والدین شاد

چگونه والدین شاد و ایده آلی باشیم؟

به عنوان یک مربی والدین سوالهای زیادی در ذهن دارم که دوست دارم اونها رو با شما درمیان بذارم :

این تصور رو داشته باشید که شما یک پدر یا مادری دو یا چند شغله هستید، دغدغه مراقبت از خودتون به عنوان والدین شاد و سالم در لیست خواسته هاتون چه جایگاهی داره ؟

جوابش اینجاست , بهتره بگم تقریبا هیچی!

واقعا تعجب برانگیز نیست به عنوان شخصی که دوست داره فرزندش شاد و سالم باشه , در لیست فعالیت های روزمرتون اثری از این موارد مشهود نیست؟

سوال بیشتر پدر مادرهای شاغل همینه: چطور میشه به دور از استرسهای شغلی و از همه مهم تر نقش پدر مادری یک رسیدگی کامل به احوالات خودشون داشته باشند ؟

و من اون رو در یک جمله کلی پاسخ میدم :

شما هرگز و هرگز نمیتونید والدین خوبی باشید , تا زمانیکه بهای این مسئولیت رو از وجودتون  پرداخت می کنید !

اولین راهکاری که به ذهن هر پدر و مادر پرمشغله ای میرسه اینه که با حذف نیازهای روزمره مادی، معنوی، روحی و روانی خودش، تمام وجودش رو در اختیارمراقبت و رفع نیاز فرزندش قراربده. قطعا این راهکار به صورت کوتاه مدت موثر و کارامده ؛ اما سوال  اصلی من اینجاست که برای طولانی مدت چطور ؟

وقف تمام زمان خودتون برای نیازهای فیزیکی و روحی فرزندانتون نتیجه ای معکوس در رشد و توسعه شخصیت اونها خواهد داشت.کودکان ما بیشتر از هرچیزی نیازمند هماهنگی در رفتار و خواسته های ما از اونها هستند ، مثلا نمیتوانیم ازآنها بخواهیم کارهای خودشان رابادقت ، حوصله و صبر انجام بدهند و تمام موارد بهداشتی را رعایت کنند درحالی که وقتی خودمان از سر کار خسته و کوفته به خانه برمیگردیم , کمترین وقت و انرژی را برای ضبط و ربط امور مرتبط با خودمان صرف می کنیم . درست است ؟؟

برای جلوگیری از به وجود آمدن موقعیت های مشابه ( هرچند که احتمال وقوع را به صفر نمیرساند) ، مواردی را پیشنهاد میکنم که دنبال کردن آنها خالی از لطف نیست و میتواند به شما برای رسیدن به احساسی خوب کمک کند اینکه دیگر «والدی ایده آل » هستید .

اولین  قدم : از انجام دادن و ندادن برخی امور اجتناب کنید !

1: ورزش

به خودتون نگاه کنید. این وجودشماست…! بدن شما نیازمند یک توجه جدی ازجانب شماست . باید به برنامه های هفتگی ؛ ورزش ، نرمش و حرکتهای کششی رو اضافه کنید وحتی اگرمیتونید یک همراه تو این زمینه برای خودتون پیدا کنید، مشتاق ترمیشید .

خیلی از والدین کارمند به من میگن که  به محض شلوغ شدن لیست کاریشون , اولین چیزی که به ذهنشون میرسه تا حذفش کنن ، ورزش کردنه ! باید به اونها بگم که  سود حاصل از کارکردن به  صورت موقته اما سودی که از ورزش کردن دستگیرشون میشه کاملا شبیه یک پاداش بزرگه که درمیانسالی به خودشون اهدا میکنن .

2: تغذیه

به یاد داشته باشید فرزاندان شما تنها انسانهای جهان نیستند که به غذای سالم و خوشمزه برای رشد کردن و زنده موندن احتیاج دارند . اون غذای خوشمزه متعلق به همه ماست . مادرو پدر عزیز شما حق نداری دور میز بچرخی و به کودکت سرویس بدی و تمام اون وعده غذایی خوشگل رو صرف فرزندت کنی ! بازم میگم وعده غذایی متعلق به همه خانوادست . خودت هم بشین و باآرامش از صرف یک وعده غذاییکنار تمامی عزیزانت لذت ببر. تا یادم نرفته این نکته رو هم  بگم ، پسماند خواری اکیدا ممنوع ! به خودت و شخصیتت احترام بزار . قطعا بدن و روحتو نیازمند این رسیدگیه .

3: خواب

قبول دارم که به عنوان یک مادر که مراقب فرزندخردسال یا نوزاد خودشه این زمان به تمامی در اختیار شما قرارنمیگیره . اما من ازتون میخوام سعی کنید , تا بیشترین زمان ممکن رو برای دراز کشیدن یا استراحت کردن برای خودتون به وجود بیارید .

چگونه والدین شاد و ایده آلی باشیم؟

قدم دوم : به خودت برگرد !

یک اصطلاح , تعریف یا جمله مشخص برای بیان اینکه هرکس چطور میتونه از خودش مراقبت کنه , به خود شناسی برسه و توانایی هاشو باورکنه وجود نداره , بلکه این تفاوت های فردی هرشخصه که هدایت کنندست .

خیلی از مراجعان من موارد زیادی رو برای دست یافتن به یک شناخت کلی از خودشون امتحان کردن . مثلا به کلاسهای مراقبه رفتن، مهارت های زندگی رو کار کردند وساعتهای زیادی رو وقف خودشون کردند .

هنگامی که دنبال دست یافتن به اهدافی از قبیل رفع نیازهای خودتون در مقام یکی از والدین هستید , پاسخ درست دادن به این نیازها خودش به تنهایی یک شغل محسوب میشه . زمانیکه تصمیم میگیرید این شغل رو شروع کنید نیازمند یک همکار خوب و همراه هستید؛من شریک زندگیتون رو به شما پیشنهاد میکنم. رمز موفقیت برای قراردادن نیازها در برنامه های پر مشغله روزمره , ایجاد تعاملی خوب باهمسرشماست .

به همدیگه کمک کنید ، اولویت های مراقبت از خودتون رو مشخص کنید و تلاش کنید این دغدغه ها رو در برنامه عادی روزانتون قرار بدید .

یک روز مادری کارمند به من گفت که برای انجام أمور مربوط به خانه و خانه داری و مراقبت از فرزندش به یک برنامه جامع دست پیدا کرده و تونسته بخشی از فعالیت های روزمرشو به همین شیوه مدیریت کنه .

مثلا فهمیده که زمان حمام همسرش , اونوقتی رو که اختصاص میده تا با دوستانش تلفنی صحبت کنه یا به بازی های آنلاین بپردازه , تنها و تنها بیست دقیقه ست . به همین ترتیب میتونه تو این مدت  به فعالیت های پراکنده ای در رابطه باخودش برسه .

با گذشت زمان و تلاش برای شناخت خودتون به ویژگی های جدیدی از شخصیتتون دست پیدا میکنید که چشم پوشی کردن ازشون اجتناب ناپذیر میشه .

در پایان اینکه فرزندان ما والدین خودشون را زنده میخوان ! اونها برای اینکه حال خوبی داشته باشن بیشتر از غذای زیبا به خوب بودن حال ما احتیاج دارن. به اینکه ما بدن و روح سلامتی داشته باشیم؛ به راحتی بخندیم و به آینده شخصی خودمون امیدوار باشیم.

پایان بخش نخست

در کنار هم بشنویم :

منبع

برگردان غیر مستقیم از : عاطفه حسین زاده

گوینده : احسان رحیمی

مطالعه بیشتر در این زمینه:

چند راهکار ساده برای تقویت حافظه

معمای فرزندپروری (بخش اول)

۱۰ ایده برای قرارهای والد- فرزندی

 

لطفا امتیاز دهید

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونه والدین شاد و ایده آلی باشیم؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کمتر از 24 ساعت مانده تا کارگاه والد آینده نگر
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
بزن بریم