campain
ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو در ژاپن به وجود آمده، اما دارای برخی از اجزای پزشکی سنتی چینی نیز می‌باشد. در طول این ماساژ، فشار متوسطی به مناطق آسیب دیده وارد می شود ؛ ماساژ شیاتسو یا همان طب فشاری مخصوص ژاپنی ها با استفاده از انگشت شست، کف دست و آرنج صورت می گیرد.

ماساژ شیاتسو

فشار با استفاده از انگشت شست با نکات طب سوزنی از طب سنتی چینی نشات گرفته است. مشت زدن، کشش و روش های دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرند، اما به میزان کمتر که فوایدی قابل توجه دارد.

ماساژ شیاتسو چیست؟

ماساژ شیاتسو یک نوع ماساژ ژاپنی و با استفاده از فشارِ انگشتان است. هرچند در ماساژ شیاتسو کف دست‌ها، بازوها و گاهی حتی پاها در طول جلسه ماساژ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از مفاهیم اصلی پزشکی چینی / ژاپنی Qi (تلفظ چی) است. این انرژی حیاتی در بدن ما است که همه کارکرد بدن را پایه ریزی می کند. جریان چی در مسیرهای خاص به نام meridians مریدیان جریان دارد. درمانگر شیاتسو به چی از طریق نقاطی در امتداد مریدیان می پردازد.

زمانی که چی دارای کمبود و یا خارج از تعادل باشد علائمی از خود نشان می دهد، مانند سرما خوردگی معمولی، سردرد هفتگی یا روزانه، دردهای عضلانی و یا مشکلات گوارشی ظاهر می شود. این ها نشانه های عدم تعادل چی هستند، شیاتسو جریان Qi را در سراسر بدن تحریک و هماهنگ می کند. درمانگران شیاتسو حتی قبل از اینکه نشانه های فیزیکی ظاهر شوند، آموزش دیده اند تا الگوهای ناسازگار در بدن را تشخیص دهند. تغییرات ساده و در عین حال ظریف نشانه عدم تعادل است که به تنهایی ممکن است به نقطه ای که علائم ظاهر می شود پیشرفت کند. تعادل Qi را می توان با ارزیابی مناسب و جلسات منظم شیاتسو ایجاد کرد.

تاریخچه ماساژ چینی ژاپنی

حدود ۴ هزار سال پیش، چینی‌ها کشف کردند که فشار دادن برخی از نقاط بدن، می‌تواند به درمان درد و استرس کمک زیادی بکند. ۲۰۰۰ سال بعد ژاپنی‌های با الهام گرفتن از این موضوع ماساژ شیاتسو را ابداع کردند. شیاتسو در حقیقت از ترکیب ۲ کلمه به وجود آمده. شی و آتسو. شی در ژاپنی معنی انگشت و آتسو به معنی فشار است. کلمه شیاتسو به معنی فشار انگشت است. این ماساژ از طب سوزنی چینی الهام گرفته و با ایجاد نوعی فشار روی مناطق آسیب دیده بدن، که توسط انگشت شست، کف دست یا آرنج انجام می‌شود، باعث بهبودی آن می‌شود.

تکنیک های مورد استفاده در ماساژ شیاتسو

شیاتسو، به عنوان نوعی ماساژ ملایم و آرامش‌بخش، سعی در پرداختن به نگرانی‌هایی که بر کل سیستم روح-بدن تاثیر می‌گذارند، در نظر گرفته می‌شود. این باور وجود دارد که انرژی فرد را می‌توان برای التیام و تقویت اهداف از طریق لمس کردن به هدف دیگر ارسال کرد. فشار ملایم بر روی مریدیان‌های بدن به تحریک و افزایش جریان خون برای التیام و آرامش کمک می‌کند.

در یک جلسه ماساژ شیاتسو ممکن است انواع دیگر ماساژ درمانی و روش‌های درمانی بدن نظیر ماساژ سوئدی و طب فشاری را نیز دریافت کنید. در این جلسات گاهی اوقات قبل از ماساژ پالس‌ها فشاری برای ارزیابی مناطقی از بدن که کم یا بیش از حد تحریک شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از ارسال و بررسی پالس‌های مختلف توسط درمانگر، جلسه می‌تواند آغاز شود. این روش معمولا در صورتی استفاده می‌شود که درمانگر یک رویکرد پزشکی سنتی چینی را دنبال کند.

روغن‌ها و مرطوب کننده‌ها معمولا استفاده نمی‌شوند، زیرا مشتری معمولا در طول ماساژ لباس می‌پوشد. تنها زمانی که تکنیک‌های ماساژ سوئدی در جلسه به کار می‌رود، از روغن یا مرطوب‌کننده‌ها استفاده می‌کنند. معمولا لباس‌های گشاد برای این ماساژ پیشنهاد می‌شود. با این حال، برای تسهیل تماس مستقیم با پوست و مریدیان‌ها، پیشنهاد می‌شود در طول جلسه از شلوارک و تانک استفاده شود. چرا که برخی افراد حرفه‌ای بر این باورند که این کار به جریان انرژی بهتر برای مشتری کمک خواهد کرد.

در طول یک جلسه شیاتسو، درمانگر اعمال زیر را انجام می‌دهد:

استفاده از ورز و فشار ملایم و ریتمیک، هنگام کار کردن در سمت قلب بیمار
استفاده از حرکات لغزان روی پوست، عضلات، تاندون‌ها و رباط ها
استفاده از ماساژ ملایم یا نگه داشتن نقاط فشار برای آزادسازی انسداد انرژی
استفاده از حرکات تکانی برای تسکین استرس و پرورش ذهن و روح
نتیجه‌ی کار، یک تجربه جدید و آسوده است که ممکن است بعد از یک جلسه به دست بیاید. اگرچه تجربیات براساس بیماری‌ها و اهداف شخصی مشتریان متفاوت خواهند بود.

فواید ماساژ شیاتسو

فواید ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو یک نوع ماساژ درمانی شناخته شده و تاثیر گذار است و می‌تواند به سلامتی بدن کمک کند. ماساژ همیشه عنوان یک عمل پیشگیرانه بسیار موثر است و می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را طرز قابل توجهی ارتقا دهد. ماساژ شیاتسو می‌تواند کمر درد، دردهای مزمن و حاد، آسیب‌های ورزشی، مشکلات ناشی از کم‌تحرکی و حتی را درد قاعدگی را درمان کند. این سبک ماساژ برای مادران باردار بسیار عالی است و انسداد لگن و باسن جلوگیری می‌کند. علاوه بر این‌ها ماساژ شیاتو قدرت بسیار خوبی در آرام کردن ذهن دارد و فراموش نکنید، کسانی که ذهن آرام دارند می‌تواند به راحتی بر استرس خارجی و فشارهای عصبی پیروز شوند.

ماساژ شیاتسو از جمله ماساژهایی است که باید آن را به صورت مرتب انجام داد. شما در جلسه اول نه فقط نتیجه درخور توجه‌ای به دست نمی‌آورید، بلکه جلسه اول این ماساژ با درد و احساس ناخوشایندی همراه خواهد بود. به طوری که بسیاری قید آن را می‌زنند. ولی حقیقت این است بدن شما به زمان نیاز دارد تا بتواند تعادل را بین بدن و انرژی حیاتی شما برقرار کند.  پس از آن است که دیگر دل‌کندن از ماساژ شیاتسو بسیار سخت می‌شود و بسیاری برای انجام این ماساژ حاضر به پرداخت هر هزینه‌ای هستند.

شیاتسو نظیر بسیاری دیگر از تکنیک‌های Bodywork و ماساژ درمانی، می‌تواند یک روش مفید برای مراقبت از خود باشد که به عنوان بخشی از یک فرآیند و روال روتین و در حال پیشرفت باید به کار گرفته شود. اما با این حال، برخی از افراد پس از اولین جلسه ماساژ شیاتسو، نتایج قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. تنش‌ها، فشارها و مسائل سلامتی که در زندگی روزمره بروز می‌کنند، گاهی به برنامه نگهداری نیاز دارند. این ماساژ به بدن می‌آموزد که بیشتر ریکلس باشد و انعطاف پذیری (هم جسمی و هم روحی) و تعادل بیشتری داشته باشد. همانند بسیاری از ابتکارات سالم، چسبیدن به درمان ممکن است به فرد برای رسیدن به نتایج طولانی‌تر و پایدارتر کمک کند. از فواید ماساژ شیاتسو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • آزادی تنش و استرس
 • ایجاد یک حالت بهتر و عمیق برای تمدد اعصاب
 • ایجاد تمرکز بیشتر و نگرش بهتر و ملایم‌تر
 • دستیابی به گردش خون بهتر و کمک به بهینه‌سازی تمام سیستم‌های بدن
 • کمک به بهبود شرایط درمان که در آن انرژی از تعادل خارج‌شده
 • افزایش سطح کلی انرژی
 • افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت، که به حفاظت از بدن کمک کرده و از رسیدن آسیب به آن جلوگیری می‌کند
 • حفظ سبک زندگی متعادل و سالم

به هر حال بهره‌مندی از مزایای مختلف انواع ماساژ در زندگی برای رسیدن به اهداف و انجام امور روزانه لازم و ضروری است. ماساژ را می‌توان به عنوان یک معجزه و مکمل برای درمان بسیاری از مشکلات بدن و ایجاد آرامش مطرح کرد. با خرید یکی از انواع صندلی ماساژ و استفاده از آن در طول روز برای دوری از فشارهای روانی، سلامتی، شادابی و سرحال بودن را به خودتان هدیه دهید.

مراحل ماساژ شیاتسو برای صورت

مراحل ماساژ شیاتسو بدین صورت است که:  

 1. ابتدا نقاطی را روی صورت تان پیدا کنید که با لمس آنها احساس درد می کنید. سپس، با استفاده از سر انگشتان، حرکات دایره ای روی پوست انجام دهید. این تکنیک را سه مربته تکرار کنید.
 2. چشم ها را بسته و از طرف گوشه داخلی چشم،  به مدت سه ثانیه، چشم را به آرامی فشار دهید. این تکنیک را سه مرتبه تکرار کنید.
 3. از آنجایی که گردن نیز نشان دهنده سن شماست، نیاز به مراقبت دائمی دارد. با استفا ه از ضربات سبک کف دست، گردن را ماساژ دهید.
 4. انگشت وسط و اشاره  هر دو دست را فشار دهید. ماساژ را از وسط پیشانی شروع کرده و انگشت ها را به طرف گیجگاه حرکت دهید تا پوست پیشانی تان نرم شود.
 5. گوشه های دهان را یک دقیقه ماساژ دهید. ابتدا  وسط لب پایینی را ماساژ داده و به طرف گوشه بیرونی لب ها حرکت کنید. این حرکت، چروک ها را از بین میبرد.
 6. روی سر انگشت های هر دو دست کرم بزنید و هر دو گونه را با استفاده از سر انگشت ها به حالت دایره ای ماساژ دهید. این حالت ، پوست شما را تازه و با طراوت نگه می دارد.

مراحل ماساژ شیاتسو

جلسه ماساژ شیاتسو معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. شما می بایست لباس های گشاد بپوشید و بسته به ناحیه ای از بدن که قرار است روی آن کار شود، روی یک تشک دراز می کشید یا روی یک کاناپه مخصوص می نشینید. شیاتسو یک روش ماساژ درمانی برای کل بدن است که بیشتر با فشار انگشت یا عضله های کف دست انجام می شود، البته در صورت نیاز از زانو، آرنج و پا نیز برای انجام ماساژ شیاتسو استفاده می شود.

ماساژ دهنده ماساژ شیاتسور ابتدا مرحله‌ای را اجرا می‌کند که به آن چی می‌گویند. در این مرحله ماساژور انرژی را در سطح بدن شما به گردش می‌آورد تا از مشکلات و بیماری‌های احتمالی باخبر شود. سپس کار خود را روی مناطقی که احساس می‌کند به درمان نیاز دارند، شروع می‌کند.

البته سوال اصلی این هست که چطور باید نقطه‌ای که به آن فشار آورده شود را پیدا کنیم؟ این نکته را در نظر داشته باشید که محل دقیق فشار در هر شخصی فرق می‌کند. این کار الگو‌ها و اصول مخصوص به خود را دارد. این کار می‌تواند با لمس، مالش و نیشگون گرفتن انجام شود و باعث بهبودی محل آسیب دیده می‌شود.

امروزه شیاتسو چندین فرم مختلف مانند Namikoshi shiatsu و Zen shiatsu شامل می‌شود. در یک جلسه ماساژ شیاتسو ممکن است انواع دیگر ماساژ درمانی و روش‌های درمانی بدن نظیر ماساژ سوئدی و طب فشاری را نیز دریافت کنید. در ماساژ شیاتسو همان نقاط بدن که در طب فشاری و طب سوزنی هدف قرار داده می‌شود، دستکاری می‌شوند و هدف از این کار رفع انسداد مریدیان‌ها و جریان چی می‎باشد.

طب سنتی چینی، ماساژ شیاتسو، طب سوزنی، طب فشاری و … مواردی هستند که مفاهیم را از نظریه پنج عنصر اصلی که در 2000 سال پیش مطرح بود، برای درمان بیماری‌ها و انسداد انرژی در بدن، مورد استفاده قرار می‌دهند. پنج نظریه عنصر نشان می‌دهد که سیستم‌های مختلف در بدن با چرخه‌های مختلف و عناصری از قبیل چوب، آتش، زمین، فلز و آب ارتباط دارند و یا تحت‌تاثیر آن‌ها قرار می‌گیرند.

بایدها و نبایدهای ماساژ شیاتسو

قبل و بعد ازغذا، حمام کردن ، ورزش کردن و نوشیدن مشروبات الکلی نباید از ماساژ استفاده کرد (چون بیشتر الکل مصرفی از طـریــق روده کوچک جذب بدن میشود، بنابراین اگر مـعـده  پر باشد، دریچه معده برای هضم غذا بـستـه شـده و عبـور الـکل بـه روده کــوچک کند میشود و الکل مـدت بیشتری در معده باقی میماند. یک یا دوساعت بعد از مصرف، الکل وارد خون شده و بعد از 24 ساعت اثری از آن باقی نمی ماند. سپس ، بدن شروع به دفاع از خود میکند. با توجه اینکه روده کوچک یکی از کانال های  مهم انرژی است و به آن فشار وارد می شود، نمیتوان عواقب  وحشتناک نوشیدن مشروبات الکلی را پیش بینی کرد). از آنجایی که دو کانال مهم انرژی بدن در روده  بزرگ وکبد قرار دارند، ماساژ این دو کانال در زنان باردار، منجر به سقط جنین میشود برای زخم های باز، رگهای واریسی، تومورها و عفونت های پوستی نباید از این ماساژ استفاد کرد.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.