بهترین مرکز مشاوره مشهد

بهترین مرکز مشاوره مشهد کدام است؟

ما در این مطلب قصد دارید بهترین مرکز مشاوره شهر مشهد را به شما معرفی کنیم. پس اگر ساکن شهر مشهد هستید و به دنبال روانشناس مجرب برای حل مشکلات فردی، زوجی، خانوادگی و … خود هستید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

امروزه به دلیل مشکلات فراوان موجود در جامعه آمار اختلالات روانی از قبیل افسردگی، اضطراب، فوبیا، وسواس و… به شدت افزایش پیدا کرده است.  آمار مختلفی از میزان ابتلا به بیماریهای روان وجود دارد اما آمار رسمی حاکی از این است که 30 درصد افراد جامعه به نوعی از اختلالات روانی رنج می برد. یعنی چیزی حدود یک سوم افراد جامعه نیاز به درمان های روان پزشکی و روان شناختی در این زمینه دارند

 

بهترین مرکز مشاوره مشهد

در ادامه تعدادی از بهترین مراکز مشاوره مشهد را برای شما آورده ایم. برای دیدن جزییات اطلاعات هر مرکز روی دکمه مربوط به آن کلیلک کنید.

 ویژگی های مشاور خوب در مشهد

برای انتخاب بهترین مرکز مشاوره مشهد باید به روانشناس آن مرکز هم توجه داشته باشید. یک روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد که باید برای انتخاب مشاور به آن دقت کنیم؟

 • علم و دانش بروز

یک مشاور خوب باید مدام علم و دانش خود را بروزرسانی کرده و به اطلاعات قبلی خود اکتفا نکند. همان طور که روانشناسان و دانشجویان این رشته می دانند راهنمای تشخیص اختلالات و آمار روانی  (DSM) که مهمترین مرجع طبقه بندی و تشخیص اختلالات روانی است هر چند سال یکبار ویرایش شده و با توجه به نتایج حاصل از تحقیقات برخی تغییرات در دسته بندی های اختلالات و شیوه تشخیص آنها داده می شود.

 به جز این پژوهش های متعددی در زمینه مسایل مختلف روانشناختی صورت می گیرد. روانشناسان و مشاوران خوب با مطالعه تحقیقات معتبر علم خود را بروز نگه  میدارند.

به طور کلی شناخت ما در مورد انسان و مسایل انسانی مدام در حال پیشرفت و تغییر است و نیاز است که مشاوران نیز آگاهی خود را مدام بروز رسانی کرده و ذهن خود را نسبت به این تغییرات باز نگه دارند.

این رشته ای است که یک روانشناس به واقع هیچ گاه از آن فارغ التحصیل نخواهد شد و مطالعه و افزایش آگاهی جزو جدایی ناپذیر آن است.

 • با تجربه بودن

نقش مهم تجربه را در هیچ حرفه ای نمی توان نادیده گرفت. اگر چه تجربه چیزی است که در طول زمان به دست می آید ولی بسیاری از روانشناسان خوب از دوران دانشجویی شروع به کسب تجربه عملی زیر نظر اساتید خود در این زمینه می کنند و وقتی که فارغ التحصیل می شوند، تجربه نسبتا خوبی برای کمک به مراجعین خود دارند.

مهم است کسی را برای مشاوره دادن انتخاب کنید که چندین سال در این زمینه تجربه کاری و عملی داشته باشد.

 • شنونده خوب

یکی از مهمترین مواردی که یک مشاور و روانشناس خوب باید داشته باشد این است که شنونده خوبی باشد. به این معنا که همراه با دقت و توجه به صحبت های مراجع گوش ‌دهد و واکنش هایی نشان دهد که مراجع مطمئن باشد حرف هایش شنیده می‌شود.

مثلاً با تکان دادن سر، حرف هایش را تایید کند. یا تفسیری از آنچه که برداشت کرده برای مراجع بیان کند تا مطمئن شود منظور او را به درستی برداشت کرده است. مراجع در برابر یک روانشناسی که هنر گوش کردن فعال را بلد است احساس می کند حرفش به درستی شنیده شده و درک شده است.

 • پایبندی به اصول و اخلاق حرفه ای

یک روانشناس خوب به اصول اخلاقی و علمی این حرفه باید پایبند باشد. اصول اخلاقی زیادی برای یک روانشناس وجود دارد از جمله آنها می توان به نیکوکاری و بخشش، وفاداری و مسئولیت، امانتداری و یکپارچگی، عدالت و انصاف و احترام به حقوق و کرامت افراد و رازداری اشاره کرد.

 • قضاوت نکردن

یک روانشناس خوب مراجع را قضاوت نمی کند. او فارغ از هر جنسیت، طبقه اجتماعی، مذهب، جهان بینی و گرایشی که مراجع دارد سعی می کند او را پذیرفته و بهترین خدمات را به او ارایه دهد.

یک مشاور خوب تنها به انسان بودن مراجعی که برای گرفتن خدمات روانشناختی به او مراجعه کردن اندیشیده و سعی می کند دنیا را از چشم او ببیند تا بتواند بهترین کمک را به او بکند.

 • داشتن سلامت روان

در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا گذراندن دوره های روان درمانی برای رواشناسان اجباری است. چرا که مهم است یک فرد قبل از آنکه بخواهد به دیگران کمک کند خودش از عقده ها، مشکلات و مسایلی که دارد تا حدودی رها شده باشد.

خیلی از اوقات ویژگی های شخصیتی و مشکلات روانی او بر روند درمان اثر گذار است و موجب می شود او نتواند به خوبی با مراجع ارتباط درمانی برقرار کند.

به هر حال پیش از مراجعه به یک روان شناس حتما از چند نفر از مراجعینش درباره ویژگی ها، دانش و خدماتی که ارائه داده است تحقیق کنید.

بهترین مرکز مشاوره مشهد

بهترین مرکز مشاوره در مشهد | هدف از مشاوره چیست؟

در ادامه مطلب بهترین مرکز مشاوره مشهد درباره هدف مشاوره بحث خواهیم کرد.

بسته به موضوعی که بخاطر آن به روانشناس مراجعه می کنید اهداف متفاوتی در مشاوره وجود دارد. این اهداف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درمان اختلالات روانشناختی

یکی از مهم ترین علل مراجعه به روانشناس کمک به حل کردن اختلالات روانی نظیر افسردگی، وسواس، اضطراب، فوبیا، پانیک، اختلالات جنسی، اختلالات یادگیری و … می باشد.

روانشناس بسته به رویکردی که دارد به مراجع کمک میکند اختلال را درمان کند یا در صورت نبودن درمان قطعی نشانه ها و علایم را کاهش داده و کنترل نماید.

 • حل موضوعات و مشکلات بین فردی و خانوادگی

مشکلات مختلف در حوزه تعاملات خانوادگی و بین فردی، مشکلات زوجی، مشکلات در محیط کار، و به طور کلی مشکلاتی که فرد به تنهایی در آنها دخیل نیست.

 • مشاوره پیش از ازدواج

این گروه از مشاوره ها به منظور شناخت بیشتر فرد و پارتنر او صورت گرفته و کمک می کند این دو فرد تصمیم بگیرند در رابطه مانده و در نهایت ازدواج کنند یا به رابطه کنونی پایان دهند.

 • شناخت خود و رشد و توسعه فردی

برخی افراد علایم و نشانه های یک اختلال روانی را ندارند و درگیر یک بحران خانوادگی و بین فردی نیستند بلکه دوست دارند نقاط قوت خود را شناسایی کرده و ارتقا دهند و نقاط ضعف خود را بهبود ببخشند. و به همین دلیل به روانشناس مراجعه می کنند.

 • کمک به کنار آمدن امور مسلم و غیر قابل تغییر در زندگی

برخی از بیماران برای کمک به روبرو شدن با حقیقتی غیر قابل تغییر نظیر مرگ قریب الوقوع خود یا عزیزانشان، کنار آمدن با محدودیت هایی که قادر به تغییر آنها نیستند و مسایل مشابه به مشاور مراجعه می کنند.

شما باید برای انتخاب یک مرکز مشاوره خوب و یک روانشناس معتبر هدف خود از مراجعه به او را مشخص کنید.

به عنوان مثال کسی که می خواهد پرخاشگری کودکش را درمان کند باید به یک روان شناس بالینی کودک و نوجوان مراجعه کند در حالیکه فردی که می خواهد برای ماندن در زندگی زوجی و یاطلاق گرفتن خود تصمیم بگیرد بهتر است به یک زوج درمانگر مراجعه کند.

ویژگی های بهترین مرکز مشاوره مشهد

در این قسمت به این مطلب می پردازیم که برای انتخاب بهترین مرکز مشاوره مشهد چه ویژگی هایی را باید مد نظر قرار دهیم:

 • دارای پروانه معتبر از مراجع ذی صلاح باشد
 • موقعیت مکانی مناسبی برای شما داشته باشد
 • امکانات مناسبی برای مشاوره در آن وجود داشته باشد. مثلا اتاق ها باید طوری باشند که مراجع اطمینان داشته باشد صدای او به بیرون از اتاق نمی رود. امکانات گرمایشی و سرمایشی ، نور مناسب، تهویه خوب، و امکانات رفاهی اولیه ای مانند صندلی، مبل، میز و … در آن وجود داشته باشد.
 • مکان آرامی باشد و سر و صدای زیادی در اطراف آن وجود نداشته باشد.
 • درصد بالایی از مراجعان از خدمات آن راضی باشند.

بهترین مرکز مشاوره مشهد | تفاوت روان شناس و روان پزشک

در این قسمت از مطلب معرفی بهترین مرکز مشاوره مشهد توضیح کوتاهی درباره روان شناس و روان پزشک  می دهیم. تا بدانید برای حل مشکل خود باید به کدام یک مراجعه کنید.

روان شناس:

کسی است که در رشته روانشناسی بالینی تحصیل کرده و دارای مدرک دکترای روانشناسی بالینی و یا ارشد این رشته می باشد. روان شناس تلاش  می کند از طریق روان درمانی و به کارگیری رویکردها و پروتکل های مختلف درمانی مشکل مراجع را حل کند.

روان شناس ها حق تجویز دارو ندارند  و در صورتی که برای کنترل علایم اختلال نیاز به دارو باشد، روانشناس مراجع را به روان پزشک ارجاع می دهد.

روان پزشک:

کسی است که در رشته پزشکی تحصیل کرده و تخصص خود را در رشته روان پزشکی گذرانده است.  در واقع پزشک مذکور پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی با خواندن دوسال دروس روانشناسی در رشته روان پزشکی متبحر می شود.

روان پزشک برای درمان اختلالات حاد روانی است که برای درمان نیاز به دارو درمانی و یا بستری دارند.

روان پزشک در صورت نیاز پس از بهبود علایم بیمار، برای ادامه درمان باو را به روان شناس بالینی ارجاع می دهد.

بهترین مرکز مشاوره مشهد | انواع روان شناس

بهترین مرکز مشاوره مشهد هم که بروید باید بدانید برای مشکلات خود نزد چه روانشناسی بروید. برای همین در این قسمت می خواهیم به طور خلاصه بگوییم باید برای هر مشکلی  به کدام روانشناس  مراجعه کنید؟

برای درمان اختلالات روانی نظیر افسردگی، اضطراب، فوبیا، اختلالات یادگیری، اختلالات خوردن و … باید به روان شناس بالینی مراجعه کنید.

زوج درمانگر کسی است که برای درمان مشکلات زوجی و مشاوره پیش از ازدواج باید به او  مراجعه کنید.

برای درمان مشکلات تعاملی بین والدین و فرزندان و مسایل خانواده باید به خانواده درمانگر مراجعه نمایید.

 سکس تراپیست کسی است که باید برای درمان مشکلات جنسی به او مراجعه نمایید.

برای درمان مشکلات کودک و نوجوان نزد روان شناس بالینی کودک و نوجوان بروید.

و در نهایت برای درمان اعتیاد نیز باید به روان شناسان بالینی در مراکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید.

 

لینک مرتبط :
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای موفق شدن توی زندگی برنامه میخوای؟
کلیک کن
close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.