campain
روانشناسی رفتار کودک

روانشناسی رفتار کودک

[the_ad id=”6463″]

روانشناسی رفتار کودک

در این مقاله با موضوع روانشناسی رفتار کودک با شما همراه هستیم و به بررسی مشکلات رفتاری کودکان و نحوه برخورد با آن ها خواهیم پرداخت.

دوران کودکی نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت فرد دارد تا حدی که می توان گفت مهمترین دوره زندگی هر شخص، دوران کودکی می باشد. پدر و مادر های عزیز باید توجه کنند که کودک آن ها فقط به مراقبت های جسمی نیاز ندارد، بلکه باید به سلامت روحی و عاطفی او نیز توجه شود و به نحوه تربیت و شکل گیری شخصیت کودک بسیار اهمیت بدهند. اینجا است که روانشناسی رفتار کودکان به روشنی مشاهده می شود.

پدر و مادر ها برای اینکه بتوانند کودک خود را به درستی تربیت کنند لازم است که رفتار های کودک خود را بشناسند و با توجه به نیاز ها و رفتار هایش با او ارتباط خوبی برقرار کنند. روانشناسی رفتاری کودک به والدین کمک می کند که خواسته های کودک خود را درک کنند و مشکلات رفتاری او را برطرف نمایند و نهایتا بهترین روش تربیت فرزند را در پیش گیرند.

چگونه رفتار کودکان را بشناسیم؟

پدر و مادر ها باید به شناخت کافی از رفتار فرزند خود برسند تا در موقعیت های پیش بینی نشده، با رفتار کودک خود به مشکل بر نخورند. همچنین آن ها باید بدانند که چگونه با کودک خود رفتار کنند که به حرفشان گوش کند و رفتار پرخاشگرانه ای نشان ندهد.

مثلا ممکن است شما با فرزند خود به خرید رفته باشید و کودک شما در تمام مدت بهانه ی خریدن چیز های مختلف را بگیرد و گریه و زاری کند. اگر شما رفتار کودک خود را می شناختید و این موضوع را پیش بینی می کردید قبل از بیرون آمدن از منزل با کودک خود صحبت می کردید و چنین مشکلی به وجود نمی آمد. مثلا به او می گفتید ما امروز به خرید می رویم و من برای تو فقط یک کتاب می خرم. به این ترتیب کودک متوجه می شود که چه انتظاری از شما داشته باشد و شما چه کاری برای او انجام می دهید.

بهتر است برای رشد روحی کودک خود مدام از او تعریف کنید و برای کار های خوبی که انجام می دهد از او تشکر کنید. مثلا به او بگویید ” آفرین که اسباب بازی هایت را جمع کردی : یا ” آفرین که در فلان درس نمره بهتری گرفتی ” ، به این ترتیب کودک شما حس بهتری نسبت به خود پیدا می کند و در آینده از اعتماد به نفس بیشتر برخوردار خواهد بود.

باید بدانید که دید شما نسبت به کودکتان بسیار مهم است زیرا کودکان به نگرش پدر و مادر خود بسیار حساسند. برای مثال وقتی شما کودک خود را یک فرد مسئولیت پذیر ببینید ناخودآگاه به او فرصت می دهید که حس مسئولیت پذیری خود را بالا ببرد. هر اندازه که شما اطمینان بیشتری به فرزند خود داشته باشید و به او اعتماد کنید، به همان میزان کودک شما در آینده مسئولیت پذیر تر و مورد اعتماد تر خواهد شد.

نکته دیگری که در روانشناسی رفتاری کودک باید به آن توجه شود این است که کودکان بسیار لجبازند و شما در هنگام لج کردن کودک خود، باید با آرامش با او برخورد کنید و سعی کنید با صحبت کردن از او بخواهید مطابق میل شما عمل کند. در این گونه مواقع عصبانیت و داد زدن شما فقط باعث لجبازی بیشتر کودک خواهد شد و امکان اینکه کودک در آینده فردی لجباز و یا حتی مستبد بار بیاید بیشتر می شود.

روانشناسی رفتار کودک
برخی رفتارهای ناهنجار در کودکان و روش مقابله با آنان

پرخاشگری:

برخی از کودکان بسیار پرخاشگر هستند و در موقعیت های مختلف به هنجار شکنی روی می آورند. این ناهنجاری ها در کودکان به علت سرزنش های والدین در آن ها به وجود می آید و باعث می شود که اعتماد به نفس آن ها از بین برود.

زمانی که کودک مورد انتقاد و سرزنش والدین قرار می گیرد دیگر به خواسته های خود اهمیتی نمی دهد و در تلاش است که توجه پدر و مادرش را جلب کند. به این صورت که کودک کاری مطابق میل پدر و مادر خود انجام می دهد و در عوض انتظار دارد که مورد تشویق و محبت آن ها قرار بگیرد و در صورتی که پدر و مادر به او توجه نکنند، کودک از لحاظ روحی دچار مشکل می شود و با رفتار های پرخاشگرانه سعی در تلافی کردن این برخورد والدین دارد.

روانشناسی رفتاری کودک به والدین کمک می کند که با تشخیص رفتار های پرخاشگرانه، راه حلی برای درمان آن ها پیدا کنند. برخی از مواردی که باعث پرخاشگری در کودکان می شوند عبارتند از:

 1. کودکان به قدر کافی مورد نوازش و محبت کلامی پدر و مادر قرار نمی گیرند:

برخی از پدر و مادر ها معتقدند که نوازش بیش از حد کودک باعث لوس شدنش می شود. اما این باور کاملا غلط است و کودکانی که به قدر کافی نوازش والدین را دریافت نمی کنند، در آینده هم محبت کسی را قبول نخواهند کرد و بسیار پرخاشگر می شوند.

امیدواریم با رعایت نکات گفته شده گام مهمی در تربیت صحیح کودک خود بردارید.

 1. کودکان به اندازه کافی مورد تحسین و تشویق قرار نمی گیرند:

فرزندان برای به دست اوردن انگیزه و موفقیت بیشتر به تحسین و تشویق پدر و مادر نیاز دارند و زمانی که پدر و مادر کودک خود را تحسین نمی کنند، کودک بی انگیزه، ناامید و پرخاشگر می شود.

 1. تحقیر کودک:

برخی از پدر و مادر ها مدام کودک خود را تحقیر می کنند و این مسئله باعث می شود که کودک حس بدی نسبت به خود پیدا کرده و عصبی و پرخاشگر شود.

نحوه درمان پرخاشگری کودک:
 • به کودک خود اجازه ی تماشای کارتون و فیلم های خشونت آمیز ندهید.
 • الگو های مورد علاقه کودک را کنترل کنید.
 • فضای مناسب برای تخلیه ی انرژی کودک فراهم کنید.
 • از تحقیر و تنبیه کودک بپرهیزید.
 • علت خشونت و پرخاشگری کودک را پیدا کنید.
 • کار های مثبت کودک را مورد تشویق قرار دهید.
ترس:

قدرت تخیل در کودکی بسیار قوی می باشد و به همین علت ممکن است کودکان با ترس هایی مثل ترس از تاریکی، موجودات تخیلی، تنهایی، ترس های قبل خواب، ترس از حیوانات و … روبرو شوند.

والدین باید قبل از خواب اجازه ی تماشای فیلم ها و کارتون های خشونت آمیز و ترسناک ندهند و با لالایی و قصه گفتن قبل خواب به او احساس امنیت دهند. همچنین باز گذاشتن در اتاق خواب، روشن گذاشتن چراغ و یا چند دقیقه کنار کودک ماندن می تواند موثر باشد.

در صورتی که ترس های کودکان بیش از حد ادامه داشته باشد و شدید تر شود حتما باید از یک مشاور کودک کمک بگیرید.

نحوه درمان ترس در کودکان:
 • یک الگوی شجاع و نترس به کودک خود معرفی کنید.
 • کودک را از هر چیز ترسناکی مثل فیلم، کارتون یا داستان دور کنید.
 • هرگز به ترس های کودک بی توجهی نشان ندهید.
 • با انجام بازی های مختلف و شبیه سازی ترس های کودک کاری کنید که او با ترس هایش روبرو شود.
دروغگویی:

کودکان به دلایل زیادی ممکن است به دروغگویی روی آورند. آن ها ممکن است مرتکب کار اشتباهی شوند و به دلیل ترس از تنبیه و سرزنش پدر و مادر به آن ها دروغ بگویند. در برخی مواقع هم والدین دروغگویی ها و حرف های اغراق آمیز کودکان را تشویق می کنند، مثلا وقتی کودک می گوید با فاصله بسیار زیادی در استخر شیرجه زده است و پدر و مادرش به این دروغ او واکنش خوبی نشان می دهند، این دروغگویی به عادت کودک تبدیل می شود.

برای جلوگیری از دروغگویی کودک باید مستقیما و در آرامش با او صحبت کنید و توضیح دهید که این کار بسیار ناپسند است. همچنین می توانید از کودک بخواهید که دلیل خود را برای دروغ گفتن به شما توضیح دهد و بدون اینکه او را سرزنش کنید به او بفهمانید که باید در هر شرایطی حقیقت را بگوید.

برای اینکه کودک را به راستگویی تشویق کنید، به او فرصت بدهید که واقعیت اتفاقی که افتاده را تعریف کند. هر زمان هم که کودک راست گف او را تشویق کنید و به بگویید از صداقت او بسیار راضی و خشنود هستید. همچنین می توانید از او سولات مختلفی بپرسید مثل اینکه ” ایا اسباب بازی هایت را جمع کرده ای؟ ” یا اینکه ” آیا درس هایت را خوانده ای؟ ” و بدون توجه به اینکه ان کار را انجام داده یا نه فقط او را تشویق به بازگو کردن حقیقت نمایید. به این ترتیب راستگویی را با فرزند خود تمرین می کنید و مانع به وجود آمدن ترس از تنبیه شدن در او می شوید.

راهکار هایی برای جلوگیری از دروغ گفتن کودک:
 • از بدی ها و عواقب دورغگویی را به کودک خود توضیح دهید.
 • به کودک خود نشان دهید که از دروغ گفتن او بسیار ناراحت می شوید.
 • هر گاه که کودک شما حقیقت را گفت او را مورد تشویق قرار دهید.
 • اگر کودک شما دروغ گفت او را تنبیه نکنید و کاملا منطقی و با آرامش برخورد کنید.
 • اگر کودک شما مرتکب اشتباه شد و حقیقت را گفت با جایزه دادن او را تشویق کنید.

 

لینک مرتبط :
سلامت روان کودک
کلاس بازیگری در تهران برای کودک و نوجوانان
کلاس نقاشی کودک مشهد
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

 1. ممنون از گفته هاتون اگه یه مشاور هم که آموزش بده چطوری با بچم تعامل داشته باشم ممنون میشم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.