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کشف ذهن کشف استعداد

استعدادسنجی معتبر بر پایه علوم شناختی

 ویژه ۶ تا ۱۶ سال

*برای مشاوره رایگان فرم رو پر کنین*
اجرای روند استعدادسنجی اصلی زیر نظر نیکارو، از شرکت های عضو پارک علم و فناوری خراسان رضوی