campain
کلاس مکالمه زبان در مشهد

کلاس مکالمه زبان

در این مقاله می‌خواهیم به موضوع مکالمه زبان بپردازیم. تا انتها همراه ما باشید. همه ما دوست داریم بدانیم به چه روش هایی می‌توان به زبان انگلیسی صحبت کرد. برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی، بهترین روش صحبت کردن با هم صحبت انگلیسی زبان است، اما برای بعضی از ما یک مانع بزرگ وجود دارد و آن نداشتن فردی است که به زبان انگلیسی با ما مکالکه کند. بسیاری از افراد شرایط آن را ندارند. پس راه حل چیست؟ در ادامه به بیان تکنیک هایی برای یادگیری مکالمه زبان می‌پردازیم.

چرا مکالمه به زبان انگلیسی سخت است؟

خیلی از اوقات ما بسیاری از کلمات را بلدیم و بارها تکرار کردیم، با اصول گرامری زبان آشنایی داریم، حتی اعتماد به نفس خوبی داریم، با این حال نمی‌توانیم به انگلیسی صحبت کنیم. احتمالا در ذهن خود می‌دانید که چه حرفی برای گفتن دارید، اما لغات مورد نظر در دهانتان نمی‌چرخد. در ادامه بررسی می‌کنیم که چرا این مهارتِ به ظاهر آسان، این‌قدر مشکل ایجاد می‌کند؟ و سپس تکنیک هایی برای یادگیری مکالمه زبان ارائه می‌دهیم.

یادگیری زبان انگلیسی از دو بخش ورودی و خروجی تشکیل شده. ورودی یعنی گوش‌ دادن و خواندن. به عبارتی همه‌ی اطلاعاتی که به زبان انگلیسی جذب می‌کنید، ورودی است. خروجی یعنی نوشتن و صحبت‌کردن. بخش خروجی معمولا برای افراد سخت‌تر است و مکالمه زبان هم در این بخش قرار می‌گیرد.

3 دلیل سخت بودن مکالمه زبان انگلیسی

وقتی نوبت به مکالمه زبان می‌رسد و برای برخی افراد نوبت به نوشتن، قفل‌کردن ذهن باعث کندی در صحبت‌کردن می‌شود. شما می‌دانید که می‌خواهید درباره چه موضوعی صحبت کنید یا آن را بنویسید، اما بیان کردن آن دشوار است.

1. نداشتن ورودی کافی

وقتی که در جایی هستید که به زبان انگلیسی خیلی صحبت نمی‌شود و شما می‌خواهید مکالمه‌ی انگلیسی یاد بگیرید، ممکن است دریافت ورودی واقعی به زبان انگلیسی سخت باشد. پس چطور می‌توانیم تقریبا مانند یک انگلیسی‌زبان صحبت کنیم؟

کتاب‌های درسی و سایر منابع آموزش زبان انگلیسی، برای کسانی که زبان اول‌شان انگلیسی نیست، کاری می‌کنند که مکالمه زبان انگلیسی ساده‌تر و روان‌تر به‌نظر آید. در این منابع، اصطلاحات،‌ زبان روزمره، لهجه، سرعت زیاد مکالمه و نکات غلط گرامری حذف می‌شوند، تا درک آسان‌تری از زبان انگلیسی برای شما ایجاد شود.

قبل از اینکه تمرین مکالمه را شروع کنید، باید تمرین درک زبان انگلیسی واقعی را شروع کنید. خوشبختانه، FluentU برای همین هدف ساخته شده. FluentU ویدئوهای واقعی مانند مصاحبه، مکالمه، برنامه‌های خبری و سخرانی‌های انگیزشی درست می‌کند و آنها را به درس‌های زبان به صورت شخصی‌سازی‌شده در اختیارتان قرار می‌دهد. کافی است شما فقط راحت بنشینید و ویدئو را به همراه زیرنویس آن نگاه کنید.

همچنین شما می‌توانید از ابزار یادگیری تعاملی مانند فلش‌کارت‌ها و لیست‌های لغت استفاده کنید. همه چیز شخصی‌شده تا با سبک یادگیری و سطح دانش زبان انگلیسیِ شما هماهنگ باشد. سطح دانش زبان انلگیسیِ شما از روی ویدئوهایی که تماشا کرده‌اید، تعیین می‌شود. این برنامه برای تمرین مکالمه زبان انگلیسی بسیار مناسب است.

2. تمرین ناکافی مهارت صحبت کردن یا Speaking

شاید شما کمتر مکالمه تمرین می‌کنید و ترجیح می‌دهید موقع صحبت‌کردن، بیشتر ساکت باشید و گوش بدهید. دلیلش شاید این است که به‌اندازه‌ی کافی برای صحبت‌کردن اعتماد‌ به‌ نفس ندارید. یا شاید به این دلیل است که در خانه یا در کلاس زبان انگلیسی بیشتر زمان یادگیری شما برای خواندن، نوشتن و شنیدن صرف می‌شود. اگر یک همراه مکالمه‌ی خوب نداشته باشید، یا اینکه در یک کشور انگلیسی زبان زندگی نکنید، تمرین‌کردن مکالمه زبان انگلیسی ممکن است خیلی سخت باشد.

برای همین است که عموما، این نوع از خروجی کمتر از همه تمرین می‌شود. ممکن است فکر کنید مکالمه با افراد خیلی آسان باشد، ولی بیشتر مواقع این‌طور نیست.

3. استرس و نداشتن اعتماد به نفس

خوب، حالا در جمعی قرار گرفته‌اید که همه به زبان انگلیسی حرف می‌زنند. به حرف‌های آنها گوش می‌دهید، می‌فهمید چه می‌گویند و دوست دارید با آنها وارد مکالمه شوید.

ولی وقتی باید صحبت‌کردن را شروع کنید، آن‌قدر عصبی می‌شوید که کف دست‌تان عرق می‌کند. اگر کلمه‌ای را اشتباه بگویید یا غلط داشته باشید مردم چه فکری می‌کنند؟ اگر حرف شما را نفهمند چه؟ اگر باعث شوید مکالمه‌ای که تا قبل از این برای افراد خوشایند بود سرد شود، چه می‌شود؟

همه‌ی اینها نکات معمول و قابل درکی هستند که باعث می‌شوند موقع صحبت‌کردن نگران شوید. این موضوع باعث می‌شود مکالمه زبان، سخت‌ترین بخش زبان‌آموزی باشد. پس ناراحت این مسئله نباشید، کاملا طبیعی است. کارهای زیادی هست که می‌توانید برای غلبه به این مشکل انجام دهید.

15 روش برای یادگیری آسان مکالمه زبان

همانطور که در ابتدا گفتیم، بهترین راه برای تقویت مکالمه زبان، صحبت کردن با یک فرد انگلیسی زبان است. با این حال در بسیاری از موارد چنین امکانی وجود ندارد. پس راه حل چیست؟ چگونه می­‌توانید بدون همراهی و کمک شخص دیگری مکالمه زبان انگلیسی خود را تقویت کنید؟

در ادامه 15 روش مؤثر و کاربردی برای مکالمه زبان به شما آموزش می‌دهیم.

1. یادگیری مکالمه زبان به کمک تکنولوژی

پیشرفت فناوری باعث شده زندگی ما آسان‌تر شود. کارها، مخصوصا یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از فناوری، کارآمدتر انجام می‌شوند. مطمئنا می‌توانید بدون استفاده از فناوری هر کدام از جنبه‌های زبان را تمرین کنید (خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و شنیدن). ولی رایانه، تلویزیون، گوشی هوشمند و تبلت به ما کمک می‌کنند تمرین یادگیری را سرعت ببخشیم و کارها را سریع‌تر و مؤثرتر انجام بدهیم. حال چگونه می‌توانید برای تمرین مکالمه زبان انگلیسی از فناوری کمک بگیرید؟

وقتی از گوگل استفاده می‌کنید، از گزینه‌ی «صحبت‌کردن» استفاده کنید. اگر به همراه دستگاه خود میکروفون دارید، مثلا گوشی هوشمند یا کامپیوتر، خیلی راحت می‌توانید از این مورد استفاده کنید. ببینید که گوگل حرف شما را متوجه می‌شود و کلمات درست را سر جای خود می‌نویسد یا نه.

کسی را پیدا کنید که با او به‌صورت آنلاین انگلیسی صجبت کنید، وبسایت‌هایی مانند My Language Exchange برای این کار مناسب هستند. در skype با دوستان و اعضایی از خانواده که می‌توانند انگلیسی صحبت کنند، مکالمه کنید. با استفاده از برنامه‌های پیام‌رسان مانند WhatsApp چت کنید، و پیام‌های صوتی کوتاهی را برای دوستان به انگلیسی ضبط کنید.

2. استفاده از وبسایت Verbling Community

وبسایت Verbling Community چند گروه چت با اندازه‌های متفاوت است. اندازه‌ی گروه‌ها به این بستگی دارد که سازنده‌ی گروه اجازه‌ی حضور چند عضو را بدهد. سازنده‌ی گروه همچنین می‌تواند سطح توانایی‌ها را تعیین کند؛ به این معنی که افراد می‌توانند گروه‌هایی به‌وجود بیاورند که برای نیازهای زبانی خودشان مناسب است. می‌توانند انتخاب کنند که دوست دارند با دو زبان‌آموز پیشرفته یا چهار زبان‌آموز مبتدی صحبت کنند.

می‌توانید از این وبسایت به‌طور رایگان برای صحبت با انگلیسی‌زبانان یا با زبان‌آموزان انگلیسی صحبت کنید. افراد اشتباهات شما را درست می‌کنند و کسی قضاوت منفی در مورد اشتباهات شما ندارد. همه زبان‌آموز هستند و شما را درک می‌کنند.

موضوع بحث‌ها کاملا آزاد هستند؛ در مورد هر موضوعی که می‌خواهید، می‌توانید حرف بزنید. سازنده‌ی گروه نیز می‌تواند موضوع بحث را انتخاب کند.

معمولا همه با سلام و احوال‌پرسی شروع می‌کنند، برای همین، این بخش از مکالمه‌ی انگلیسی خیلی برای‌تان آسان خواهد شد. احوال‌پرسی‌کردن با مردم به زبان انگلیسی برای‌تان مثل آب خوردن می‌شود!

به مرور زمان که بیشتر و بیشتر حرف می‌زنید (بدون اینکه از اشتباهات خود خجالت بکشید)، می‌بینید که مکالمه زبان انگلیسی شما خیلی پیشرفت کرده. پیشرفت در مکالمه، یعنی اینکه آماده هستید به مرحله‌ی بعدی بروید و مکالمات پیشرفته‌تری را شروع کنید.

3. دانلود برنامه Hello Talk

Hello Talk یک برنامه‌ی متن-محور است که با استفاده از فرمت پیام‌رسانی، مکالمه زبان انگلیسی را به شما می‌آموزد. در این برنامه، شما با انگلیسی‌زبانانی آشنا می‌شوید که می‌توانید با آنها بر اساس توانایی‌های خود مکالمه داشته باشید.

هر زبانی را می‌توانید برای این برنامه انتخاب کنید. خوشبختانه بیشتر افراد مثل شما این برنامه را برای تمرین زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. بنابراین تعداد زیادی از افراد هستند که می‌توانید با آنها تمرین کنید. ولی اگر خواستید فقط صحبت‌کردن انگلیسی را تمرین کنید، این برنامه چطور می‌تواند به شما کمک کند؟

یک گزینه‌ی فوق‌العاده روی کیبورد هست که به شما اجازه می‌دهد پیام‌های صوتی برای دیگران بفرستید. آنها هم می‌توانند با پیغام صوتی به شما پاسخ دهند، اما اگر طرف مقابل پاسخ را به صورت صوتی ارسال نکرد، خود برنامه می‌تواند این پیام‌ها را برای شما بخواند. صدای برنامه خیلی واضح است و می‌تواند در تلفظ کلمات به شما کمک کند.

4. دانلود برنامه WordReference Dictionary

WordReference ابزاری مناسب برای زبان‌آموزان است. این برنامه فراتر از یک فرهنگ لغت است و فایده‌های دیگری هم دارد. برای مثال هر جا بروید با شما می‌آید. دیگر لازم نیست یک کتاب سنگین را با خود حمل کنید و ساعت‌ها وقت بگذارید تا به دنبال کلمات بگردید. WordReference از سایر برنامه‌های مشابه بهتر عمل می‌کند، چون دو ویژگی دارد که به شما مجال تمرین مکالمه می‌دهد:

اول اینکه این برنامه لغت‌ها را برای شما می‌خواند. این امکان به تلفظ شما خیلی کمک می‌کند، اما برای استفاده‌ی بهتر از این ابزار در جهت تقویت مهارت مکالمه‌، باید کلمه را دقیقا مانند تلفظ برنامه تکرار کنید. می‌توانید لهجه‌ی بریتانیایی یا آمریکایی را برای برنامه انتخاب کنید.

امکان دوم این است که می‌توانید به آسانی لغات را جست‌وجو کنید و ببینید که در یک متن چطور از این کلمات استفاده می‌شود. هر زمانی که به دنبال کلمه‌ای می‌گردید، برنامه هم معنی آن کلمه و هم یک جمله به عنوان نمونه به شما نمایش می‌دهد. این مثال فقط یک جمله اولیه نیست، بلکه جمله‌های واقعی از تمام جهان است که به شما نشان می‌دهد، این کلمه چطور مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب هرگز در مورد استفاده‌ی درست از کلمه شک نمی‌کنید.

به‌علاوه، اتاق‌های گفت‌وگویی هستند که در آن زبان‌آموزان می‌توانند سؤالات خود را از هرکسی در دنیا بپرسند و افراد پاسخ آنها را می‌دهد! می‌توانید به این اتاق‌های گفت‌وگو سر بزنید تا توضیحات انگلیسی‌زبانان در مورد استفاده از کلمات انگلیسی را بخوانید. این امکان به شما کمک می‌کند، زمینه‌های فرهنگی در استفاده از کلمات را متوجه شوید.

همه‌ی این امکانات برای تمرین صحبت‌کردن بسیار مناسب هستند چون می‌توانید جمله را بلند برای خودتان تکرار کنید یا می‌توانید زمانی را به یاد آورید که این جمله در جایی استفاده شده و شما متوجه نشدید که چرا این کلمه به کار رفته.

5. فکر کردن به زبان انگلیسی

یکی از مشکلات عمده­‌ای که بسیاری از افراد در انگلیسی صحبت کردن با آن مواجه هستند، خود زبان انگلیسی نیست، بلکه چگونگی فکر کردن به این زبان است.

اگر شما ابتدا به زبان مادری خود فکر کنید و سپس به انگلیسی صحبت کنید، همواره مجبور خواهید بود یک زبان­ را به زبان دیگر ترجمه کنید و این کار آسانی نیست، چرا که حتی افرادی که به دو یا چند زبان مسلط هستند، برای صحبت از یک زبان به زبان دیگر با مشکل مواجه می­‌شوند. بنابراین راه حل فکر کردن به زبان انگلیسی است.

این کار را می­توانید هرجا که هستید و در هر زمانی انجام دهید. سعی کنید به مسائل روزانه خود به انگلیسی فکر کنید، یا به طور مثال، هنگامی که در رستوران نشسته‌اید و می­‌خواهید سفارش غذا بدهید، انگلیسی فکر کنید و از یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی برای پیدا کردن معنی لغات استفاده کنید. با استفاده از این روش شما هرگز مجبور نخواهید شد تا زبان مادری خود را به انگلیسی ترجمه کنید و پس از مدتی متوجه خواهید شد که وقتی به انگلیسی فکر می­کنید، صحبت کردن به زبان انگلیسی برای شما راحت­‌تر شده است.

6. صحبت کردن با خود به زبان انگلیسی

هنگامی که در منزل هستید یا در جایی تنها هستید می­توانید با صحبت کردن با خودتان مهارت اسپیکینگ خود را تقویت کنید. اگر در حال فکرکردن به مسائل‌تان به زبان انگلیسی هستید، سعی کنید افکار خود را با صدای بلند بیان کنید.

مطالب انگلیسی را با صدای بلند بخوانید. در شرایطی که کسی را برای اصلاح اشتباهات خود ندارید، فقط تمرین با صدای بلند صحبت کردن به انگلیسی به شما کمک می‌کند تا راحت تر به انگلیسی صحبت کنید.

7. تمرین مکالمه زبان با آینه

هر وقت که می­‌توانید، چند دقیقه از روز را جلوی آینه بایستید و به انگلیسی صحبت کنید. یک موضوع را انتخاب کنید، ۲ یا ۳ دقیقه زمان بگیرید و فقط صحبت کنید.

نکته اصلی این تمرین این است که حین صحبت‌کردن، دهان، صورت و حرکات بدن خود را ببینید. این کار باعث می‌شود، احساس کنید در حال صحبت با شخص دیگری هستید.

بدون توقف، ۲ تا ۳ دقیقه صحبت کنید.

اگر روی لغتی که نمی‌­دانید گیر کردید، سعی کنید ایده خود را به شیوه دیگری بیان کنید و به دنبال چگونگی گفتن این کلمه بعد از پایان دو یا سه دقیقه باشید. این قطعاً به شما کمک می­‌کند تا دریابید که در چه نوع کلمات یا جملاتی مشکل دارید.

8. تمرکز روی مکالمه زبان به جای گرامر

هنگام صحبت کردن به انگلیسی چقدر توقف دارید؟ هرچه بیشتر توقف کنید، راحتی و اعتماد به نفس خود را هنگام صحبت کردن بیشتر از دست می­‌دهید.

هنگام انجام تمرین آینه تلاش کنید که تمام ۳ دقیقه را بدون توقف یا مکث بین کلمات، صحبت کنید. در این شرایط ممکن است جملات شما از نظر گرامری کاملا درست نباشند، اما نگران نباشید! چرا که اگر تمرکز شما به جای درست صحبت کردن بر روان صحبت کردن باشد، اسپیکینگ شما در عین حال که قابل فهم است، بهتر به نظر خواهد رسید است.

همچنان که گرامر و لغات را بیشتر یاد می­‌گیرید می­توانید در حین صحبت کردن این اشتباهات را کم کنید. عبارات انگلیسی که دارای تلفظ دشوار هستند (Tongue Twisters) را تکرار کنید

“Tongue Twisters” به جملاتی گفته می‌شود که بیانشان دشوار است و نمی­توان به سرعت آن­ها را بیان کرد. این جملات از عمد اینگونه طراحی می‌شوند و برای سرگرمی و بازی به کار می‌روند. برای نمونه جمله:

“The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday.”

را سعی کنید چند بار تکرار کنید. بازی‌های کلمه­‌ای از این دست به شما کمک می کنند، دهان و زبانتان برای بیان لغات به طور واضح و مشخص تمرین کند و حتی می­توانند در بهبود تلفظ لغات مؤثر باشند.

9. گوش دادن و تکرار

آیا برنامه­‌های تلوزیونی یا فیلم­های یوتیوببه زبان انگلیسی را می­‌بینید؟ از آن­ها برای تقویت مهارت اسپیکینگ خود استفاده کنید.

یک بخش کوتاه از برنامه تلوزیونی را انتخاب کرده و خط به خط آن را با خود تکرار کنید. سعی کنید تن صدا، سرعت و حتی لهجه را مطابقت دهید. مهم نیست که چند کلمه را از دست بدهید، مهم این است که به صحبت ادامه دهید. سعی کنید درست مثل مجریان انگلیسی زبان به نظر برسید.

10. توجه به استرس و تأکید کلمات

در زبان انگلیسی کلمات و جملات دارای تاکید (Stress) هستند، بنابراین هتگامی که به انگلیسی صحبت می­کنید نیاز است بر روی کلمات و صداهای مشخصی استرس یا تاکید قرار دهید، تا کلمات و جملات را با معانی متفاوت به کار ببرید.

هنگام گوش دادن به کسانی که انگلیسی زبان مادری‌شان است، توجه کنید در چه جاهایی استرس قرار می­‌دهند و سپس سعی کنید تا همان لغات را درست مثل آن­ها تکرار کنید. با این روش به تدریج یاد می­گیرید که تاکید یا استرس را در صحبت کردن خود به کار ببرید.

این تمرین نه تنها مهارت اسپیکینگ شما را تقویت خواهد کرد، بلکه به تقویت مهارت لیسنینگ شما نیز کمک خواهد کرد.

گاهی اوقات استرس گذاشتن روی یک حرف یا صدای اشتباه به طور کامل معنی آن واژه را تغییر می­دهد. برای مثال، واژه ADdress، با adDRESS، یکسان نیست. ADdress به مکان فیزیکی یا آدرس محل زندگی یک شخص اشاره دار، در حالی که adDRESS اشاره به سخنرانی رسمی برای گروهی از مردم دارد.

بنابراین یاد بگیرید تا تفاوت­ها را بشنوید!

11. گوش دادن به آهنگ انگلیسی

گوش کردن به آهنگ­های انگلیسی مورد علاقه‌­تان به شما کمک خواهد کرد که روان­تر صحبت کنید. این یک روش یادگیری امتحان شده­ و علمی است. به طور مثال موسیقی رپ، مانند آهنگ­های Taylor Swift و Jason Mraz، به عنوان منبعی نسبتا سخت برای تقویت هر چهار مهارت انگلیسی به شمار می­روند.

موسیقی رپ روشی بسیار خوب برای تقویت زبان انگلیسی است، چرا که شعر آن­ها مانند جملات معمولی هستند. هرچند که در این سبک از موسیقی از ریتم قوی­‌تر و سرعت بیشتری استفاده می­شود. ممکن است برخی از کلمات قابل فهم نباشند، اما اگر چند بار آهنگ­ها را گوش دهید، به تدریج به کل متن آهنگ مسلط خواهید شد.

12. یادگیری نقش های مختلف کلمات

هنگامی که واژه‌­های جدید را میخوانید، یادگیری نقش­‌های مختلف هر واژه، صحبت کردن به زبان انگلیسی را برای شما ساده­­‌تر می­کند. برای مثال وقتی واژه Write را یاد گرفتید، بهتر است شکل­های دیگر آن مانند، Wrote و Written را نیز یاد بگیرید.

دانستن نحوه استفاده درست از واژه­‌ها در جملات از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که سطح مهارت اسپیکینگ شما را بسیار ارتقاء می‌­بخشد و در حین صحبت دیگر نیاز نخواهید داشت برای پیدا کردن واژه مناسب مکث کنید.

13. یادگیری عبارت ها به جای واژه ها

یک ایده بهتر برای تقویت زبان انگلیسی یادگیری عبارات کلمه‌­ای است،نه فقط کلمات. ممکن است در اسپیکینگتان از یک واژه­ و گرامر آن درست استفاده کنید ولی در واقع ندانید شخصی که زبان مادریش انگلیسی است، چگونه از آن استفاده می­‌کند.

برای مثال؛ شما می­توانید بگویید “how do you feel today” اما یک انگلیسی زبان می­گوید “how’re you doing?” استفاده از عبارات و اصطلاحات برای برای طبیعی به نظر رسیدن اسپیکینگ شما مفید هستند.

14. آمادگی برای موقعیت های خاص

آیا زبان انگلیسی را به دلیل خاصی یاد می­گیرید؟ به عنوان مثال:

برای پذیرش در یک شرکت انگلیسی زبان؟

در این شرایط باید زبان انگلیسی را برای آمادگی در مصاحبه شغلی انگلیسی یاد بگیرید.

یا برای آشنا شدن با دوستی در آمریکا؟ پس به نوع دیگری از انگلیسی نیاز دارید.

قبل از رفتن به جایی که مجبورید انگلیسی صحبت کنید، آنچه را که می­خواهید بگویید تمرین کنید. به طورمثال، اگر قصد رفتن به رستوران را دارید، قبل از رفتن به رستوران خود را آماده کنید تا به سؤالاتی که یک پیشخدمت ممکن است از شما در مورد غذاها و منو بپرسد، پاسخ دهید..

اگر آماده باشید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت!

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.