نحوه کشف استعداد

چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟

Rate this post

خیلی از ما در طول زندگی به این اندیشیده ایم که چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟ چگونه از موهبت هایی که داریم بهترین استفاده را بکنیم و بتوانیم موفق تر باشیم؟ در این مقاله سعی کرده ایم به این سوال پاسخ بدهیم.

برای اینکه بدانیم چگونه استعداد خود را شکوفا کنیم ابتدا باید بدانیم استعداد چیست. به همین علت ابتدا تعریف مختصری از استعداد به شما ارائه خواهیم داد.

تعریف استعداد

برای استعداد تعاریف گوناگونی وجود دارد اما به طور کلی می توان گفت برای تعریف استعداد دو مورد را باید مد نظر قرار داد:

۱- ذاتی است یعنی با تلاش نمی توان آن را کسب کرد.

۲- خاص است و همه دارای آن نیستند. یعنی تعداد کمی از افراد آن ویژگی را دارند.

در واقع استعداد توانایی ذاتی و خاص برای یادگیری یک مهارت با صرف زمان و انرژی کمتر است. مثلا اگر شما شنا کردن را در مدت زمان کمتری از آنچه متوسط افراد جامعه یاد می گیرند، فرا می گیرید در این زمینه استعداد دارید.

تفاوت استعداد و مهارت

استعداد و مهارت شبیه هم هستند و گاهی حتی اشتباه هم گرفته میشوند. اما تفاوت زیادی بین این دو مفهوم وجود دارد. استعداد یک نیروی طبیعی و درونی است اما مهارت توسط تلاش و تکرار به دست می آید. بنابراین خواستگاه این دو مفهوم به طور کامل با هم تفاوت دارد.
براساس مطالعات انجام شده، وراثت نقش مهمی در نوع استعداد افراد دارد و باعث تفاوت عکس العمل های افراد در مواجهه با تجربیات یکسان میشود. اما مهمترین عامل تاثیرگذار روی استعداد و مهارت، محیط است.

معمولا فرایند استعدادیابی در دوران کودکی اتفاق می افتد و والدین نقش مهمی در این زمینه دارند. با این وجود، هیچوقت برای استعدادیابی دیر نیست و حتی بزرگسالان هم میتوانند استعداد خود را کشف کنند.

اهمیت شناسایی استعدادها

بدون شک هر انسانی یک یا چند استعداد دارد و در آن زمینه ها تواناست. ما انسان بی استعداد نداریم. اگر کسی احساس می کند استعداد خاصی ندارد تنها به این علت است که هنوز نتوانسته است استعداد خود را کشف کند. اما چرا باید استعداد های خود را بشناسیم

 

وقتی شما بدانید در چه زمینه ای توانا هستید خیلی راحت با سرمایه گذاری روی آن استعداد می توانید پیشرفت کرده و موفق شوید. هر چقدر زودتر به این آگاهی رسیده و سریع تر استعداد خود را شناسایی کنید بیشتر از اتلاف وقت و پول خود جلوگیری می کنید. و به این ترتیب از سرگردانی و یا رفتن مسیرهای اشتباه در زندگی جلوگیری می کنید.

این امر اعتماد به نفس شما را بالا برده و احساس ناتوانی و اضطراب یا افسردگی نخواهید کرد. به علاوه در تصمیم های مهم زندگی نظیر انتخاب رشته و انتخاب شغل بسیار موفق تر عمل خواهید کرد که این امر به نوبه خود حس رضایتمندی شما را بالا می برد.

اما حالا که فهمیدیم چرا شناسایی استعدادهایمان اهمیت دارد به این می پردازیم که چگونه استعداد خود را کشف کنیم

چگونه استعداد خود را کشف کنیم

چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟

کشف استعداد غالبا فرایندی زمان بر است اما هر چه زودتر این فرایند را آغاز کنید زودتر به نتیجه می رسید. ما اینجا روش هایی را ذکر میکنیم تا برای کشف استعداد خود از آن ها استفاده کنید:

خود شناسی را جدی بگیرید

شناخت جنبه های مختلف خودتان به شما کمک خواهد کرد بتوانید راحت تر علایق، استعدادها، مهارتها، نقاط قوت و ضعف و دیگر جنبه های شخصیتتان را بشناسید. پس برای شناخت خود زمان بگذارید و از روش های گوناگون سعی کنید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید. تست های خودشناسی، پرسیدن از دیگران، دقت و تامل در مسایل روزمره تان، کمک گرفتن از متخصصان و مطالعه در این زمینه می تواند به شما در شناخت بیشتر خود کمک کند.

با خانواده و دوستان صمیمی خود گفتگو کنید

یکی از بهترین راه های استعدادیابی، صحبت با کسانی است که شما را به خوبی میشناسند. ممکن است شما تمام عمر روی یک سری از ویژگی های خود تمرکز کرده باشید که واقعا استعداد شما نیستند؛ اما افراد دیگر به خاطر نگاه متفاوتی که دارند متوجه استعداد واقعی شما شده باشند

تجربه های جدید را در آغوش بگیرید

کنجکاوی و تجربه فرصت‌ها و شرایط جدید و ناشناخته در کشف اینکه استعداد شما چیست بسیار کمک می کند. اگر هیچوقت پیانو زدن را تمرین نکنید؛ از کجا میتوانید متوجه شوید در آن استعداد دارید یا نه؟ منتظر این نباشید که استعداد خودش را به شما نشان دهد. این شما هستید که وظیفه پیدا کردن آن را دارید.

 با ترس های خود مقابله کنید

خیلی از ما بسیاری از کارها را به دلیل ترس هایمان انجام نمی دهیم. مثلا ترس شما از سخن گفت در جمع ممکن است باعث شود هیچ گاه نفهمید که سخنران بی نظیری هستید.

 یک لیست از کارهای سخت زندگی خود پیدا کنید که همیشه به خاطر ترس از شکست انجام آن ها عقب انداخته اید. شروع به امتحان کردن این کارها کنید. بعید نیست که استعداد گم شده خود را در بین همین کارهایی پیدا کنید که همیشه از انجام دادن آن ها می‌ترسیدید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.