campain
معرفی کامل کاربرد دوره های MBA

معرفی کامل کاربرد دوره های MBA

در این مقاله ضرورت و کاربرد دوره های MBA را بررسی میکنیم و در انتها بهترین آموزشگاه ها و دوره های MBA در مشهد را به شما معرفی میکنیم.

 

اهمیت رشته MBA

MBA مخفف “master of business administration” یا “مدیریت حرفه ­ای کسب و کار” است که این روزها اهمیت این رشته بیش از پیش روشن شده و متقاضیان زیادی را در فضای دانشگاهی و مطالعات آزاد به خود جذب کرده است.

کسب و کارهای زیادی هر سال محکوم به شکست می شوند، برخی در همان ابتدای
کار و بقیه نیز پس از مدتها تلاش و صرف وقت و هزینه های جبران ناپذیر! خیلی از
این کسب و کارها، با ایده های خاص و جدید شروع به کار می کنند اما به دلیل
اشتباهاتی که دچار آنها می شوند، پس از مدتی که بازخوردهای دلخواه را از بازار هدف
دریافت نمیکنند، ایده های خود را بیخود و نشدنی قلمداد می کنند یا شکست خود را
به شرایط بازار و وضعیت اقتصادی و سیاسی ربط میدهند!

احتمالا اگر به اکوسیستم کسب و کاری اطرافتان دقت کنید، کسب و کارهایی را می‌بینید که با ایده های مشابه آغاز به کار کرده اند اما یکی از آنها از بقیه موفق تر شده و جایگاه خود را در بازار تثبیت کرده و حتی به عضو جدایی ناپذیر بازار و زندگی مردم تبدیل شده و خیلی ها هم با همان ایده و داشتن شرایط بازاری یکسان، نتوانسته اند به نتیجه های قابل قبول برسند و پس از مدتی از ذهن مردم محو شده اند. دقیقا مثل اتفاقی که در بحث تاکسی های اینترنتی افتاد و خیلی از شرکت ها با ایده های یکسان و مشابه، نتوانستند مانند اسنپ جایگاه اول بازار را از آن خود کنند.

این تفاوت ها در جایگاه کسب و کارها در بازار نمیتواند اتفاقی باشد و قطعا حاصل فرایندها و دیدگاه های مدیریتی است که موجب تفاوت آنها با رقبا می شود.
از طرف دیگر، اتفاقی که معمول است این است که دانشجویان مخصوصا در رشته های مهندسی، پس از فارغ التحصیلی به امید کارآفرینی و فرار از بیکاری یا حتی زندگی کارمندی، با دوستان و همکالسی های خود تشکیل تیم می دهند و به مکمل بودن
مهارت های اعضای تیم یا بی تجربه بودن آنها توجهی نمیکنند! در چنین شرکتهایی
احتمال شکست بسیار بالا است چرا که همه اعضا مهارت های یکسان دارند و مثال همگی از نظر فنی غنی هستند و فراموش می کنند که یک کسب و کار موفق، نیاز به یک مدیر با علم مدیریت، حسابدار برای امور مالی، کارشناس برای منابع انسانی، نیروی فروش با مهارت مذاکره و… دارد تا بتواند به موفقیت برسد.

در واقع جایگاه MBA در همین جا واضح تر می شود. دوره های MBA معمولا برای افرادی پیشنهاد می شود که در رشته های غیر از مدیریت تحصیل کرده اند یا تا به حال در موقعیت های شغلی غیر از مدیریت مشغول بوده اند و حال میخواهند کسب و کار خود را راه اندازی کنند، دانش خود را در سازمان افزایش دهند و به ارتقای شغلی به موقعیت مدیریت سازمان فکر میکنند؛ چرا که مدیریت، علمی با اهمیت و پر بحث است که نیازمند تخصص و مهارت های مختص خود است. البته این دوره ها برای فارغ التحصیلان رشته مدیریت که می خواهند کمی فراتر از درس های دانشگاهی و بیشتر با رویکرد کاربردی مدیریت را بیاموزند نیز کاربردی و کمک کننده ورود آنها به بازار کار است.

علاوه بر اینها، مقاله انگلیسی زبان “Top 10 reasons to do an MBA“، با برشمردن ده دلیل عالی، می تواند شما را برای تحصیل رشته MBA مشتاق کند.

اعتبار مدرک MBA

بسته به اینکه دوره MBA خود را در کدام موسسه و دانشگاه میگذرانید و اینکه آیا مدرک شما دارای مهر وزارت علوم و قابلیت ترجمه باشد، ممکن است اعتبار و حتی کاربرد مدرک شما تحت شعاع قرار گیرد.

اگر MBA را به عنوان یک رشته دانشگاهی دنبال کنید، در واقع – فارق از رشته شما در مقطع کارشناسی- مقطع ارشد را دنبال کرده اید و مدرک ارشد مدیریت کسب و کار از وزارت علوم دریافت میکنید و میتوانید برای مقاطع بالاتر این رشته در داخل یا خارج از کشور اقدام کنید و اگر به سراغ دوره های MBA آموزشگاه های آزاد بروید که بعضی از آنها مدارک مورد تائید وزارت علوم ارائه می دهند، در واقع نه یک مدرک تحصیلی که یک گواهینامه مهارتی دریافت میکنید و امکان ادامه تحصیل بر پایه آن وجود ندارد و نمیتوان آن را معادل مدرک ارشد دانشگاهی دانست.

معرفی کامل کاربرد دوره های MBA

سرفصلها در دوره های MBA

بعضی سرفصل ها در آموزشگاه و مراکز مختلف میتواند متفاوت باشد.

برخی از مهمترین سرفصل ها که میتوان به آنها اشاره کرد:

  • روانشناسی کار
  • مبانی مدیریت و مدیریت منابع انسانی
  • اصول و فنون مذاکره
  • مدیریت فناوری اطالعات و تجارت الکترونیک
  • مدیریت مالی و حسابداری
  • مدیریت بازاریابی و فروش
  • مدیریت استراتژیک
  • کارآفرینی و طرح کسب و کار (Plan Business)
  • و…

ورود به دوره های MBA می تواند نیاز به مصاحبه و حتی آزمون داشته باشد. بطور کلی
این دوره ها دو پیش نیاز اصلی دارند، داشتن مدرک کارشناسی دانشگاهی یا داشتن
سابقه کاری قابل توجه در موقعیت مدیریت ارشد یا میانی یک سازمان یا کسب و کار.

بازار کار و درآمد MBA در ایران

از اصلی ترین مشکلات جامعه ایران، کمبود مدیران کاربلد است و کسب و کارهایی که
حضور یک مدیر متخصص را جدی نمیگیرند و با مشکلات جدی رو به رو میشوند درحالی که اکثرا نمیدانند سرچشمه این مشکلات کجاست!

به واسطه همین مشکلات است که در دو دهه اخیر اهمیت رشته های مدیریت ملموس تر و پرتقاضاتر شده و با فارغ التحصیلان بیشتری در این رشته رو به رو هستیم. البته نمیتوان گفت MBA در ایران به جایگاه حقیقی خود رسیده است اما همچنان جای پیشرفت بیشتری دارد و نمیتوان نیاز مبرم به آن را برای پیشرفت و توسعه اقتصادی و سیاسی نادیده گرفت. درواقع MBA سازنده مدیران کاربلد و متخصص کسب و کارها است و تقاضای بازار کار به چنین افرادی به نظر نمیرسد پایان پذیر باشد.

طول دوره های MBA و هزینه آن 

طول دوره ها نیز وابسته به مجموعه و موسسه ای است که که در آن مشغول به مهارت آموزی می شوید اما به شکل کلی، برای فراگیری تئوری های MBA ،انجام تمرین های آن و مسلط شدن بر روی مباحثی که می آموزید، حداقل دو سال زمان و تجربه عملی و پژوهشی نیاز است تا بتوانید ادعا کنید یک مدیر کسب و کار متخصص و کاربلد هستید.
شرکت در دوره های MBA در واقع یک سرمایه گذاری بلندمدت است روی مهارت های فردی خود و البته این سرمایه گذاری هم نیاز به تخصیص زمان زیاد و قابل توجه دارد و هم هزینه مالی. دوره های MBA در ایران، به صورت میانگین از ده میلیون تومان قیمت گذاری می شوند و با توجه به سطح موسسه، اساتید، امکانات، طول دوره، حضوری با مجازی بودن، اعتبار مدرک و… میتواند نیازمند صرف هزینه ای کمتر یا بیشتر از این مبلغ باشد.

در پایان، باید اشاره کنیم که رشته MBA مخاطب های خاص خودش را دارد و برای
افرادی که به دنبال رشد و پیشرفت در زمینه کاری خود هستند، برای ادامه تحصیل یا
مهارت آموزی میتواند بهترین گزینه باشد و مدیران متخصص کسب و کار،می توانند
اطمینان داشته باشند که تقاضای حضور آنها در کسب و کارها، پایان پذیر نیست.

علاوه بر این همانطور که گفته شد، توجه به اهمیت این رشته در دو دهه اخیر افزایش یافته است و کمبود مهارت آموخته های این رشته همچنان حس می شود و به نظر می رسد برعکس خیلی از دیگر رشته ها، این رشته به نقطه اشباع نرسیده و احتمالا نخواهد رسید.

4.8/5 - (9 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.