معجزه یادگیری هنر

معجزه یادگیری هنر (بخش دوم)

ما در این سری مقالات تلاش میکنیم تا شما را با بخش هایی از یادگیری هنر و تاثيرات آن بر رشد شخصیتی که غالبا نادیده گرفته شده و یا با بررسی های سهل انگارانه از کنار آنها گذشته اید بیشتر آشنا کنیم .

آیا میدانستید یادگیری هنر ، بر روی جسم شما تاثير مثبت دارد ؟

هنر یک تلاش است که به وسیله آن به نیمه تاریکی از وجودمان بپردازیم تا به انرژي هایی که هر روزه به صورت مداوم از ما ساطع شده و به اطراف به صورت بی هدفی پرتاب ميشود ، قالب بدهیم تا نمود عینی پیدا کنند.

هنر خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش میدهد .

میلیون ها نفر با در خطر ابتلا به بیماریهای مزمن و استرس، اضطراب و افسردگی هستند. در مورد ارتباط بین هنر، شفا یافتن
و بهداشت عمومی باید عنوان کرد که محققان با مطالعه بیش از 100 گزارش بر روی مزایای هنر و تاثیرات یادگیری آن بر سلامت جسمی و روانی مردم دریافتند که موسیقی و هنرهای تجسمی دارای تاثیرات مثبت بر مبتلایان به بیماری هستند .

هنر اجازه می دهد بیماران برخی از بیماریها و دردهای خود را فراموش کنند، تمرکزکنند و بیشتر بر تجربیات مثبت یک زندگی سالم تکیه کنند .
آموزش هنر به بیماران توانایی و جسارت بازگشت به هویت فردی خود قبل از بیماری، را می دهد .
پیگیری خلاقیتهای هنری به آنها حس موفقیت را میدهد .
هنر به بیمارن کمک میکند تا احساسات خود را راحت بیان کنند و با کاهش هورمون کوروتیزول ، استرس را در آنها به شدت کاهش می دهد .
مثلا ایجاد کلاسهای نقاشی در بیمارستان و بخش کودکان به کاهش شدید استرس بین والدین فرزندان و عوامل بیمارستانی کمک می کند .

 

تاثیرات نمایش هنری

آموزشهای هنری و نمایش آن منجر به افزایش همدلی ، تحمل و احساس عشق می شود .
مطالعه بیش از 10000 دانش آموز در مدرسه و آموزشگاه نشان داد که یک تورگردشگری یک ساعته به یک موزه هنری و معرفی هنر و آثار آن باعث تغییر نحوه فکر کردن و احساس بچه ها شده بود .

طبق این مطالعه دانش آموزانی که از یک موزه دیدن کرده بودند، و در این فرآیند قرار گرفته بودند نه تنها مهارت چگونگی انتقاد در آنها افزایش پیدا کرده بود ، بلکه همبستگی بیشتری نسبت به نحوه زندگی مردم در گذشته داشتند و تحمل بیشتری نسبت به افراد متفاوت در زندگی روزمره از خود نشان دادند .

پروفسور سمیرزکی ، متخصص عصب شناسی در کالج دانشگاه لندن، کشف کرد که دیدن یک اثر هنری و یادگیری هنری ساده احساس خوشایندی به مخاطب خود می دهد ، این حس تقریبا واکنشی شبیه به عشق ورزیدن در وجود انسانها ایجاد می کند .

جالب است بدانید که : پروفسور اعلام کرد اسکن مغری از بخش های مختلف مغز، در هنگام دیدن یک اثر هنری باعث افزایش
دوپامین درست در همان منطقه از ذهن میشود که احساس عشق را ثبت میکند !

تمرینات هنری در خانه

خلاقیت یعنی هوش لذت بردن … . آلبرت انیشتین

برای انجام یک فعالیت هنری شما لازم نیست که برای شروع مهارت های خاصی داشته باشید . بعضی از این تمرینها مانند شبیه سازی یا ساختن یک رویا در ذهن شما هستند .

اگر شما  از بریدن و چسباندن کاغذ بیشتر از نقاشی کردن  لذت می برید، می توانید هنرهایی در زمینه کلاژ را امتحان کنید .

کسانی که بیشتر تحلیلی هستند، می توانند با ایجاد یک نقشه ذهنی برای تجسم افکار یا احساسات خود، شروع کنند .

اگر نمیخواهید آنچه را که انجام می دهید با دیگران به اشتراک بگذارید، و این کار کاملا جنبه سرگرمی برای ایجاد هنر موقت دارد از ماسه، گچ و آب استفاده کنید . برای مثال بودائی ها از شن و ماسه طرح های دایره ای با اشکال متمرکز می ساختند ، که عمدتا قبل از اتمام طرح توسط باد و باران از بین میرفت و صرفا جنبه سرگرمی داشت .

هنر چگونه دانش آموزان را برای یک زندگی بهتر آماده می کند ؟

در حال حاضر، با مطالعات عصب شناسی، از نظر علمی می توان ثابت کرد که کودکان با آموزش موسیقی در ریاضیات، زبان و
خواندن بهتر عمل می کنند .
براساس همین تحقیقات تئوری موسیقی و درس های اولیه آن باعث افزایش انعطاف پذیری ذهنی و افزایش جریان خون در مغز می شود. مزایای برنامه های هنر بصری نیز به همین اندازه چشمگیر است .

ایالات متحده بودجه آموزشی، برنامه های موسیقی و هنر  را در سال های اخیر کاهش داده است و این روند به کاهش هوش سیال و آی کیو بین دانش آموزان منجر شده است .

باتوجه به تاثیرات مثبت هنر و ایجاد یک فضای خلاقانه برای رشد تواناییهایمان در این زمینه باید هدف ما از یادگیری هنر کاملا مشخص شده و آگاهانه باشد تا بتوانیم در خلل تمام روزمرگی های به وجود آمده ، نگرانی ها و اضطراب ها ، راهی برای فرار و بازگشت به خود واقعیمان ایجاد کنیم . کلاسهای هنری و حتی حضور در جمع هایی بااین گرایش تاثیرات مثبتی بر روح و جسم ما خواهد داشت و حتی میتواند عاملی بر پیشرفت و موفقیت ما باشد .

اگر به شرکت در کلاسهای هنری علاقه دارید می توانید کلاس مورد نظر خود را از طریق وب سایت نیکارو پیدا کرده و به صورت آنلاین ثبت نام نمایید.

پیشنهاد ویژه نیکارو برای کسانی که به نقاشی علاقه دارند شرکت در کلاسهای آموزشگاه هنرهاي تجسمی اسپهبدی مشهد می باشد.

مطالعه بیشتر در این زمینه:

معجزه ای یادگیری هنر (بخش اول)

یادگیری کدام مهارت ها ولنتاین را برای شما پولساز می کند؟

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نمی دونی چه کلاس یا دوره ای برای فرزندت مفیدتره؟
کلیک کن