نظام وکالت

نظام وکالت

بسیاری از مردم وقتی نام وکیل را می شنونند تصور می کنند که وکیل فقط برای کسانی نیاز است که کار جرمی را مرتکب شده باشند. در حالی که سخت در اشتباهند زیرا امروزه کسانی که پروژه های کاری خود را در زمینه های فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی و … آغاز می کنند یا هنگامی که قراردادهای مالی را امضا می کنند یا درگیر اختلافات خانوادگی هستند یا گرفتار کلاهبرداری شده اند نیاز به وکیل دارند. به طور کلی وکالت عقدی است که شخصی، شخص دیگر را برای انجام کاری نایب خود قرار می دهد که این کار را وکیل برعهده می گیرد و وکیل و موکل در برابر همدیگر تکلیف و مسئولیت هایی را خواهند داشت. همچنین عقد وکالت در لغت به معنی واگذار کردن می باشد. در این مطلب می خواهیم شما را با نظام وکالت و انواع آن آشنا کنیم با ما همراه باشید و این نکات مهم را مطالعه کنید.

وکالت چیست؟

وکالت در فقه و حقوق همان عقدی جایز است که یکی از دو طرف، دیگری را به عنوان نایب خود قرار می دهد. به طور کلی کسی که وکالت می دهد را موکل و کسی که وکالت می گیرد را وکیل می گویند. معنی دیگر وکالتاین است که فردی، به فرد دیگر تکیه و اعتماد می کند که این وکالت در بین افراد نقش مهمی دارد. همچنین می توان گفت که با انعقاد عقد وکالت می توان حق  و حقوق خود را از طریق وکیل از طرف مقابل دریافت کرد.

انواع وکالت

به طور کلی وکالت انواع مختلفی دارد که ما در این مطلب شما را با انواع وکالت آشنا خواهیم کرد.

1. وکالت مطلق

وکالت مطلق به معنی این است که فردی را برای انجام همه امور وکیل خود می کند. منظور از این همه امور، امور اداری، مالی و … موکل است که می تواند اعم از خرید و فروش و پرداخت هزینه خانواده و … برعهده وکیل باشد و در این مواقع وکیل از موکل اجازه نمی گیرد.

2. وکالت مقید

در وکالت مقید مورد وکالت مشخص است و وکیل می تواند در همان موارد کارش را انجام دهد که از جمله موارد می تواند خرید ماشین و یا فروش آن باشد.

3. وکالت تعیینی

وکالت تعیینی که از انواع وکالت می باشد به این صورت است که هر یک از افرادی که دعوا کرده اند می توانند برای دفاع از خودشان به دادگستری مراجعه نمایند و قرار داد را با وکیل ببندند. وکیل دادگستری فردی است که علاوه بر تحصیلات حقوقی، پروانه وکالت از قوه قضاییه نیز دارد.

نظام وکالت

4. وکالت اتفاقی

وکالت اتفاقی این است که شخصی اطلاعات کافی از وکالت را دارد اما دارای پروانه دائم وکالت نمی باشد در واقع این افراد شغلشان وکالت نیست. زمانی که کانون وکلا مجوزی را برای این افراد صادر می کند می توانند هر سال سه بار برای بستگانشان وکالت انجام دهند. کانون وکلا برای دادن مجوز به چنین افرادی از آن ها مصاحبه عملی می کند اگر آن ها از وکالت چیزی ندانند کانون وکلا می تواند برای آن ها مجوز صادر نکند.

5. وکالت تسخیری

وکالت تسخیری همان وکالت انتخابی است. این وکالت از طرف دادگاه برای کارهای کیفری برای دفاع از حق و حقوق متهم به وکیل های دادگستری ارسال می شود. به طور کلی وکیل تسخیری اختیاراتی همانند وکیل تعیینی دارد و تنها فرقی که با هم دارند در این است که مرجع تعیین کننده ها متفاوت است. بعضی از کارهای کیفری مانند حبس ابد و … به دلیل پایین بودن سطح معلومات حقوقی متهم، باید در دادگاه وکیل اجباری داشته باشد. به همین دلیل اگر فرد تمایلی نداشته باشد وکیلی را انتخاب کند خود دادگاه به اجبار برای او وکیل تسخیری می گیرد. در برخی دیگر از جرم ها مانند زنا و لواط می تواند وکیل نداشته باشد.

یک شخص زمانی که به دلیل مشکلات مالی و یا نداشتن اطلاعات کافی نتواند برای دفاع از حق خود وکیلی را معین کند، می تواند از دادگاه تقاضای وکیل کند. اگر دادگاه نیز متوجه شود که این فرد نمی تواند هزینه این وکالت را پرداخت کند می تواند از بودجه دادگستری برای متهم، وکیلی تسخیر کند. نکته مهم در این مسئله این است که وقتی دادگاه برای متهم، وکیلی را انتخاب کرد متهم نمی تواند آن را عوض کند مگر اینکه از راست گویی وکیل ترس داشته باشد، در این مواقع مواردی در قانون بیان شده است که وکیل تسخیری از خویشاوندان مانند همسر و یا فرزند او باشد. همچنین اگر وکیل نخواهد به صورت رایگان وکالت کند، دادگاه باید حق الزحمه او را پرداخت می کند.

6. وکالت معاضدتی

وکالت معاضدتی از انواع وکالت می باشد که بیشتر در مواردی مانند وراثت، تقسیم ارث و طلاق و ازدواج انجام می شود. در این هنگام دادگاه شرایط افراد را بررسی کرده و اگر متوجه شد که واقعا فرد توان پرداخت آن را ندارد به کانون وکلا معرفی می کند.  وظیفه وکیل معاضدتی این است که  قرارداد حق ‌الوکاله را با موکل خود تنظیم کند و قرارداد را به واحد معاضدت  قضایی در کانون وکلا بفرستد و هنگامی که دعوا تمام شد باید یک پنجم حق الوکاله را به صندوق کانون وکلا بدهد.

7. وکالت تبرعی

وکالت تبرعی همان وکالت رایگان می باشد و بدون اجرت صورت می گیرد. وکیلی که وکالت فردی را به صورت تبرعی قبول می کند هیچ گونه حق الوکاله ای را دریافت نمی کند و برساس آن تمبر مالیاتی الصاق و ابطال می کند.

 حدود وکالت

در حدود وکالت، وکیل نمی تواند کاری را که خارج از حدود وکالت است انجام دهد. در صورتی که وکالت به طور مطلق داده شود و قیدی در آن بیان نشده باشد، به اداره اموال مربوط می شود.

 مورد وکالت

مورد وکالت را می توان به سه صورت زیر بیان کرد:

  • مورد وکالت نباید به صورتی باشد که ضرورت قانون مباشرت شخص اصیل توجه کند. به عنوان مثال مورد وکالت در سوگند
  • مورد وکالت دوم به این صورت است که باید معلوم باشد. به همین دلیل هنگامی که به شکل مطلق درآمد محدود به امور اداری می شود.
  • مورد دیگر وکالت می تواند حقوقی یا مادی باشد. به عنوان مثال مورد وکالت در عقد نکاح یک مسئله حقوقی است و وکالت در پرداخت مالیات جز امور مادی است. به طور کلی وکالت در تمام امور صورت می گیرد مگر اینکه مباشرت اصیل به ‌طور قانونی نیاز باشد.

وکالت در توکیل

هنگامی که یک وکیل، وکالتی را برعهده گرفته است آن را به فرد دیگری واگذار کند، نیاز به تصریح دارد. در غیر این صورت شخص ثالث در برابر موکل باید خسارتی را پرداخت کند. زمانی که چند وکیل انتخاب شده باشد یا همه با هم وکالت می کنند و یا به صورت مستقل وکالت را انجام می دهند.

تعهدات موکل

موکل باید همه تعهداتی که وکیل اعلام کرده است را انجام دهد. همچنین باید همه هزینه هایی را که برای وکالت انجام داده است را پرداخت کند مگر اینکه در عقد وکالت طور دیگری نوشته شود.

تعهدات وکیل

زمانی که وکیل مقصر خسارتی شود مسئول جبران این خسارت است. وکیل باید در اقدامات خود مصلحت موکل را رعایت کند و از اختیارات داده شده تجاوز ننماید. هنگامی که برای انجام کاری دو یا چند وکیل تعیین شده باشد نمی توان بدون دیگری کاری را انجام داد و اگر وکالت در توکیل  نداشته باشد نمی تواند انجام کار را به دیگری واگذار کند.

لینک مرتبط :

آپارات نیکارو
نظام پزشکی
نظام مهندسی رشته عمران (سه گرایش محاسبه، نظارت، اجرا)

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تاثیرگذار ترین هدیه ای که میتونی به فرزندت بدی
اینجاست