علائم اضطراب اجتماعی چیست؟

علائم اضطراب اجتماعی چیست؟

وقتی می خواهید در جمع غریبه ای صحبت کنید اضطراب میگیرید؟ وقتی در میهمانی با افراد جدید قرار می گیرید راحت نیستید و از اینکه زیر نگاه های بقیه باشید استرس می گیرید؟ در این موقعیت ها دائم نگران این هستید که با رفتار یا گفتار اشتباهی مورد قضاوت دیگران قرار بگیرید؟ اگر این علائم را دارید ممکن است به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا باشید. اگر می خواهید بدانید دیگر علائم اضطراب اجتماعی چیست؟ با ما همراه باشید.

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

پیش از آنکه بدانیم علائم اضطراب اجتماعی چیست؟ باید بدانیم خود اختلال اضطراب اجتماعی به طور کلی چیست؟

اختلال اضطراب اجتماعی یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که در آن فرد مبتلا از اینکه در جمعی مرکز توجه قرار بگیرد مضطرب و نگران است. او نگران است که به واسطه رفتار یا گفتار اشتباهی مورد قضاوت قرار گرفته وشرم زده شود.

انجمن روانپزشکی آمریکا ؛ اختلال اضطراب اجتماعی را به عنوان یک اختلال روانی تعریف می کند که در آن فرد ترسی دائمی از یک یا چند موقعیت اجتماعی که ممکن است در آن موقعیت ها خجالت زده شود، دارد. این  ترس یا اضطراب با تهدید واقعی ناشی از موقعیت اجتماعی که توسط هنجارهای فرهنگی فرد تعیین می شود، تناسب ندارد. این یک وضعیت روانی مزمن است که نه تنها افراد را از دوست یابی باز می دارد، بلکه بر تمام حوزه های زندگی افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی تأثیر می گذارد.

برای مشاهده بهترین مرکز مشاوره هر شهر بر روی دکمه مربوط به آن کلیک کنید.

علائم اضطراب اجتماعی چیست؟

علائم اضطراب اجتماعی در واقع مشابه علائم دیگر اختلالات اضطرابی است. یعنی ترس و علائم جسمی که به دنبال آن می آیند. اما دیگر علائم اضطراب اجتماعی چیست؟

علائم اضطراب اجتماعی ممکن است به اشکال مختلفی ظاهر شود که شامل علائم هیجانی، رفتاری، اجتماعی و جسمی می شود.
این علائم معمولا هنگامی که فرد مبتلا به اضطراب اجتماعی با یک موقعیت اجتماعی مواجه می شوند پایدار و ماندگار هستند. بعضی از علائم عبارتند از:

علائم جسمی اضطراب اجتماعی

 لرزش صدا، تپش قلب، سرخ شدن، خشکی دهان، سرگیجه، درد قفسه سینه، تعریق، لرزش، تهوع، دل پیچه و اسهال.

علائم  رفتاری اضطراب اجتماعی

– انقباض و سفتی بدن

– نگرانی از اینکه بقیه متوجه اضطراب فرد شوند

–  تجزیه و تحلیل مداوم و بیش از حد خود پس از تعاملات اجتماعی

– نگرانی از قضاوت شدن و شرم زده شدن

– دشواری در برقراری تماس چشمی


علائم اجتماعی اضطراب اجتماعی

پرهیز از اجتماعات

–  پرهیز از موقعیت هایی که منجر به ملاقات رو در رو افراد می شود

-پرهیز از موقعیت هایی که فرد در آن مرکز توجه است

– پرهیز از غذا خوردن در حضور دیگران

– دشوار بودن آغازگر تعامل بودن


اگرچه برخی علائم ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد، اما مشخصه و علامت اصلی این اختلال، ترس و نگرانی قابل توجه از موقعیت های اجتماعی است.

علائم اضطراب اجتماعی

تشخیص اختلال اضطراب اجتماعی

در قسمت قبلی مطلب به این پرداختیم که علائم اضطراب اجتماعی چیست؟ اما در این قسمت می خواهیم به ملاک های تشخیصی این اختلال توسط متخصصان بپردازیم. به عبارت دیگر روانشناسان و روانپزشکان چگونه این اختلال را تشخیص می دهند. ملاک های تشخیصی اختلال اضطراب اجتماعی:

 • ترس یا اضطراب قابل ملاحظه درباره یک یا چند موقعیت اجتماعی که در آنها احتمال دقت نظربه بیمار و موشکافی دیگران وجود دارد. مثلا ملاقات با افراد غریبه، خوردن و آشامیدن در حضور دیگران یا اجرا کردن در حضور دیگران. در مورد کودکان این اضطراب در تعامل با همسالان نیز دیده می شود و محدود به تعامل با بزرگسالان نیست.
 • فرد از این می ترسد که کاری انجام دهد یا علائم اضطرابی بروز دهد که دیگران برداشت منفی از آنها داشته باشند
 • موقعیت های اجتماعی مذکور تقریبا همیشه موجب ترس یا اضطراب فرد می شود.
 • فرد از موقعیت های اجتماعی مذکور اجتناب می ورزد و یا تحمل آن با ترس و اضطراب شدیدی همراه است.
 • ترس و اضطراب مذکور بیشتر از آن چیزی است که از موقعیت اجتماعی مذکور و زمینه فرهنگی- اجتماعی فرد انتظار می رود.
 • ترس، اضطراب یا اجتناب پایدار است و به طور معمول 6 ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد.
 • این ترس موجب ناراحتی قابل ملاحظه و یا افت کارکرد اجتماعی- شغلی یا سایر جنبه های مهم زندگی فرد می شود.

 

جالب است که بدانید برخی از افراد تنها در موقعیت های اجرایی دچار اضطراب اجتماعی می شوند. این امر بیشتر زندگی حرفه ای آنها را تحت الشعاع قرار می دهد. به عنوان مثال خواننده ها، رقصنده ها، ورزشکاران، بازیگران و … افراد مبتلا به نواع اجرایی اختلال اضطراب اجتماعی از موقعیت های غیراجرایی نمی ترسند یا از آن اجتناب نمی کنند.

علائم اضطراب اجتماعی در چه موقعیت هایی بروز می کنند؟

افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی معمولا علائم این اختلال را در موقعیت های زیر تجربه می کنند:

 • صحبت با افراد غریبه
 • صحبت یا سخنرانی در جمع
 • قرارهای عاشقانه یا کاری
 • ارتباط چشمی با دیگران
 • ورود به مکان های جدید
 • مهمانی
 • غذا خوردن، صحبت با تلفن و نوشتن درمقابل دیگران
 • رفتن به مدرسه و محل کار
 • شروع کردن مکالمه با افراد
 • مرکز توجه بودن
 • مورد انتقاد یا تشویق واقع شدن
 • معرفی شدن به دیگران
 • ملاقات با افراد مهم

 

ویژگی های اختلال اضطراب اجتماعی

در ادامه مطلب علائم اضطراب اجتماعی چیست؟ با ویژگی های این اختلال بیشتر آشنا خواهیم شد. همان طور که پیشتر گفته شد ویژگی اصلی این اختلال ترس یا اضطراب شدید با قابل توجه از موقعیت های اجتماعی که در آن فرد ممکن است مورد موشکافی دیگران قرار بگیرد.

 در چنین مواقعی فرد نسبت به اینکه در مورد او برداشت منفی صورت بگیرد نگران است. بیمار می ترسد که دیگران او را مضطرب، ضعیف، دیوانه، احمق، کسالت آور، رعب آور، کثیف یا نامطبوع بدانند.

نگرانی دیگر او این است که بیمار به گونه ای رفتار کند که غیر عادی به نظر برسد یا علائمی مانند برافروختگی، لرزش صدا، تعریق و … در او پدیدار شود که دیگران متوجه اضطرابش بشوند. برخی دیگر می ترسند که با رفتارشان به دیگران اهانت کنند و این موجب طرد آنها از سوی دیگران شود. این ترس بیشتر در کسانی دیده می شود که در فرهنگ های جمع گرا (احترام به جمع) رشد کرده اند.

فردی که از لرزش دستانش نگران است از خوردن، نوشیدن، نوشتن یا اشاره کردن در جمع اجتناب می کند. کسی که از تعریق زیاد نگران است از دست دادن با دیگران در جمع خودداری می کند. کسی که در جمع خجالت می کشد، از اجرا در  جلوی دیگران یا صحبت درباره مسائل خصوصی خود دوری می کند. برخی افراد از ادرار کردن در توالت های عمومی می ترسند و اجتناب می کنند( اختلال مثانه خجالتی).

موقعیت های اجتماعی تقریبا همیشه موجب نگرانی و اضطراب می شوند لذا کسی که فقط گاهی دچار این حالت ها می شود نباید تشخیص اختلال اضطراب اجتماعی بگیرد.

گاهی اضطراب انتظاری خیلی زودتر از موقعیت شروع می شود. فرد مبتلا سعی می کند از موقعیت های اجتماعی هراس آور پرهیز نماید یا در صورت اجبار به حضور در آنها متحمل اضطراب فوق العاده ای می شود.

ویژگی‌های اضطراب اجتماعی

شیوع اختلال اضطراب اجتماعی

شیوع دوازده ماهه اختلال اضطراب اجتماعی در آمریکا حدود 7% برآورد شده است. در بخش اعظم دنیا شیوع دوزاده ماهه آن کمتر و حدود 2 تا 5 % برآورد شده است. به طور کلی شیوع اختلال اضطراب اجتماعی در زنان بیش از مردان است.

ریشه اضطراب اجتماعی

تا این قسمت اط مطلب پاسخ این سوال که ” علائم اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟” را دریافتید. اما پرسش دیگری که مطرح می شود این است که علت و ریشه اضطراب اجتماعی چیست؟ چه چیزی موجب می شود که برخی از افراد تا به این حد نگران موقعیت های اجتماعی باشند؟

مانند بسیاری دیگر از اختلالات روانی برای این اختلال نیز یک علت واحد وجود ندارد و مجموعه ای از عوامل در هم پیچیده موجب آن می شوند. اما برخی از علت هایی که توسط متخصصان مطرح شده است را با هم مرور می کنیم:

عوامل مزاجی:

صفات زمینه ای که فرد را برای اختلال اضطراب اجتماعی آماده می سازد شامل بازداری رفتاری و ترس از قضاوت منفی دیگران است.

عوامل محیطی:

سوء رفتار دوران کودکی یا سایر ناملایمات روانی- اجتماعی در سنین پایین علت بروز این اختلال نیستند اما ریسک ابتلا را بالا می برند.

عوامل اجتماعی- فرهنگی:

عوامل اجتماعی- فرهنگی دخیل در شکل گیری اضطراب اجتماعی شامل رشد کردن در یک فرهنگ دارای تمایل اشتراکی قدرتمند می‌باشند.

عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیکی:

صفاتی که فرد را مستعد ابتلا به اختلال اضطراب اجتماعی می کنند مانند بازداری رفتاری، شدیدا تحت عوامل ژنتیکی قرار دارند. عوامل ژنتیکی از طریق تعامل با عوامل محیطی تاثیر خود را اعمال می کنند. یعنی کودکانی که بازداری رفتاری شدیدتری دارند نسبت به تاثیر عوامل محیطی مانند الگوبرداری از والدین، آسیب پذیری بیشتری از خود نشان می دهند.

 بعلاوه اختلال اضطراب اجتماعی وراثتی است (ولی نوع فقط اجرایی کمتر ارثی است). احتمال ابتلا در خویشاوندان درجه یک فرد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی دو تا شش برابر بیشتر است و هم عوامل ژنتیکی اختصاصی (مانند ترس از قضاوت منفی) و هم عوامل ژنتیکی غیر اختصاصی بیماری (مانند گرایش روان رنجوری) در احتمال به بیماری نقش موثری دارند.

انتقال دهنده‌های عصبی:

انتقال دهنده‌های عصبی برای ارسال سیگنال عصبی از یک سلول به سلول دیگر توسط مغز استفاده می‌شوند. در افرادی که دچار اختلال اضطراب اجتماعی هستند، احتمالاً میان انتقال دهنده‌های عصبی ، تعادل وجود ندارد.  

انتقال دهنده‌های عصبی که در اضطراب مشارکت دارند عبارتند از:

 • نوراپی نفرین
 • سروتونین
 • دوپامین
 • گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA)

در تحقیقات مختلفی ثابت شده است که مبتلایان به اختلال اضطراب اجتماعی ‌در این انتقال دهنده‌های عصبی، عدم تعادلی مشابه افراد مبتلا به آگورافوبیا و اختلال هراس (پانیک) دارند. درک چگونگی ارتباط این مواد شیمیایی مغز با اختلال اضطراب اجتماعی، برای تعیین بهترین داروها برای درمان اهمیت بسیاری دارد.

لینک مرتبط :
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.