راه موفقیت شغلی فرزندان

راه موفقیت شغلی فرزندان چیست؟

راه موفقیت شغلی فرزندان چیست؟

پیشرفت علم و صنعت، پیچیدگی و دگرگونی دائم دنیای مشاغل و تقاضاهای روزافزون برای ورود به برخی از حرفه ها، تصمیم گیری و انتخاب حرفه را امری دشوار ساخته است. در ضمن، رشد سریع تکنولوژی مشاغلی را ایجاد نموده که تقاضاها و شرایط متفاوتی نسبت به زمان گذشته دارد، و این امر سبب رشد عمومی آموزش جهت کسب مهارتها و دانشهای لازم به منظور رسیدن به شرایط مورد نیاز شغلی است که به نوبه خود تصمیم گیری شغلی را دشوارتر می سازد.

از آنجا که یکی از اهداف تعلیم و تربیت تسهیل رشد حرفه ای و هدایت شغلی فرد است، قسمت اعظم این مهم در حیطه وظایف آموزش و پرورش قرار می گیرد. در حقیقت رشد حرفه ای و هدایت شغلی مربوط به یک مرحله یا دوره تحصیلی خاصی نیست و باید به تدریج و متناسب با سن و رشد ویژگی های شناختی کودکان به جلو رود و در تمام سالهای تحصیل ادامه یابد تا به مرحله تکامل خود برسد. مرحله ای که فرد بتواند علایق، استعدادها، تواناییها، خصوصیات شخصیتی و به طور کلی نقاط ضعف و قوت خود را به درستی بشناسد و با تصویری نسبتا واضح از ویژگی های خود و شناخت نیازها و مشاغل جامعه با خیالی آسوده دست به انتخاب شایسته بزند.

راه موفقیت شغلی فرزندان

متاسفانه امروزه بسیاری از نوجوانان و جوانان کشور ما سرگردانند و بر سر چند راهی قرار گرفته اند، نه به توانایی های واقعی خود واقفند، نه اطلاعات کافی درباره مشاغل جامعه دارند و نه قادر به پیش بینی مشاغل مورد نیاز جامعه در زمان آینده هستند. نمی دانند کدام راه را برگزینند، کدام رشته تحصیلی را انتخاب کنند و کدام شغل برایشان مناسبتر است. آیا باید به دنبال علایق و توانایی های خود باشند یا آرزوهای پدر و مادر را برآورده سازند و یا به توصیه دوستان و اطرافیان گوش دهند. راه منظم و معقولی که به درستی آنان را هدایت کند نمی شناسند. در مواردی رشته های تحصیلی دبیرستان به آنان تحمیل می شود و یا با شک و تردید دست به انتخاب می زنند و این تردید همچنان تا مرحله انتخاب رشته دانشگاهی برای آنان باقی می ماند. گاه انتخاب رشته ی دانشگاهی را هم نه به جهت علاقه و یا استعداد بلکه صرفا به منظور ورود به دانشگاه انجام میدهند و این ماجرا همچنان تا زمان ورود به بازار کار و بعد از آن نیز ادامه دارد.

امروزه والدین بسیار بیشتر نگران آینده فرزندان خود هستند و برای موفقیت آنان تمام تلاش خود را می کنند. از آنجا که دوران کودکی و نوجوانی در ساخت آینده و موفقیت های هر فرد نقش بسیار موثر و مهمی را داراست اتخاذ راهبرد هدایت گرانه و حمایت کننده والدین می تواند در اتخاذ تصمیمات درست توسط فرزندان راهگشا باشد. بنابراین نقش والدین در راهنمایی فرزندان و حمایت آنان در شکوفا شدن استعداد و شناسایی توانمندی های فرزندانشان بسیار حائز اهمیت است.

چه خوب است والدین از دوران کودکی فرزندشان با فراهم آوردن شرایط مناسب از جمله بازی ها و اسباب بازی های متنوع ، چالش برانگیز و خلاقیت پرور؛ قرار دادن فرزندشان در موقعیت های مختلف برای تجربه آن شرایط ، تلاش برای کشف و شناخت علایق، توانمندی ها و استعداد های کودک خود و توجه به آنها و استفاده از یک متخصص روانشناس در طول مسیر رشد فرزند دلبندشان او را در شناخت هرچه بیشتر خود و کشف استعدادها و توانمندیهایش یاری کنند. در این شرایط است که فرد در زمان انتخاب رشته تحصیلی یا انتخاب شغل می تواند آگاهانه دست به انتخاب بزند. همچنین برای افزایش مهارت های خود می داند که در چه راهی باید قدم بگذارد تا با صرف کمترین وقت و هزینه بیشترین و بهترین نتیجه را بگیرد.

برای کسب موفقیت های فرزندانمان در آینده باید  از کودکی زمینه ساز باشیم…

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تاثیرگذار ترین هدیه ای که میتونی به فرزندت بدی
اینجاست