سبک های فرزندپروری

سبک های فرزند پروری

ما دراین مقاله به معرفی انواع سبک های فرزند پروری خواهیم پرداخت تاانتها با ما همراه باشید.

پرورش (پرورش کودک) فرایند تقویت و حمایت از پیشرفت فیزیکی، عاطفی، اجتماعی و فکری کودک از نوزادی تا بزرگسالی است. پرورش به جنبه‌های رشد و نمو و تربیت کودک منهای رابطه ژنتیکی با پدر و مادر توجه دارد. معمولاً والدین بیولوژیک وظیفه پرورش کودک را به عهده دارند، علاوه بر این دولتها و انجمن‌ها نیز در این مورد نقش بازی می‌کنند. در مورد کودکان یتیم یا رها شده وظیفه مراقبت از کودکان را به سرپرستان غیر هم خون یا پرورشگاه می‌سپارند.

محققان دانشگاه سیمون فرازر در کانادا در مطالعه ای که در مجله PLOS One منتشر شد، نشان دادند که طول تلومرها در زنانی که فرزندان بیشتری داشتند، بلندتر از زنانی بود که کودکان کمتری داشتند؛ به همین دلیل فرزندآوری بیشتر، پیری دیرتر را برای زنان به همراه دارد.

روشهای فرزندپروری با توجه به دوره تاریخی ، نژاد / قومیت ، طبقه اجتماعی و سایر خصوصیات اجتماعی متفاوت است. علاوه بر این ، تحقیقات تأیید می کنند که تجربه شخصی والدین از نظر روان شناختی  ، ​​به ویژه در پی تجربیات نامطلوب ، می تواند به شدت بر حساسیت والدین و نتایج نحوه فرزند پروری آنها تأثیر بگذارد.

شیوه های فرزند پروری:

1. والدین قاطع واطمینان بخش : والدین این الگو ‌معمولا با فرزندشان با محبت هستند و ضمن کنترل منطقی فرزندشان از آنان توقع رفتار عاقلانه و منطقی دارند.

2. والدین مستبد و دیکتاتور: در این الگو ، والدین بر اعمال قدرت و انضباط اجباری تاکید می کنند. و کمتر با آنان گرم و مهربان هستند.افرادی که در این خانواده ها بزرگ شده اند در ظاهر حالت تسلیم و اطاعت از خود نشان می دهند،ولی در واقع دچار هیجان و اضطراب هستند.

شیوه تربیت خانواده « آزاد منش » :یکی از شیوه هایی که خانواده ها در تربیت فرزندان خود اتخاذ می کنند شیوه آزادمنشی است .برخی از اولیاء با الگوبرداری از روش تربیت خود ویا مقابله با روش تربیتی که خودشان بر اساس آن رشد یافته اند چنین روشی را اتخاذ می کنند . در این روش اولیاء با دادن اختیارات به کودک ، او را در مسیر تعلیم و تربیت آزاد می گذارند .

شیوه تربیتی خانواده «متعادل» : خانواده هایی که روش میانه و معتدلی در تربیت به کار می­گیرند و با فرزندانشان به خوبی ارتباط برقرار می کنند فرزندان این گونه خانواده ها از اعتماد به نفس خوبی برخوردارند و در اجتماع ضمن رعایت مقررات به خوبی می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند .

شیوه تربیتی خانواده «دیکتاتور» :در خانواده های دیکتاتور (زورگو) یک نفر به عنوان حاکم خانواده است و هر حرکتی در خانواده باید با رضایت او انجام گیرد . بنابراین فرزندان آنها در یک محیط مسموم رشد می کنند و از اختیارات کمتری برخوردارند و گاهی حق تصمیم گیری برای خصوصی ترین مسایل فردی خود را ندارند.

فرزندان از نظر شخصیتِ اجتماعی و هویت فرهنگی یکسان تربیت نمی شوندبطورکلی ویژگیهایی نظیر پذیرش ،ابراز محبت و مراقبت از فرزندان ،آنان رادر مقابل ابتلا به مشکلات رفتاری مصون می­دارد و ویژگیهایی چون طرد کردن ،خصومت،کتک زدن ، مراقبت بیش از حد با آسیب های روانی فرزندان رابطه دارد .

شیوه های آزاد و دیکتاتور به سبب رعایت نکردن اعتدال ،آثار نامطلوبی بر تربیت فرزندان دارد؛ از این رو با قاطعیت می­توانگفت که شیوه های مناسبی  برای تربیت و هدایت فرزندان نیستند.ولی شیوه متعادل با ویژگی های مثبت فراوان ،تضمین کننده­ی پرورش توانایی ها و رساننده ی فرزندان به خودشکوفایی و کمال است.

بیشتر والدین، مادر یا پدر بودن را یکی از شگفت انگیزترین و مهم ترین تجربه های زندگی می دانند، اما آیا می دانید چه چیزی این تجربه را برای شما لذت بخش تر می کند؟ در این نوشتار قصد داریم بعضی از رموز فرزندپروری را با شما درمیان بگذاریم؛ نکاتی که پیش از این هرگز در جای دیگری آنها را نشنیده اید. بنابراین از همراهی با این بخش احساس ضرر نخواهیدکرد. گام به گام پیش می رویم.

1- اینکه گاهی اوقات گریه کنید، چیز بدی نیست
پدر یا مادر بودن یک کار احساسی، روحی، فیزیکی و البته طاقت فرسات. برخی اوقات احساس می کنید خود را خیلی مقید کرده اید و دربند هستید. مشکلی از سمت شما وجود ندارد چرا که فشار درونی زیادی به شما وارد شده و راه خلاصی از آن گریه کردن و تخلیه روحی است. این کار نشانه ضعف شما نیست، بلکه گریه کردن به شما این فرصت را می دهد که استرس های تان را کاهش داده و کنترل کنید و همین امر به شما کمک خواهد کرد که بعد از یک گریه سالم، احساس بهتری داشته و آرام تر شوید.

2- جدیدترین و گران ترین اسباب بازی کودک، سرگرمی خود شماست
اسباب بازی های گران قیمت فقط زمانی که در جعبه هستند برای فرزندان تان جذابیت دارند، به عبارت دیگر کودکان شما جعبه های اسباب بازی را دوست دارند. به نظر شما یک بچه کوچک به گران قیمت بودن اسباب بازی ها اهمیت می دهد؟ نه چندان! چیزی که در ذهن فرزند ما زیاد می ماند زمانی است که ما بیرون از خانه می رویم و بچه ها با آب صابون حباب درست می کنند و بازی های کودکانه انجام می دهند. پس پول های اضافی تان را برای آینده فرزندان تان سرمایه گذاری کنید و فرصت را برای کودکان تان به منظور لذت بردن از اتفاقات و وسایل ساده تر فراهم کنید.

3- اگر از همه لحظات بودن در کنار فرزندان تان لذت نمی برید، والدین بدی نیستید
اگر هنگام صبحانه با یک اسباب بازی بزرگ روی میز رو به رو شدید، سعی کنید عصبانی نشوید، چرا که گاهی اوقات بهترین لحظات زندگی، دور هم بودن هایی است که در ظاهر دلپذیر نیستند ولی در باطن جزو شیرین ترین و زیباترین لحظات زندگی انسان هستند. یادتان باشد که هر پدر و مادری روزهای سختی را در پیش داشته و دارد، حتی کسانی که در ظاهر هرگز روزهای سختی نداشته اند. بنابراین سعی کنید زندگی را به خودتان سخت نگیرید. زندگی مثل رفتن به قفس حیوانات برای بزرگ و رام کردن آنها نیست، شما اینطور فکر نمی کنید؟!

4- نه گفتن به کودکان، ضربه روحی به آنها وارد نمی کند
آموزش قوانین و حریم و حدود دیگران به کودکان امری ضروری برای رشد احساسی و روحی آنهاست، البته ممکن است که اخم و گریه کنند و اینکه اوقات شما را برای مدتی تلخ کنند ولی با یک تکه کیک شکلاتی قبل از خواب این حالت از یادشان خواهدرفت. مکررا «بله گفتن» به کودکان، به لوس بار آمدن آنها منجر می شود و حتی زمانی که بالغ شوند نیز این خصلت را به همراه خواهند داشت. از سوی دیگر اینکه «نه» خود بمانید، درس بزرگی برای آموزش احترام گذاشتن به کودکان است که منجر به احترام گذاشتن آنها به حدود دیگران می شود.

5- برخی اوقات کودکان تان را تنها بگذارید و این به معنای  رها کردن آنها نیست
در حقیقت تنها گذاشتن فرزندان تان گاهی اوقات نکته ای مهم برای کمک به استقلال آنهاست. اوقات تنهایی به کودکان کمک می کند از خلاقیت خود برای داشتن لحظاتی لذت بخش استفاده کرده و آنها را به استقلال داشتن و خودکفابودن تشویق می کند. کودکانی که این مهارت را یاد بگیرند، به راحتی قادر خواهند بود زمان های تنهایی شان را بدون هیچ احساس غم و اندوه با وحشت پشت سر گذارند. کودکان با سن کمتر را زمان هایی تنها بگذارید که بتوانند بدون کمک والدین یا پرستار کودک که در اتاقی دیگر حضوردارند، خود را سرگرم کنند.

6- لازم نیست در برابر فرزندان تان همیشه عالی باشید
گاهی فرصتی بسیار مناسب برای یاددادن درسی به کودکان همراه با یک مثال پیش می آید؛ زمانی که اشتباه می کنید، به آنها نشان دهید اگر از درس های آن عبرت بگیرند، اشتباهات می توانند به عنوان  گامی مهم برای دست یابی به هدفی بزرگ تر باشند. این مسئله آنها را برای حل مشکلات و داشتن اعتماد به نفس بیشتر ترغیب خواهدکرد.

سبک های فرزندپروری

7- گاهی به خودتان استراحت بدهید
برخی اوقات که کودکان تان در حال کتاب خواندن، نقاشی یا بازی هستند لحظاتی را برای آرامش جسم و روح تان مثلا با مشاهده یک برنامه تلویزیونی اختصاص دهید چرا که بعد از یک استراحت کوتاه، احساس بسیار بهتری خواهید داشت. این کار شما به کودکان تان هم یاد خواهدداد زمانی که تحت فشار روحی هستند، استراحتی کوتاه و دوباره انرژی گرفتن، سالم ترین و کارآمدترین راه برای آرام شدن است.

8- به کودکان اجازه ندهید که با تلفن همراه بدون محدودیت بازی کنند
اگر می خواهید پیام های بی معنا برای همه مخاطبان تان ارسال نشود یا اینکه عکس های تان سر جایش باقی بماند، قبل از اینکه تلفن همراه تان را به کودکان بدهید، برایش قفل بگذارید در غیر این صورت باید منتظر عواقب بدی باشید.

9- وقتی فرزندتان چیزی را نمی خورد از خاصیتش برای او بگویید
اگر کودک تان چیزی را نمی خورد، کمی درنگ داشته باشید و بعد رو به او کنید و بگویید به نظرم نباید اسفناج بخوری، چون این ماده سبزرنگ می تواند تو را بسیار قوی کند و به تو انرژی فوق العاده ای بدهد باری وقتی که در پارک بازی می کنی یا در استخر مشغول شنا هستی. تو هم که اینها را نمی خواهی، درست است؟

غالبا پاسخ کودکان تان «نه، نه» خواهد بود! مطمئن باشید که این روش به خوبی جواب می دهد.

10- زمان چرت زدن کودکان تان فرصت مناسبی برای انجام کارهای دیگر است
بسیاری به شما پیشنهاد می کنند وقتی کودکان تان خواب هستند، شما هم بخوابید بله. این توصیه در صورتی صحیح است که شما نخواهید کار دیگری در زندگی تان انجام دهید! ماشین لباسشویی را پر کنید، دوش بگیرید، با دوستان تان حرف بزنید و البته گاهی اوقات برای بازسازی ذهن و جسم و روح تان به همراه فرزندتان چرت بزنید.

11- راهی برای فرار از قدرت زیبایی وجود ندارد
شما بیشترین تلاش تان را برای زنده نگه داشتن پوست تان می کنید، اما توجهی به درون خود ندارید واین در حالی است که قلب شما پژمرده شده است. پس سعی کنید که به طراوت و زیبایی روح و جسم تان توامان توجه کنید تا حس بهتری برای برخورد با فرزندان داشته باشید.

12- بچه ها وقتی با شما کار دارند که انتظار ندارید
در حالی که کودکان تان هیچ حرفی در طول روز برای گفتن با شما نداشته اند، هنگامی که با تلفن صحبت می کنید، ناگهان تصمیم می گیرند ماجرایی را برای شما تعریف کنند. برای رهایی از این مسئله هنگامی که می خواهید با تلفن صحبت کنید، کودک تان را به فعالیتی همچون رنگ آمیزی کتاب، بازی با پازل و… وادارید تا کاملا مشغول شود. بعضی ها می گویند هیچ چیزی به اندازه اینکه تلفن های شخصی و کاری شان را در زمان چرت فرزندشان انجام داده اند مفید نبوده است.

13- می توانید بدون بچه ها هم برای خودتان سرگرمی داشته باشید
تعادل برای داشتن ذهن، روح و جسم سالم، بسیار ضروری است. کودکان تان به شما تکیه کرده اند اما این وضعیت، این حقیقت را که شما همچنان خودتان هستید از بین نمی برد! پس احساس نکنید مجرم هستید. بیرون بروید، با دوستان تان عکس بگیرید، با کسانی که برای شما مهم هستند برای شام بیرون بروید یا به پیاده روی شبانه بپردازید! اینکه نسبت به خودتان بیشتر مراقب بوده و احساس بهتری داشته باشید به فرزندداری تان هم کمک خواهدکرد.

14- نام همه بازیکنان فوتبال را ناخودآگاه یاد می گیرید
علاوه بر فوتبالیست ها، اسم شخصیت های فیلم ها، بازی رایانه ای و… را که کودک تان به آنها علاقه دارد هم خواهید دانست و این بد نیست. هرچند این قدرت تنها در عامل کودکی فرزندتان به کارتان می آید ولی به شما کمک خواهد کرد در ذهن کودکان تان همچون بمبی از اطلاعات به نظر برسید و این خودش قدرت و ویژگی خاصی برای شما محسوب می شود.

15- وقتی کاملا تصادفی به کودک تان آسیبی می زنید بدترین والدین روی زمین نیستید
اینکه پس از یک روز پرتنش کاری یا هنگام مشغول بودن به کار و امورات منزل یا هر موقعیت مشابه، به طور سهوی آسیبی به کودک تان بزنید گناهی غیرقابل بخشش نیست؛ در این حد که حواس تان به داغی غذا نبوده یا در را موقع بستن به پای او زده باشید این گونه رخدادها برای بهترین پدر و مادرها هم با وجود احتیاط های لازم اتفاق می افتد، پس خودتان را ببخشید و از فرزندتان معذرت خواهی کنید و مطمئن شوید که کودک تان قانع شده است این کار غیرعمدی بوده است. سپس او را محکم در آغوش بگیرید و کاری کنید که بتوانید در کنار هم لذت ببرید تا قلب شکسته کودک تان ترمیم شود و فضا عوض شود.

16- حواس تان به لباس تان باشد
کودکان بسیاری از اوقاف کثیف و شلخته هستند و امکان اینکه شما نیز کثیف شوید زیاد است. همیشه سعی کنید که در کیف بچه یا در ماشین برای خود یک دست لباس اضافه نگه دارید.

17- از خودتان صدا و شکلک درآورید تا کودک بخندد
حتما شما هم بارها و بارها فقط برای اینکه خنده کودک خود را ببینید حرکات عجیب و غریب انجام داده اید. این کارها که قابل توصیف نیستند اما بچه ها را سرگرم می کند.

18- توجه شما به مدفوع کودک تان شما را سردرگم و نگران می کند
شما زمان، مقدار، بو، رنگ و حتی سفت یا شل بودن مدفوع فرزندتان را ثبت خواهید کرد؛ احساس خطر نکنید که به خاطر یک پوشک پر از مدفوع بسیار خوشحال می شوید! نگران نباشید، این مرحله سپری خواهدشد.

19- در یک لحظه همزمان در بالاترین و پایین ترین نقطه قرار می گیرید
فرزندداری کردن می تواند بسیار استرس آور و از نظر عاطفی طاقت فرسا باشد وهمزمان از نظر معنوی نشاط بخش باشد. این وضعیت طبیعی است و شما هیچ مشکلی ندارید فقط کمی درنگ کنید و به خودتان زمان استراحت داده و ادامه دهید. اگر احساس می کنید که قادر به مقابله با فشارهای روحی یا احساسی نیستید، به افرادی که به آنها اطمینان دارید برای کمک گرفتن اعتماد کنید یا به دنبال متخصصان این زمینه بروید. چیزی برای خجالت کشیدن وجود ندارد پس شجاعانه و مسئولانه این کار را انجام دهید چرا که هرچه زودتر از کسی کمک بگیرید برای خودتان و کودک تان بهتر خواهدبود.

20- جلوی کنجکاوی های کودکانه را همیشه نمی توان گفت
مهم نیست چقدر تلاش کرده ا ید چیزهایی راکه باید از دسترس کودک تان دور باشد از او دور نگه دارید، چون بالاخره چیزی را پیدا خواهید کرد که شما نمی خواسته اید به آن دست بزند. فقط تلاش کنید مواد شیمیایی، وسایل برنده، مواد دارویی و چیزهایی از این قبیل را از دسترس کودک تان دور نگه دارید.

دلایل عدم موفقیت برخی والدین در کنترل رفتارهای نامناسب فرزندان

دلایل مختلفی وجود دارد برای اینکه والدین قادر نباشند اقدام موثری برای اصلاح رفتارهای نامطلوب فرزندانشان داشته باشند که باید سعی کنند انها را شناخته و بر آن غلبه کنند

گاهی والدین تصور میکنند که کودکشان همیشه کارهای نامناسب انجام میدهند و از تربیت فرزند خود نا امید می شوند.

دلیل دیگر میتواند کم انرژی بودن پدر و مادر در مقابل فرزندشان باشد گاهی به دلیل مشغله های زیاد وگاهی به دلیل بی حوصلگی .

از دلایل دیگر میتوان والدین عصبانی اشاره کرد گاهی والدین در مقابل رفتار بد کودک خود کنترل خود را از دست میدهند و این نکته سبب میشود که اغلب به این دلیل رفتار بد کودک خود را در نظر نگیرند.

والدین گرفتار والدین گناهکار و والدین منفعل از نمونه های دیگر عدم موفقیت در کنرل رفتار فرزندان میباشد .

و در آخر این که شیوه هایی که والدین برای تربیت فرزندان خود به کار میگرند و روشهای تربیت کودک ، نقش اساسی در تامین سلامت روان آنها دارد و هر یک از این شیوه ها اثراتی بر رفتار کودکان خواهند داشت و آگاهی به این روشها از شیوه های مختلف امری ضروری است .

لینک های کودک :

کلاس زبان کودک در مشهد
استعدادیابی کودکان
ماساژ کودک
پرورش اعتماد به نفس در کودکان
خلاقیت کودک
تاثیر هنر بر رشد کودکان
مشاوره کودک در مشهد
استخر مادر و کودک مشهد
معرفی بهترین کلاسهای مهارتی سرگرمی کودکان در مشهد
آپارات نیکارو

 

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نمی دونی چه کلاس یا دوره ای برای فرزندت مفیدتره؟
کلیک کن
close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.