کلید طلایی معمای فرزندپروری

کلید طلایی معمای فرزندپروری (بخش اول)

مشکلات روانشناختی یا نشانه های اختلالات روانی یا رفتاری در نوجوانان به دلیل وجود یک رابطه مشکل دار با والدین یا دیگر افراد مهم زندگیشان یا از ترس از دست دادن رابطه با آدم مهم زندگیشان و «جدا افتادن» از دیگران است.

فرزندان بیش از پیشرفت در مدرسه و درس و نمره و فراسوی مهارت آموزی و یادگیری موسیقی و رشته های فنی و ورزشی و المپیاد و… نیازمند داشتن رابطه ای خوب، صمیمی و رضایتبخش با شما هستند.

کلید حل معمای فرزندپروری موثر و لذتبخش «ایجاد و حفظ رابطه» است.

برای ایجاد این رابطه، لازم است هفت رفتار پیوند دهنده را انجام دهیم که عبارتند از:

  • حمایت: در تمام لحظات فرزندتان باید احساس کند می تواند روی شما حساب کند حتی اگر اشتباه فاحشی انجام داده باشد و همیشه کنارش هستید بدون اینکه او را سرزنش کنید.

     

  • تشویق: به خاطر رفتارهای خوب و درستی که انجام میدهد فرزندتان را تشویق کنید. با لبخند با بیان یک جمله مثبت مثل اینکه به تو افتخار می کنم و… .

فرزندپروری

  • گوش سپردن: بچه ها در دوران نوجوانی اصولاً پر حرف می شوند که بسیاری از این صحبت ها از نظر ما والدین بیهوده است. همینطور با مسایلی رو به رو می شوند که ممکن است از نظر ما کم اهمیت باشد. اما گوش کردن فعال ما( برقراری ارتباط چشمی، توجه کامل به گفته ها بدون اینکه بخواهیم در ذهن جوابی برای گفته ها پیدا کنیم، و نشان دادن این توجه به صورت بازگویی و انعکاس صحبت های فرزند یا حرکت تاییدی سر و ابراز همدلی) باعث می شود احساس مهم و با ارزش بودن به فرزند خود بدهیم.

 

  • پذیرش او همانگونه که هست: فرزند ما زشت یا زیبا،خاص و پر استعداد یا کم استعداد، و یا دارای رفتارهای غلط و ناشیانه به هر صورت که باشد هماهنگونه که هست باید او را بپذیریم و دوستش داشته باشیم و مدام او را با دیگران مقایسه نکنیم. و نخواهیم علایق یا رفتارش را مطابق خواسته ما تغییر دهد.
  • اعتماد: چه احساسی دارید اگر همسر شما مدام شما را چک و کنترل کند؟ یا مدام بپرسد با چه کسی بودی؟ کجا بودی؟و… نوجوان شما هم دقیقا همان احساس را خواهد داشت.به او این امر را القا کنید که هموراه به او اعتماد دارید.همینطور برای پرورش اعتماد به نفس فرزندتان اعتماد خود را به توانایی های او ابراز کنید.
  • احترام: همانگونه که شما دوست دارید محترمانه با شما رفتار شود فرزندان هم خواهان رفتار محترمانه هستند. نوجوانان احساس می کنند بزرگ شده اند و دیگر دوست ندارند مانند کودکان با آنها برخورد کنید. در صورتی که شما در هر شرایطی احترام او را حفظ کنید او نیز همواره محترمانه با شما برخورد خواهد کرد حتی اگر از شما عصبانی باشد! احترام متقابل گره گشای بسیاری از مسایل در دوران نوجوانی است و همواره رابطه موثر بین شما و فرزندتان را حفظ می کند.
  • مذاکره درباره تفاوت ها و اختلاف ها: درباره نظرات، دیدگاه ها، ارزشها و اعتقادات خود با فرزندتان صحبت کنید اما هرگز این انتظار را نداشته باشید او هم مانند شما فکر کند. آگاهی از افکار و ارزشها باعث می شود یا همدیگر را نسبت به آن موضوع قانع کنید و یا حداقل با آگاهی از آنها نسبت به افکار هم محترمانه رفتار کنید.

ادامه دارد…

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تاثیرگذار ترین هدیه ای که میتونی به فرزندت بدی
اینجاست