روش های افزایش مهارت خواندن در کودکان

روش های افزایش مهارت خواندن در کودکان

روش های افزایش مهارت خواندن در کودکان

خواندن رفتاری است اکتسابی و انسان باید آن را از طفولیت یاد بگیرد. همچنین خواندن وسیله ای اساسی و ضروری برای مواد درسی و یادگیری علوم دیگر است و پایه موفقیت دانش آموز محسوب می شود. سواد خواندن یکی از مهمترین توانایی هایی است که دانش آموزان در طول یادگیری خود در سال های اولیه دبستان کشف می کنند و در رشد تحصیلی هر کودک نقش حیاتی دارد. نکته مهم در امر خواندن توجه و تاکید بر امر فهمیدن می باشد نه صرفاً اینکه به صورت عادت درآمده باشد. با توجه به اینکه مهمترین هدف آموزش زبان در دوره ابتدایی رشد نویسندگی و پیشرفت خواندن است و همینطور اثبات این امر که رابطه مستقیمی بین «نگرش مثبت» دانش آموزان نسبت به خواندن و «توانایی خواندن» آنان وجود دارد در این مقاله به ارائه تعدادی راهکار جهت بهبود توانایی و مهارت خواندن در بچه ها پرداخته خواهد شد.

 • خواندن کتاب قبل از خواب

سعی کنید برای کودک خود کتاب داستان بخوانید. به مرور که کودک شما با حروف و واژه ها آشنا می شود علاقمند می شود آن داستان های زیبا را خودش بخواند و این امر لذت خواندن هر چه بیشتر را در کودک ایجاد می کند.

 • داشتن کتابخانه کوچک در منزل

به هر میزان که شما والدین عزیز به کتاب و مطالعه بپردازید فرزند شما هم به این امر راغب تر خواهد بود و کتاب خواندن بیشتر مساوی است با افزایش مهارت خواندن. همچنین تحقیقات نشان داده است بچه هایی که از نظر «سواد خواندن» در سطح بالاتری قرار داشتند، دارای والدینی بودند که نسبت به مطالعه نگرش مثبتی داشتند و متوسط میزان مطالعه آنان بیش از 6 ساعت در هفته بوده است. وجود کتابخانه در منزل باعث می شود بچه ها بیشتر به کتاب خواندن بپردازند.

روش های افزایش مهارت خواندن در کودکان

 

 • خواندن تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی

در طول مسیر گشت های درون شهری که فرزندانتان همراه شما هستند کودک خود را تشویق کنید تابلوهای مغازه ها، تابلوهای تبلیغاتی و علائم راهنمایی و رانندگی را بخوانند. به این طریق هم با علائم آشنا می شوند و هم به دلیل محدودیت زمانی باید به خواندن خود سرعت بدهند.

 • استفاده از رایانه برای انجام فعالیت مربوط به خواندن

کودکان عموما کار با رایانه را دوست دارند. همینطور این روزها رایانه جزو جدا نشدنی زندگی هاست. از این عامل جذابیت استفاده کنید. یک متن ساده را به کودک بدهید تا تایپ کند و بلند بخواند. همچنین نرم افزارهایی هم برای رشد مهارت خواندن و دیکته بچه ها هست که میتوانید برای فرزند خود تهیه کنید.

 • بازی با کلمات

از هر موقعیتی استفاده کنید و با فرزند خود بازی کنید. بازی با کلمات میتواند در آشنایی بچه ها با لغات بیشتر موثر باشد.

یکی از مهمترین ابزارهای آموزش کودکان بازی است. به وسیله بازی علاقه به خواندن در بچه ها شکل می گیرد و این امر آموزشی برایش سهل و لذت بخش می گردد. بنابراین از هرگونه اسباب بازی که در رابطه با خواندن باشد بهره ببرید.

مثلا:

 • بازی کردن با اسباب بازی های الفبایی
 • یک اسم بگویید و از بچه ها بخواهید با آوای آخر آن اسمی را بگوید و به همین ترتیب بازی را ادامه دهید.
 • ماهی گیری با آهن ربا از کلمات خوانده شده هم بازی دیگری است. روی تکه های کاغذ کلمات را بنویسید .کودک باید با قلاب آهنربایی تکه های کاغذی را که به آنها گیره آهنی زده اید بردارد و بخواند.
 • کامل کردن کلمات مختلف با تشخیص حروف در آنها. روی یک برگه به تعداد حروف خطوطی رسم کنید. باید با گفتن حروف مختلف آن کلمه را کامل کند و در نهایت بطور کامل آن را بخواند. هر کس کلمات بیشتری را بتواند حدس بزند امتیاز بیشتری می گیرد.

 • ساختن کلمات مختلف و خواندن آنها به وسیله کارت های حروف
 • نوشتن و خواندن کلمات مختلف با صدا های مشترک

با انجام راهکارهای ارائه شده هم والدین با فرزند خود وقت گذرانده اند و این امر در بهبود کیفیت رابطه والدین با کودک اثر گذار است و هم در رشد مهارت و توانایی خواندن فرزندان موثر می باشد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تاثیرگذار ترین هدیه ای که میتونی به فرزندت بدی
اینجاست