campain
شناخت استعداد شغلی

چرا باید استعداد خود را بشناسیم؟

استعدادها توانایی های بالقوه افراد هستند که خداوند در وجود همه انسان ها قرار داده است. آنها هدیه هایی هستند که شاید فقط تعداد کمی از افراد آنها را شناسایی کرده، قدر آنها را می دانند و از آنها به بهترین نحو در زندگی بهره می برند. اما شاید از خود بپرسید چرا باید استعداد خود را بشناسیم؟ ما چه نیازی به استعدادها و شناخت آنها داریم؟ و استعدادها قرار است چگونه مسیر زندگی متفاوتی برای ما رقم بزنند؟

استعداد چیست؟

بیایید قبل از آنکه به این بپردازیم که چرا باید استعداد خود را بشناسیم بر سر اینکه اصولا استعداد چیست با هم به توافق برسیم.

استعداد تعاریف متعددی دارد اما می توان استعداد را “میزان نسبی توسعه یک فرد در موضوع و یا فعالیتی خاص “ یا ” پتانسیل یا توانایی برای درک و یادگیری سریع تر موضوعات” تعریف کرد. در واقع استعدادها یادگیری شما در حوزه ای خاص را سرعت بخشیده و پیشرفت شما را در آن حوزه سریعتر می کنند.

چرا باید استعداد خود را بشناسیم؟

خب  در قسمت قبل با تعریف استعداد آشنا شدیم و حالا می خواهیم به این سوال بپردازیم که چرا باید استعداد خود را بشناسیم؟

استعداد ها در حیطه های مختلفی از زندگی ما اثر گذار هستند. دو تا از مهم ترین حوزه ها در این زمینه انتخاب رشته و انتخاب شغل هستند. اما اثر گذاری استعدادهای ما به این دو حیطه محدود نمی شود. معمولا اوغات فراقت ما را استعدادهای ما پر می کنند. ممکن است این استعدادها حتی برخی ارتباطات ما در حوزه های مختلف با آدم هایی با همان استعدادها و علایق را شکل بدهند. بیایید کمی بیشتر در این زمینه بررسی کنیم.

کودکی

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم فرزندان بزرگترین سرمایه های زندگی هر پدر و مادری هستند. آنها تمام تلاش خود را می کنند تا فرزندانشان به انسان های موفقی تبدیل شوند و به اصطلاح خوشبخت شوند.

به همین دلیل بسیاری از والدین در همان سنین کودکی با فرستادن کودک به کلاس های متعدد سعی می کنند استعداد او را کشف کنند. آنها این کار را با آزمون و خطا و صرف هزینه زیاد انجام می دهند. با دیدن کوچکترین نشانه ای از علاقه یا توانایی کودک در زمینه ای خاص او را تشویق می کنند تا آن مسیر را ادامه دهد.

کودکانی که استعداد آنها کشف می شود، تشویق و تحسین بیشتری دریافت می کنند. آنها اعتماد به نفس بیشتری دارند و مسیر زندگی خود را هدفمندتر دنبال می کنند.

شناخت استعداد در کوردکی
تحصیل

سالهای مدرسه، سالهایی مملو از بی هدفی برای بسیاری از محصلان و یا هدف گذاری اشتباه برای برخی دیگر است. تنها تعداد کمی از دانش آموزان استعداد های خود را شناخته و مطابق با آنها پیش می روند. چرا که در سیستم آموزشی ما متاسفانه معمولا کسی که در سالهای دبستان در ریاضی و علوم و در سالهای بعدی در دروسی مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و یا زیست خوب است، با استعداد محسوب می شود. در واقع با استعداد بودن در مدارس ما به هوش منطقی- ریاضی از هوش های چندگانه گاردنر محدود می شود. و در این بین مهم نیست که آن دانش آموزی که در ریاضی ممکن است حتی نمره قبولی نگیرد خیلی خوب انشا می نویسد و استعداد نویسندگی دارد. یا آن دیگری خوب صحبت می کند و هوش کلامی بالایی دارد.

معمولا کسانی که هوش منطقی- ریاضی خوبی ندارند از سوی این سیستم آموزشی بی استعداد و خنگ لقب داده شده و اعتماد به نفسشان پایین می آید و استعدادهای دیگر آنها سرکوب می شود.

انتخاب رشته

اگر هنوز هم می پرسید چرا باید استعداد خود را بشناسیم توجه شما را به شیوه انتخاب رشته در دانش آموزان متوسطه جلب می کنم.

در سالهای متوسطه که دانش آموزان باید انتخاب رشته کنند فرض اصلی خانواده ها و سیستم آموزشی این است که هر کسی که نمرات خوبی می گیرد و با هوش است باید به رشته ریاضی برود، آنهایی که در حفظیات خوب هستند بروند تجربی و مابقی گروه علوم انسانی را انتخاب کنند. کسانی هم که به گفته آنها استعداد درس خواندن ندارند به هنرستان یا کار و دانش بروند.

در این بین هیج اهمیتی ندارد که آیا آن کسی که به زور به رشته ریاضی رفته علاقه ای به اینکه در این حوزه تحصیل کند یا نه؟ یا آن که با آرزوی پزشک شدن به رشته تجربی فرستاده شده آیا اساسا می خواهد در این زمینه تحصیلی و شغلی فعالیت کند؟ اینکه او خیلی خوب می نویسد و می تواند شاعر، نویسنده، ویراستار یا حتی یک ادیب بزرگ شود هیچ اهمیتی ندارد. نتیجه چه می شود؟

کنکور

نتیجه این می شود که میلیون ها داوطلب هر سال بر سر کرسی های دانشگاه در رشته هایی رقابت می کنند که به آن علاقه یا در آن استعدادی ندارند. آنها تنها کنکور می دهند که خواسته هایی که به آنها دیکته شده را بر آورده کنند. همه می دانیم که رقابت در همه گروه ها ریاضی، تجربی، انسانی و هنر تنها به چند رشته به اصطلاح تاپ آن گروهها محدود می شود. تجربی ها  می خواند پزشک، دندان پزشک یا داروساز شوند. ریاضی ها می خواهند مهندس برق، کامپیوتر، عمران و … شوند. و داوطلبان انسانی هم وکیل یا روانشناس. آن هم با کنکوری که ملاک سنجش آن تنها مهارت تست زنی و سنجش حفظیات است!

شغل

فکر کنم تا همین جای بحث هم متوجه شده باشید چرا باید استعدادهای خود را بشناسیم. اما بگذارید درباره شغل هم صحبت کنیم.

بسیاری از افراد از شغلی که دارند راضی نیستند. آنها همواره غر می زنند و از مشکلات و سختی های کارشان می نالند و ناراضی هستند. حتی ممکن است خود شما یکی از این افراد باشید. علت این امر همه مسیر کودکی، مدرسه و انتخاب رشته، کنکور  و دانشگاهی است که تا اینجا درباره آن صحبت کردیم.

شغل هر فرد یکی از مهم ترین بخش های زندگی او می باشد. چرا که بخش زیادی از وقت روزانه خود را برای سالها در آن سپری می کند. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که این زمان را در شغلی سپری کنیم که در آن استعداد و به آن علاقه داریم.

بسیاری از ما افرادی را می شناسیم که شغل خوب، درآمد بالا و امکانات رفاهی ای دارند که آرزوی بسیاری از افراد است. اما به هیچ وجه از آن راضی نیستند. آنها حس می کنند انگار چیزی درست نیست و در جای اشتباهی قرار گرفته اند.

خدمات استعدادیابی نیکارو

ما در نیکارو تلاش کرده ایم برای تمامی گروه های سنی کودک، نوجوان و بزرگسالان مجموعه ای از بهترین  و بروز ترین بسته های استعدادیابی را فراهم کنیم. هدف ما این است تا افراد با شناخت بهتر خود و استعداد هایشان، مهارت هایی را یاد بگیرند که مطابق علایق و استعداد آنها بوده و بتواند به آنها برای رسیدن به موفقیت کمک کند.

برای آشنایی با خدمات استعدادیابی نیکارو همین الان روی دکمه زیر کلیک کنید:

چرا باید استعداد خود را بشناسیم؟ | نتیجه گیری

اینکه چرا باید استعداد خود را بشناسیم شاید حالا برای شما واضح شده باشد. شناخت استعداد ها موجب می شود شما از همان ابتدای کودکی در مسیری پیش بروید که مطابق میل و توانایی های شماست. شناخت استعداد ها انتخاب های غلط شما در زمینه های مهم زندگی نظیر انتخاب رشته و شغل کاهش می دهد و در نتیجه از خسارات احتمالی جلوگیری می کند. و در نهایت رضایت از زندگی در ابعاد مختلفی در شما بالا می برد.

توجه کنید هر چقدر که این کشف استعداد در سن پایین تری انجام شود طبیعتا سود بیشتر و هزینه کمتری برای فرد دارد. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصین به استعدادیابی در سنین کودکی تاکید می کنند. اما این به معنی آن نیست که در سنین بزرگسالی این کار بی فایده است. هر وقت احساس کردید که در مسیری قرار دارید که به ان تعلق ندارید بهتر است سعی کنید استعداد های خود را کشف کرده و پرورش دهید.

 سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم پاسخی برای این سوال که چرا باید استعداد خود را بسناسیم؟ به شما ارائه کنیم. درباره نقش استعدادها در مسیر زندگی و شکل گیری آینده فرد و در نهایت رضایت او از زندگی صحبت کردیم. و تلاش کردیم بدانید چرا استعدادیابی کودکان در سنین پایین اهمیت دارد. اگر دوست بیشتر درباره کشف استعداد بدانید و یا علاقه دارید با تست های استعدادیابی بیشتر آشنا شوید لطفا مطالبی که ما در این زمینه ها تهیه کرده ایم را مطالعه کنید.

لینک مرتبط:

آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.