campain
campain
شرایط کلاس سوارکاری

شرایط کلاس سوارکاری

در این مقاله می‌خواهیم شرایط کلاس سوارکاری را با شما در میان بگذاریم و در پایان بهترین کلاس سوارکاری در شهرهای مختلف را به شما معرفی می‌کنیم. این مقاله قرار است ساده ترین راه را برای سوارکار شدن به شما یاد بدهد و سپس برترین باشگاه سوارکاری شهرتان را به شما معرفی کند. بد نیست بدانید که هزینه کلاس سوارکاری، این رشته ورزشی به ظاهر پرهزینه چقدر است و این تفاوت قیمت به نسبت دیگر رشته ها از کدام باور قدیمی سرچشمه می گیرد.

در نیکارو بهترین آموزشگاه های کشور را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

هزینه کلاس سوارکاری

هزینه کلاس سوارکاری یا هزینه تک جلسه اسب سواری در باشگاه های مختلف متفاوت است. در برخی باشگاه ها برای استفاده از یک جلسه اسب سواری، تنها ۱۰ هزار تومان از افراد اخذ می شود. اما در برخی دیگر تا ۴۵ هزار تومان به ازای تنها یک جلسه باید هزینه کنید. در حال حاضر، اکثر باشگاه سوارکاری تهران ۳۰ یا ۴۰ هزار تومان بابت یک جلسه دریافت می‌کنند. این در حالی است که این رقم در شهرستان ها تا ۱۵ هزار تومان هم پایین می‌آید.

اگر می‌خواهید سوارکاری را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید و به این ورزش مفرح به چشم تفریح نگاه نمی‌کنید، باید سراغ کلاس سوارکاری برای آموزش این رشته بروید. معمولا یک دوره آموزشی سوارکاری ۱۰ جلسه طول می‌کشد و هفته ای یک بار برگزار می‌شود. از آنجا که بیشتر ثبت نام کنندگان روزهای پنجشنبه و جمعه را انتخاب می‌کنند، روزهای شنبه همه باشگاه های سوارکاری تعطیل هستند.

شرط سنی برای ثبت نام وجود ندارد و از ۵، ۶ تا ۶۰، ۷۰ ساله می توانند وارد این رشته شوند؛ فقط وزن آنها نباید بیش از ۷۰، ۷۵ کیلو باشد. البته نگران نباشید. چنانچه افزایش وزن دارید و میخواهید سوارکاری را اموزش ببینید، باید مبلغی معادل ۱.۵ برابر یک ادم سبک وزن را پرداخت کنید.

از آنجا که بیشتر طرفداران کلاس سوارکاری خصوصی، مالکان اسب ها هستند، برخی از کلاس ها در محیط خانوادگی برگزار می‌شود. در بعضی باشگاه های سوارکاری، با اجاره اسب به کسانی که فاقد اسب هستند، این افراد را برای شرکت در مسابقات تربیت می‌کنند. سرعت فراگیری و تعداد جلسات آموزشی برای هر فرد به جثه، قدرت بدنی و استعداد او بستگی دارد.

شهریه کلاس سوارکاری در باشگاه های خصوصی و دولتی

میزان شهریه ای که باید برای آموزش حرفه ای و اصولی در کلاس سوارکاری بپردازید بستگی به این دارد که می‌خواهید در باشگاه خصوصی ثبت نام کنید یا دولتی. متوسط میزان شهریه اخذ شده در باشگاه سوارکاری خصوصی، به ازای ۱۰ جلسه آموزش به ۷۵۰ هزار تومان می‌رسد. این مبلغ برای آموزش رده سنی نوجوانان تا بزرگسالان است. زمان هر جلسه حدود ۴۰ دقیقه می‌باشد. قیمت دقیقی از برگزاری دوره ها در باشگاه های خصوصی در دسترس نیست.

در باشگاه سوارکاری دولتی، هزینه دوره های تفریحی به ازای ۱۰ جلسه مخصوص نونهالان ۷ سال به بالا ۶۰۰ هزار تومان و برای زیر ۷ سال مبلغ ۸۰۰ هزار تومان است. این مبلغ برای کودکان زیر ۴ سال به ازای همان ده جلسه ۱ میلیون تومان می‌باشد. زمان جلسه برای رده های سنی زیر ۷ سال ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است.

ضمنا مبلغ ۳۰ هزار تومان بابت حق عضویت و بیمه در مجموعه‌های سوارکاری دریافت خواهد شد.

رشته های مختلف ورزش سوارکاری

سوارکاری رشته های مختلفی مانند پرش از مانع، درساژ، کورس، کمان گیری روی اسب، چوگان، ارابه رانی و مسابقات صحرایی  دارد. برخی از این رشته ها در ایران وجود دارند و برخی دیگر از قدیم در ایران مرسوم نبوده‌اند. هم اکنون دو رشته سوارکاری کورس و درساژ در ایران طرفداران زیادی دارد.

کورس همان مسابه اسب سواری در میادین مسابقه است که به دو شاخه کورس با مانع و بدون مانع تقسیم میشود. این رشته بیشتر در بندر ترکمن و گنبدکاووس برگزار می شود؛ در تهران نیز باشگاه نوروزآباد در غرب تهران شرایط آموزش این رشته را دارد. رشته کورس از رشته هایی است که برای صاحبانش بیشتر پولساز است. در کورس علاوه بر شرکت در مسابقه، روی اسب ها شرط‌بندی هم می‌شود. علاقمندان به شرط‌بندی با ثبت نام کامپیوتری بر روی اسب‌های خارجی که بخت و اقبال خوبی در پیروزی دارند، شانس خود را آزمایش می‌کنند.

درساژ یکی دیگر از رشته های زیبا و جالب سوارکاری است که شامل حرکات موزون با اسب است و بعضی از باشگاه های سوارکاری به طور اختصاصی آن را آموزش می‌دهند.

چوگان یکی از رشته های بسیار قدیمی بوده و شبیه بازی هاکی است. در این رشته بازیکنان باید سوار بر اسب، گوی را با ضربات چوب وارد دروازه کنند. این رشته در باشگاه های شهدا و نوروزآباد در تهران آموزش داده می‌شود.

رشته ارابه رانی در ایران وجود ندارد. در این رشته چند اسب به یک ارابه بسته می‌شوند. دو نفر سوارکار سوار بر ارابه می شوند و با حفظ تعادل در مسیرهای پرپیچ و خم از روی موانع طبیعی مثل رودخانه و تنه های درختان و بوته زارها با سرعت بالا می پرند.

موضوعات مؤثر در هزینه کلاس سوارکاری و قیمت اسب

یکی از مشکلات رشته سوارکاری، تامین مساحت لازم برای فعالیت است. باشگاه سوارکاری برای یک «مانژ پرش» نیاز به فضای ۴ تا ۶ هزار متری دارد. فکرش را بکنید باشگاهی که در زمینه کورس کار می‌کند، به چه ابعادی از زمین نیازمند است. فضای اصطبل، خوراک و نگهداری اسب ها را هم به این فضا اضافه کنید. این عوامل دست به دست هم داده و باعث افزایش هزینه کلاس سوارکاری می‌شوند.

قیمت یک اسب به سن، تربیت نژاد، توانایی و مهارت اسب، رده پرشی و ارتفاع آن بستگی دارد. همچنین نوع آموزش و تمریناتی که گذرانده یا در حال انجام است، جوایزی که کسب کرده و مربی که داشته، در قیمت اسب بسیار تعیین کننده است؛ اما در آخر، این مربی، خریدار و فروشنده است که می گوید یک اسب چه اندازه می ارزد.

راه ارزان تری هم وجود دارد که بتوانید یک اسب ارزان و البته از نژاد خوب بخرید. اسب را بخرید و آن را در اختیار یک مربی حرفه‌ای قرار دهید؛ هر چه آموزش بیشتری ببیند به قیمت آن افزوده می‌شود. همچنین می‌توانید اسب را به صورت پانسوین خریداری کنید. پس از بارداری تا مرحله زایمان و شروع آموزش سه سال طول می‌کشد تا صاحب اسب به سود برسد.

آموزش سوارکاری به صورت آکادمیک

کسانی که مایل هستند به جای شرکت در چند جلسه کلاس سوارکاری ، اسب سواری را به صورت تحصیلات دانشگاهی فرا بگیرند، می‌توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند. سپس با انتخاب دانشکده جامع علمی-کاربردی می‌توانند در رشته های مختلف سوارکاری ثبت نام کنند. این دانشگاه کنار باشگاه شهدا واقع است و دانشجویان این رشته با سوارکاری و صنعت اسب داری به صورت علمی آشنا می‌شوند.

برخی از رشته های این دانشگاه عبارتند از: کاردان حرفه ای تربیت بدنی، مربیگری چوگان، کاردان بهداشت‌یاری دامپزشکی و پرورش اسب. دانشجویان این دانشکده پس از پایان تحصیلات تکمیلی خود مهارت‌هایی در زمینه شناخت نژاد اسب ها، تربیت سوارکار و اسب برای شرکت در مسابقات، و مدیریت مراکز تولید و پرورش اسب به دست می آورند.

خرید لوازم مورد نیاز برای سوارکاری

برای خرید لوازم سوارکاری باید به فروشگاه های این رشته مراجعه کنید. این بدین معناست که در هر فروشگاه ورزشی، نمی‌توانید تجهیزات این رشته را پیدا کنید. بنابراین شما صرفا باید به فروشگاهی بروید که به صورت تخصصی لوازم سوارکاری می‌فروشد. کلاه سوارکاری، شلوار، دستکش چرم و جیر، چکمه ساقدار، شلاق و مهمیز مهمترین تجهیزاتی هستند که یک سوارکار حرفه ای به آنها نیاز دارد.

برای کلاس سوارکاری شما می‌توانید از ۱۰۰ هزار تومان تا نزدیک ۳ میلیون تومان برای خرید هزینه کنید. همچنین شلوار سوارکاری از ۴۵۰، ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است. کفش نیم سوارکاری به همراه گتر (ساق بند) یا پوتین سوارکاری از ۲۰۰ هزار تومان به بالاست؛ از ۱۰۰ هزار تومان تا بالای ۵۰۰ هزار تومان برای کفش و از ۱۰۰ هزار تومان به بالا برای گتر باید پرداخت شود. هرچند مهربان بودن با اسب از واجبات سوارکاری است، اما شما نیاز به شلاق هم دارید، که می توانید آن را با ۵۰ هزار تومان تهیه کنید. اگر دوست ندارید دست هایتان در برخورد و سایش با دست جلو (افسار متصل به دهنه اسب) آسیب ببیند، می توانید دستکش را با قیمت ۵۰ هزار تا چند صد هزار تومان تهیه کنید.

۵ نکته سوارکاری برای مبتدی‌ها

سوارکاری به سوار شدن و هدایت کردن اسب مربوط است و نیاز به تمرین دارد. سوارکاری به شکل سنتی از دیرباز وجود داشته و اسب به عنوان یکی از رام‌ترین حیوانات در دسترس انسان برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هرچند با پیشرفت تکنولوژی و توسعه وسایل نقلیه، اسب کارکرد قدیمی خود را از دست داده و استفاده از آن شکل نمادین و یا ورزشی پیدا کرده است.

با وجود سنتی بودن، اسب سواری نیز اصولی دارد. گذشتگان به دلیل سر و کار داشتن با انواع حیوانات و دام ها، کاملا با این اصول خو گرفته‌ بودند. انسان مدرن و امروزی نیاز به آموزش دارد و باید در کلاس سوارکاری شرکت کند تا بتواند با اسب برخوردی مناسب داشته باشد. سوارکاری امروزه یکی از رشته های محبوب ورزشی نیز هست که در المپیک نیز سالهاست که جایگاه خود را حفظ کرده و ماده‌های مختلف آن همیشه با استقبال تماشاگران روبرو می‌شود. پایگاه اینترنتی wikiHow نکاتی را درباره اسب‌سواری و اصول مربوط به آن بر شمرده است.

اسب سواری ورزشی سرگرم کننده اما دشوار است. این ورزش نیاز به شجاعت دارد. اگر به سوارکاری علاقه دارید، لازم است به چند نکته توجه کنید:

۱- یک مرکز اسب سواری خوب پیدا کنید.

اگر مبتدی هستید و می‌خواهید به تنهایی اسب سواری را یاد بگیرید، احتمالا به جایی نمی‌رسید. در مراکز اسب سواری شما یک مربی خوب خواهید داشت که اسب مناسبتان را به شما نشان می‌دهد. وقتی مرکز اسب سواری را پیدا کردید، با یک یا دو جلسه کلاس سوارکاری، می‌توانید مربی و اسب را محک بزنید. مربی باید با تجربه بوده و در سوارکاری خوب و حرفه‌ای باشد. او همچنین باید صبور باشد، اما نباید منتظر باشید تا آنچه در فکر شماست بخواند. مربی نباید شما را وادار به اسب سواری کند، شما باید خودتان احساس راحتی کنید. اسب باید آرام بوده و برای یک مبتدی راحت باشد. همچنین اسب باید زیر هشت سال سن داشته باشد. اسبی را پیدا کنید که به صورت دایره‌وار آرام حرکت کند و به مدت نیم ساعت با آن تمرین کنید.

۲- اسب خود را آماده کنید و سپس سوار شوید.

بسیار مهم است که قبل از سوار شدن اسب را آماده کنید. همچنین قبل از شروع افسار اسب را به کمک مربی ببندید. پس از آن می‌توانید روی اسب سوار شوید. معمولا باید این کار را از سمت چپ انجام داد، اما برای خود اسب بهتر است که از هر دو طرف این کار انجام شود.

۳- تعادل خود را پیدا کنید.

برای دور اول در کلاس سوارکاری، احتمالا مربی خودش اسب را هدایت می‌کند تا شما به حس اسب سواری عادت کنید. اگر احساس می‌کنید که تعادل خود را از دست می‌دهید به یال اسب بچسبید تا زمانی که تعادل خود را باز یابید. شما باید ریتم حرکت اسب را احساس کنید. دستان شما باید با ریتم حرکت، تکان بخورد، اما نباید زیاد افسار را بکشید، زیرا به دهان اسب وصل است. آرنج‌های شما باید با ریتم حرکت به آرامی ، تکان بخورد. هنگامی که اسب سواری می‌کنید جلو را نگاه کنید و کمر خود را صاف نگه دارید. تقریبا یک سوم کفش‌های شما باید در رکاب باشند و پاها باید به سمت پایین باشند. نگذارید پاهایتان زیاد به سمت جلو برود، طوری که انگار روی صندلی نشسته‌اید، این روش نشستن نادرست است. شانه‌ها، کشاله ران و پاشنه‌های پایتان باید کشیده باشند.

۴- برای کنترل اسب کمک بگیرید.

برای کنترل اسب می‌توانید به روش طبیعی از دست‌ها و پاهایتان کمک بگیرید، یا به صورت مصنوعی از رکاب‌ها و شلاق کمک بگیرید. برای پیش بردن اسب ساق پاهای خود را ببندید. اگر اسب راه نیفتاد بیشتر ساق پا را فشار دهید. ممکن است به شما بگویند که برای اسب‌های تنبل از شلاق و رکاب کمک بگیرید، اما اگر اسب خوب تربیت شده باشد، نیازی به این کار نیست.

برای متوقف کردن اسب سعی کنید در پایین‌ترین قسمت زین بنشینید و کمی افسار را بکشید. می‌توانید از گفتن “هووو” نیز استفاده کنید. سعی کنید اسب خود را بدون استفاده از افسار نگه دارید. اسب شما باید به موقعیت بدنی شما واکنش نشان دهد. برای دور زدن با اسب، افسار را به راست یا چپ بکشید و با پایی که همان طرف است کمی به اسب فشار بیاورید. شما باید این کار را انجام دهید و گرنه اسب فقط سرش را می‌چرخاند، اما مسیر را مستقیم می‌رود.

۴- یاد بگیرید که با اسب یورتمه بروید.

زمانی که به راه رفتن اسب عادت کردید، کمی پاهای خود را محکم‌تر فشار دهید و شروع به یورتمه رفتن کنید. می‌توانید این کار را نشسته یا ایستاده انجام دهید. اگر نشسته هستید، در پایین‌ترین قسمت زین بمانید و پاهای خود را دو طرف بدن اسب نگه دارید. مطمئن شوید که آرنج‌های‌تان آزاد است و زیاد افسار اسب را نمی‌کشید.

برای یورتمه رفتن به صورت ایستاده باید حالت نشسته و ایستاده را با هم تعویض کنید. پاشنه‌های خود را پایین ببرید و کاملا در رکاب قرار دهید، اما زیاد کشش ایجاد نکنید. اسب‌ها وقتی یورتمه می‌روند پاهای خود را به صورت مورب تکان می‌دهند. وقتی می‌خواهید به سمت چپ بروید زمانی برخیزید که اسب شانه راستش بالاست و وقتی می‌خواهید به سمت راست بروید زمانی برخیزید که اسب شانه چپش بالاست. سعی کنید با یک نگاه کوتاه موقعیت شانه‌های اسب را بفهمید؛ زیرا اگر این نگاه طولانی شود حواس شما پرت شده و تعادل خود را از دست می‌دهید.

۵- چهار نعل رفتن را یاد بگیرید.

برای چهار نعل رفتن آرام پاهای خود را به سمت عقب ببرید و فشار دهید. هنگامی که اسب در حال یورتمه رفتن است از این کار استفاده کنید. این کار را برای این که اسب فقط کمی تندتر برود انجام ندهید، زیرا شروع به چهار نعل رفتن می‌کند. هنگامی که اسب چهار نعل می‌رود شما در موقعیت همیشگی خود بر روی اسب بنشینید. قسمت بالا تنه را بی‌حرکت نگه دارید، رکاب‌ها را خوب نگه دارید و افسار را زیاد نکشید. می‌توانید چهار نعل را در حالی که نیمه ایستاده هستید نیز انجام دهید. کافی است  شانه‌ها و لگن خود را کمی به سمت جلو خم کنید.

۱۳ توصیه امنیتی مهم برای کلاس سوارکاری

 • مطمئن شوید که به اندازه کافی راحت هستید.
 • کلاه شما باید مناسب باشد. کلاه دوچرخه‌سواری برای اسب سواری مناسب نیست. اگر از روی اسب افتادید یا بیش از پنج سال است که از کلاه خود استفاده می‌کنید، آن را عوض کنید.
 • اگر از روی اسب افتادید از اسب سواری نترسید دوباره امتحان کنید.
 • هنگامی که اسب را لمس می‌کنید و سوار می شوید آرام باشید و استرس به خود راه ندهید. اسب احساس شما را می‌فهمد و واکنش نشان می‌دهد.
 • پاشنه پای خود را پایین نگه دارید و به سمتی که می‌خواهید بروید نگاه کنید.
 • از مربی خود بپرسید که اسب با چه علامتی، واکنش نشان می‌دهد.
 • هنگامی که به اسب خود نزدیک می شوید با او حرف بزنید تا بفهمد که شما به او نزدیک شده‌اید.
 • افسار متصل به فک اسب را خیلی نکشید، مگر این که اسب در حال فرار کردن باشد. حتی در این زمان هم حرکت شما به اسب بستگی دارد. کشیدن ناگهانی افسار باعث ترس اسب می‌شود و او ممکن است بیشتر بدود. اسب‌ها عادت دارند که به آرامی هدایت شوند.
 • لباس‌ مخصوص اسب سواری بپوشید.
 • هرگز کنار یک اسب زانو نزنید و ننشینید.
 • قبل از حرکت از یک اسب سوار حرفه‌ای بخواهید تا موقعیت زین شما را بررسی کند.
 • هرگز از پشت به اسب نزدیک نشوید ، چون ممکن است بترسد.
 • اگر می‌خواهید به پشت اسب بروید، دست خود را روی کفل اسب بگذارید تا متوجه شود که پشت او هستید.

و اما نکته پایانی؛
از اسب سواری لذت ببرید. اسب سواری ورزش بی‌نظیری است، پس به خوبی از آن استفاده کنید.

باشگاه سوارکاری در شهرهای مختلف

معرفی بهترین باشگاه های سوارکاری تهران
بهترین باشگاه سوارکاری مشهد
معرفی بهترین کلاس سوارکاری کرجمعرفی بهترین کلاس سوارکاری شیراز
معرفی بهترین کلاس سوارکاری تبریز
معرفی بهترین کلاس سوارکاری اصفهان
معرفی بهترین کلاس سوارکاری کرمان
معرفی بهترین کلاس سوارکاری کرمانشاه
معرفی بهترین کلاس سوارکاری غرب تهران
معرفی بهترین کلاس سوارکاری قم
معرفی بهترین کلاس سوارکاری یزد
معرفی بهترین کلاس سوارکاری اهواز
معرفی بهترین کلاس سوارکاری همدان
معرفی بهترین کلاس سوارکاری ارومیه

 

۵ دیدگاه دربارهٔ «شرایط کلاس سوارکاری»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید نام و نام خانوادگی، تلفن و نام کلاس را با کلیک روی دکمه نارنجی پایین ثبت کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.