وبلاگ نیکارو

معرفی بهترین باشگاه های هندبال مشهد

معرفی بهترین باشگاه های هندبال مشهد

هندبال یکی از ورزش های گروهی و پرطرفدار است که در بیشتر شهر های ایران انجام می شود. در مشهد نیز باشگاه های هندبال برای علاقه مندان وجود دارد که به صورت دو تیم 7 نفره صورت می گیرد و علاقه مندان می توانند با مراجعه به باشگاه، ورزش مورد علاقه شان را انجام دهند. این ورزش علاوه بر اینکه سرعت، استقامت را بالا می برد آمادگی های روانی را نیز افزایش می دهد. ما در این مطلب می خواهیم شما را با بهترين باشگاه هاي هندبال مشهد آشنا کنیم با ما همراه باشید و این مطالب مفید را مطالعه نمایید.

هندبال چیست؟      

هندبال از جمله ورزش های گروهی است که به صورت دو تیم هفت نفره انجام می شود که از بین این هفت نفر یک نفر به عنوان دروازه بان در مقابل دروازه می ایستد. این بازی به صورت دستی است و باید توپ را با دست و با پاس دادن به همدیگر در درون دروازه حریف انداخت. هدبال در دو وقت 30 دقیقه ای بازی می شود و همچنین در بین بزرگسالان برگزار می شود. شما می توانید برای اینکه این ورزش را انجام دهید به باشگاه هندبال در مشهد مراجعه نمایید و ورزش مورد علاقه تان را بازی کنید.

تاریخچه ورزش هندبال                                                    

ورزش هندبال را در زمان های قدیم به نام اورانیا می شناختند که این ورزش را حدود 600 سال قبل از میلاد روی دیوارهای حجاری آتن یونان کشف کرده اند اما به طور رسمی این ورزش در سال 1890 شکل گرفته است و توسط فردی به نام کارل شلنز توسعه یافته است. این ورزش در اروپا به دلیل سردی هوا در داخل سالن شکل گرفت و امروزه نیز به همین صورت در سالن صورت می گیرد. از جمله کشور هایی که در به ثمر رساندن این ورزش نقش داشتند  آلمان، چکسلواکی و دانمارک می باشد. به طور کلی ورزش هندبال در سال 1928 با یازده کشور عضو در آمستردام هلند تشکیل شد و برای نخستین بار در سال 1931 اجازه ورود به المپیک را پیدا کرد اما در جنگ جهانی دوم این ورزش منحل شد و دوباره بعد از مدت ها در سال 1950 در سوئیس آغاز به کار کرد.

انواع هندبال

هندبال به شکل های مختلفی بازی می شود که از جمله آن ها هندبال سالنی، هندبال داخل چمن، هندبال ساحلی، هندبال چکی، هندبال آمریکایی، هندبال گالیک، هندبال 7 نفره، هندبال کوچک، هندبال نشسته، هندبال با ویلچر و … می باشد. ما در این مطلب شما را با برخی از این انواعی که نام برده شد آشنا خواهیم کرد.

1. هندبال داخل چمن

این بازی نیز قوانینی مانند بازی هندبال که در باشگاه هندبال مشهد صورت می گیرد، دارد و طول زمین بین ۹۰ تا ۱۱۰ متر و عرض زمین بین ۵۵ تا ۶۵ متر می باشد. در این بازی در هر تیم 11 نفر بازی می کند و دو نفر نیز به عنوان ذخیره می باشند. این بازی رفته رفته کم رنگ تر شده است و آخرین جام جهانی که برای این بازی برگزار شده است در سال 1966 بود.

2. هندبال ساحلی

این بازی در ساحل برگزار می شود که به صورت دو یا سه ست می باشد و معمولا بیشتر قوانین این بازی نیز مانند بازی هندبال است. در هندبال ساحلی گل بازیکن ۱ امتیاز و گل دروازه بان ۲ امتیاز دارد.

3. هندبال چکی

این بازی برای اولین بار در کشور چک صورت گرفته است و در واقع می توان گفت که پیدایش آن در کشور چک بوده است. از جمله ورزش هایی است که در داخل سالن انجام نمی شود و اندازه زمین آن ۴۵ در ۳۰ متر می باشد. دروازه این نوع بازی ۲.۴ متر بلندا و پهنایی به اندازه ۲ متر دارد.

خطاهای هندبال   

هر ورزشی که برگزار می شود خطاهایی دارد این ورزش نیز از جمله ورزش هایی است که در باشگاه هندبال در مشهد  برگزار می شود و خطا هایی نیز  دارد که در ادامه به برخی از خطاهای این ورزش اشاره خواهیم کرد.

 • اگر بازیکنی به داور توهین کند خطا محسوب می شود و از بازی اخراج می گردد.
 • زمانی که بازیکن زودتر از بازیکن تعویضی در هنگام تعویض وارد زمین  بازی شود خطا کرده است.
 • زمانی که در هندبال بازیکنی پنالتی می زند اگر در زمان زدن پنالتی بعد از سوت داور توپ را به زمین بزند خطا کرده است.
 • زمانی که بازیکنی در هنگام دفاع، وارد قوس شود خطای پنالتی کرده است.

قوانین بازی هندبال

هر ورزشی در هنگام بازی قوانینی دارد که هندبال نیز از جمله ورزش هایی است که قوانینی در هنگام بازی دارد و باید در بازی این قوانینی که در زیر به آن اشاره می شود رعایت شود. باشگاه هندبال در مشهد نیز قوانین زیر را رعایت می کند.

 • مدت بازی

این ورزش که در بهترين باشگاه هاي هندبال مشهد برگزار می شود در بین بزرگسال در دو زمان 30 دقیقه ای و در بین جوانان در دو زمان 25 دقیقه ای و در بین نوجوانان در دو زمان 15 دقیقه ای می باشد که همه آن ها در بین دو نیمه به مدت 10 دقیقه می توانند استراحت نمایند.

 • تعداد بازیکن

تعداد بازیکنان این بازی 12 نفر است که 7 بازیکن از بین آن ها جز بازیکنان اصلی است و در هندبال کوچک نیز بازیکنان اصلی 5 نفر هستند.

 • دوازه بان

دوازه بان هندبال در منطقه 6 متری مانور می دهد و زمانی که از زمین بیرون می آید جز بازیکنان اصلی می شود. بازیکنان هندبال نباید در منطقه 6 متری به دورازه بان پاس دهد.

 • بازیکن زمین

بازیکنان باشگاه های هندبال مشهد می توانند توپ را با پاس دادن به زمین حریف منتقل کنند و باید در هنگام انتقال توپ هیچ خطایی نکنند. هر بازیکن می تواند از دو تا سه گام استفاده نمایند.

 • بازیکن ذخیره

بازیکن ذخیره در بهترين باشگاه هاي هندبال مشهد هر موقع که بخواهد می تواند وارد زمین شود اما باید قبل از وارد شدن یکی از بازیکنان اصلی از زمین خارج شود تا بازیکن ذخیره بتواند وارد زمین شود.

فواید بازی هندبال

به طور کلی ورزش کردن فواید زیادی دارد ورزش هندبال که در باشگاه هندبال مشهد صورت می گیرد نیز از جمله ورزش هایی است که فواید زیادی دارد در ادامه به برخی از فواید این ورزش اشاره خواهیم کرد.

 • با انجام این ورزش سرعت، قدرت، استقامت، چابکی و انعطاف پذیری بدن افزایش می یابد.
 • با انجام این ورزش در بهترین باشگاه هندبال مشهد باعث می شود که آمادگی های روانی و خلاقیت و قدرت درک و تصمیم گیری نیز افزایش یابد.
 • سرعتی که در این بازی وجود دارد موجب می شود تا سرعت عمل و عکس العمل بازیکنان بالا رود.
 • همچنین انجام این ورزش باعث می شود تا اعتماد بنفس و تمرکز بازیکنان بالا رود.
 • با انجام این ورزش نشاط و شادابی به سوی شما خواهد آمد.
 • انجام این ورزش در باشگاه های هندبال مشهد برای سلامت قلب و عروق مناسب است و موجب تقویت عضلات بدن می شود.

هندبال برای بانوان

این ورزش برای بانوان مناسب است اما با این حال برخی از کارشناسان اعلام می کنند که این ورزش برای بانوان، کمی خشن است اما برخی دیگر هندبال را برای سلامتی و تناسب اندام بانوان مناسب می دانند. به طور کلی این ورزش در بهترین باشگاه هندبال مشهد صورت می گیرد و طرفداران زیادی نیز دارد.

لیست باشگاه های هندبال مشهد

در مشهد باشگاه های فراوانی وجود دارد که در رشته ورزشی هندبال فعالیت می کنند از جمله باشگاه های هندبال مشهد، آکادمی هندبال خراسان، یاران پارسی، شهدا شهرداری، گلسا، باشگاه فرهنگی ورزشی برزین می باشد که شما می توانید با مراجعه به این باشگاه ها، ورزش مورد علاقه تان را انجام دهید. این باشگاه هایی که معرفی کردیم از جمله بهترین باشگاه هایی هستند که در مشهد فعالیت می کنند.

گروه های عضلانی درگیر در هندبال

هنگامی که در بهترین باشگاه هندبال مشهد بازی می کنید برخی از گروه های عضلانی بدن هستند که در هنگام بازی درگیر می شوند به همین دلیل ما می خواهیم شما را با برخی از این عضلات که در هنگام بازی درگیر هستند آشنا کنیم.

 • عضلات کمر

عضلات کمر از جمله عضلاتی است که در ورزش هندبال درگیر است زیرا که پرتاب توپ با خم کردن کمر صورت می گیرد و باید عضلات کمر قدرت بالایی داشته باشد تا بتواند این پرتاب ها را انجام دهد.

 • عضلات شانه

عضلات شانه نیز در هنگام پرتاب کردن توپ درگیر هستند و با همکاری عضلات سینه ای بزرگ و دلتوئید صورت می گیرد.

 • عضلات آرنج

عضلات آرنج با همکاری دست ها و راست و خم کردن آن ها عمل می کند که با استفاده از آن ها عمل پرتاب صورت می گیرد.

 • عضلات مچ و دست

این عضلات نیز با ساعد، راست و خم کردن دست و انگشتان همکاری دارد و با همکاری آن ها می تواند توپ را دریافت و یا پرتاب نماید.

 • عضلات ران

عضلات ران نیز با همکاری عضلات باسن عمل می کند و این همکاری باعث می شود تا پا ها به سمت جلو و یا عقب کشیده شود.

 • عضلات ساق پا

عضلات ساق پا و خم کننده انگشتان پا باعث می شود تا حرکات پرشی به طور کاملا صحیح صورت بگیرد.