حرفه ای آموزش ببین و کسب درآمد کن. بزن بریم!

چرا باید به فرزندتان شطرنج بیاموزید؟۱۰ فایده بی نظیر شطرنج برای کودکان

شاید نام های معروف جهان شطرنج، تیگران پتروسیان و لئون آرونیان  شناخته شده تر از خود شطرنج باشند؛ هر دو آنها ارمنستانی هستند، کشوری که همه کودکان شش ساله اش شطرنج را در مدارس می آموزند و اولین کشوری است که این کار را انجام داده است و آموزش شطرنج در مدارس آن اجباری است

به عنوان پدر و مادر، بسیاری از شما در مورد آینده فرزند خود فکر می کنید، اینکه چگونه می توانید او را به بهترین مسیر هدایت کنید. در واقع مهمترین ماموریت شما والدین این است که سعی کنید دریابید که چه چیزی برای فرزندتان بهترین است.

مادر و پدر عزیز اگر نمی دانید چه مسیری برای فرزندتان انتخاب کنید، فواید شطرنج برای کودکان را بخوانید، و کسی چه می داند شاید امروز یک نوآموز شطرنج به دیگر شطرنج بازان ما اضافه شد. شاید کودک شما کسی است که قرار است در آینده مقام های کشوری و جهانی کسب کرده  و افتخار آفرین این عرصه باشد. با ما همراه باشید.

 

 

شطرنج یک بازی عادلانه است، کودک شما، صفحه شطرنج و یک کودک دیگر، همه چیزی است که لازم است. هیچ ارتباط فیزیکی در کار نیست، تنها نبرد ذهن ها جریان دارد.

هنوز  فکر می کنید شطرنج برای بچه ها خیلی سخت است؟ ابتدا این حقایق شگفت انگیز و مزایای شطرنج را بخوانید و بعد تصمیم بگیرید.

  • شطرنج به پیشگیری از آلزایمر کمک می کند

در حین بازی شطرنج، مغز فعال ترین بخش بدن ما است. از آنجا که  مغز مثل یک عضله کار می کند، برای سالم بودن و جلوگیری از صدمات، به تمرین های منظم نیاز دارد. در واقع، یک مطالعه پزشکی نشان داد که بازی شطرنج خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد و همچنین مانع بروز علائم آن می شود.

 

 

زیرا شطرنج باعث گسترش عملکرد مغز می شود که این امر به نوبه خود، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. مطالعات اخیر مجله پزشکی نیوانگلند نشان داد افراد بالای ۷۵ سال که در فعالیت های ذهنی مانند شطرنج فعالیت می کنند احتمال ابتلای آنها به زوال عقل کمتر از همتایان آنها است که فعالیت ذهنی ندارند.

اگر می خواهید در این باره بیشتر مطالعه کنید اینجا را بخوانید

 

  • باعث رشد دندریت ها می شود

در حقیقت، این امر در مورد دندریتهای مغز است که شبیه شاخه های درخت هستند و سیگنال های دیگر سلولهای عصبی را به نورون هایی که به آنها متصلند منتقل می کنند.بنابراین یادگیری شطرنج در سنین کم ، باعث می شود آن دندریت ها بدون توقف رشد کنند. از آنجا که یادگیری شطرنج  یک فعالیت مداوم است باعث رشد بسیاری از دندریت ها می شود.

  • شطرنج IQ فرزندتان را افزایش می دهد.

باهوش ها شطرنج بازی می کنند!

شطرنج بدون شک بازی است که IQ فرزند شما شما را افزایش می دهد و این تعجب آور نیست. یک مطالعه بر روی ۴۰۰۰ دانش آموز پسر و دختر ونزوئلایی  نشان داد که پس از ۴ ماه آموزش شطرنج، نمرات IQ آنها افزایش یافت.

 

 

بنابراین حرکت مهره ها فعالیتی از سر عادت نیست، بلکه نتیجه افزایش هوش است. و اگر می خواهید فرزندتان با نمره بالای IQ بدرخشد، جهان شطرنج در انتظار فرزند شما است.

 

  • مهارت های حل مسئله کودک را افزایش می دهد

در دنیای  به سرعت در حال توسعه امروز، ما هر روز و در هر مرحله از زندگی با مشکالت و موانع متعدد مواجه هستیم. برخی از مشکلات حل می شوند و برخی به علت کمبود مهارت حل مساله حل نمی شوند.

 

به عنوان  پدر و مادر یکی از چیزهایی که باید انجام دهید این است که فرزند خود را برای آن مشکلات آماده کنید، به آنها یاد بدهید که چگونه آنها را حل کنند و به جلو بروند. وهر چه زودتر شروع کنید، زودتر فرزندی مستقل و با اعتماد بنفس خواهید داشت. شطرنج نمونه ای درخشان از توسعه آن مهارت ها است. از طریق شطرنج اجازه دهید فرزند تان یک انسان حلال مشکلات و با اعتماد به نفس بار بیاید.

 

برای مطالعه بیشتر در این زمینه  مطلب زیر پیشنهاد می شود:
چرا شطرنج در تقویت مهارت حل مساله موثر است؟

 

  • شطرنج مهارت های تجسم فضایی را بهبود می بخشد

این توانایی درشطرنج به منظور محاسبات فرد مهم است. محاسبه  تنوع ۱۰ حرکت ، تجسم تغییرات، تصور موقعیت در برخی از حرکات و تجزیه و تحلیل گسترده و غیره.

 

 

تحقیقات اخیر در مورد “تسلط مردان در شطرنج” نشان داد که توانایی های تجسم فضایی مردان بیشتر از زنان توسعه یافته است، یعنی مردان در تجسم اشیاء در فضا، تصویر سازی موقعیت و دستکاری ذهنی خوب هستند. چیزی که بازی شطرنج نیاز دارد چرا که شطرنج نیاز به حل مسائل پیچیده با ویژگی هایی که ذکر شد دارد، و این تنها زمانی امکان پذیر است که کودک دارای IQ بالایی باشد.

  • شطرنج حافظه فرزند شما را بهبود می بخشد

خیلی ها می گویند شطرنج  بازی کردن حافظه را بهبود می بخشد و این امر بی شک درست است. چرا که در حین بازی کردن شطرنج، شما باید حرکات رقیب خود را به یاد بسپارید، و به یاد داشته باشید که کدام موقعیت ها می توانند به  او در این وضعیت کمک کنند. به خاطر داشتن حرکات و نکات و ترفندها برای بهبود حافظه کودک شما کافی است.

 

  • دو طرف مغز را تمرین می دهد

در یک مطالعه آلمانی به شطرنج  بازان حرفه ای، موقعیت های شطرنج و شکل های هندسی دادند تا شناسایی  کنند، محققان انتظار داشتند که نیمکره چپ مغز بازیکنان فعال تر باشد، اما در کمال شگفتی دیدند نیمکره راست مغز هم به همان اندازه فعال است. در نتیجه وقتی حرفه ای ها شطرنج بازی می کنند، از هر دو طرف مغز استفاده می کنند.

 

 

بنابراین  پدر و مادر عزیز، هنگامی که فرزندتان قوانین و تکنیک ها را در طول بازی شطرنج اجرا و تمرین می کند، در حال توسعه دادن هر دو طرف مغز خود است.

 

  • خلاقیت کودک شما را افزایش می دهد

احتمالا یکی از مهمترین اعضای بدن ما مغز است که با حدود ۳ پوند، ۱۰۰ میلیارد نورون و ۱۰۰ تریلیون اتصال، مدیر بدن ما است. همانطور که می دانید، هر دو نیمکره مغز ما بسیار شبیه هستند اما تفاوت زیادی در نحوه کار و پردازش اطلاعات آنها وجود دارد. نیمکره چپ ما مسئول تفکر تحلیلی و روش شناسی است، در حالی که سمت راست مسئول تفکر خلاق و هنری است.

 

 

در یک تحقیق دیگر از دانش آموزان کلاس های هفتم تا نهم  خواسته شد تا فعالیت های دیگر، بازی شطرنج، استفاده از کامپیوتر یک بار در هفته به مدت ۳۲ هفته را انجام دهند تا ببینند بیشترین رشد تفکر خلاق در کدام اتفاق میفتد. دانش آموزان به دو گروه تقسیم شدند، اما گروه شطرنج بعد از ۳۲ هفته در فعالیت های خلاقیت با بالاترین سطح نمره از گروه دیگر قرار گرفتند.

 

تمرکز فرزندتان را بهبود می بخشد.

در حین بازی شطرنج، تمرکز یکی از نیازهای مهم بازی است. غیر ممکن است که بتوانید بازی کنید و در مورد چیز متفاوتی فکر کنید.

 

 

در حین بازی، حریف به کودک نمی گوید که کدام مهره اش را حرکت می دهد، بنابراین فرزندتان باید با تمرکز روی بازی، به همه جزئیات و مهره ها توجه داشته باشد. در نتیجه، بازی شطرنج به شما کمک خواهد کرد که تمرکز بچه ها را نه تنها در شطرنج، بلکه در موقعیت های مختلف زندگی افزایش دهید.

 

  •  شطرنج برنامه ریزی و پیش بینی را به فرد می آموزد

اگر نوجوانی خود را به خاطر بیاورید، شاید کارهایی را که به یاد آورید که بدون توجه به عواقب آن انجام داده اید و از آنها پشیمان باشید. آیا می دانید که ویژگی مشخص تمام بازیکنان شطرنج چیست؟ آنها بدون توجه به جایی که هستند، همواره در حال برنامه ریزی و پیش بینی هستند.

 

 

در حین بازی شطرنج، برنامه ریزی نیز مهم است، که بخشی از شخصیت فرد شده و باعث می شود فرد همیشه از آن قوانین پیروی کند. بنابراین اگر می خواهید یک نوجوان با مهارت های برنامه ریزی داشته باشید، اکنون عمل کنید.

 

مهمترین نکته این است که مهارت هایی که از طریق این بازی آموزش داده می شود، محدود به صفحه شطرنج  نشده و فرد را برای سختی ها و مشکلات زندگی آماده می کند و به آنها آموزش می دهد که چگونه این موانع را به روش خلاقانه حل کنند. در نتیجه آموزش شطرنج به کودکانتان، می تواند یکی از بزرگترین کارهایی باشد که برای آنها انجام می دهید.

 

بیایید با هم شطرنج بازی کنیم ، کسی چه می داند، شاید فرزند شما دنیای شطرنج را فتح کند و تبدیل به فیشر بعدی شود، تا زمانی که امتحان نکنید نمی توانید نظر بدهید.

برای جستجو و ثبت نام در بهترین کلاس های شطرنج محل زندگی خود می توانید به سایت نیکارو مراجعه نمایید

برای خواندن منبع مقاله به زبان اصلی اینجا را ببینید

  1. پس چرا تو اسلام انقدر از شطرنج بد میگن. یا همین مذهبیها میگن شطرنج باعث خرابی مغز میشه وسکته میکنی. ببخشین اینها رو شنیدم وخوندم. شاید استدلالهای درستی نباشه. ولی مذهبیها آزمایشات غربیهارو قبول ندارن. ومیگن اینها حرفهایی میزنن تا مارو باشطرنج مشغول کنن.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید نام و نام خانوادگی، تلفن و نام کلاس را با کلیک روی دکمه نارنجی پایین ثبت کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.