campain
کلاس شنا مشهد

کلاس شنا مشهد

در این مقاله قصد داریم به معرفی تعدادی از بهترین کلاس شنا مشهد یا به عبارتی بهترین های استخر مشهد بپردازیم. قبل از آن بیایید کمی با این ورزش آرامش بخش و فواید آن آشنا شویم. تا انتها همراه ما باشید.

شنا

شنا، مهارت یا ورزش شناور ماندن و حرکت، درون آب است. شنا کردن به معنی حرکت انسان ، حیوانات بدون هر گونه کمک خارجی درون آب می باشد. آموختن شنا، علاوه بر تقویت جسم، در مواقع اضطراری و افتادن ناگهانی درون آب، زندگی انسان را نجات خواهد داد. بسیاری از حیوانات، هنگام تولد و به طور غریزی، قادر به شنا کردن هستند؛ اما انسان باید شنا کردن را یاد بگیرد.

ورزش شنا در تمام ایام سال، مخصوصا با فرا رسیدن فصل تابستان و گرما طرفداران زیادی پیدا می کند. شنا یک فعالیت جسمی است که همۀ افراد در هر سنی، آن را به طور وسیع انجام می‌دهند، این ورزش کامل، فواید بسیار زیادی برای بدن دارد، بنابراین در برنامه های تناسب اندام و ریکاوری از آن استفاده می‌شود. نوزادان از زمانی که جنین بودند درون آب قرار داشتند، پس از نوزادی تا هر سنی می‌توان شنا کرد. زنان باردار نیز می‌توانند از ورزش های درون آب بهره ببرند.

اصلی ترین ویژگی این رشتۀ ورزشی این است که از سنگینی انسان می‌کاهد. درون آب مفاصل دیگر تحت فشار نیستند و عضلات فقط در مقابل مقاومت آب کار می‌کنند. هم برای تفریح و هم برای مسابقه می‌توان شنا کرد، بنابراین شنا نیازهای مهم جسمی خصوصاٌ نیاز به ورزش را تأمین می‌کند. هم زمان و هم شدت شنا قابل تعدیل است، به همین علت همۀ افراد با هر سطح توانایی و بنابر ظرفیت های خودشان می‌توانند شنا کنند.

تاثیرات شنا بر بدن

فعالیت های بدنی از جمله رفتن به استخر و ورزش شنا سبب افزایش احساس شادی، خوب بودن و کاهش استرس، اضطراب و بهبود سیکل خواب می گردد. شنا باعث بهبود عملکرد قلبی_عروقی، افزایش استقامت عضلات، کاهش چربی و دیگر اثرات مثبت در بدن می گردد.

همچنین هنگام شنا هیچ نوع فشاری از طرف زمین وجود ندارد که این امر مفاصل را از فشار و کشیدگی دور نگاه می دارد. چنانچه اگر وسیله ای برای شناور ماندن مثل جلیقه داشته باشید فشار وارد کمتر هم می شود.

شایان ذکر است، با شنا کردن فشاری بر بدن وارد نمی شود . تا آخر عمر می توان ادامه داد حتی تا 100 سالگی البته ورزشکارانی که دچار آسیب دیدگی می شوند. از این ورزش می توانند به عنوان درمان و بازتوانی استفاده کنند. به خصوص اگر آسیب دیدگی در قسمت پائین تر بدن باشد. و مکرراً به آنها توصیه می شود که برای حفظ تناسب اندامشان شنا کنند شنا به آنها کمک می کند . که ورزشکار رو فرم بمانند و حتی بخشی از روال بازتوانی هم می باشد. چون مقاومت آب باعث می شود ماهیچه ها بدون کشیدگی یا فشاری که برروی زمین تجربه می شود. سخت کار کنند.

شنا و دیگر فعالیت های آبی چیزی است که تمام اعضا خانواده می توانند در آن شرکت کنند با افزایش میزان چاقی در بچه ها و نیز بزرگسالان فعالیت های بدنی خانوادگی و الگو سازی خوب می تواند یک روش برای متوقف کردن همه گیری بی تحرکی و چاقی باشد.

انجام ورزش شنا باعث سوزاندن کالری زیادی حدوداً 500 تا 650 کالری در ساعت می‌شود که البته بستگی دارد به اینکه با چه کارایی شنا می کنید و چقدر شناور هستید.

بهترین کلاس شنا مشهد (استخر مشهد) کجاست؟

در لیست زیر به معرفی تعدادی از بهترین های استخر مشهد پرداختیم. هریک از این استخرها در بازه های زمانی مختلف دارای مربی هستند و امکان شرکت در کلاس شنا مشهد برای شما عزیزان فراهم است.

استخر سجاد

 • توضیحات: استخر سجاد همانطور که از نام آن مشخص است در خیابان حامد شمالی ۱۰ واقع در بلوار سجاد مشهد قرار دارد و یکی از بهترین استخرهای مشهد می‌باشد. مجموعه ورزشی سجاد که یکی از زمینه های فعالیت آن شنا می‌باشد، دارای محیط تمیز و کاملا بهداشتی است. از امکانات استخر سجاد مشهد می‌توان به این موارد اشاره کرد: استخر ویژه بانوان، استخر ویژه کودکان، حوضچه آب سرد، سونا و جکوزی، پارکینگ، و فروشگاه لوازم ورزشی.

مشاهده صفحه آموزشگاه

استخر نشاط

 • توضیحات: استخر نشاط  در لاوار قاسم آباد مشهد واقع شده است. این مجموعه آبی یکی دیگر از بهترین کلاس‌های آموزش شنا در مشهد است. جلسات آموزشی این مرکز به صورت دوره‌های خصوصی و نیمه خصوصی برگزار می‌شود. دوره‌های نیمه خصوصی 5 تا 7 نفر و دوره‌های خصوصی به صورت 1 تا 2 نفره تشکیل می‌شود. 

مشاهده صفحه آموزشگاه

مجتمع آبی آستان قدس

مشاهده صفحه آموزشگاه

استخر ارمغان

 • توضیحات: استخر ارمغان در محدوده فرامرز عباسی – بلوار رسالت قرار دارد. مجموعه آبی ارمغان در واقع یک مرکز فرهنگی – ورزشی می‌باشد که شامل استخر سرپوشیده و روباز برای آقایان و بانوان است. کلاس‌های آموزشی ارمغان در استخر سرپوشیده آن برگزار می‌شود. کلاس‌های خصوصی و نیمه خصوصی، دوره‌های عمومی، مدرسه شنا و نجات غریق، از جمله دوره‌های آموزشی است که در استخر ارمغان برگزار می‌شود.

مشاهده صفحه آموزشگاه

پارک ساحلی آفتاب

 • توضیحات: پارک ساحلی آفتاب بزرگترین پارک آبی طبقاتی ایران است که در انتهای بلوار خیام شمالی مشهد قرار گرفته و یکی از مجهزترین مجموعه‌های آبی – تفریحی می‌باشد. مجموعه پارک ساحلی آفتاب مشهد را باید در کنار سایر پارک های آبی و بهترین جاذبه های شهر مشهد، به عنوان یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مجموعه های آبی ایران به شما علاقه مندان معرفی کنیم. پارک ساحلی آفتاب برگزارکننده کلاس شنای موزون، کلاس های خصوصی و عمومی برای بانوان و آقایان، کلاس های آماده سازی نجات غریق، و کلاس های آموزش غواصی می‌باشد.
 • پارک ساحلی آفتاب مشهد که به گفته مسئولان آن بزرگترین پارک آبی طبقاتی جهان بشمار می رود، در زمینی به مساحت 4000 متر مربع و زیربنای 15000 متر مربع در تابستان سال 1390 به بهره برداری رسید و این روزها بعنوان شگفت انگیزترین جاذبه شهر مورد توجه قرار گرفته است. این مجموعه 7 طبقه از لحاظ زیر بنا و تعداد طبقات نام خود را به عنوان بزرگترین پارک آبی طبقاتی را به خود اختصاص داده و همچنین دارای متنوع ترین و منحصربه فردترین امکانات و خدمات رفاهی است و حضور و استفاده از آن بی شک می تواند یک تجربه جذاب و به یادماندنی را برای شما علاقه مندان تفریحات آبی رقم بزند

مشاهده صفحه آموزشگاه

مجموعه آبی هشتم

 • توضیحات: استخر آبی هشتم در بلوار حجاب قاسم آباد واقع شده و بزرگترین استخر سرپوشیده خراسان رضوی می‌باشد. مجموعه آبی هشتم با محیطی بهداشتی و سالم، یکی از بهترین گزینه های تفریحی در شهر مشهد است که متعلق به اداره جهاد کشاورزی خراسان می باشد.
 • استخر آبی هشتم یک استخر زیبا با ویژگی های خاص قهرمانی است و زیر نظر مربیان مجرب فدراسیون شنا در دو شیفت آقایان و بانوان خدمات خود را ارائه می کند. مجموعه آبی هشتم دارای امکانات متنوعی است که از نقاط مثبت آن به حساب می آید، از جمله: استخر مسابقات قهرمانی، سکوی پرش، غواصی، واتر پلو.

مشاهده صفحه آموزشگاه

استخر اندیشه

 • توضیحات: استخر اندیشه مشهد در بلوار اندیشه قاسم آباد واقع شده و برگزارکننده کلاس‌های آموزش شنا برای آقایان، خانم‌ها و کودکان می‌باشد. استخر آقایان و خانم‌ها مشترک بوده و از ساعت 12 ظهر تا 18 عصر در اختیار خانم‌ها و از 19 تا 22 در اختیار آقایان می‌باشد.

مشاهده صفحه آموزشگاه

استخر سرپوشیده شهید حاتمی

 • توضیحات: استخر سرپوشیده شهید حاتمی کنار استخر ارمغان قرار گرفته است. این استخر در روزهای زوج در اختیار آقایان بوده و در روزهای فرد در اختیر خانم‌ها می‌باشد. استخر سرپوشیده حاتمی دارای استخر کودکان و بوفه نیز می‌باشد.

مشاهده صفحه آموزشگاه

استخر صدف

 • توضیحات: استخر صدف در خیابان امام خمینی مشهد واقع شده و دارای امکانات عالی اعم از جکوزی، سونا، استخر بزرگ می باشد. استخر صدف هم برای آقایان و هم خانم‌ها قابل استفاده است.

مشاهده صفحه آموزشگاه

استخر کارگران خراسان

مشاهده صفحه آموزشگاه

مجموعه آبی و استخر المپیک

مشاهده صفحه آموزشگاه

مجموعه آبی و استخر نگین

مشاهده صفحه آموزشگاه

استخر فرهنگ

مشاهده صفحه آموزشگاه

ویژگی های کلاس شنای خوب در مشهد 

از آن جایی که کلاس‌های شنا معمولا در استخرهای عمومی برگزار می‌شوند، توجه به نکات بهداشتی و سایر موارد بسیار مهم است.

بدین منظور در این بخش قصد داریم چند مورد از ویژگی‌های بهترین کلاس شنا در مشهد را معرفی کنیم تا بتوانید در یک مجموعه بهداشتی و باکیفیت ورزش شنا را بیاموزید.

 

کیفیت آب استخر

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، کیفیت آب استخر است. آب استخر باید از لحاظ ph تنظیم شود تا باعث آسیب به پوست و چشم مراجعین نشود و از طرفی به خوبی بتواند آب را تصفیه نماید.

بهداشت کلی مجموعه

همانطور که گفته شد، زمانی می‌توان از یک استخر به عنوان یک مجموعه باکیفیت نام برد که در درجه اول بهداشت عمومی آن رعایت شود. در یک مجموعه آبی استاندارد، آب استخر به طور مرتب تصفیه شده و فضای استخر هر روزه نظافت می‌شود.

حضور مربیان حرفه‌ای

شرط اول موفقیت هر آموزشگاهی، بهره‌مندی از مربیان و اساتید خبره است. برای آن که بتوانید از کیفیت آموزش‌ها مطلع شوید، می‌توانید از سایر کسانی که از آموزش‌ها استفاده می‌کنند، تحقیق کنید.

ساعات برگزاری کلاس‌ها

نکته‌ای که درمورد کلاس‌های آموزشی شنا بسیار اهمیت دارد این است که در ساعات برگزاری کلاس، مراجعه کننده آزاد در استخر حضور نداشته باشد.

به عبارتی دیگر در ساعات برگزاری کلاس‌های آموزشی، حضور افرادی که به صورت آزاد از مجموعه استفاده می‌کنند، سبب ایجاد سروصدا و عدم تمرکز شاگردان خواهد شد.

برخی از آموزشگاه‌های شنا که در سطح بالایی قرار دارند، دارای استخر مجزا برای کلاس‌های آموزشی خود هستند.

ایمنی

نکته مهمی که درمورد آموزش شنا وجود دارد این است که افراد شرکت کننده در کلاس‌های شنا، در سطح مبتدی هستند و در صورت بروز حادثه امکان غرق شدن آنان وجود دارد. به همین دلیل در هر آموزشگاه شنا، حضور نجات غریق در کنار مربی و تجهیزات نجات دهنده الزامی است.

فواید ورزش شنا

افراد مختلف می‌توانند ۱۵۰ ‌دقیقه ورزشی هفتگی خود را با شنا انجام دهند. ورزش شنا فواید مختلفی دارد که به شرح زیر است:

۱. به کارگیری تمام بدن

شنا تمام گروههای عضلانی بدن را به کار می‌گیرد. یک فرد باید از عضلات دست، پا، میان تنه و شکم برای شنا کردن استفاده کنند. شنا همچنین باعث بالا رفتن ضربات قلب بدون افزایش استرس می‌شود این ورزش قدرت و حجم عضلات را افزایش می‌دهد و ورزش را کنترل می‌کند.

۲. افزایش قدرت قلبی – عروقی

ورزش‌های قلبی – عروقی ورزش‌هایی هستند که قلب، ریه‌ها و  سیستم عروقی بدن را به کار می‌گیرند. شنا جزو این گروه از ورزش‌ها است. بررسی‌ها نشان داده است افرادی که شنا می‌کنند نسبت به افرادی که فعالیتی ندارند. ۵۰ درصد کمتر در مرضی مرگ قرار دارند. شنا فشار خون را کاهش می‌دهد و قند خون را کنترل می‌کند.

۳. مناسب برای همه سنین و همه بدن‌ها

افراد با آمادگی جسمانی مختلف و سن مختلف می‌توانند شنا کنند. تنها باید شدت شنا را مناسب شرایط خود انتخاب کنند.

۴. شنا یک مهارت است

شنا کردن علاوه بر افزایش سلامتی یک مهارت است و می‌تواند حتی در شرایط خاص جان شما را نجات دهد.

۵. شنا برای افراد آسیب دیده مناسب است

افرادی که آرتروز دارند و نمی‌توانند ورزش‌های شدید انجام دهند، می‌توانند شنا کنند ، زیرا آب به عضلات  و مفاصل فشاری وارد نمی‌کند.

۶. شنا برای معلولان مناسب است

افرادی که معلولیت جسمی دارند می‌توانند شنا کنند و این ورزش برای آنها راحت‌تر است.

۷. شنا به افرادی که آسم دارند، کمک می‌کند

شنا توانایی ریه‌ها را افزایش می‌دهد و تنفس را کنترل می‌کند. هوای مرطوب داخل استخر نشانه‌های بیماری آسم را کاهش می‌دهد.

۸ . بهتر شدن شرایط بیماران MS با شنا

افرادی که MS دارند می‌توانند با شنا کردن شرایط بهتری پیدا کنند. شنا درد را دراین بیماران کاهش می‌دهد و از خستگی و افسردگی جلوگیری می‌کند.

۹. شنا برای زنان خطر ندارد

زنان بارداری که به دلیل ‌اضافه وزن ممکن است با انجام ورزش‌های شدید آسیب ببینند. شنا برای این افراد خطری ندارد و راحت‌تر است.

۱۰ . کالری سوزی بالای شنا

شنا یکی از بهترین ورزش‌ها برای کالری سوزی است. میزان کالری سوزی شنا به شدت ورزش و بدن فرد بستگی دارد.

۱۱. نشاط بخش بودن شنا

افرادی که حوصله ورزش کردن ندارند، می‌توانند شنا را انتخاب کنند. این ورزش‌ نشاط بخش است و فرد را خسته نمی‌کند.

۱۲. افزایش کیفیت خواب

ورزش برای افرادی که به دنبال داشتن خواب بهتر هستند و بی خوابی دارند، مناسب است.

۱۳. بهبود بخشیدن به روحیه

ورزش باعث ترشح آندورفین می‌شود. به ‌این‌ ترتیب روحیه و اعتماد به نفس را بهبود می بخشد.

۱۴. کنترل استرس با شنا

شنا باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

۱۵. کم هزینه و قابل دسترس

بسیاری از شهرها استخرهایی با قیمت‌های متفاوتی دارند که اکثر مردم می‌توانند به راحتی از این امکانات استفاده کنند.

بهترین کلاس شنا در مشهد

انواع شنا

شنا انواع مختلفی دارد و شما با ثبت نام در بهترین کلاس شنا مشهد می‌توانید انواع مختلف شنا را یاد بگیرید. البته در هر ترم و سطح مهارتی نوع خاصی از شنا آموزش داده می‌شود. این موضوع بسته به مربی کلاس شنا مشهد متفاوت است و در کلاس‌های مختلف ممکن است ترتیب آموزش‌ها و تعداد جلسات با هم متفاوت باشد.

ورزش شنا را به صورتهای گوناگون انجام میدهند . بعضی از انواع شناها عبارتند از :

شنای کرال

در شنای کرال در حالی که دست تان از میان آب می گذرانید، دست باید الگویی مانند یک S تغییر شکل یافته را دنبال کند. کشش دست تان باید در حالیکه از میان می گذرد، شتاب پیدا کند. با ضربه ای محکم پایان یابد.

از آنجایی که ساق پاهای شما در مقایسه با بازوها نیروی رانشی چندانی تولید نمی کند، حرکت شلاقی پاها – پاها به طور مستقیم در پشت بدن قرار دارند و نسبت به سطح بدن به بالا و پایین ضربه می زنند- که در زیر سطح آب انجام می شود، عمدتا برای بالا نگهداشتن لگن و حفظ تعادل به کار می رود. شلپ شلپ نکنید.

لگن و تنه تان را طوری بچرخانید تا آب را بشکافید. مربیان شنا اغلب می گویند کلید یک کرال خوب حرکت لگن است. سرتان را بیش از حد از آب بیرون نیاورید. هنگامی که به جلو حرکت می کنید، سرتان آب را به کناری می راند، بنابراین فضا برای تنفس کردن به وجود می آید.

شنای استقامت

پیمودن مسافت‌های طولانی در آب را به کمک انواع شناها ، شنای استقامت می گویند . این نوع شنا بطور معمول در آبهای آزاد صورت می گیرد . اما در استخر هم میتوان شنای استقامت انجام داد . از انواع شناها که برای پیمودن مسافتهای زیاد به کار میرود شنای پهلو است که خستگی کمتری در پی دارد .

شنای پروانه

شنای پروانه یکی از زیباترین و مشکل ترین انواع شنا است که در اکثر مسابقات معتبر جزو پر بیننده ترین انواع شناست. در حالی که دیگر انواع شنا توسط مبتدیان به راحتی انجام می شود، پروانه نیاز به تکنیک مناسب دارد تا صورت گیرد. بسیاری از نوآموزان پروانه را سخت ترین نوع شنا می دانند. در این نوع شنا حرکت پاها مانند حرکت دلفین در آب است و از کمر آغاز می شود دست ها نیز به طور هم زمان و از طرفین به سمت جلو پرتاب می شود و همزمان با این عمل سر از آب بیرون آمده و هواگیری انجام می شود. رقابت پروانه در ماده های 50، 100 و 200 متر انجام می شود.

شنای قورباغه

– این نوع شنا کم فشارترین شنا برای اغلب افراد است.

– شنای قورباغه ممکن است برای افرادی که دچار مشکلات زانو یا پشت هستند، مشکل باشد. آهسته کردن سرعت ضربه زدن و کاهش اسنپ ممکن است به این افراد کمک کند.

– حرکات دست و پاهای تان را کنترل کنید. بسیاری از افراد دست های شان را بیش از حد لازم از بدن دور کنید.

– به طور ایده آل بدن شما باید به مسیری مارپیچی به سمت بالا و پایین را بپیماید، به این نحو که سر و تنه شما بالا بیاید و نیمه پایینی بدن آن را دنبال کند.

شنای پهلو

– شنای پهلو مانند شنای قورباغه، شنایی کم فشار است. یک شکل شنای پهلو هم وجود دارد که در آن در فاصله حرکات قیچی، حرکات بالا و پایین بردن پا هم انجام می شود به این ترتیب انرژی کمتری مصرف می شود.

– سرتان را خیلی بالا نبرید. گونه های تان باید به طور صاف روی آب قرار داشته باشد.

– دستورالعمل “سیب را بچین و درون سبد بگذار” برای حرکت دادن دست و بازو در این نوع شنا هنوز به قوت خود باقی است.

کرال پشت

– شنای کرال پشت مقدماتی مانند شنای قورباغه است، اما صورت فرد به جای رو به پایین بودن، رو به بالا است، همچنین این شنا را می توان شکل به پشت خوابیده کرال شکم خواند.

– در شنای کرال پشت تنفس آسان تر است، زیرا دهان و بینی شما از آب جداست، اما این مشکل را هم دارد که نمی توانید ببینید به کجا می روید.

– مانند کرال شکم، کلید این نوع شنا چرخاندن تنه و مفاصل لگن است.

– در انجام کرال پشت، هنگام حرکت دادن دست ها به عقب درون آب، بازوهای تان باید در محل آرنج خم شده باشد. بسیاری از افراد به اشتباه در حین حرکت بازوهای شان را راست نگاه می دارند.

شنای آزاد

شنای آزاد گونه ای از شنا است که توسط فینا (فدراسیون جهانی شنا، شیرجه و واترپلو) تعریف شده و در مسابقات مختلف جهانی و المپیک اجرا می شود که از سریع ترین سبک های شنا محسوب می شود.

منظور از شنای آزاد این است که در مسابقات این شنا، یک شناگر می تواند با هر استیلی که می خواهد شنا کند، مگر در مسابقات مختلط انفرادی یا مختلط تیمی که منظور از شنای آزاد، هر استلیلی است به غیر از پشت و قورباغه.

شنای پروانه

شناگران معمولا در ماده ای 50، 100، 200، 400 ، 800 و 1500 متر آزاد انفرادی و چهار در 200 و 100 در چهار متر آزاد تیمی ورزشکاران با یکدیگر به رقابت می پردازند.

شنای مختلط

شنای مختلط ترکیبی از چهار شنا:شنای پروانه، کرال پشت، شنای قورباغه و شنای آزاد است.طرح ایجاد این گونه شنا به دهه 1950 میلادی بر می گردد که در سال 1954 برگزاری آن الزامی شده است.

در مسابقات رسمی و بین المللی ماده های 100 در چهار متر مختلط امدادی و 400 متر مختلط انفرادی و 200 متر مختلط ا نفرادی رقابت ها برگزار می شود.

 

4.3/5 - (7 امتیاز)

3 دیدگاه دربارهٔ «کلاس شنا مشهد»

 1. استخر ارمغان واقعا عالیه و مربی های خیلی خوبی داره. ممنونم برای لیست کاملی که معرفی کردین.

 2. جای تشویق مردم به سمت رفتن به کلاس شنا یکم اعلام کنید استخر ها موارد بهداشتیشون رو بیشتر رعایت کنند < انگار اصلا نظارتی روشون نیست !!! خواهرزادم رفته شنا الان یک هفتس مسمومه !!!!!!!!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

زودتر کشفش کن !

استعدادسنجی ویژه ۶ تا ۱۲ سال