فن بیان قوی

چطور با فن بیان قوی حرف خود را به کرسی بنشانید؟

اهمیت فن بیان قوی، شش توصیه از مهمترین نکات و تمرینهای ساده اما تاثیرگذار در تقویت فن بیان، در این مقاله از نیکارو. 

شما هم تا به حال به این فکر کردید که آدم های مشهور و قدرتمند جهان چطور به جایگاهی که دارن رسیدن؟ همه اونها تلاش، استمرار و شاید حتی پول داشتن اما صرفا همین ها مهم هست؟

تصور کنید بهترین و کامل ترین کتاب دنیا رو نوشتید. اگر نتونید اولین نفر رو که احتمالا ناشر هست قانع کنید کتاب رو بخونه، اون کتاب نه تنها به شما شهرت و ثروت نمیده که حتی خودش هم بی ارزش قلمداد میشه!

حالا تصور کنید مدت ها وقت گذاشتید و مهارتی پر تقاضا رو به صورت کاملا تخصصی یاد گرفتید اما توی جلسات مصاحبه نمی تونید به اون شکلی که باید خودتون رو نشون بدید و هر بار از طرف کارفرماهای مختلف رد می شید یا جایگاه شغلی پائین تر از چیزی که لایقش هستید بهتون پیشنهاد میشه!

یا حتی تصور کنید در مقطع کارشناسی ارشد، دو سال زمان صرف کردید و پایان نامه کاملی از تحقیقات دو ساله تون ارائه می دید اما مهارت ارائه و دفاع از اون رو ندارید و نمره ای که کسب می کنید کمتر از کسایی هست که وقت کمتری گذاشتن اما مهارت بیشتری در سخنرانی و دفاع از پایان نامشون داشتن!

همه موقعیت هایی که دربارشون صحبت کردیم یا هزاران موقعیت دیگه مثل این ها که توی زندگی روزمره ممکن هست براتون پیش بیاد یک دلیل مهم داره! ضعف فن بیان…

فن بیان، مهمترین ابزار سیاستمداران

اگر نگاهی گذرا به تاریخ تمدن ها داشته باشید، متوجه می شوید که سخنرانی و فن بیان تا چه حد از همون دوران گذشته تا کنون تو قدرت گرفتن سیاستمدارها و مقبولیت اونها در بین مردم تاثیرگذار بوده. تاریخ سخنرانی های بزرگ و تاثیرگذار زیادی ثبت کرده، مثلا سخنرانی باراک اوباما در ژانویه سال 2008 که بعد از اون خیلی ها پیش بینی کردن که اوباما پیروز دو دور انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود یا سخنرانی ماندگار نلسون ماندلا در باب انسان و سیاست که در بیستم آوریل 1964 تمام جهان از آن خبردار شدند.

شاید بزرگترین سخندان تاریخ، آدولف هیتلر، رهبر حزب نازی بود که تنها با فن بیان خودش و برانگیختن حس وطن دوستی و میهن پرستی آلمانی ها، موفق شد تمام قدرت در آلمان رو در دست بگیره، وضعیت آلمان رو رو به بهبود ببره و در نهایت آلمانی ها رو مجاب به جنگیدن کنه.

اهمیت فن بیان قوی

 و هزاران رهبر و سیاستمدار دیگه ای که با همین توانایی بالا در سخنوری و فن بیان، به قدرت رسیدن و مقبولیت پیدا کردن. البته توجه کنید که این افراد، از عبارات عجیب و غریب و پیچیده استفاده نمی کردن یا قدرت خارق العاده و جادویی نداشتن، بلکه شما هم میتونید با برخی تمارین و نکات که در همین مقاله بررسی می کنیم یا در آموزشگاه ها و دوره های فن بیان تدریس میشه، به قدرت خوبی در فن بیان و سخنوری برسید.

فن بیان دقیقا چیه؟

اگر بخوایم یک چارچوب کلی در نظر بگیریم و یک تعریف کلی بگیم، فن بیان در واقع یک مهارت هست که مثل خیلی دیگه از مهارت ها، فرد میتونه در هر بخشی از طیف تسلط یا عدم تسلط به این مهارت قرار بگیره. فن بیان، مهارت به کار بردن کلمات درست و واضح در جای درست است. یعنی شما بتونید به سادگی هرچه تمام تر، منظور خودتون رو به مخاطب همونطور انتقال بدید که می خواید. یعنی گاهی توانایی قانع کردن افراد رو، تنها با صحبت کردن داشته باشین.

فن بیان یعنی جذاب و رسا صحبت کنین به طوری که مخاطب نه تنها خسته و کسل نشه بلکه به شنیدن ادامه صحبت های شما رغبت داشته باشه. حتما برای خودتون هم پیش اومده که گاهی از شنیدن صحبت های یک نفر، هرچند که داره حرف های قشنگی میزنه، لذت نمی برید و برخلاف اون، گاهی یک پادکست با موضوع نامربوط به علایقون رو گوش می کنین فقط به خاطر قشنگ حرف زدن گوینده، یا روی یک شبکه تلویزیونی مکث می کنید تا بیشتر صحبت های مجری رو بشنوید اما نه به خاطر اینکه داره حرف های مهمی میزنه، صرفا به این خاطر که قشنگ حرف میزنه! این همون فن بیان هست که میزان تسلط شما به اون، تعیین می کنه حرفاتون چقدر شنیده بشه، چقدر جلب توجه کنه و چقدر روی دیگران و مخاطبتون تاثیرگذار باشه.

مزایای داشتن فن بیان قوی

در واقع ما نمی تونیم بگیم از جایی به بعد در زندگی دیگه به توانایی فن بیان احتیاج نداریم و یا قبلا نداشتیم و حالا نسبت به اون احساس نیاز می کنیم. از همون ابتدا که انسان متولد میشه، ارتباطش با جهان اطراف و مخصوصا آدم های اطرافش آغاز میشه. حتما اصطلاح ” شیرین زبون ” که معمولا به بعضی بچه ها اطلاق میشه شنیدین. بچه ها از وقتی به توانایی حرف زدن دست پیدا می کنن، نشونه هایی از میزان تسلط ذاتیشون به فن بیان رو بروز میدن که این در واقع یکی از همون نشونه هاس. پس ما از همون ابتدا تا آخرین لحظات زندگی برای ارتباط با دیگران از حرف زدن استفاده می کنیم و داشتن فن بیان قوی، هیچوقت تاریخ انقضا نداره. 

شاید براتون جالب باشه که بدونید خیلی از قواعدی که امروز برای داشتن فن بیان قوی ارائه میشه، برگرفته از آموزه های ارسطو، فیلسوف یونانی قرن سوم پیش از میلاد هست و افراد زیادی هستن که هنوز از همون تکنیک ها برای اثربخشی سخنرانی هاشون استفاده می کنن، مثل جان اف کندی و این نشون میده این آموزه ها، همچنان پاسخگو هستن و قدیمی نشدن!

اما اگر بخوایم فواید بهره مندی از فن بیان قوی رو لیست کنیم، می تونیم به این موارد اشاره کنیم:
 • با فن بیان قوی می تونید قضاوت ها و پیش داوری های اشتباه شکل گرفته در ذهن دیگران درباره خودتون رو از بین ببرید.
 • توجه و احترام دیگران رو به صحبت های خودتان جلب کنید.
 • در جمع های کوچک یا بزرگ راحت تر ابراز عقیده یا نظر کنید.
 • از گفتگو نتیجه دلخواه بگیرید.
 • افسار گفتگو رو در دست داشته باشید.
 • در صورت نیاز از نظرات و عقاید خود به بهترین شکل دفاع کنید.
 • موقعیت های شغلی بهتر و پیشرفت های درسی بهتر داشته باشید.
همچنین بهره مندی از فن بیان قوی، موفقیت شما رو در این موقعیت ها تضمین می کند:
 • تدریس و برگزاری سمینار
 • مجری گری، بازیگری و گویندگی
 • سخنوری و اقناع دیگران
 • در صحبت های روزمره با دوستان و آشنایان
 • سخنرانی و صحبت در جمع
 • مشاوره، وکالت، قضاوت
 • مصاحبه کاری یا درس
 • در جایگاه خریدار یا فروشنده
 • ویزیتوری

معایت نداشتن فن بیان قوی

از معایب نداشتن فن بیان قوی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • نداشتن فن بیان قوی، خیلی جا ها میتونه باعث بشه فرصت های خوبی رو تو زندگی از دست بدیم که تکرارپذیر نیستن. مثل یک موقعیت شغلی یا تحصیلی خوب
 • ضعف در روابط اجتماعی
 • ناتوانی در اظهار نظر
 • عدم توانایی در دفاع از عقاید خود
 • ناتوانی در دفاع از حق و حقوق
 • اعتماد به نفس پائین

مهارت های مکمل و عوامل موثر بر فن بیان قوی

در کنار فن بیان، یکسری مهارت های دیگه هم هستن که می تونن در اثرگذاری کلام و سخنرانی شما تاثیرگذار باشن. مثل آشنایی با نویسندگی، وسعت دایره لغات، میزان آشنایی و تسلط بر مبحث مورد بحث، سطح دانش زبانی، زبان بدن، مهرات کنترل استرس و اضطراب، مهارت کنترل خشم و… که از مهارت های مکمل فن بیان قوی هستن.

اما یکسری عوامل هم می تونن بر میزان تسلط شما در فن بیان تاثیر گذار باشند و باعث شوند شما در شرایط مختلف، تسلط متفاوتی نسبت به سخنرانی و فن بیان از خودتون نشون بدید. مثل:

 • نویسنده و مولف متن سخنرانی کیه؟
 • مخاطب سخنرانی چه ویژگی ها و موقعیتی داره؟
 • موضوع بحث چیه و سخنران چقدر از اون آگاهی داره؟
 • از سخنرانی یا گفتگو چه هدفی رو دنبال می کنیم؟
 • شرایط محیط
 • تجهیزات و امکانات
 • مدت زمانی که در اختیار هست

چطور فن بیان قوی داشته باشیم؟

مواردی که باعث می شن یک فرد در صحبت کردن خوب به نظر برسه، دوست داشتنی باشه و حرف زدنش برای مخاطب کسالت آور و خسته کننده نباشن، این موارد است:

*با سرعت مناسب صحبت کنید.

 حرف زدن بسیار سریع، مخاطب رو گیج می کنه و اثربخشی سخن رو از بین می بره و حرف زدن بسیار کند، کسالت آور و خسته کننده هست و تمرکز مخاطب رو از دست می ده.
برای اینکه بفهمید سرعت مناسب در حرف زدن و سخنرانی دارید یا خیر، می تونید از این دو تمرین استفاده کنید:

1. تصور کنید قرار هست یک شماره تلفن بخونید و فردی دیگه ای اون ها رو یادداشت کنه. سرعت صحبت شما باید دقیقا به اندازه ای باشه که مخاطب نه از نوشتن اعداد جا بمونه و نه تا فهمیدن عدد بعدی بیکار بمونه.

2. صدای خودتون رو در حین سخنرانی یک متن مشخص با سه سرعت کند، متوسط و تند ضبط کنید و بعد با گوش دادن به هر سه فایل، خودتون قضاوت کنید کدوم سرعت با لحن و صدای شما اثربخش تر و جذاب تر هست.

*اعتماد به نفس داشته باشید.

صحبت های کسی که بریده بریده و با ترس و تردید صحبت می کنه، معمولا جدی گرفته نمیشه. باید اضطراب و استرس رو کنار بذارید و در طی سخنرانی از کشیدن زیادی آواها خودداری کنید. برای این کار لازم هست که اول از همه روی متن، تسلط کامل داشته باشید یا اگر بحث فلبداهه هست، لازمه تسلط نسبی و کافی روی موضوع داشته باشید.
از تمریناتی که برای شروع جهت افزایش اعتماد به نفس در سخنوری می تونید انجام بدید، تمرین رو به روی آینه هست و بعد از اون می تونید از دوستان یا نزدیکانتون بخواید به سخنرانی کوتاهی از شما گوش بدن و نقاط قوت و ضعف شما رو بیان کنن.

*از زبان بدن خود غافل نشوید.

در هنگام صحبت کردن، علاوه بر زبان و صدای شما، بدن شما هم در حال انتقال پیام به مخاطب هست، پس لازمه به حالت ایستادن، نشستن، راه رفتن و حرکات دست و بدن خودتون و حتی حالت چهرتون هم توجه کنید.

تمرین رو به روی آینه برای تسلط بر حالات چهره و زبان بدن هم مفید هست.

*بلندی و کوتاهی صدای خود را کنترل کنید.

تن صدا از مهمترین نکات در فن بیان هست که باید روی اون تسلط پیدا کنید. یکی از موثرترین تمریناتی که برای تسلط بر تن صدا می تونید انجام بدید این هست که گوشه ای از اتاقتون قرار بگیرید و گوشی موبایلتون رو در فاصله دلخواه از خودتون قرار بدید و بعد اون رو روی حالت ضبط صدا قرار بدید و طوری صحبت کنید که انگار موبایل مخاطب شماست. دفعه بعد فاصله و مکان موبایل رو تغییر بدید و ترجیحا آن را از جای قبلی دورتر قرار بدید.

در انتها، صداهای ضبط شده رو بررسی کنید تا متوجه بشید تن صدای شما برای افرادی که در مکان های دورتر قرار می گیرن هم مناسب هست یا نه. علاوه بر این، نکته مهم دیگه ای که در این تمرین باید به اون توجه کنید، اینه که در حین سخنرانی، نیاز هست تن صدای شما با توجه به اهمیت موضوع و لحن مناسب اون، کم و زیاد بشه. باید بررسی کنید که آیا شما این بالا و پائین رفتن های تن صدا رو در وقت های مناسب انجام می دید یا خیر. اگر لحن و صدای شما یکنواخت و بدون تغییر باشه، خیلی زود مخاطب کسل می شه و تمرکز خودش رو از دست می ده.

*درست نفس بکشید.

درست نفس کشیدن از مهمترین نکات در فن بیان هست که لازمه روش تمرکز کنین و با تمرین های مناسب، تنفس خودتون رو بهبود بدین. تنفس درست از این جهت اهمیت داره که اگر نفس های شما کوتاه و سطحی باشه، مضطرب به نظر می رسید و مهمتر از اون، بین صحبت هاتون نفس کم میارید و مجبور به مکث های متعدد می شید.

البته نفس کم آوردن در بعضی شرایط عادی هست ولی باید سعی کنین کمتر دچار این حالت بشید. تنفس یک سخنران باید عمیق باشه و وقت نفس کشیدن، بالا و پائین شدن شکم خودتون رو احساس کنین،  با بینی هوا را داخل بکشید و اجازه بدید از طریق دهان خارج بشه. پس شما باید تنفس شکمی و عمیق رو جایگزین تنفس قفسه سینه و سطحی کنین.

برای این کار دو تمرین راحت پیشنهاد میشه:

1. تمرینی که میتونه کمک کننده باشه این هست که به پشت روی زمین دراز بکشید و این تنفس شکمی رو تمرین کنید تا بالا و پائین شدن شکم خودتون رو حس کنین.

2. با بینی نفس بکشید، قبل از خروج هوا بلند بشمارید “یک” و بعد هوا رو از طریق دهان خارج کنین، برای بار دوم نفس بکشید و قبل از خروج هوا بلند بشمارید ” یک، دو” و بعد هوا رو از دهانتون خارج کنین… این کار رو تا شمارش ده ادامه بدید. این تمرین به شما کمک می کنه حجم ریه هاتون رو افزایش بدید و وقت سخنرانی کمتر دچار مشکلی تنگی نفس بشید.

*قدرت صدای خودتون رو بالا ببرین.

برای اینکه صدای قوی تر و واضح تری داشته باشید، می تونید تمرین معروف خودکار رو انجام بدید. یک خودکار یا مداد بین دندان های خودتون بزارید و در همون حالت سعی کنید واضح و عادی صحبت کنید و لب هاتون به اندازه کافی باز و بسته بشن. این تمرین در ابتدا سخت به نظر میرسه اما تاثیری گذاری بالایی داره.

تمرین فن بیان

نکات و تمریناتی که به اونها اشاره کردیم، از مهمترین و موثرترین نکات در داشتن فن بیان قوی هستن، اما علاوه بر این ها نکات و تمرینات دیگه ای هم هستن که حالت تخصصی تر دارن و بهتر هست که برای قرار گرفتن در نقطه تسلط در فن بیان، از اون ها هم استفاده کنید. برای این نکات و تمرینات تخصصی می تونید دوره ها و کلاس های مختلف شرکت کنید تا مطمئن بشید به فنون و نکات اصولی دست پیدا می کنید.

پیشنهاد نیکارو برای یادگیری تخصصی فن بیان، آموزشگاه های معتبر زیر هست:

معرفی بهترین کلاس فن بیان در تهران
معرفی بهترین کلاس فن بیان در مشهد

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای موفق شدن توی زندگی برنامه میخوای؟
کلیک کن
close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.