campain
پیش نیازهای کارگردان حرفه ای شدن چیست ؟

پیش نیازهای کارگردان حرفه ای شدن چیست ؟

ما در این مقاله سعی داریم به بررسی پیش نیازهای کارگردان حرفه ای شدن بپردازیم. تا شما به عنوان یک هنرجو بدانید تا قبل از ورود به این حرفه یا ثبت نام کلاس های آموزشی دقیقا باید چه چیزی را بدانید و از کجا شروع کنید.

خب در ابتدا به دانش و هنرهایی که بهتر است شما بدانید خواهیم پرداخت و در مقاله ای دیگر به شما خواهیم گفت در کلاس های کارگردانی چه میگذرد و آینده شما در این رشته چه میشود.

ما در این مقاله سعی کرده ایم به پای صحبت های یکی از اساتید خوب در مشهد بنشینیم و از تجریبات ایشان استفاده کنیم . پس این تنها یک مقاله نیست یک کلاس درس است. تاانتها با ما همراه باشید.

پیش نیازهای کارگردان حرفه ای شدن چیست ؟

برای شروع کلاس شما نیاز نیست اطلاعات دقیقی از هنری داشته باشید. اما برای اینکه بهتر بتوانید موضوعات را درک کنید و رشد بهتری در مسیر آموزش داشته باشید از یک مثل آموزشی فراموش نکنید . این مثل به شما در روند بهتر آموزش کمک شایانی خواهد کرد.

مثلت فیلم نامه , تدوین , بازیگری

پیش نیازهای کارگردان حرفه ای شدن چیست ؟

شما به عنوان یک کارگردان بهتر است بدانید که فیلمنامه چیست و چگونه فرایند خود را تکمیل میکند و به دست یک فیلم ساز میرسد. همچنین شما در نقش کسی که قرار است از او بازیگری بگیرید باید بازی کنید و این توانمندی را در خود تقویت کنید. شما نمیتوانید عملی را از بازیگر خود بخواهید که خود قادر به بازآفرینی آن نبوده اید. این عمل باعث میشود که بازیگر بهتر درک کند که دقیقا چه چیزی مد نظر شماست و شما هم بتوانید راحت تر منظورتان را بیان کنید . این کار به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کرده و شما را در جایگاه یک کارگردان تا حد قابل قبولی ارتقاء میدهد. در همین راستا کارگردان نیاز دارد هدف خود از به نمایش گذاشتن صحنه های مختلف را پشت سرهم به تدوینگر بیان کند و به او بگوید که دقیقا نیاز دارد از چه صحنه هایی کات برداشت و چه صحنه هایی کات زده شود. بر این اساس نیاز به علم تدوین نیز برای یک کارگردان توضیه میشود.

فراموش نکنید که شما بدون نیاز به این مهارت ها میتوانید وارد کلاس های کارگردانی شوید. اما بینش کافی برای بلند مدت را به دست نخواهید آورد. بنا به صحبتی که با اقای علیرضا موسی زاده داشتیم , نظر ایشان این بود که هرچه هنرجو به این مثلث هنری نزدیک تر باشد حتی آموزش گیری او برای پذیرش کارگردانی بهتر خواهد بود.

خب پس از درک اینکه بهتر است چه چیزهایی بدانیم باید به سراغ این برویم که هدف شم از کارگردانی چیست؟ آیا شما برای اصلاح جامعه آموزش خود را شروع کرده اید, هدف ثروت دارید یا دوست دارید معروف شوید ؟ و روزی به شهرت زیادی رسیده و حسابی پول پارو کنید ..!!

هدفتان از کارگردانی را مشخص کنید

یکی دیگر از پیش نیازهای کارگردان حرفه ای شدن این است که شما دقیقا بدانید کجا هستید؟ چرا هستید و از این آموزش چه میخواهید .

شما باید بدانید که اگر بر اساس علاقه و بدون هیچ استعدادی وارد این حرفه شوید به زودی سرخورده شده و هیچ پیشرفتی را نخواهید داشت. البته فراموش نکنید که برعکس این مورد نیز صادق است. یعنی اگر تنها و تنها با داشتن استعداد و تشویق دیگران وارد این هنر شده و هیچ شور و اشتیاقی از خود برای اداکه کار نشان ندهید , هیچ موفقیتی در بلند مدت برای شما میسر نخواهدشد.

البته در تمامی موارد همیشه استثناء هایی وجود دارد و این باعث میشود که هیچ قالب کلی برای آموزش هنر وجودنداشته باشد. اما عموما افرادی که با نیت هایی متفاوت از آنچه در بالاتر گفته شد به سراغ آموزش میایند بعد از مدتی از کار خسته شده و آموزش را رها میکنند.

مثلا شما به عنوان یک کارگردان بهتر است بدانید که برای به نمایش کشیدن بخش هایی از جامعه پا به این عرصه گذاشته و هدف نهایی شما اصلاح اموری است که آزارتان میدهد و در تلاش هستید تااین امور را به نحو هنری و در قالب تصویر به چشم عموم برسانید.

همچینن شما به عنوان یک کارگردان بهتر است اصول اخلاقی را نیز در پیش دانش خود رعایت کنید. ما در مقاله ای به این اصول پرداخته ایم.

لینک های مرتبط :

بهترین کلاس کارگردانی مشهد
اصول اخلاقی در کارگردانی چیست ؟
سرفصل های آموزشی در کلاس کارگردانی
بهترین کلاس کارگردانی مشهد
معرفی بهترین کلاس بازیگری تهران
معرفی کلاس فیلم نامه نویسی تهران
معرفی بهترین کلاس تدوین فیلم
معرفی بهترین کلاس نقد فیلم در تهران

 

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.