چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟

چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟

چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟ این سوالی است که هر پدر و مادر آگاهی که دغدغه آینده فرزند خود را دارد به دنبال یافتن پاسخ آن است. بسیاری از والدین همه عمر خود را وقف کودکشان می کنند تا در نهایت بتوانند شادی و موفقیت او را در زندگی ببینند. چرا که دیدن موفقیت فرزند آرزوی هر پدر و مادری است.

به هر حال مثل هر پدیده روانشناختی دیگری تربیت فرزند یک فرمول خاص ندارد که آن را برای همه به طور یکسان نسخه بپیچیم. اما بدون شک بالا بردن آگاهی درباره فرزند پروری و شیوه های درست تربیت فرزند در رسیدن به هدف والدین که همان تربیت فرزند موفق است بی تاثیر نخواهد بود.

در این مطلب می خواهم نکاتی را برای تربیت فرزند موفق به شما والدین عزیز یادآوری کنم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت ببرید و بتوانید برای این سوال که ” چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟ ” پاسخ مناسبی پیدا کنید.

تربیت فرزند موفق 

وقتی به یک انسان موفق فکر می کنید چه ویژگی هایی در ذهن شما برجسته است؟ به نظر شما انسان موفق چه ویژگی های شخصیتی در خود شکل داده که به او در رسیدن به موفقیت کمک کرده است؟

درست است که هر انسانی خاص و منحصر به فرد است اما وقتی به انسان های موفق و زندگی آنها نگاه می کنیم به نظر می رسد برخی ویژگی ها در آن ها مشترک و البته کلیدی هستند.

اگر از من بپرسید که چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟ به شما می گویم برای تربیت فرزند موفق باید این ویژگی های کلیدی را از کودکی در فرزندانمان پرورش دهیم.

تعدادی از این ویژگی ها را با هم بخوانیم.

چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟ | ویژگی های کلیدی افراد موفق

ویژگی های کلیدی که باید برای موفقیت فرزند در او پرورش دهیم:

اعتماد به نفس

وقتی به زندگی انسان های موفق در هر زمینه نگاه می کنیم می بینیم همه آنها از اعتماد به نفس بالایی برخوردار بوده اند. پس اولین ویژگی کلیدی که باید در تربیت فرزند خود مد نظر قرار دهیم دادن اعتماد به نفس کافی به کودک است.

بزرگترین دشمن اعتماد به نفس کودکان سرزنش زیاد و ایرادجویی است. سعی کنید خرده گیری و عیب جویی را کنار بگذارید و کودک را سرزنش نکنید. در صورتی که کار اشتباهی انجام داد رفتارش را تقبیح کنید نه خود او و شخصیتش را.

برای بالا بردن اعتماد به نفس فرزندتان کارهای زیادی هست که می توانید انجام دهید. اما مهمترین آنها دوست داشتن بی قید و شرط کودک و تشویق به موقع کارهای خوب و درست او است.

مهم است کودک بداند که در اثر اشتباه عشق شما نسبت به خود را از دست نمی دهد و از طرفی دیگر حس کند کارهای مثبتی انجام داده است که توسط والدینش دیده شده اند.

مسولیت هایی متناسب با سنش به او بسپارید و وقتی که به خوبی از پس آنها برآمد به او بازخورد بدهید. مثلا آفرین خیلی خوب لباسهایت را منظم کرده ای! یا چقدر عالی که بدون اینکه به تو بگویم تختت را مرتب کرده ای.

تربیت فرزند موفق

استقلال

مسیر موفقیت در هر زمینه ای جاده ای ناهموار و پر از سختی ها و مشکلات است. بعید است یک انسان وابسته بتواند این سختی ها را تاب بیاورد و برای چالش هایش راه حل مناسبی پیدا کند. سعی کنید از همان سنین کودکی فرزند خود را مستقل بار بیاورید.

اریکسون روانشناس مشهور که نامی مهم در میان نظریه پردازان رشد کودک است، اعتقاد دارد سنین 2 تا 3 سالگی سنینی است که کودک اولین نشانه های استقلال طلبی را از خود بروز می هد.

آنها سعی می کنند از دستورات والدین سرپیچی کنند تا استقلال را تجربه کنند. و اگر والدین به درستی با این سرپیچی های کودک برخورد نکنند به شکل گیری احساس شرم و تردید در کودک می‌انجامد.

نمی توانید انتظار داشته باشید فرزند شما در برابر همه در خواست های شما چشم بگوید، اجازه مخالفتی نداشته باشد و در عین حال فردی مستقل بار بیاید. پس به او اجازه دهید به برخی خواسته های شما که خط قرمزتان نیستند نه بگوید!

اشتباه دیگری که والدین در این زمینه مرتکب می شوند، انجام دادن کارها به جای کودک است. مثلا وقتی کودک خودش می خواهد غذا بخورد برای آنکه کثیف کاری نکند، خودشان غذا در دهان کودک می گذارند.

افراد وابسته اغلب والدین بیش حمایتگری دارند که به جای آنها کارهایشان را انجام داده اند و نگذاشته اند مهارت های لازم و متناسب با سن خود را یاد بگیرند.

بنابراین برای تربیت فرزند موفق باید از همان سنین کودکی به او اجازه دهید برخی کارهای شخصیش خودش را به تنهایی انجام دهد. کمی صبر داشته باشید تا ببینید به تدریج چقدر خوب می تواند به تنهایی از پس کارهایش بر آید.

سخت کوشی

این ویژگی آنقدر در افراد موفق برجسته است که بسیاری از ما موفقیت را حاصل تلاش می دانیم و بس!

نابرده رنج گنج میسر نمی شود

مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

بله! حقیقتا نمی توان یک کودک موفق تربیت کرد بدون آنکه ویژگی سخت کوشی را در او تقویت کنیم. مهم است فرزند ما بداند برای رسیدن به خواسته هایش باید تلاش کند و موفقیت یک شبه به دست نمی آید. اما چطور می توانیم این مورد را به کودک آموزش دهیم؟

همه ما می دانیم که صفات شخصیتی ما بخشی حاصل ژنتیک و بخشی نیز حاصل آموزش محیط و یادگیری هستند. پس در درجه اول شما به عنوان والدین باید انسانهای تلاش گری باشید. فرزند شما باید ببیند والدینش که الگوی او هستند برای رسیدن به خواسته های کوچک و بزرگ برنامه ریزی و تلاش می کنند.

حمایت بیجای والدین علاوه بر استقلال، به پشتکار فرزند هم صدمه میزند. کودکی که می داند که مسئولیتی که بر دوش او هست را خودش باید انجام بدهد یاد میگیرد تا رسیدن به نتیجه مطلوب تلاش کند. از طرفی شما باید تلاش های او را ببینید و آنها را تشویق کنید.

 مثلا کودک نوپایی که می خواهد لگوهایش را روی هم بچیند ممکن است چند بار اول موفق نشود. اما شما می توانید با کلام رفتار او را هدایت کنید. “آفرین! این دفعه خیلی نزدیک بود موفق بشی! دوباره تلاش کن عزیزم!”

اینکه به محض اولین شکست بخواهید به جای او کارش را انجام دهید، روحیه تلاش را از او می گیرد. کودک را تشویق کنید در کارهایش به اندازه کافی تلاش کند و بعد ملاک ارزیابی کار او را تلاش او قرار دهید نه نتیجه کار.

“من دیدم چقدر برای امتحانت تلاش کردی. مهم نیست نمره ات اون طورکه میخواستی نشد. مطمئنم دفعه بعد اگه بیشتر تلاش کنی حتما موفق میشی”

برای ثبت نام در وبینار فرزند پروری آگاهانه اینجـــــــــــا کلیک کنید

در ادامه مطلب چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟ به یک صفت مهم دیگر که برای موفقیت کودک ضروریست خواهیم پرداخت یعنی هدفمندی

هدفمندی:

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی در افراد موفق این است که آنها در زندگی خود اهدافی تعیین کرده اند و بعد با تلاش به آنها رسیده اند. تلاش کنید به فرزند خود آموزش بدهید که داشتن هدف درست در زندگی چقدر مهم است.

از همان سنین کم با هم اهدافی برایش تعیین کنید و به او کمک کنید تا با تلاش به آنها برسد. این اهداف باید متناسب با سن و ظرفیت های کودک و درک او از زمان باشد.

مثلا « اگر می خواهی عروسکی که دوست داری رو بخری، می تونی پول های تو جیبیت رو جمع کنی.»

سعی کنید همیشه اهدافی با کمک خود او تعیین کنید و اجازه دهید لذت رسیدن به هدف با تلاش را درک کند.

درسنین بالاتر شیوه هدف گذاری درست را به او آموزش دهید. فرزندتان باید یاد بگیرد اهداف بزرگش را به خواسته های کوچکتر تقسیم کند. برای رسیدن به آنها زمان خاصی مشخص کند. و اینکه اهداف باید واقعی و متناسب با ظرفیت هایش باشد.

نظم و برنامه ریزی

منظور من از داشتن نظم و برنامه ریزی این نیست که همه افراد موفق مثلا اتاق مرتبی دارند. بلکه منظورم این است که این افراد مدیریت زمان دارند و برای رسیدن به کارها برنامه ریزی می کنند و این برنامه را به صورت منظم اجرا می کنند.

اما برای رسیدن به این  مدیریت زمان و برنامه ریزی مهم است از سنین پایین این نظم و انضباط شخصی را به کودک بیاموزید و قطعا که باید این نظم از مواردی مثل مرتب کردن اتاق و مرتب کردن هر روزه تخت بعد از بیدار شدن شروع شود.

ماریا مونته سوری که نظریاتش در زمینه آموزش و تعلیم و تربیت بسیار تاثیر گذار بوده است معتقد است کودک در سه سال اول زندگی به یادگیری نظم حساس است و بنابراین باید از همان سنین به او نظم را آموخت.

بسته به سن کودک سعی کنید نظم را به او بیاموزید. از او بخواهید اسباب بازی اش را بعد از بازی کردن سر جای خودش بگذارد. در صورتی که می تواند لباس هایش را در کمد لباسش بگذارد. ظرف غذایش را پس از خورد غذا در سینک ظرفشویی بگذارد و … .

قوانین و مقرراتی برای زندگی روزمره تعیین کنید و تلاش کنید همگی به آن پایبند باشید. مثلا ساعت خواب مشخص باشد. زمان بازی، کتاب خواندن، انجام تکالیف و …

شاید به نظرتان سخت گیرانه باشد اما وقتی زندگی شما قوانینی دارد که باید به آن پایبند باشید ناخودآگاه مجبورید زمان خود را به درستی برای انجام هر یک تنظیم کنید. و کودک هم طبیعتا به همین ترتیب این نظم و برنامه ریزی در زندگی را یاد خواهد گرفت.

خلاقیت

خلاقیت از آن مواردی است که می تواند در زندگی هر فردی بسیار کمک کننده باشد. نمی توان گفت همه افراد موفق انسان های خلاقی هستند اما خلاقیت در زندگی شخصی و کاری می تواند بسیاری از گره ها را باز کند.

اگرچه حدی از هوش برای موفقیت لازم است اما من این مورد را جزو ویژگی های کلیدی قرار ندادم. چرا که اولا هوش ارثی  بوده و زیاد قابل تغییر نیست. و دوما امروزه دانشمندان معتقدند انواع هوش های متفاوتی وجود دارد و نمی توان فقط IQ را به عنوان هوش فرد در نظر گرفت.

اما در مورد خلاقیت گفته می شود که اکتسابی و قابل تغییر است. بنابراین می توانید با تقویت خلاقیت کودک به او هدیه ای شگفت انگیز در زندگی بدهید که در موارد مختلفی راه گشای او خواهد بود.

روش های زیادی برای تقویت خلاقیت وجود دارد که شما می توانید آنها را به کار ببرید. مثلا اینکه او را در چارچوب های خود محدود نکنید و بگذارید کارها را به شیوه خودش انجام دهد. اگر می خواهد حین درست کردن ساندویچ برای خودش به جای پنیر و گردو از کره و گردو استفاده کند خب چه اشکالی دارد؟

تخیل نقش مهمی در خلاقیت دارد پس تا می توانید سعی کنید خیال پردازی او را تقویت کنید. قصه گویی، نمایش بازی کردن، نقاشی کردن و … از جمله راههای تقویت تخیل در کودکان است.

سوال هایش را با جواب های حاضر و اماده پاسخ ندهید و بگذارید درباره مسایل فکر و جستجو کند. مثلا وقتی می پرسد چطور شب و روز می شود به جای آنکه فورا به خورشید و گردش زمین به دور آن اشاره کنید سعی کنید به شیوه سقراطی با پرسیدن سوال او را به جواب درست برسانید.

اسباب بازی هایی در اختیارش بگذارید که بتواند به کمک آن ها چیزهای مختلفی خلق کند. لگو یکی از بهترین ها برای این کار است.

فرزند موفق

کشف استعداد

طبیعی است که فرد موفق در زمینه ای که استعداد و مهارت داشته است موفق شده است. افراد موفق دریافته اند چه توانایی هایی دارند، از زندگی چه می خواهند و برای چه کاری مناسب ترند.

هیچ انسانی نیست که توانایی و استعداد خاصی نداشته باشد. اگر کسی فکر می کند بی استعداد است به این دلیل است که هنوز نتوانسته استعدادش را شناسایی کند.

مهم است که بتوانید استعدادهای خاص فرزند خود را شناسایی کنید و او را در مسیری هدایت کنید که این استعداد ها شکوفا شوند. هر چقدر زودتر این توانایی ها را شناسایی کنید، زودتر به سردرگمی او پایان داده و او را در مسیر موفقیت قرار می دهید.

وقتی انسان در چیزی استعداد دارد غالبا به آن علاقه هم دارد. چرا که خیلی زود آن را یاد می گیرد و به سرعت در آن زمینه پیشرفت می کند. این امر موجب می شود کسی که در مسیر استعدادهایش حرکت می کند، متناسب با آن مهارت یاد می گیرد و شغلی در راستای استعداد و توانایی هایش انتخاب می کند، هم از این مسیر لذت ببرد و هم احتمال موفقیتش بیشتر شود.

بنابراین برای تربیت کودک موفق لازم است به او کمک کنید استعدادهایش را شناسایی کرده و پرورش دهد. برای اینکار به علایقش توجه کنید و از کنار آنها به سادگی عبور نکنید. تلاش کنید محیطی غنی برایش فراهم کنید تا بتواند تجربه های مختلفی داشته باشد.

بازی ها و رفتارهایش را تحت نظر بگیرید و ببینید وقتش را بیشتر صرف چه نوع کارها و بازی هایی می کند و در نهایت می توانید برای استعدادیابی او را نزد متخصصان ببرید.

سخن آخر

تلاش کردم در این مطلب نکاتی برای شما والدین عزیز بنویسم که بتواند به سوالی که ابتدا مطرح شد یعنی چگونه فرزند موفقی تربیت کنیم؟ پاسخ بدهد.

آگاهی از مراحل رشدی و نیازهای کودک در هر سن و شیوه های درست تعامل با کودک و والدگری آگاهانه، برای پرورش این ویژگی ها بسیار مهم هستند. پس فراموش نکنید قبل از هر کاری آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

طبیعی است که ویژگی هایی که برای موفق شدن در کودک خود باید پرورش دهیم خیلی بیشتر از این هاست و نمی شود همگی را برشمرد. من سعی کردم آنچه که به نظرم مهم تر هست را اینجا بنویسم.

خوشحال می شوم اگر شما هم ویژگی ای می شناسید که برای موفقیت کودک مهم است، آن را در قسمت نظرات اضافه کنید.

لینک مرتبط :
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.