دروغگویی کودکان

دروغگویی کودکان، علل و راهکارها

دروغگویی کودکان یکی از مواردی است که والدین را به شدت عصبانی و نگران می کند. آنها نگرانند که این موضوع برای کودکشان تبدیل به عادت شده و تا بزرگسالی باقی بماند. ما در این مطللب قصد داریم دروغگویی کودکان را بررسی کنیم.

علل درغگویی کودکان

قبل از هر چیز خوب است بدانیم علت دروغگویی کودکان چیست؟ چرا کودکان دروغ می گویند و چه چیزی باعث تقویت این رفتار در آنها می شود؟

 در واقع دروغگویی کودکان علت های مختلفی دارد. ما اینجا چند تا از آنها را بازگو میکنیم.

 • عدم تمایز خیال از واقعیت

این مورد بیشتر درباره دروغگویی کودکان سنین پیش دبستان صدق می کند. زمانی که کودک هنوز نمی تواند بدرستی میان واقعیت و آنچه در تخیل او رخ داده است تفاوت قایل شود. به همین دلیل ممکن است اسباب بازی دوستش را بردارد و بگوید این ماسین اسباب بازی من است. هدف کودک در این زمان دروغ گفتن نیست. بلکه او واقعا تصور میکند هر آنچه که او بخواهد مال اوست.

تحقیقات نشان داده است تنها 18 درصد از کودکان زیر 6 سال تفاوت داستان های واقعی و خیالی را درک می کنند. در واقع درک بچه از واقعیت تا حدود سنین 9 سالگی کامل می شود. بنابراین در هنگام دروغگویی بچه های کوچک این نکته را مد نظر داشته باشید و آنها را دروغگو خطاب نکنید. 

 • ناامنی روانی و ترس از تنبیه

یکی از مهم ترین علت های دروغگویی کودکان ترس از تنبیه شدن توسط والدین یا معلم و دیگران است. این مورد بیشتر در فرزندان والدین سخت گیر دیده می شود که غالبا تنبیه های آنان شدید، سخت گیرانه و نامتناسب با اشتباه کودک است. به همین دلیل کودک تلاش می کند با دروغگویی از عواقب اشتباهش فرار کند.

 • الگوهای نامناسب

برخی والدین خودشان دروغ می گویند و به این ترتیب به کودک یاد می دهند که دروغ بگوید. شاید همین الان که در حال خواندن مقاله هستید با خود بگویید اما من که دروغ نمی گویم! خیلی از مواردی که ما تحت عنوان شوخی، سرکار گذاشتن، دروغ مصلحتی و … می گوییم در واقع دروغ است. این را کودک به خوبی تشخیص می دهد و باعث تقویت دروغگویی کودکان می شود. در واقع پدر و مادر گاهی الگوی دروغگویی کودکان هستند.

به عنوان مثال پدری که برای شانه خالی کردن از صحبت با تلفن به فرزندش اشاره می کند که بگو من خانه نیستم! یا مادری که در برابر اصرار فرزندش به رفتن به خانه مادربزرگش به دروغ می گوید “مادرجون خونه نیست!” همه مثال هایی از الگوهای نامناسب دروغگویی هستند.

برای مشاهده بهترین مرکز مشاوره هر شهر بر روی دکمه مربوط به آن کلیک کنید.
علل دروغگویی در کودکان
 • کمبود توجه والدین و جلب توجه منفی

گاهی کم توجهی والدین به کودک و عدم محبت کافی به او سبب می شود کودک از روش های منفی برای جلب توجه استفاده کند. دروغگویی یکی از این روش ها است.در واقع این کودکان چون با انجام کارهای مثبت نمی توانند توجه والدین خود را جلب کنند تلاش می کنند با روش های مخرب توجه کافی از آنها دریافت کنند. اینکه کودک توانسته توجه مادر و پدر را حتی با تنبیه شدن به شمت خود جلب کند باعث می شود دروغگویی کودکان تقویت شود.

 • دستکاری و کنترل والدین

کودکان بسیار باهوش هستند و می دانند که قادرند با برخی روش ها والدین خود را اصطلاحا دستکاری کنند. آنها متوجه می شوند مثلا والد را عصبانی یا ناراحت کرده اند یا توانسته اند توجه او را جلب کنند. و این باعث می شود از این احساس کنترل لذت ببرند. بنابراین وقتی با شنیدن دروغ واکنش شدید نشان می دهید ممکن است دروغگویی کودکان را تقویت کنید.

راههای مقابله با دروغگویی کودکان

برای مقابله با دروغگویی کودکان بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • عصبانی نشوید

از کوره در رفتن و عصبانیت هیچ کمکی به حل مشکل دروغگویی کودکان نمی کند. تکانشی عمل کردن باعث می شود نتوانید طبق اصول درست فرزندپروری رفتار کنید. ضمن اینکه ممکن است باعث پرخاشگری کودک شوید، همان طور که بالاتر گفتیم کودک احساس می کند کنترل شما را در دست گرفته است.

 • به دنبال ریشه باشید

برای اینکه بتوانید دروغگویی کودکان را از بین ببرید ابتدا باید بدانید کودک چرا دروغ می گوید. مواردی که بالاتر به عنوان علل دروغگویی مطرح شد را مرور کنید. ببیند علت درغگویی فرزند شما ممکن است کدام یک از موارد بالا باشد. سپس تلاش کنید با از بین بردن علت، معلول که همان دروغگویی کودکان هست را ریشه کن کنید.

 • برچسب نزنید

سعی کنید به فرزندتان برچسب دروغگویی نزنید. این کار باعث تقویت و تثبیت دروغگویی در او می شود. اینکه به او بگویید تو دروغگویی باعث می شود با پذیرش اینکه او یک ادم دروغگو است این رفتار را در او تقویت کنید.

 • اصول تنبیه درست را یاد بگیرید

نیاز است با گذراندن دوره های فرزند پروری، روش های درست و اصولی تربیت را یاد بگیرید و به جای تهدید، ارعاب و تنبیه نادرست،به صورت درست و به جا از تنبیه استفاده کنید.

راهکار مقابله با دروغگویی در کودکان
 • تذکر مستقیم ندهید

گاهی نیاز هست به روی خودتان نیاورید که می دانید کودک دروغ گفته است و به صورت غیر مستقیم او را وادار کنید حقیقت را به شما بگوید. گاهی تذکر و تنبیه زیاد باعث می شود فقط کودک شما روش های دروغگویی خود را پیشرفته تر کند و به این فکر کند اینبار چگونه دروغ بگویم که والدینم متوجه نشوند؟

 • از داستان استفاده کنید

استفاده از تمثیل، داستان، قصه و نمایش بویژه در کودکان سنین کوچکتر در آموزش صداقت و پرهیز از دروغ گقتن بسیار موثر است. می توانید از خود کودک هم بخواهید در این باره داستان بسازند یا نمایش بازی کنند.

 • الگوی مناسبی باشید

برای درمان دروغگویی کودکان سعی کنید این عادت را در خودتان به طور کامل ریشه کن کنید. به رفتار خودتان دقیق شوید. کوچکترین دروغ ها چه در قالب شوخی، چه در قالب مصلحت را از زندگیتان حذف کنید و همواره تاکید کنید که چقدر برای راستی و صداقت در زندگی ارزش قایلید.

 • تحمل شنیدن حرف راست را داشته باشید.

اگر می خواهید کودک شما دروغگویی را کنار بگذارید باید ظرفیت شنیدن حرف راست را در خودتان افزایش بدهید. تمرین کنید که حرف راست کودک هر چقدر هم برای شما آزار دهنده باشد، نباید شما را به واکنش های خشونت آمیز و تنبیه های شدید سوق دهد.

همواره تلاش کنید بخاطر راست گویی کودک در مجازات او تخفیف قایل شوید و این نکته را به زبان بیاورید که چون راست گفته است برای او تنبیه کمتری در نظر گرفته اید. بر عکس آن هم می تواند اتفاق بیفتد. یعنی گاهی به کودک بگویید چون دروغ گفته است دو روز نمی تواند با دوستانش بازی کند. در حالیکه اگر راست می گفت تنها یک روز تنبیه می شد. به این ترتیب کودک یاد می گیرد راست گویی مجازات کمتری دارد.

 • از متخصصان کمک بگیرید.

اگر فرزند شما بیش از ده سال سن دارد و علی رغم رعایت موارد بالا، همچنان به صورت سیستماتیک و زیاد دروغ می گوید لازم است توسط روانشناسان متخصص ارزیابی و درمان شود.

برای مشاهده بهترین مرکز مشاوره هر شهر بر روی دکمه مربوط به آن کلیک کنید.

لینک مرتبط :
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای موفق شدن توی زندگی برنامه میخوای؟
کلیک کن
close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.