ماساژ ماشه ای

ماساژ ماشه ای

ماساژ تریگر پوینت (نقطه ماشه‌ ای)

ماساژ ماشه ای یا همان ماساژهای تریگر پوینت (نقطه ماشه‌ ای) برای کسانی که آسیب دیده‌اند، درد مزمن، ناراحتی یا مشکل خاصی دارند از همه مناسب‌تر است. گاهی نواحی گرفتگی در بافت‌های عضلانی، که به نقاط ماشه‌ ای معروفند، می‌توانند موجب درد در سایر قسمت‌های بدن بشوند. این نوع ماساژ، با تمرکز بر کاهش درد نقاط ماشه‌ ای، می‌تواند درد کلی بدن را کاهش دهد.

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست و رهاسازی موثر آن چگونه انجام میشود؟

احتمالا این روزها اصطلاح نقطه ماشه ای یا تریگر پونت (trigger point) را شنیده اید. با این حال نقاط ماشه ای چه چیزی هستند؟ در این پست، نقاط ماشه ای و چگونگی بوجود آمدن و آزادسازی آن را به طور دقیق می آموزید. در وهله اول به بهترین ابزارها برای آزادسازی نقاط ماشه ای و نحوه جلوگیری از شکل گیری آن ها خواهیم پرداخت.

نقطه ماشه ای چیست؟

یک نقطه ماشه ای یک “گره” کوچک یا یک توپ محکم و ملتهب است که در فیبرهای استخوانی عضله تشکیل می شود. نقطه ماشه ای به دلیل کوچک بودن و موضع گیری در عضله، در نوع درد یا گرفتگی متفاوت است و در صورت لمس شدن احساس درد ایجاد می کند. این بیماری می تواند باعث درد منتقل شده نیز بشود. درد منتقل شده، دردی است که علت آن در منطقه دیگری از بدن است. به عنوان مثال، نقاط ماشه ای روی گردن و شانه ها اغلب می توانند به سردرد منجر شوند.

چگونه می توان نقطه ماشه ای را تشخیص داد؟

یکی از راه های تشخیص نقاط ماشه ای، ماساژ ماشه ای است. مناطقی که هنگام ماساژ با فشار یکسان، احساس درد بیشتری ایجاد می کنند، نقاط ماشه ای هستند. این مناطق هنگام فشار احساس درد زیادی ایجاد می کنند زیرا بافت ملتهب شده است. اگر از هر نوع درد مزمن، مانند کمردرد، درد گردن، سردرد، تاندونیت، درد روتاتور (شانه)، درد فک رنج می‌برید، به احتمال زیاد نقاط ماشه ای مرتبط با درد را دارید.

اگر یک بیماری دردناک مانند آرتروز، دیسک های برآمده، فیبرومیالژیا، سندرم تونل کارپال یا سیاتیک داشته باشید، این احتمال وجود دارد که به نقاط ماشه ای مبتلا باشید. آن ها به ندرت به تنهایی اتفاق می‌افتند، بنابراین اگر یکی از آن ها را پیدا کردید، اغلب یک خوشه از آن ها را در یک منطقه معین، مانند همان عضله پیدا خواهید کرد. سفتی سرنخ دیگری است که باعث ایجاد این نقاط می شود. زیرا بافت های ملتهب با اکسیژن شروع به محکم شدن و کاهش تحرک می کنند.

درمان نقاط ماشه ای با ماساژ ماشه ای

درمان نقاط ماشه ای

رها سازی نقطه ماشه­ ای به چه معناست؟

در حالی که به نظر می رسد “رها شدن” نقطه ماشه ای مانند فشار یک دکمه برای خاموش کردن است، اما درمان نقطه ماشه ای سریعا اتفاق نمی افتد. آزاد کردن نقطه ماشه ای به معنی نرم کردن بافت سفت و ملتهب با فشرده سازی و نفوذ به فیبر منقبض شده است. این اجازه می دهد تا مایعات مجدداً وارد منطقه شوند تا بتوانند بافت را بهبود بخشیده و تعادل را بازیابند. این کار را به سادگی با فشار مستقیم به نقطه ماشه ای و مالش و ورز دادن آن انجام می دهید.

چه عواملی باعث ایجاد نقطه ماشه ای می شود؟

لایه پوششی فیبری عضله گره های انقباضی را در گوشه ای از عضله ایجاد نمی کند، چرا که این دو به طور جداگانه بهم وصل هستند. نقاط ماشه ای اغلب “نقاط شروع میوفاسیال” نامیده می‌شوند. اصطلاح “میوفاسیال” بر این دلالت دارد که هم فیبر و هم عضله در زیر آن باعث درد حاد می شود.

هنگامی که ماهیچه متورم، آسیب دیده باشد و یا بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد، فیبرهای عضله به خودی خود ملتهب می‌شوند. در نتیچه این التهاب فیبرهای موجود در لایه پوششی عضله نیز ایجاد می شوند.

در حقیقت، یک پزشک آلمانی در سال 1843 اصطلاح “muskelshwiele” (پینه های عضلانی) را در توصیف “پینه ها” که در درون استخوان هایی که روی عضلات شکل گرفته است، ابداع کرد.

در سال 1904، جامعه پزشکی فهمید که التهاب منبع این گره های سخت است.

در حالی که این موضوع هنوز در حال تحقیق است، امروزه می دانیم که نقاط ماشه ای در عضلاتی تشکیل می شوند که برای طولانی مدت کاری را انجام داده و سفت و سخت شده اند.

 “گره ها” حاصل از لکه هایی با افزایش انقباض هستند؛ جایی که جریان خون مسدود شده است.

به دلیل انقباض محکم فیبرها، مویرگ هایی که به طور معمول اکسیژن و مواد مغذی را تحویل می دهند، بسته می شوند.

زباله های متابولیکی مانند اسید لاکتیک را نمی توان از عضلات منتقل کرد، چراکه منجر به التهاب و درد می شود.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کمتر از 24 ساعت مانده تا کارگاه والد آینده نگر
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
بزن بریم