campain

کلاس تقویتی فیزیک

در این مقاله با موضوع کلاس تقویتی فیزیک همراه شما هستیم و قصد داریم مزایا و فواید این کلاس برای دانش آموزان را بررسی کنیم.

درس فیزیک یک درس کاملا مفهومی است و دانش آموزان برای یادگیری این درس و کسب نمرات بالا، باید این درس را به صورت عمقی و مفهمومی یاد بگیرند. ممکن است برخی دانش آموزان به دلایل مختلفی مثل عدم دقت کافی در کلاس، شیوه تدریس غلط، بالا بودن تعداد دانش آموزان کلاس و عدم تمرکز و … این درس را به خوبی یاد نگیرند و با افت تحصیلی مواجه شوند.

در این صورت دانش آموزان برای جبران نمرات پایین خود و پیشرفت در تحصیل می توانند در کلاس های تقویتی فیزیک شرکت نمایند. در این کلاس ها امکان یادگیری مفهومی این درس و افزایش توانایی های دانش آموزان وجود دارد. سطح کلاس های تقویتی متناسب با وضعیت تحصیلی شرکت کنندگان تنظیم می شود و با تمرینات و روش های تدریس نوین به افزایش سطح تحصیلی دانش آموزان کمک خواهد شد. همچنین به دلیل وجود وقت کافی در این کلاس ها امکان رفع اشکال یا سوال پرسیدن وجود دارد.

با توجه به این موارد و همچنین انعطاف کلاس تقویتی فیزیک برای انتخاب مدرس، انتخاب زمان کلاس، انتخاب سطح کلاس، مشاهده سر فصل هایی که قرار است تدریس شود و بسیاری مزیت های دیگر، این کلاس ها بسیار مفید تر از کلاس های مدرسه می باشند و بازدهی بهتری نیز خواهند داشت.

مزایای برگزاری کلاس تقویتی فیزیک:

 1. تعداد دانش آموزان در کلاس تقویتی کمتر است:

معمولا تعداد دانش آموزان کلاس فیزیک در مدرسه یا دانشگاه حدود 20 الی 40 نفر می باشد، اما در کلاس های تقویتی تعداد دانش آموزان بسیار کمتر است. بنابراین دانش آموزان تمرکز بیشتری دارند و مدرس قادر خواهد بود که به نقاط ضعف تک تک دانش آموزان توجه کرده و با دقت بیشتری به ارائه مطالب بپردازد. همچنین در شرایطی که تعداد شرکت کنندگان کمتر باشد اداره کلاس راحت تر است و مشکلاتی مثل شلوغی و پر حرفی در کلاس پیش نمی آید.

 • امکان پرسش و پاسخ در کلاس:

از آنجایی که در کلاس های مدرسه تعداد دانش آموزان زیاد است، معلم فرصت پاسخ دادن به سوالات تمام دانش آموزان را نخواهد داد. از طرف دیگر وقت کلاس محدود است و باید تمام مطالب و سرفصل ها ارائه شود. همچنین ممکن است که دانش آموز در مطالب فیزیک سال های قبلی مشکل داشته باشد و ایرادات او پایه ای باشد بنابراین معلم مجبور می شود که مطالعه مجدد کتاب ها و جزوات سال های قبل را به او پیشنهاد دهد.

اما در کلاس های تقویتی دانش آموزان می توانند تمام سوالات خود را بپرسند و اشکالات خود را رفع کنند.

 • برگزاری کلاس های تقویتی تا روز قبل از امتحان:

دانش آموزان ممکن است در هنگام مطالعه فیزیک برای امتحان با ایرادات بسیاری روبرو شوند و به معلم خود دسترسی نداشته باشند. خوشبختانه کلاس های تقویتی معمولا در اواخر ترم و نزدیک به زمان امتحانات برگزار می شوند و به این ترتیب امکان رفع ایرادات دانش آموزان فراهم خواهد شد. همچنین به دلیل تمرین های زیادی که در این کلاس ها ارائه می شود دانش آموزان به طور کامل درس فیزیک را فرا گرفته و به خوبی برای امتحان آماده می شوند.

 • جبران کاستی های کلاس فیزیک در مدرسه:

معمولا در مدرسه به دلایل فراوانی امکان رفع اشکال و ضعف های دانش آموزان وجود ندارد. شرکت در کلاس های تقویتی باعث می شود که کاستی های کلاس فیزیک مدرسه جبران شود زیرا:

 • کلاس تقویتی به دانش آموزان کمک می کند که روش درست مطالعه و فهم فیزیک را یاد بگیرند و از آن پس این درس را به صورت مفهومی و عمقی مطالعه کنند.
 • شرکت در کلاس های تقویتی باعث افزایش روحیه اعتماد به نفس در دانش آموزان می شود و همچنین موجب سخت کوشی و افزایش پشتکار آن ها خواهد شد.
 • در کلاس های تقویتی از روش ها و مهارت های تدریس نوین استفاده می شود و مدرسین تلاش می کنند یک فضای شاد و جذاب برای یادگیری دانش آموزان به وجود آورند. به این صورت دانش آموزان با انگیزه و اشتیاق بیشتری در کلاس حاضر می شوند و به تدریج به درس فیزیک علاقه مند خواهند شد.
 • معمولا مدرسین کلاس های تقویتی بسیار ماهر و با تجربه هستند و توانایی تدریس مناسب و با کیفیت را دارند. آن ها تمام تمرکز خود را برای رفع نقاط ضعف دانش آموزان به کار می برند و بازدهی بسیار خوبی دارند.
 • و صد ها ویژگی و مزیت مثبت دیگر که به پیشرفت تحصیلی دانش آموزان کمک زیادی خواهد کرد.

شرکت در کلاس های تقویتی برای چه کسانی مناسب است؟

شرکت در کلاس های تقویتی فیزیک برای همه دانش آموزان مفید است و به فهم بهتر مطالب کمک می کند. اما به نظر می آید که ثبت نام در کلاس های تقویتی برای دانش آموزانی که در این درس ضعیف هستند بسیار لازم و ضروری می باشد. شرکت در این کلاس ها برای این دسته از دانش آموزان مزایای زیر را دارد:

 • به تمرینات بیشتری بپردازند
 • مشکلات درسی پیش آمده در کلاس فیزیک مدرسه را در کلاس تقویتی رفع کنند
 • فعالیت های بیشتری انجام دهند
 • نقص ها و ضعف های خود در این درس را رفع کنند
 • در کلاس تقویتی بسیار بیشتر از مدرسه با دانش آموزان تمرین می کنند
 • مدرسین این کلاس ها وقت بیشتری دارند و بسیار دقیق تر با دانش آموزان کار می کنند
 • در این کلاس ها بسیار مفهومی و عمقی به تدریس فیزیک می پردازند
 • در کلاس های تقویتی آزمون های متعددی از دانش آموزان گرفته می شود

نکات موثر در برگزاری کلاس تقویتی فیزیک:

از آنجایی که فیزیک یک درس سخت و دشوار است و اکثر دانش آموزان علاقه کافی به این درس ندارند، برای برگزاری یک کلاس تقویتی موثر و ایجاد انگیزه در دانش آموزان، لازم است برخی نکات را مورد توجه قرار دهید.

با شروع فصل تابستان والدین به فکر فرستادن دانش آموزان به کلاس های تفریحی و یا آموزشی مختلف می افتند. دانش آموزان برای رفتن به کلاس های تفریحی شوق و انگیزه دارند اما معمولا علاقه ای به شرکت در کلاس های آموزشی، به خصوص کلاس تقویتی فیزیک از خود نشان نمی دهند.

در صورتی که والدین متوجه شدند که فرزندشان در درس فیزیک عملکرد خوبی ندارد و نمرات پایینی کسب کرده، باید شرایط لازم برای فرستادن او به کلاس تقویتی را فراهم کنند به گونه ای که دانش آموز مجبور به انجام این کار نباشد و از روی علاقه در چنین کلاسی شرکت کند.

با توجه به این توضیحات، اولین نکته در برگزاری کلاس های تقویتی فیزیک این است که اگر قرار باشد این کلاس ها را در فصل تابستان برگزار کرد، باید حتما به ریزه کاری ها و اعمال برخی تغییرات در این کلاس ها توجه شود. برای مثال باید قبل از برگزاری دوره وسایل سرمایشی لازم فراهم شود تا گرمای هوا دانش آموزان را کلافه نکند و آن ها با دقت کافی به مطالب ارائه  شده  توجه کنند.

البته عکس این موضوع هم صادق است و در فصل زمستان هم باید وسایل گرمایشی فراهم شود، اما از آن جایی که دانش آموزان در فصل تابستان به خودی خود برای شرکت در کلاس بی میل هستند باید به چنین مواردی توجه ویژه داشت.

برای ایجاد اشتیاق بیشتر در تدریس فیزیک، مدرسین می توانند از شیوه های سرگرم کننده و یا مهارت های تدریس نوین استفاده کنند تا دانش آموزان را به این درس علاقه مند سازند. همچنین بهتر است در طول کلاس از دانش آموزان سوال بپرسند و با آن ها بحث کنند تا توجه آن ها را به مطالب جلب نمایند.

والدین باید قبل از ثبت نام دانش آموز در کلاس تقویتی، از شیوه ی تدریس مناسب و ارائه مطالب ارزشمند و مهم اطمینان حاصل کنند. کلاس های تقویتی باید با هدف کمک به دانش آموز در پیشرفت تحصیلی و فهم بهتر مطالب درس برگزار شوند و نباید در این کلاس ها مطالبی بسیار بالاتر از سطح کلاس ارائه شود.

عوامل موثر بر هزینه کلاس تقویتی فیزیک:

هزینه برگزاری کلاس تقویتی به فاکتور های مختلفی بستگی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 1. شهر برگزاری کلاس: معمولا هزینه ی برگزاری کلاس های تقویتی در شهر های بزرگتر بیشتر است زیرا هزینه ی رفت و امد بر آن تاثیر می گذارد.
 2. سابقه تدریس و مدرک تحصیلی مدرس: بدیهی است که آن دسته از مدرسینی که سابقه کاری بیشتری دارند با تجربه تر هستند و روش ها و ریزه کاری های تدریس را به خوبی می دانند. همچنین آن ها دارای جزوات ارزشمندی می باشند که کمک زیادی به یادگیری بهتر دانش آموزان خواهد کرد.
 3. مقطع تحصیلی: تدریس فیزیک در مقاطع بالاتر دشوار تر می باشد به همین علت هزینه کلاس تقویتی برای این مقاطع بیشتر خواهد بود.
 4. تعداد جلسات برگزاری کلاس: معمولا هزینه برگزاری کلاس تقویتی بر حسب هر جلسه محاسبه می شود بنابراین هر چقدر که تعداد جلسات بیشتر باشد، هزینه برگزاری کلاس هم بیشتر خواهد شد.
 5. کنکوری بودن کلاس: اگر کلاس تقویتی فیزیک برای کنکور باشد هزینه آن حتی از هزینه کلاس های تقویتی فیزیک دانشگاه هم بیشتر خواهد بود.
 6. تضمینی بودن کلاس: در صورتی که کلاس تضمینی باشد و افزایش نمرات فیزیک را تعهد کرده باشد هزینه آن بیشتر خواهد شد.
لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.