مدیریت دغدغه

مدیریت دغدغه

چگونه دغدغه های زندگی روزمره ر ا حل کنیم ؟

ما در این مقاله میکوشیم تا راهکار های مقابله و درمان و یا مدیریت دغدغه های زندگی روزمره را به شما آموزش دهیم .

هر شخص در زندگی روزمره با دغدغه هایی رو به رو است که  برای بخش زیادی از انها ، توانایی حل سریعش را دارد .

به طور طبیعی ما با ایجاد یک استراتژی ساده ذهنی برای مسائل ؛ راه حلی را پیدا خواهیم کرد یا از تجربیات گذشته خود و دیگران استفاده  میکنیم .

برای مثال : صبحی دیر از خواب بیدار میشوید و برای رفتن به محل کارتان دچار چالش شده اید ، شما احتمالا به رئیستان تماس گرفته و شرح حالتان را در کسری از ثانیه میگویید تا زمانیکه حاضر شده و به محل کار برسید . این همان استراتژی ساده برای حل 99% مسائل پیش آمده است . این مدیریت دغدغه است.

مسائل روزمره میتواند به دغدغه تبدیل شود اگر ما راهکار مشخصی برایشان ارائه نکنیم و یا از راه حل های گذشته به صورت تجربی استفاده کنیم  و شکست بخوریم . این نوع از مسائل که ایده مشخصی برای آنها وجود ندارد یا حداقل ما راهکار مناسبی برای آنها نداریم میتواند عامل اصلی ایجاد استرس وعصبانیت در زندگی روزمره باشد و نیازمند اساسی ایجاد یک استراتژی جدید و متفاوت است .

در ادامه به بررسی جزئیات حل دغدغه های روزمره میپردازیم  و تلاش میکنیم تا با ارائه راهکارهای مناسبی برای آن شما را به سمت زندگی بهتری هدایت کنیم .

مدیریت دغدغه

قدم اول : آیا واقعا برخی اتفاقات مشکل به حساب می آیند یا نه ؟

تشخیص نوع مسئله در مواجه با برخی دغدغه های زندگی اولین راهکار مناسب تشخیص نوع مسئله است .

حقیقت امر این است که برخی از دغدغه ها صرفا یک اتفاق روزمره است و نباید به آنها به چشم یک مشکل حتی کوچک نگاه کرد.  از آنجائیکه مشکلات می توانند موجب اضطراب شوند.

بسیاری از مردم سعی در جلوگیری، نادیده گرفتن یا تعویق در مواجهه با مشکلات یا دشواری های زندگی خود را دارند.

مثلا تعویق انداختن در امرازدواج ، شروع یک فعالیت یا بیزینس جدید ، ارائه یک مطلب ، شرکت در یک آزمون بزرگ و حتی برگزاری یک مراسم تولد خودمانی !

متأسفانه، اجتناب از مشکلات شما معمولا باعث می شود آنها همچنان باقی بمانند . و یک مسئله کوچک در طول زمان می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود.

بنابراین سوال اینجاست، چگونه می توانید یک مشکل را در اوایل تشخیص دهید و سریعا آن را به راه حلی مناسب پیوند دهید؟

1- یک لیست ایجاد کن .

عادت به نوشتن یک لیست از مشکلات زندگی خود راداشته باشید . اگر دغدغه ها برروی کاغذ بیاورید، کار تشخیص وریشه یابی ساده تر است. این رویکرد همچنین به شما کمک خواهد کرد. تا ببینید که چطور مشکلات خاصی دوباره و دوباره ظاهر می شود و منبع آن از کجاست ! و چطور میتوانید مدیریت دغدغه را به عهده بگیرید.

2- از احساساتت استفاده کن .

ما اغلب فکر کردن به احساسات منفی خود را ایرادی از وجود خودمان میبینیم؛  این دروغ است .به عنوان مثال، شما ممکن است فکر کنید “مشکل این است که من همیشه در کار برای جلوگیری از ناراحت شدن همکاران و دوستان باید تایید کنم.” جایی که دقیق تر است که بگویم مشکلی در کار وجود دارد.

یک جای کار میلنگد و یا شما خوب کارتان را انجام نداده اید.چگونگی بیان این احساسات که باعث می شود شما احساس تنش کنید.

یا از محیط کاری حس منفی بگیرید نیازمند این است که این حس تلخ را برای هدایت کردن خود در جهت رشد استفاده کنید.

3- ریشه یابی کن .

زمانی که احساس اضطراب، استرس، ناراحتی یا تنش در یک وضعیت خاص را تجربه میکنید.

سعی کنید مشکلی را پیدا کنید که به شما این احساس را می دهد و مهم این است در تلاش برای سرکوب آن نباشید .

بزرگترین مانع برای رفع یک اتفاق منفی این است که اکثر مردم به آن به چشم یک مشکل نگاه میکنند. که نمادی از ضعف و ناتوانی آنها در کار یا زندگی است . و باتوجه به برخی تجربیات تلخ گذشته به خود این باور را میدهند. که حلّال خوبی برای مسائل و مشکلات نیستند . باید بدانید که لازم نیست تمامی اتفاقات را شما حل کنید !اگر توانایی حل مسئله را دارید که بسیار عالی پیش بروید. اما اگر فکر میکنید این توانایی را ندارید در چالش های به وجود آمده به دنبال منفعت هایی باشید. که میتوانید ازآن برای خود برداشت کنید ؛ در واقع از مشکلات پلی برای موفقیت خود بسازید .

به طور مثال اگرفعالیت شما در ارتباط با ارباب رجوع است. و با شخص بداخلاقی مواجه میشوید که دیگر همکارانتان به احتمال زیاد از برخورد با آن اجتناب میکنند . سعی کنید در برخورد بااین اشخاص مهارتهای ارتباطی خود را افزایش دهید. درواقع شما بااین کار یک قدم در این نوع توانایی از همکاران خود جلو تر قرار میگیرید. چرا که چگونگی بازخورد دادن درآینده به اینگونه اشخاص را آموخته اید.

بخش دوم مقاله را در نیکارو بخوانید.
مشکل مدیریت دغدغه

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تاثیرگذار ترین هدیه ای که میتونی به فرزندت بدی
اینجاست